Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Ayfer Kuru.3 çocuk annesiyim. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğini yapmaktayım.

İş hayatınızdan bahseder misiniz?

 Muhasebe mesleği eskiden sadece defter tutmak olarak bilinirdi. Bu mesleği yapmakta kolaydı. Öyle ki vergi Dairesine kayıtlı olmak bile muhasebe ruhsatını alman ve bu mesleği yapmak için yeterliydi. Oysa şimdi 4 yıl fakülte eğitimi almak ve 3 yılda eğitimden sonra staj yapıp birçok sınava girdikten sonra ruhsatını alabiliyor ve bu mesleği yapabiliyorsunuz. Değişen ve gelişen ekonomik olaylarda mesleğin iş yükünü arttırmış ve bizleri sürekli kendimizi yenilemek ve geliştirmek zorunda bırakmıştır. Her ne kadar işletme sahipleri bize verilen ücretleri gereksiz ve fazlalık olarak görseler de devletle mükellef arasında köprü olan bizler mesleğimizi büyük bir sorumluluk ve titizlik içinde sürdürmekteyiz. Çünkü onca parasal işlemlerin kayıt altına alınması kolay olmadığı gibi zamanında hazırlayamadığımız belgelerin  işletmeleri ne büyük zarar sokacağının farkındayız. Fakat buna rağmen hala bu mesleğe yeterince önem verilmemekte olduğunu görmek bizler üzücüdür.

Aile hayatınızdan bahseder misiniz?        

Aile hayatım çocuklarımın topluma ve kendilerine faydalı bireyler olması için uğraşmaktan ibaret. Birde yoğun iş temposu var elbette. Verilen emek ve mücadele ne kadar büyük olursa kazanımlar da o kadar büyük olduğu düşüncesindeyim.  Allah benim ve tüm çocuklarımızın yollarını açık etsin.

İş Hayatınıza nasıl girdiniz?                                   

 Hiç beklenmedik akla bile gelmeyen olaylar gerçekleşiyor hayatta. Benimde iş hayatına girmem böyle bir şey işte. Bazen durum farklı olsaydı hayat nasıl olurdu acaba derim. Sanırım çocuklarını yine sevgiyle özenle büyütmeye çalışır birde bol bol gezerdim herhalde diye düşünüyorum. Kim bilebilir ki. Yaşanmış hayatların farkındayız sadece.

Siyasetle aranız nasıl ?

Aktif olarak bir siyaset hayatım olmasa da güvenli huzurlu refah bir ortamda yaşamak ve çocuklarımızın da yaşaması için daha çok çalışmamız gerektiğinin farkındayım. Benim ve herkesin tabi.               

Kadınların Siyasete girmesine nasıl bakıyorsunuz? 

 Kadınlarımızın siyasette daha çok yer almasını elbette isterim. Bir anne şefkati ve Nene Hatun ruhuyla eminim siyaseti daha da iyileştirecekler ve meclisteki şahit olduğumuz  kavga ve huzursuzluklarda en aza inecektir.

Arkadaş toplantılarınız var mı?                                 

Fırsat bulduğumda arkadaş toplantılarına zaman ayırmaya çalışıyorum.

Televizyon izler misiniz? Devamlı izlediğiniz bir dizi var mı?                             

Televizyon izlerim elbette. yalan dünya favori dizim.

Bigalı kadınlara neler önerirsiniz?                    

Bigalı kadınlar deyince kooperatifimiz geldi aklıma. BİKAD kadınlarının yaptığı girişimcilik ve sağladığı artı katkılar. Hem kendilerine hem de kasabamıza. Kadınlarımız bilgi ve becerilerini geliştirmek için yeni projeleri hayata geçirmeli bence. Bunu ne kadar çok kadımız yaparsa o kadar güvenli ve refah içinde yaşarlar düşüncesindeyim.

Kadınların kendi haklarını savunmaları konusunda neler söylersiniz?                    

 Kadına yönelik şiddet her geçen gün daha da artmakta. Geleneksel değerler, yaşam şartları, kadına cinsiyet baz alınarak değer biçmekte, hayat tarzları ve şartları buna göre şekillendirilmekte, kültürel çevre ve mahalle baskısı gibi yöntemler uygulanması nedeniyle çalışan kadın oranının düştüğü görülmektedir. Bu durumu iyileştirmek için haklarımızı sahip çıkmalı,sorunlarımızla ilgilenen kurum ve kuruluşlara destek vermeli, devletin yaptığı düzenlemeleri yakından takip etmeliyiz.

Türkiye'nin ekonomik ve yaşamsal durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

 Ekonomik anlamda artış sosyal anlamda da refahın artması demek aslında. Ekonomi iyileşti diyorlar. Öyleyse neden hayat şartları hala bu kadar ağır. İstihdam sorunu çözülemedi. Hala işsizlik ülkemizin bir numaralı sorunu bence. Yeni nesil için durum zor gözüküyor.

Son olarak halkımıza ve kadınlarımıza mesajınız nedir?       

Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatta daha fazla yer almasını sağlamalıyız.  Halkımızın daha duyarlı ve oluşan sorunlara kayıtsız kalmaması gerekiyor. Kadınlarımızın iş gücüne katkı oranını daha fazla arttırmak için çalışmalarımızı arttırmalıyız.

Bu hafta köşenize beni konuk ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Yayın hayatınızda başarılar ve bol kazançlı günleri diliyorum.