1) Kendinizi tanıtır mısınız?

1980 yılında Biga'da doğdum. Karabiga Lisesinden mezun olduktan sonra 6 yıl mesleki eğitime gittim. 10 yaşında kuaförde çalışarak iş hayatına başladım. İstanbul Bakırköy’de güzellik salonunda çalışarak devam ettim. 2008 yılında Dilek Güzellik salonunu kurdum ve hala iş yerimde çalışmaya devam ediyorum.

2) Kadınların Çalışma Yeri Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

10 yaşından beri kadınlarla birlikte çalışıyorum. Son yıllarda Türkiyede özellikle Avrupa Birliğine uyum politikaları kapsamında, kadının iş yaşamındaki ve toplumsal yaşamdaki konumunun iyileştirilmesini destekliyorum. Ancak eşleri tarafından çalışmasına izin verilmeyen kadınlarımızda ne yazık ki var. Bu konuda her kadının çalışmasına olanak hazırlanması gerektiğini düşünüyorum. En az eşleri kadar da başarılı olabileceklerine inanıyorum .Kadının toplumsal yaşama katılmasının en önemli ve ekonomik açıdan geliştirici kıstası kadının iş yaşamına katılmasıdır. Kadının toplumdaki yerini irdeleyebilmek için öncelikle iş hayatındaki yerini bilmek gerekiyor. Burada ilk olarak kadının üretim sürecine katılmasının boyutlarını, bu katılmanın ortaya çıkış biçimlerini açığa çıkartmak gerekmektedir.

3) Kadının İş Hayatında Maruz Kaldığı olumsuzluklar Nelerdir? Bunun Üstesinden Nasıl Gelinebilir?

Kendine güvenen bir kadının her olumsuzluğun üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Kadınların çalışma hayatına katılması  ve daha aktif olması gerekiyor. İş hayatım boyunca meslektaşlarımın kıskançlıklarını fark ettiğimde olmuyor değil. Ama bir süre sonra bunu normal bir şekilde karşılıyorsunuz.

4) Hem İş Hayatı Hem Ev Hayatını Yürütmek Zor Olsa Gerek. Bu Durumun Üstesinden Nasıl Geliyorsunuz?

Tabiki de hem iş hem ev koşuşturması çok zor oluyor ama ev hayatımda bana yardım eden birçok kadın var. Onlara da böylelikle iş olanağı sağlamış oluyoruz.

5) Arkadaş Toplantılarınız var mı?

Arkadaşlarla sürekli toplanıyoruz. Zaman zaman aktiviteler düzenliyoruz. Elimizden geldiği kadar desteğe ihtiyaç olan kadınlara, kadın dayanışmasıyla destek veriyoruz.

6) Ekonomik Özgürlük ve Kadın İlişkisini nasıl açıklarsınız?

Benim için ekonomik özgürlük çok önemli.Hani kolunda altın bilezik diyorlar ya, aynen o şekilde... Ayrıca çalışmak kadına her zaman güven verir.

7) Kadına Şiddete Nasıl Bakıyorsunuz? Çevrenizde Bu Duruma Maruz Kalanlar Var Mı?

Şiddetin erkeğin zayıflığı olduğunu düşünüyorum. kendine güveni olmayan erkek şiddet  gösterir. Ama hiçbir kadında bunu hak etmez.

8) Sizce Eğitim Kadına Şiddete Çare Mi?

Kesinlikle günümüz şartlarında değil. maalesef eğitim tek başına yeterli olmuyor.

9) Kadının Toplumsal Yeri Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

Kadının tarihsel gelişimine baktığımızda, kapitalist toplumun ortaya çıkmasıyla birlikte kapitalist üretim ilişkileri cinsiyetçi iş bölümünü dayatmakta ve kadın, savaş vb. koşullar haricinde, toplumsal üretimin dışında tutulmaktadır. Ayrıca ucuz ve vasıfsız iş gücü olarak görülmektedir. Kadınların eğitimine erkeklere oranla fırsat eşitliği ve toplumsal önyargılarda, uygulanan,istihdam politikalarına dayanak olmaktadır. Günümüz kadınları kendini en iyi şekilde temsil ediyor. Kadınlarımızın hırsının. azmini ve çalışkanlığına sürekli tanık oluyorum.Yüzyıllardır kadının toplumdaki önemi arka sıralardaki raflara kaldırılmış olsa da bu olgunun önemini inkâr edemeyiz. “Şuna inanmak gerekir ki; dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” Diyen Atatürk; Türk Kadınına haklar tanınmasına rağmen, toplum zihniyetimiz bu olguyu kabullenememektedir.

10)Sizce Huzurlu Bir Aile Ortamı İçin Kadına neler düşüyor?

Maalesef bu konuda sorumluluk tamamiyle biz kadınlara kaldı denilebilir. Fakat kadın isterse herşeyin üstesinden gelebilir ve mutlu bir aile kurabilir.

11)Bakımın Kadın Hayatındaki Yeri Nedir?

Kadının hayatında bakımlı olması kendine iyi gelir ve güven tazeler.