Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Filiz Harmancı İzmir'in Ödemiş ilçesinde dünyaya geldim. Aslen Biga'nın köylerinden olan çeşmealtı köyündenim. İlk okulu Karahamzalar İlköğretim Okulunda köyünde babamın görevi nedeniyle okudum. Lisesi'yi Biga Kız Meslek Lisesinde, üniversiteyi Gazi Üniversitesi  Eğitim Fakültesini 2001 de bitirdim.                                      

 İş hayatınızdan bahseder misiniz?

Okulu bitirdikten sonra A.S.O Biga Müdürlüğüne bağlı kurslarda usta öğretici olarak görev yaptım. Daha sonra Biga Kız Meslek Lisesinde 2004 ve 2008 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptım. BİSEV ÖZEL HUZUR EVİN de 2010 yılında göreve başladım. Huzurevinde çalışmak huzur evindeki kalan yaşlılarımızla bir süre sonra aile gibi olmaktır.Buradaki yaşlılar tüm sıkıntıları ve istekleri çalışan personelimle ve  BİSEV Yönetim Kurlu'nun sayın, Belediye başkanı Mehmet ÖZKAN   Biga  kaymakamımız  sayın Fatih GENEL katkıları Biga  hayır severlerinin sayesinde elimizden geldiğince en iyi şekilde bakımlarını yapmaktayız

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?    

Babam rahmetli NİHAT HARMANCI'nın ve Annem KADİRİYE HARMANC'nın kızları olarak dünyaya gelmekten dolayı kendimi çok şanslı olarak görüyorum. Rahmetli babam ve annem  abim Vedat Harmancıyı beni en iyi şekilde yetiştirip, topluma kazandırdıkları için buradan kendilerine sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim.

İş Hayatınıza nasıl girdiniz?

BİSEV özel huzur evi müdürü görevini bırakmış olduğu için boşalan yere birilerini almak istediklerini duydum yönetim kurulu ile görüştükten sonra 2010 yılında göreve başladım ilk başta buradaki görevimi iyi bir şekilde yapabilir miyim diye çok düşündüm. Sonra burada işe başlayınca yaşlılarımızla tanıştıkça görevimin kutsallığını anladım. Huzurevi müdürü olarak burada çalışmak çok zevkli olmasının yanında zorlukları bulunmakta. Sebebine gelince yaşlılarımızla bir aile olup daha sonra onları kaybetmek beni çok üzmekte. Size bir gün yaşadığım bir hikayeyi anlatırsam sebebini daha iyi anlatmış olurum.  Burada kalan bir yaşlımız rahmetli olan hasan eren rahatsızlandı. Onu hastaneye götürdük. Rahatsızlığı sürünce ben kendisini Bursa Devlet Hastanesine  sevk ettirdim. Burada tedavisi boyunca ilgilenmeye devam ederken  kendini ziyarete gittiğimde bana sen benim doğmamış kızımsın demesi  beni çok duygulandırdı. Bu nedenle burada çalışmak çok kutsal bir görev olmasının yanında,  onların tüm sorumluluklarını üzerimize almaktır. Fakat iyi ki burada çalışmaktayım hayatla ilgili huzur evi sakinlerinde çok şeyler öğrendim.

Siyasetle aranız nasıl?

Maalesef siyasetle aram pek yoktur. Siyaseti siyaset yapmayı bilenlerin yapmasını tercih ederim. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak oyumu kullanmaktayım.

 Kadınların Siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz?

Türk kadının siyasete girmesini burada aktif görev almasını çok isterim. Sebebine gelince kadınların halinden kadınlar anlar o nedenle haklarımızın en iyi şekilde hem cinslerimiz tarafından savunulması ve korunmasını isteyenlerdenim. Fakat bu konuda mecliste fazla kadın bulunmaması beni üzmekte.

Arkadaş toplantılarınız varmı?

Arkadaş toplantılarını severim dostlarımla fırsat bulduğum zamanlarda sık sık görüşmekteyim                                                                                                       

Televizyon izler misiniz? Devamlı izlediğiniz bir dizi var mı?

Tv izlerim. Ama genelde haber programlarını izlemekteyim. İzlediğim takip ettiğim dizi 80 ler dizisi bu dizide yaşadığım aile yaşantımı görmekteyim. Başka dizi izlemem sebebine gelince dizilerdeki şiddet ve benzeri hatalar yüzünden

10-Örnek aldığınız bir lider- sanatçı- toplumunun önde gelen isimlerinden biri var mı? Varsa hayatınıza ne gibi katkısı oluyor?

Lider olarak Mustafa Kemal ATATÜRK 'ü takdir etmekteyim. Kurtuluş savası zamanında yaptıkları ve daha sonra ülkemizin kalkınması için gösterdiği çabalarını hayranlıkla okumaktayım. Özellikle Türk kadına dünyada ilk önce seçme seçilme hakkına olanak tanıması hele ki yaşanılan zamanı ve zor koşulları düşününce Türk kadını ve Türk halkı için yaptıklarını takdirle okuyor ve görüyorum.

Bigalı kadınlara neler önerir siniz?

ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK biz kadınlar önce kendimiz. Sonra ailemiz sonrada Türkiye için çalışma hayatına katılmak zorundayız.

 Kadınların kendi haklarını savunmaları konusunda neler söylersiniz?

Hukuki haklarını bilmeleri gerektiğini söylemek isterim. Çünkü ki bize yapılan haksızlıklara sadece Adalet karşısında savunarak, haklarımızı alabileceğimizi hatırlatmak isterim.

Türkiye'nin ekonomik ve yaşamsal durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Eskiye göre ekonomimizde gelişmeler oldukça fazla, fakat özellikle emeklilerin aldıkları ücretlerin az olması, emeklilerin burada yaşadığı sıkıntıları bizzat görmekteyim