Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Başkandan YTS’ye Ziyaret      Gümüşçay’da Geleneksel Halı Saha Turnuvası Yapılacak      AFAD Uyardı!      Biga Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Göreve Başladı      Bigaspor’da Görev Dağılımı      Bigadayım Artık...      Kaza Yapan Araçta Uyuşturucu Ele Geçirildi      Biga’da Mezuniyet Töreni Yapıldı      Cumhuriyet TIR’ı Biga’da      Biga’da Karne Sevinci      Başarılı Sporculardan Ziyaret      Dikkat!: Çocuklar Trafik Denetiminde      “Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?”      Hamdi Gençoğlu Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde Mezuniyet Coşkusu      Doğtaş Mobilya’da Atama      Çizgi Kolejinde ‘Hobi Bahçesi’ Açıldı      Bu Açıklamalar Bomba Etkisi Yarattı      Yıldırım Düştü Hayvanlar Telef Oldu      Olağanüstü Kongre Moda Oldu      Türk Sanat Müziği Korosundan “Yaza Merhaba” Konseri     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» GESTAŞ Zarar Ettikçe Zam Yapıyor!
27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18


Sayıştay raporlarında da açıkça görüldüğü gibi Siyasetin ve Bürokrasinin finansörü olan GESTAŞ, geçmişte Feto'nun düzenlediği Türkçe olimpiyatlarının, siyasilerin boy gösterdiği iftar yemeklerinin, valilerin özel harcamalarının, denizcilik ile ilgili olmayan ve siyasileri hizmet eden satın almaların sponsoruydu. Bu kötü niyetli harcamalardan dolayı GESTAŞ'ın zamlarına halkın tepkisi büyük oluyor.

SAYIŞTAY RAPORLARINDA KÖTÜ YÖNETİM BELGELENMİŞTİ

Sayıştay raporlarında da tespit edildiği gibi siyasilerin ve bürokrasinin finansörü haline getirilen GESTAŞ, her zarar ettiğinde çareyi Boğaz Geçiş ücretlerine fahiş zamlar yapmakta buldu. Öyle ki; aynı mesafede Türkiye'nin en pahalı deniz ulaşımını hem Çanakkale halkı hem de Turistler bu bedeli ödüyor! 2016-2017 yıllarında gemi kazaları ile gündemden düşmeyen GESTAŞ, 2018 ve 2019 yıllarında ise fahiş zamlarla tepkileri üzerine çekmeye devam ediyor. Kamuoyunu derinden sarsan GESTAŞ'ın Sayıştay Raporlarında GESTAŞ'ın bütçesinin nasıl siyasilerin ve bürokrasinin finansörü haline geldiği ortaya çıkmıştı. Öyle ki; Çanakkale Valiliğinin düğünlerde taktıkları altınlar, Valilik konutuna alınan salıncaklar, Ağırlama ve konaklama giderleri altında harcanan paralar dudak uçuklatmıştı.

İKİ GEMİNİN KİRALAMA BEDELİ 28 MİLYON DOLAR!

GESTAŞ'ı özellikle kiralık gemilere Dolar üzerinden yaptığı kira ödemelerinin sarstığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl siyasi kriz ile birlikte hissedilmeye başlayan Ekonomik kriz nedeniyle 3,90 civarında olan dolar kuru Nisan ayı itibariyle tırmanışa geçmiş Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler arifesinde 7,20 TL'ye ulaşmıştı. Yaşanan yüksek döviz kurları karşısında Türk Lirası yüzde 60 oranında değer kaybederken GESTAŞ'ın da aynı şekilde zarar etmeye başladığı ortaya çıktı.

Önceki Genel Müdür Hasan Yörükçü zamanında 2009 yılında iki gemi 10 yıllığına kiralanarak GESTAŞ Filosuna katılmıştı. Bu iki gemi için GESTAŞ 10 yıl süre içerisinde toplamda 27 Milyon 922 Bin 500 dolar kira bedeli ödemeyi taahhüt etmişti. Bunun yanında GESTAŞ bünyesinde halen kaç geminin kiralık olduğu ve bu kiralık gemilere ne kadar para ödendiği ise net olarak bilinmiyor.

SİYASİLERİN VE BÜROKRASİNİN FİNANSÖRÜ OLDU!

Çanakkale'de büyük tepki çeken 2015 YILI Sayıştay raporunda; GESTAŞ bünyesinde çalışması için işe alınan 27 kişi; Vali Konağı, Valilik, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi ve Ermeni Kilisesinde görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu 27 personelin GESTAŞ'a maliyetinin ise yıllık 796 Bin 879 Lira 20 kuruş olduğu ortaya çıkmıştı!

Ağırlama ve konaklama giderleri altında 5 Milyon TL harcaması ile dikkat çeken GESTAŞ Yönetiminin ayrıca birçok kişiye araç tahsis ettiği, bu araçların da kiralık olduğu, hatta bu araçların kimlere teslim edildiğinin dahi bilinmediği yine Sayıştay raporlarında ortaya çıkmıştı.

Seçim dönemlerinde siyasilerin kampanya kapsamında boğaz geçişlerinden ücret almayan GESTAŞ'ın bu ayrıcılığı ayrıca birçok kişi ve kuruma da sağladığı buradan da 1 milyon TL'nin üzerinde zarar ettiği yine Sayıştay raporlarında yer alıyordu.

VALİLİK KONAĞINA SALINCAK, DÜĞÜNLERE ALTIN!

2015 yılı Sayıştay raporlarında Hastane Bayırında bulunan eski Vali Konağı için yapılan harcamaların da olduğu dikkat çekiyordu. Öyle ki; Çanakkale Valisinin onayı ile GESTAŞ’a vali konağı havuzuna ahşap döşenmesi işi için 25 bin 370 TL harcatılmış. Havuz harcaması dışında Valilik konağında kullanılmak için bir de ahşap salıncak alınmış. Ahşap salıncak için GESTAŞ’a 10 bin 856 TL ödettirilmiş. Valilik makamı tadilatı için 45 bin 856 TL tutarında da tadilat ve mal alımı gerçekleştirilmiş. Bu kadar tadilat ve masraftan sonra Valilik konağı Atatürk Caddesinde yeni yapılan konuta taşınması da dikkat çekici bir gelişme olmuştu!

Sayıştay düğünlerde Valilerin taktıkları bu altınlarında GESTAŞ’a fatura ettirildiğini ortaya çıkardı. 2015 yılında düğünlere katılarak yuva kuran çiftlere takılan çeyrek ve yarım altınlar için GESTAŞ 3 bin 486 TL ödemiş. Valilik misafiri olarak çeşitli yerlerde konuklayan misafirler için 159 bin 343 TL tutarında da konaklama gideri GESTAŞ’a fatura ettirilmiş.

ASLİ GÖREVİNİN DIŞINDA OLDUĞU HER İŞ GESTAŞ'A ZARAR YAZDI!

Bugüne bakıldığında GESTAŞ'ın sponsor olduğu tüm sosyal sorumluluk projeleri de fiyaskoya döndü! Örneğin Çanakkale kordonda bulunan Sağlık Sıhhiye binası! Valilik talimatı ile bir günde Piri Reis Müzesine dönüştürülmesine karar verildi. Tadilatlar, masraflardan sonra açılır diye bekleniyordu!

221 KİTABA 28 BİN LİRA HARCANDI

Çanakkale Savaşları 100. Yıl etkinlikleri kapsamında, Piri Reis Müzesinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle harcamalar yapıldı. Harcamalar temsil ve ağırlama gideri olarak hesaplara işlendi. Müze için yapılan harcamalarda Yerli ve yabancı kaynakların temini için KDV hariç 41 bin 303 TL ve fatura ile 221 adet kitaba 28 bin 227 TL harcama yaptı. 2014 yılında kısa süreliğine açılışı yapıldıktan sonra kapatılarak tadilata alınan ve bugün hala kapalı olan Piri Reis Müzesinin ne zaman tam anlamıyla faaliyete geçeceği ise bilinmiyor.

169 BİN LİRALIK SERGİ AÇTILAR, GİDEN OLMADI!

100.yıl etkinlikleri kapsamına Palamut depolarında Hermann Nitsch Sergisi açılmıştı. Serginin Çanakkale’ye getirilmesi için harcanan paralar bir kenara; serginin gerçekleştiği salon bir başka derneğe tahsis edildiği ortaya çıkmıştı! Sergi salonunun bir başka derneğe tahsis edilmiş olmasından dolayı vatandaşlarında ilgi göstermediği sergi daha sonra iptal edilmişti. Tüm bu sergi için GESTAŞ’ın kasasından toplam 168 bin 626 TL çıktığı yine Sayıştay raporlarında ayrıntılı olarak yer aldı.

Kaynak: Aynalı Pazar


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Başkandan YTS’ye Ziyaret
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Göreve Başladı
    »    
Bigadayım Artık...
    »    
Kaza Yapan Araçta Uyuşturucu Ele Geçirildi
    »    
Biga’da Mezuniyet Töreni Yapıldı
    »    
Cumhuriyet TIR’ı Biga’da
    »    
Biga’da Karne Sevinci
    »    
Başarılı Sporculardan Ziyaret
    »    
Dikkat!: Çocuklar Trafik Denetiminde
    »    
“Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?”
    »    
Hamdi Gençoğlu Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde Mezuniyet Coşkusu
    »    
Doğtaş Mobilya’da Atama
    »    
Çizgi Kolejinde ‘Hobi Bahçesi’ Açıldı
    »    
Bu Açıklamalar Bomba Etkisi Yarattı
    »    
Yıldırım Düştü Hayvanlar Telef Oldu
    »    
Olağanüstü Kongre Moda Oldu
    »    
Türk Sanat Müziği Korosundan “Yaza Merhaba” Konseri
    »    
Çocuklardan Örnek Alınacak Davranış
    »    
Şampiyon Kareteciler Müdür Bileni Ziyaret Ettiler
    »    
Kepçeyle Ezdikleri Araçları Çalarken Yakalandılar!
    »    
Bozlar Köyü’nde İlk Domates Çıktı
    »    
5 İnsan Taciri ve 50 Kaçak Göçmen Yakalandı
    »    
Futbolcusu ve Yöneticisi Olduğu Bigaspor’a Şimdide Başkan Oldu
    »    
Hilal-İ Ahmer’den Türk Kızılay’a 151 Yıllık Merhamet Çınarı
    »    
Kısa Film Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(28)
    »    
Nilüfer Gölü Şenliği ve Doğa Yürüyüşü
    »    
Organlarıyla 3 Kişiye Umut Oldu
    »    
Aşağıdemirci Halk Meclisi İkinci Kez Kuruldu
    »    
Biga’da Trafik Kazası 3 Yaralı
    »    
Biga Engelsiz Eğitim Kısa Film Yarışma Sonuçları
    »    
10 Yıllık Su Hasreti Nakille Sona Erdi
    »    
Sürücü Anne ve Babaların Trafik Karnesini Çocukları Dolduracak
    »    
Ramazan Sonrası İlk Köy Hayrı Gürçeşme’de Yapıldı
    »    
Defineciler Kebrene’yi Delik Deşik Etti
    »    
Biga CHP İlçe Teşkilatında Coşkulu Bayramlaşma Yapıldı
    »    
MHP Biga İlçe Teşkilatında Bayramlaşma Bayramın İkinci Günü Yapıldı
    »    
Ak Parti Biga İlçe Teşkilatı Bayramlaştı
    »    
Kazalı Bayram Biga’da Bir Can Aldı
    »    
Biga Ramazan Bayramı Protokol Bayramlaşması
    »    
Doğtaş Bayramlaşması Gerçekleşti
    »    
Ramazan Ayının Son İftarını Pazarcılar ve Festivalciler Derneği Verdi
    »    
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
    »    
Patlayan Akü Arabayı Yaktı
    »    
Türk Kızılay’ı Biga Şubesi İftarda Bir Araya Geldi
    »    
Biga Bayrama Pırıl Pırıl Giriyor
    »    
Biga’da Yaz Etkinlikleri Düzenlenecek
    »    
Başkan Erdoğan Belediye Personelleriyle Bayramlaştı
    »    
Kazada Arkadaşını Bırakıp Kaçtı
    »    
Mıstık’tan Sonsuz Teşekkürler
    »    
Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    »    
Avcılar İftar Yemeğinde Buluştu
    »    
Biga Zabıtası’ndan Bayram Öncesi Denetim
    »    
İş Yeri Hırsızı Sıkı Takip Sonucu Yakalandı
    »    
1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü
    »    
Biga Kaymakamlığından Öksüz ve Yetimlere İftar Yemeği
    »    
Hayde Bre Biga !!!
    »    
Kreş Öğrencilerinin Mezuniyet Heyecanı
    »    
Biga TSO 25.Dönem Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi
    »    
Balya Çekerken Boğularak Öldü
    »    
Biga’nın Köylerine Hizmetler Hızla Devam Ediyor
    »    
’Etek Boyu’ Fotoğrafını İsteyen Hakime Baro’dan Tepki
    »    
Özel Biga Can Hastanesinde Sağlığına Kavuştu
    »    
Öğrenciler Çalışmalarını Yürüyerek Sergilediler
    »    
8 Okulun Ortaklaşa Hazırladığı Sergi Açıldı
    »    
5 Bin Çupra Yavrusu Denize Bırakıldı
    »    
Ramazan Ayı ve Sigara
    »    
Biga’da Liseler Arası Münazara Yarışması
    »    
Biga’da Kaçakçılık Operasyonu
    »    
On Bilenin Şanslı Talihlisi Biga’dan
    »    
Biga Şoförler Odasından İftar Yemeği
    »    
Özgürlük Bıçak Sırtında Yürümektir
    »    
Başkan Erdoğan, Biga Belediyesi’nin Resmi Borcunu Açıkladı
    »    
Ahmet Emre Bebek Özel Biga Can Hastanesinde Dünyaya Geldi
    »    
‘‘2019’da Biga’da 100 Kişiye Girişimcilik Eğitimi Verilecek’’
    »    
Çanakkale Barosu Ailesi İftar Yemeğinde Buluştu
    »    
Balıklıçeşmeli Gençlerden Örnek Davranış
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Kadir Gecesi?
    »    
Biga’da Alim Mustafa Münip Efendi Anıldı
    »    
“Biga’mızın Tüm Sorunlarını Çözeceğiz”
    »    
Taş Mektebin Restorasyonu Devam Ediyor
    »    
Biga Küçük Sanayi Sitesi Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı
    »    
Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırılıyor
    »    
Biga’da Deprem
    »    
İki Lise Öğrencisi Denizde Boğuldu
    »    
Dardonos, Hasan-Mevsuf Bataryasının Dürbünü Biga’da
    »    
Devlet Su İşleri Şube Müdüründen Ziyaretler
    »    
Gençlik Ruh Sağlığı Eğitim Faaliyetleri Düzenlendi
    »    
Çanakkale’de 12 Bin 151 Hektar Arazi Toplulaştırılacak!
    »    
Biga Zabıtası’ndan Toplu Taşıma Araçlarına Denetim
    »    
Biga’da Bant Elemanı Meslek Edindirme Kursu Başarıyla Tamamlandı
    »    
22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı
    »    
Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi
    »    
Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı
    »    
Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular
    »    
İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik
    »    
Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı
    »    
Miyomu Rahminden Büyük Çıktı
    »    
Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(28)
Kadir Atay
Olağanüstü Kongre Moda Oldu
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Bigadayım Artık...
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0