1- Kendinizi tanıtır mısınız?

1978 İstanbul doğumluyum. 2.5 yaşında ailemle Biga’ya yerleşince öğrenim hayatımı burada tamamladım. İnönü Üniversitesi fizik bölümünü 2.sınıfta bırakarak tekrar üniversite sınavlarına girdim ve Celal Bayar Üniversitesi Seramik bölümünü bitirdim. Bölümler arasındaki tezatlık kişiliğimin ve sanırım ikizler burcu olmamın etkisi diyelim. Bu arada konusu gelmişken ailelere ve gençlere şunu söylemek isterim; bilinçli eğitim öğretim hayatı geçirsinler. Çocuklarımız en kıymetlilerimiz olsa da onlar bir birey kendi beceri, istek ve seçimlerine hareket etmeye bırakırsak iler ki hayatlarının büyük bir bölümünü geçirecekleri iş seçiminde doğruyu bulacakları kaçınılmazdır. Anne baba olarak kontrol tabii ki de bizde olmalı. Evlat iyi tanınmalı ve artısı eksisi kabullenerek hareket edilmeli ki o her şeyin temellerinin atıldığı çocukluk gençlik dönemi doğru yaşanırsa hayatları daha doğru şekillenecektir. Üniversiteye gitmek meslek seçimi daha bilinçli ve keyifli olacaktır.

2. Kadınların çalışma hayatındaki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Çalışma hayatı insan hayatı bölümlere ayrılır. Kendimce ayırdığım bölümler olsa da bunlar hayatın gerçekleri. Aile hayatı, çekirdek aile hayatı, çalışma hayatı sosyal hayat ve kendi hayatı. Bunların hepsi hayatın zinciri ve herhangi birisindeki aksaklık eksiklik hepsini etkileyecektir. Önceleri bu zincir beden gelişimiyle sıralanır yaşla diyelim. Sonrasında öğrenmişlikler gereksinimlere göre zincirdeki halkalar yer değiştirir. Herkesin halkasının başındaki zincir farklıdır. Önem sırası  farklıdır. Kadının çalışma hayatını bu halkanın neresine koyduğu önemlidir bence. Çalışma hayatı var olmuş kadın bunu kendine dürüstçe itiraf edebilmeli. Biz kadınlar birçok kimliği yaşayabilsek de lütfen hayatımızın zincirlerini doğru sıralayalım, gerisi teferruat.

3- Kadının iş hayatında maruz kaldığı olumsuzluklar nelerdir? Bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Genelleme yapmayı pek sevmem ve kabul etmem. Yaşadığımız yer toplum yapılan iş ve kişilikle oluşur her şey. O yüzden maruz kaldığı olumsuzluklar bazı genellemelerle sınırlanabilir. Bunlarda şartlar göre değişir. Bilinen kadın, aklı kadın denilince akla gelen genellemelerle maruz kalınan olumsuzluklara katılmıyorum ben. Her şey çevre ne için çalışıyoruz da.

4- Hem iş hayatı hem ev hayatını yürütmek zor olsa gerek. Bu durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Dedim ya insan hayatı ve bölümler. Halkanızın zincirlerini kendinize göre düzenlerseniz ve gerekli bakımları molaları yaparsanız her şey yolunda. Bilinçli olursak doğru sıralarsak üstesinden gelmek ya da gelememek keyifli oluyor.

5- Ekonomik özgürlük ve kadın ilişkisini nasıl açıklarısınız?

Özgür olabilmek her alanda çok güzel. Tabii ki biz kadınlar için ekonomik özgürlük paha biçilemez.  Bana göre eşime çocuğuma kendime armağandır ekonomik özgürlüğüm. Zincirdeki kendi hayatımın bir aracıdır.

6- Kadına şiddete nasıl bakıyorsunuz? Çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı?

Şiddet, kadın, maruz kalma olumsuzluk dolu kelimeler ve kadın kelimesinin burada geçiyor olması daha da üzücü. Yani bu durum, üzücü ruhumu zedeliyor. Özel çevrem derseniz bu durumu yaşayanlar yok, genel ise ortada. Bu arada şiddette çok şekilli çok farklı bölümlere ayrıldığını burada bir kez daha hatırlatmak isterim. Kadınlarımıza güç gösteri dışında uygulanan birçok şiddet eylemi bunlarda  düşünülmeli.

7- Sizce eğitim kadına şiddete bir çare midir?

Eğitim dediğinizde aklınıza tahsil hayatı gelir. Eğitim-öğretim bir bütündür ve farkındaysanız önce eğitim yazılır. Yani eğitim tahsil hayatının parçası kendi değil. O yüzden okumak değildir asıl olan ailede başlayan çevreyle gelişen kişinin artı ve eksileriyle şekil kazana eğitim şart. Bence bu şiddete çare, bu her şeye çare.

8- Kadının toplumsal yaşamdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koyduğumuz kurallar benliğimiz, eğitimimiz ve seçimlerimizle kendi özel yerimiz oluşuyor toplumda ama öz belli. Kadın toplumda önce kız evlat sonra eş sonra anne. Olmaz yapma ayıp ne derler vb. sözlerle büyütülen İNSAN. Toplumdaki genel yerimizi varsın böyle bilinsin biz özelimize bakalım.

9- Sizce huzurlu bir aile ortamı için kadına neler düşüyor?

Aile bütün olabilmek, bir olabilmektir. Ailenin oluşum yapısına ve yaşam şartlarına göre şekillenmeli her şey. Eş olarak farklı, anne olarak farklı olsa da huzur için sevgi saygı paylaşım yeterli. Her şey sevmekle başlar.

10- Bakımın kadının hayatındaki yeri nedir? Bakımsızlığın sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakım ve kadın. Ne güzel ne iç açıcı bir soru. Saç, cilt, iç bakım, dış bakım, el ayak gelir akla evet olmazsa olmaz bunlar sağlık için en önemli ihtiyaç. Biz kadınlar iyi olmalıyız aynaya baktığımızda mutlu olmalıyız yoksa herkesin vay haline.

11- son olarak kadınlara ve halkımıza mesajınız nedir?

Sevin önce kendinizi çok sevin. Kendinize hep dürüst olun. Yaşam şartlarınızı oluşturan hep kendiniz olun. Hayatınızın her anını kendiniz dolu yaşayın ama anne olduğunuzda rabbimin bizlere lütuf ettiği bu paha biçilemez anneliği yaşadığınızda her şeyi daha da birçok sevin daha da bir gözden geçirerek yaşayın. Hayat yolculuğunuz önce hep kendinize olsun. Üşenme, erteleme, vazgeçme sözlerini içinizdeki çocuk size hep fısıldasın. Demem o ki kadınız haklıyız biz her yerde varız. Teşekkürler ilginize, keyifli bir sohbetti.