Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : “Ölmek İstemiyorum”      Biga TSO Öncülüğünde 0,79 Faizle Konut Kredisi      Barınak Çalışanlarının Dikkati Köpekleri Hayata Bağladı      CHP Milletvekili Ceylan Köyleri Ziyaret Etti      Yazılarıma Bir Süre Ara Veriyorum      60 Yaşındaki Kadın Kendini Denize Attı      Parion Antik Kenti’nde Çalışmalar Devam Ediyor      Ceylan; ‘’Tavsiyem Daha Fazla Gülünç Duruma Düşmesinler’’      Son Dakika! Biga’da Deprem      16 Yaşında Arkadaşını Öldürdü      Çanakkale Siyasetin’de Gerginlik      Biga Kent Konseyi Kent Müzesi ve Arşivi Çalışma Grubu Çanakkale’de      Ayvacık ‘ta Göçmen Kaçakçılığından Yakalandılar       Gümüşçayspor İddialı      Balıkçı Ağına 1 Tonluk Köpek Balığı Takıldı      Lütfi Özgünaydın Kaymakam Mustafa Can’ı Ziyaret Etti      Yenice’de Uyuşturucu Operasyonu      Suç Makinaları Keşif Yaparken Polise Yakalandı      Bonita Aksesuar Biga’da Açıldı      Bigaspor Huzurlarınızda     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi
16 Temmuz 2019 Salı 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Fırınburger’de düzenlenen kahvaltılı toplantıya Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal, Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Esnafın sorunlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Özcan; “Devlet gözüyle Esnaf ve Sanatkarın bir görüntüsü vardır, bir görülmesi vardır. Teşkilatta yöneticilik yapan sizler, bizler bin yıllık bir teşkilatın devamıyız. Cumhuriyet tarihine kadar Ahi Ocağı, Ahi evi kuruluşu denilen bu kuruluş cumhuriyet tarihi ile birlikte modern dünyaya Esnaf ve Sanatkarlar dernekleri kısmından bildikleri olarak gelmiştir. Bizler Türk insanın bütün devlet kuruluş aşamalarında, devleti yapılandırma aşamalarında Esnaf ve Sanatkar vardır, ahiler vardır, ahilikler vardır. 600 yıllık bir İmparatorluğu kurarken 600 yıl devam ettirirken padişahlar, şeyh kuşanmıştır. Neden? Esnaf ve Sanatkarları eğer bir yerde neler oluyor, oradan haber alalım veya orası ile ilgili neler yapılabilir diye bizim büyüklerimiz ilk önce gelmiştir oralara. Oranın ticareti nasıldır? bizim ticaretimizi görsünler, ilk önce onların gönüllerine girelim, Böyle bir teşkilatsız. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Çanakkale için de söylüyorum, siz yöneticiler bir tane yönetici çıkmadı hakkında işlem yapılan, ilgili kişilerle ilgili kimler çıktı? büyük tüccarlar çıktı. Küçük Esnaf ve Sanatkar Devleti'ne böyle sahip çıkar. Daha kimler çıktı burasını işletirken işinizi bıraktınız dışarıya çıktınız. Ne oluyor orada diye. Onun için devlette bize sahip çıkmalı. Güzel şeyler yapılıyor mu yapılıyor.

Ama istek ve sorun biter mi? Dün güzel gidiyordu, bugün güzel gitmiyor. Ben 28 yıl Esnaf Odaları Birliği'ne bürokratlık yaptım, sicil personel olarak başladım. Sonra Sicil müdür sonra genel sekreter buralara kadar geldik. Dedi ki tecrübemizi yönetici olarak devam ettirmek istiyoruz. Bir heyecanımız var, bir hevesimiz var, Teşkilatta bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne kadar başarılı olabiliriz? Sizlere kalbimizi açtık, gönlümüzü açtık. Teşkilatı nasıl yardımcı olabiliriz. Onları nasıl rahatlatabiliriz. İlk önce şu son zamanda Çanakkale'nin bir deniz taşımacılığı Gestaş var. En çok esnaf ve sanatkar kullanıyor. Deniz taşımacılığında sağ olsun sayın valimize gittik yüzde 20'nin üzerinde bir artış yapılmıştı. Gestaş’ın da kendine göre bir haklılığı vardır o ayrı bir olay. Biz dedik ki Esnaf ve Sanatkarların ayrıcalığı olsun yüzde yirmi beş Esnaf ve Sanatkarlara istiyoruz.

Sayın valimiz de uzlaştık, Gestaş müdürü dedi ki biteriz. Sayın başkanım yüzde 15'in üzerine çıkamayız. Velhasıl biz bu anlaşmayı yaparken dedik ki, Biga'dan gelip Çanakkale Gestaş firmasında veya Yenice'den gelip bu olay olmaz mesleki odasına gidecek, bunun altyapısını beraber hazırlayalım. Akabinde Çanakkale'de özel okullar açıldı. Biga ya da açıldı. Öğretim Kurumları var, esnaftan da bir talep geldi. Bunlarla ilgili bir çalışma yapılabilir mi diye. Biz bütün özel eğitim bilimleri ile ilgili anlaşmalar yaptık. Bugün Çanakkale'de çocuğunu göndermek isteyen varsa bir daha söylüyorum 18/19 gibi bir rakam da 6000 liraya kadar indirim oluyor. Bu da esnafa bir katkıdır. Türk Hava Kurumu yetkilisi ile görüştük, Uçak yolculuğunda Esnaf ve Sanatkarlara nasıl bir indirim uygulatabiliriz diye, doğalgaz firmasının yetkilileri ile görüştük. Bunu en yetkilileri ile de görüşeceğiz inşallah. Ticarethanelerde bununla ilgili bir indirim yaptırabilir miyiz diye. Piyasaların sıkıntıya girmesinin nedenleri var.

Birincisi kredi. Bankalardan alınan kredi tüccarı bitirdi. Esnaf sanatkarı da bitirdi. Ödenmeyince icra yoluna gidildi. Esnafımız, 2019'da üst üste yapılan zamları kaldıramaz. 4 defa yapılandırma yapıldı. Yapılandırmanın bir aylık parası 3 bin lira. Esnaf taksitleri ödeyemedi. Sıkıntılarımız var. 5 yıl üzerinden bir çalışma yapalım dedik. Bunun üzerine çalışılıyor. İl genelinde 21 bin 288 kayıtlı üyemiz var. Üyelerimizi işini bırakıp Çanakkale'ye getirmedik. 24 saat içerisinde online sistemi açtık. Esnaf teşkilatını Çanakkale'ye gelmeden işini çözdük. Ziyaretlerimizi arttıracağız. Kademe kademe sorunların çözümü için yanınızdayız.” Dedi.

Biga olarak oda başkanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile birlikte esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Biga Kaymakamı Mustafa Can; “esnafımızın sorunlarıyla birebir yakından temas ederek onların her türlü sorununa bizlerle ilgili yapacağımız ya da bizim üst makamlara iletebileceğimiz her türlü konuda her türlü istişareyi yapıyoruz. Sürekli bir araya geliyoruz. Her zaman yanımızdalar ve desteklerini esirgemiyorlar. Sorunları görüşmeden bunlara bir çözüm olmaz. Örneğin geçen hafta tüm Şoförler Odamızın Biga’mızdaki kooperatif başkanları ile bir araya geldik, onları dinledik, bir takım talepleri vardı, dinleyerek çözüm bulma arayışına girdik. Sizlerle de çeşitli meseleler ile bir araya geliyoruz. Sizler bizim baş tacımızsınız. Burada yerelde esnafın kazanması ülkemizin kazanmasıdır, ekonominin kazanmasıdır. Malum güncel ekonomik sıkıntılar var. Bir takım sorunlar var. Bunların giderilmesinde bizler de her türlü desteği göstereceğiz. Özellikle esnaf kardeşlerimize şunları söylüyorum. Yani bizim bu gerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gerek İŞKUR'un devletimizin sağladığı birçok teşvikler var, imkanlar var. Bunları zaman zaman zaten sizlerle paylaşıyoruz.

Arkadaşlarımız esnaflarımızı geziyorlar, zaman zaman ben de katılıyorum. İstihdam kapasitesinde olan işyerlerini bu teşvikleri bu hibe bu kredileri biliyorsunuz. Yeni açılan esnaf kredileri ile daha detaylı sizlerle paylaşacaklardır. Bunlardan herkes kendi nispeti ölçüsünde imkan dahilinde kullanabilmelidir. En azından dar zamanda bile insanların kendisine gerek borcu olsun gerek yatırımı olsun ciddi bir kaynak sağlar, destek sağlar. Tabii biz ekonomik krizde şunu gördük. Tahmin ediyorum daralma vesaireden bahsediyoruz. Ama bu bize şunu öğretti. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı bizlere öğretti. Birçok sıkıntının arkasında şunu görüyorum. Bugüne kadar hep kazanma, ekonomide hep biz istiyoruz ki kazanalım. Ekonomi dediğimiz olay hep yukarı çıkmıyor. zaman zaman aşağıda iniyor, bazen düzde gidiyor. Bizim her zaman olası durumlara karşı olası ekonomik krizlere karşı da bizlere destek olarak, yatırımcı olarak, girişimci olarak her zaman bunları hazırlıklı olmamız lazım. İhtiyar akçesi dediğimiz bir şey vardır. Bunu iyi bilmemiz lazım. Zor zamanlar için kazandığımız zaman, iyi kazandığımız zaman, bunları en azından zor zamanda birikim yapıp yatırım yapıp darboğazda sıkıntı da burada kendimizi sıkıntıya sokmadan bu darboğazdan çıkarmamız lazım diye düşünüyorum. Hep duyduklarımız gördüklerimiz ile doğru orantılı esnafımızın da bu konuda daha dikkatli ve hassasiyet göstermesinden yanayım. Çünkü buralarda girişimcimiz, yatırımcımız böyle büyük mekanlar yapıyor. Bunları yaparken bizlerin de hep beraber esnafımızı buralarda koruyup kollamak desteklememiz lazım.” Dedi.

Fırınburger işletme sahibi İlker Dursun ise, “Bizleri tercih ettikleri için Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği Başkanı Ünal Özcan’a ve oda başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Kaynak: Biganın Sesi Gazetesi

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
“Ölmek İstemiyorum”
    »    
Biga TSO Öncülüğünde 0,79 Faizle Konut Kredisi
    »    
Barınak Çalışanlarının Dikkati Köpekleri Hayata Bağladı
    »    
CHP Milletvekili Ceylan Köyleri Ziyaret Etti
    »    
Yazılarıma Bir Süre Ara Veriyorum
    »    
60 Yaşındaki Kadın Kendini Denize Attı
    »    
Parion Antik Kenti’nde Çalışmalar Devam Ediyor
    »    
Ceylan; ‘’Tavsiyem Daha Fazla Gülünç Duruma Düşmesinler’’
    »    
Son Dakika! Biga’da Deprem
    »    
16 Yaşında Arkadaşını Öldürdü
    »    
Çanakkale Siyasetin’de Gerginlik
    »    
Biga Kent Konseyi Kent Müzesi ve Arşivi Çalışma Grubu Çanakkale’de
    »    
Ayvacık ‘ta Göçmen Kaçakçılığından Yakalandılar
    »    
Gümüşçayspor İddialı
    »    
Balıkçı Ağına 1 Tonluk Köpek Balığı Takıldı
    »    
Lütfi Özgünaydın Kaymakam Mustafa Can’ı Ziyaret Etti
    »    
Yenice’de Uyuşturucu Operasyonu
    »    
Suç Makinaları Keşif Yaparken Polise Yakalandı
    »    
Bonita Aksesuar Biga’da Açıldı
    »    
Bigaspor Huzurlarınızda
    »    
Elbi ‘’Önce Karayolu, Sonra Denizyolu’’
    »    
Çan Belediyesi’nden Duyarlı Uygulama
    »    
Kısa Bir Sürede Sağlığına Kavuştu
    »    
Kaz Dağları ve Fazıl Say Fotoğrafı
    »    
Biga’da Bunları Biliyor musunuz?
    »    
Jandarma Basın Bülteni
    »    
Şarlan; ”Törene Katılmıyoruz”
    »    
TEMA Vakfı Çanakkale’de Gönüllü İlçe Sorumluları Arıyor
    »    
Başakşehir- Fenerbahçe Maçında Biga’dan Sürpriz Var
    »    
Yavrular İçin Emzirebilen Anne Köpek Aranıyor
    »    
Öz; "Evinize Hoş Geldiniz" Dedi
    »    
Hemodiyaliz Ünitesinde 2. Hekim Biga’da
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(37)
    »    
Biga´da Ayçiçeği Alımı Başladı
    »    
BİİBF’de İlk Kayıt Yapıldı
    »    
Biga MYO’da İlk Kayıt Heyecanı
    »    
Bigaspor Türkiye Kupasında Yalova’da
    »    
Başkan Erdoğan; ’’Suyumuz Çok Değerli Suyumuza Sahip Çıkmalıyız’’
    »    
Başkan Mutlu’dan Bigaspor’a Ziyaret
    »    
Şüpheliler Yakalanarak Gözaltına Alındı
    »    
Örtülüce Köyü’nde Halı Saha Açılış Töreni
    »    
Biga Gösterisine Hazırlanıyorum...
    »    
Havadan Helikopterle Trafik Denetimi
    »    
Çan-Çanakkale Karayolu Böyle Kalabalık Görmedi!
    »    
Kazdağları’nda Mozart’ın, Beethoven’ın Eserleri Yankılandı!
    »    
Balıklıçeşme Aile Sağlığı Merkezi Açıldı
    »    
Çocuklar Anlattı Başkan ÖZ Dinledi
    »    
Karış Karış Savunduk; Adım Adım Yürüyelim…
    »    
Dur İhtarına Uymadı, Polis Ateş Açtı
    »    
Son Dakika!.. Biga’da Neler Oluyor?
    »    
Biga BJK’de Olağanüstü Genel Kurul Yapıldı
    »    
Sağanak Yağışa Dikkat
    »    
Kaldırımbaşı Köyü Girişinde Feci Kaza
    »    
17 Ağustos Depreminin 20. Yılı
    »    
Fenerıum TIR’ı Biga’da
    »    
Gelibolu İskelesi Artık 4 Gemi Yanaşma Rampasıyla Hizmet Veriyor
    »    
Fulden İle Mehmet Onur Evet Dedi
    »    
Biga´da Kurban Bayramı Sonrası Trafik Uygulaması
    »    
On Şehirden Biri Çanakkale
    »    
Aşağıdemirci Köyü Kadınlar Kahvesi Açıldı
    »    
783 Bin Liralık İkramiye Çanakkale’ye Çıktı
    »    
Özgür Ceylan’dan İlçe İlçe Bayramlaşma
    »    
Minikler Futbol Turnuvası Şampiyonu İdriskoruspor
    »    
"Çanakkale’deki Keçi - Koyun Ölümleri Araştırılsın"
    »    
Jandarma Kayıp Koyunları Drone İle Buldu
    »    
MHP Biga İlçe Teşkilatının Bayramlaşması İlçe Binasında Yapıldı
    »    
Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Teşkilatı Bayramlaştı
    »    
Ak Parti Biga İlçe Teşkilatı Bayramlaştı
    »    
Biga Protokolünden Bayramlaşma Töreni
    »    
Biga’da Çıkan Yangın Ciğerlerimizi Dağladı
    »    
Kaşdemir; “Tarihi Alanda Hiçbiryer Zarar Görmemiştir”
    »    
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun (BAYRAM NAMAZI SAATİ 06.55)
    »    
Biga Esnaf Derneği Başkanı İbrahim Mutur...
    »    
Adaspor Kulübü Yaz Futbol Okulu Sona Erdi
    »    
Alacak Verecek Davasına Kan Aktı
    »    
Şehiriçi ve Ağaköy Minübüslerine Zam
    »    
Öz, Belediye Personeliyle Bayramlaştı
    »    
Gazi Ortaokulu’na Boya Badana ve Temizlik Desteği
    »    
Yeni Mağazalarla Marka Bilinirliğini Artıracağız
    »    
Şirintepe Manavı Açıldı
    »    
Biga’da Bunları Biliyor musunuz?
    »    
Genç Kadın İşyerinde İntihar Etti
    »    
Çocuk ve Kültür Evi İlk Etkinliklerini Gerçekleştirdi
    »    
Mısır Çeşitleri Tarla Günü Gerçekleştirildi
    »    
Başkanın Büyük Jesti
    »    
Ahmet Elbi Yaz Futbol Okulunu Ziyaret Etti
    »    
Ceylan; CEO Parayı Veren Düdüğü Çalar Diyor
    »    
Çanakkale Rehberler Odası’na Ziyaret
    »    
Çan Belediyesi’nden Camilerde Bayram Temizliği
    »    
Grassroots Antrenörlük Kursu Sona Erdi
    »    
Çanakkale’de Gençlere Yönelik Seminer Verildi
    »    
Göz Hastalıkları Uzmanı Göreve Başladı
    »    
Adaspor ‘dan Flaş Transfer
    »    
Biga Belediyesi Yaz Kurslarına Şenlikli Veda
    »    
‘’Biga’nın En Donanımlı Kampüsü Olarak Eğitime Hazırız’’
    »    
Turan, Gaziyi Hastanede Ziyaret Etti
    »    
Ceylan “Doktor Yetersizliğinde Hastalar Ölüyor” İddiaları
    »    
Bayram Öncesi Kızılay’dan Bağış Standı
    »    
Karabiga Belediyesi’nde Bayram Temizliği
    »    
Biga Tabakhaneleri İçin Yeni Adım
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Ölmek İstemiyorum”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(37)
Kadir Atay
Olağanüstü Kongre Moda Oldu
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Yazılarıma Bir Süre Ara Veriyorum
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0