Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : Allah’a Yönelin!      Çocuklar, Müzikal ile Eğlendi      Kan Bağışında Madalya ve Belgelerini Aldılar      Biga’dan Depremzedelere Yönelik Yardım Kampanyası      "Bunu Yapanları Allah Kahretsin"      Biga Sağlık-Sen Üyeleri Kahvaltıda Buluştu      Biga’dan Türkiye Şampiyonu      Bizim Gerçek Depremimizi Biliyor Musunuz?      Gümüşçayspor Galibiyeti Kaçırdı      Karabiga Çok Farklı      Lider Adaspor Şampiyonluk Aşkına      Bigaspor Puanla Döndü      Kadere İnanıyorum!      CHP’den İzmir Çıkartması      Ey MEB! Ayrıştırma, Ötekileştirme, Bilimsel Eğitimden Uzaklaşma!      Biga’da Yeni Nesil Kahvecilik Açıldı      Biga CHP Uğur Mumcu’yu Andı      Evli Adam Birlikte Yaşadığı Kadını Öldürdü      Çanakkale’de Kaçak İçki      Başkan Bülent Öz’den Ölüm Yıl Dönümü Mesajı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi
16 Temmuz 2019 Salı 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Fırınburger’de düzenlenen kahvaltılı toplantıya Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal, Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Esnafın sorunlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Özcan; “Devlet gözüyle Esnaf ve Sanatkarın bir görüntüsü vardır, bir görülmesi vardır. Teşkilatta yöneticilik yapan sizler, bizler bin yıllık bir teşkilatın devamıyız. Cumhuriyet tarihine kadar Ahi Ocağı, Ahi evi kuruluşu denilen bu kuruluş cumhuriyet tarihi ile birlikte modern dünyaya Esnaf ve Sanatkarlar dernekleri kısmından bildikleri olarak gelmiştir. Bizler Türk insanın bütün devlet kuruluş aşamalarında, devleti yapılandırma aşamalarında Esnaf ve Sanatkar vardır, ahiler vardır, ahilikler vardır. 600 yıllık bir İmparatorluğu kurarken 600 yıl devam ettirirken padişahlar, şeyh kuşanmıştır. Neden? Esnaf ve Sanatkarları eğer bir yerde neler oluyor, oradan haber alalım veya orası ile ilgili neler yapılabilir diye bizim büyüklerimiz ilk önce gelmiştir oralara. Oranın ticareti nasıldır? bizim ticaretimizi görsünler, ilk önce onların gönüllerine girelim, Böyle bir teşkilatsız. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Çanakkale için de söylüyorum, siz yöneticiler bir tane yönetici çıkmadı hakkında işlem yapılan, ilgili kişilerle ilgili kimler çıktı? büyük tüccarlar çıktı. Küçük Esnaf ve Sanatkar Devleti'ne böyle sahip çıkar. Daha kimler çıktı burasını işletirken işinizi bıraktınız dışarıya çıktınız. Ne oluyor orada diye. Onun için devlette bize sahip çıkmalı. Güzel şeyler yapılıyor mu yapılıyor.

Ama istek ve sorun biter mi? Dün güzel gidiyordu, bugün güzel gitmiyor. Ben 28 yıl Esnaf Odaları Birliği'ne bürokratlık yaptım, sicil personel olarak başladım. Sonra Sicil müdür sonra genel sekreter buralara kadar geldik. Dedi ki tecrübemizi yönetici olarak devam ettirmek istiyoruz. Bir heyecanımız var, bir hevesimiz var, Teşkilatta bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne kadar başarılı olabiliriz? Sizlere kalbimizi açtık, gönlümüzü açtık. Teşkilatı nasıl yardımcı olabiliriz. Onları nasıl rahatlatabiliriz. İlk önce şu son zamanda Çanakkale'nin bir deniz taşımacılığı Gestaş var. En çok esnaf ve sanatkar kullanıyor. Deniz taşımacılığında sağ olsun sayın valimize gittik yüzde 20'nin üzerinde bir artış yapılmıştı. Gestaş’ın da kendine göre bir haklılığı vardır o ayrı bir olay. Biz dedik ki Esnaf ve Sanatkarların ayrıcalığı olsun yüzde yirmi beş Esnaf ve Sanatkarlara istiyoruz.

Sayın valimiz de uzlaştık, Gestaş müdürü dedi ki biteriz. Sayın başkanım yüzde 15'in üzerine çıkamayız. Velhasıl biz bu anlaşmayı yaparken dedik ki, Biga'dan gelip Çanakkale Gestaş firmasında veya Yenice'den gelip bu olay olmaz mesleki odasına gidecek, bunun altyapısını beraber hazırlayalım. Akabinde Çanakkale'de özel okullar açıldı. Biga ya da açıldı. Öğretim Kurumları var, esnaftan da bir talep geldi. Bunlarla ilgili bir çalışma yapılabilir mi diye. Biz bütün özel eğitim bilimleri ile ilgili anlaşmalar yaptık. Bugün Çanakkale'de çocuğunu göndermek isteyen varsa bir daha söylüyorum 18/19 gibi bir rakam da 6000 liraya kadar indirim oluyor. Bu da esnafa bir katkıdır. Türk Hava Kurumu yetkilisi ile görüştük, Uçak yolculuğunda Esnaf ve Sanatkarlara nasıl bir indirim uygulatabiliriz diye, doğalgaz firmasının yetkilileri ile görüştük. Bunu en yetkilileri ile de görüşeceğiz inşallah. Ticarethanelerde bununla ilgili bir indirim yaptırabilir miyiz diye. Piyasaların sıkıntıya girmesinin nedenleri var.

Birincisi kredi. Bankalardan alınan kredi tüccarı bitirdi. Esnaf sanatkarı da bitirdi. Ödenmeyince icra yoluna gidildi. Esnafımız, 2019'da üst üste yapılan zamları kaldıramaz. 4 defa yapılandırma yapıldı. Yapılandırmanın bir aylık parası 3 bin lira. Esnaf taksitleri ödeyemedi. Sıkıntılarımız var. 5 yıl üzerinden bir çalışma yapalım dedik. Bunun üzerine çalışılıyor. İl genelinde 21 bin 288 kayıtlı üyemiz var. Üyelerimizi işini bırakıp Çanakkale'ye getirmedik. 24 saat içerisinde online sistemi açtık. Esnaf teşkilatını Çanakkale'ye gelmeden işini çözdük. Ziyaretlerimizi arttıracağız. Kademe kademe sorunların çözümü için yanınızdayız.” Dedi.

Biga olarak oda başkanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile birlikte esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Biga Kaymakamı Mustafa Can; “esnafımızın sorunlarıyla birebir yakından temas ederek onların her türlü sorununa bizlerle ilgili yapacağımız ya da bizim üst makamlara iletebileceğimiz her türlü konuda her türlü istişareyi yapıyoruz. Sürekli bir araya geliyoruz. Her zaman yanımızdalar ve desteklerini esirgemiyorlar. Sorunları görüşmeden bunlara bir çözüm olmaz. Örneğin geçen hafta tüm Şoförler Odamızın Biga’mızdaki kooperatif başkanları ile bir araya geldik, onları dinledik, bir takım talepleri vardı, dinleyerek çözüm bulma arayışına girdik. Sizlerle de çeşitli meseleler ile bir araya geliyoruz. Sizler bizim baş tacımızsınız. Burada yerelde esnafın kazanması ülkemizin kazanmasıdır, ekonominin kazanmasıdır. Malum güncel ekonomik sıkıntılar var. Bir takım sorunlar var. Bunların giderilmesinde bizler de her türlü desteği göstereceğiz. Özellikle esnaf kardeşlerimize şunları söylüyorum. Yani bizim bu gerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gerek İŞKUR'un devletimizin sağladığı birçok teşvikler var, imkanlar var. Bunları zaman zaman zaten sizlerle paylaşıyoruz.

Arkadaşlarımız esnaflarımızı geziyorlar, zaman zaman ben de katılıyorum. İstihdam kapasitesinde olan işyerlerini bu teşvikleri bu hibe bu kredileri biliyorsunuz. Yeni açılan esnaf kredileri ile daha detaylı sizlerle paylaşacaklardır. Bunlardan herkes kendi nispeti ölçüsünde imkan dahilinde kullanabilmelidir. En azından dar zamanda bile insanların kendisine gerek borcu olsun gerek yatırımı olsun ciddi bir kaynak sağlar, destek sağlar. Tabii biz ekonomik krizde şunu gördük. Tahmin ediyorum daralma vesaireden bahsediyoruz. Ama bu bize şunu öğretti. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı bizlere öğretti. Birçok sıkıntının arkasında şunu görüyorum. Bugüne kadar hep kazanma, ekonomide hep biz istiyoruz ki kazanalım. Ekonomi dediğimiz olay hep yukarı çıkmıyor. zaman zaman aşağıda iniyor, bazen düzde gidiyor. Bizim her zaman olası durumlara karşı olası ekonomik krizlere karşı da bizlere destek olarak, yatırımcı olarak, girişimci olarak her zaman bunları hazırlıklı olmamız lazım. İhtiyar akçesi dediğimiz bir şey vardır. Bunu iyi bilmemiz lazım. Zor zamanlar için kazandığımız zaman, iyi kazandığımız zaman, bunları en azından zor zamanda birikim yapıp yatırım yapıp darboğazda sıkıntı da burada kendimizi sıkıntıya sokmadan bu darboğazdan çıkarmamız lazım diye düşünüyorum. Hep duyduklarımız gördüklerimiz ile doğru orantılı esnafımızın da bu konuda daha dikkatli ve hassasiyet göstermesinden yanayım. Çünkü buralarda girişimcimiz, yatırımcımız böyle büyük mekanlar yapıyor. Bunları yaparken bizlerin de hep beraber esnafımızı buralarda koruyup kollamak desteklememiz lazım.” Dedi.

Fırınburger işletme sahibi İlker Dursun ise, “Bizleri tercih ettikleri için Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği Başkanı Ünal Özcan’a ve oda başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Kaynak: Biganın Sesi Gazetesi

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Allah’a Yönelin!
    »    
Çocuklar, Müzikal ile Eğlendi
    »    
Kan Bağışında Madalya ve Belgelerini Aldılar
    »    
Biga’dan Depremzedelere Yönelik Yardım Kampanyası
    »    
"Bunu Yapanları Allah Kahretsin"
    »    
Biga Sağlık-Sen Üyeleri Kahvaltıda Buluştu
    »    
Biga’dan Türkiye Şampiyonu
    »    
Bizim Gerçek Depremimizi Biliyor Musunuz?
    »    
Kadere İnanıyorum!
    »    
CHP’den İzmir Çıkartması
    »    
Ey MEB! Ayrıştırma, Ötekileştirme, Bilimsel Eğitimden Uzaklaşma!
    »    
Biga’da Yeni Nesil Kahvecilik Açıldı
    »    
Biga CHP Uğur Mumcu’yu Andı
    »    
Evli Adam Birlikte Yaşadığı Kadını Öldürdü
    »    
Çanakkale’de Kaçak İçki
    »    
Başkan Bülent Öz’den Ölüm Yıl Dönümü Mesajı
    »    
Biga TSO, TSE Belgesini Yeniledi
    »    
Ceylan’dan Ölüm Yıl Dönümü Mesajı
    »    
3 Cana Can Verdi
    »    
MHP Heyeti Turan’ın Misafiri
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Kamer Genç’i Anlamak Ve Anmak Üzerine
    »    
Gündem, ‘’Biga Motosiklet Festivali’’
    »    
Biga’da Farklı Meslek Kollarında Mobilya İşçisi Alınacak
    »    
Başkan Ferah, Muhtarlarla MHP İlçe Teşkilatını Ziyaret Etti
    »    
Şahin, Muhtarlar Derneğini Ziyaret Etti
    »    
CHP İlçe Teşkilatından Muhtarlar Derneğini Ziyaret
    »    
“Ölmezden Gelemeyenler" Tiyatrosu İzleyiciyle Buluştu
    »    
DOĞTAŞ Beş markasıyla Mobilya Show Yaptı
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Şampiyonlardan Ziyaretler
    »    
Biga’da Kaçak Sigara Operasyonu
    »    
Biga Muhtarları Turan ve İskenderoğlu’nun Misafiri
    »    
Öz, Muhtarlarla Olağan Toplantılarına Devam Ediyor
    »    
Çan Belediyesi Düğün Salonları Yeni Sezona Hazırlanıyor
    »    
Ayvacık’ta 30 Göçmen Yakalandı
    »    
Allah’a Yönelin !!! Adalet Nedir?
    »    
M.Ceyhan İnşaat’tan Bir Yeni Proje Daha
    »    
Biga Belediyesi Karate Sporcuları Kupa ve Madalyalarla Döndü
    »    
Kozçeşme Köyünde Tarihi Eser Operasyonu
    »    
Kansere Yenik Düşmedi, İyileşti Anne Oldu
    »    
Kilit Parke Taş Döşemeleri Tüm Hızıyla Sürüyor
    »    
Ceylan, ‘’Bizim İşimiz Var, İktidara Yürüyoruz’’
    »    
Biga Belediyesi’nden Dev Tasarruf İçin İlk Adım
    »    
Recep Duran Güven Tazeledi
    »    
AK Parti Çanakkale İl Genel Meclisi Üyeleri Çan’da Buluştu
    »    
Adaspor Şampiyon
    »    
DOĞTAŞ Mobilya 150 Personel Alacak
    »    
Amatör Liglerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Biga Pomaklar Derneği İlk Toplantısını Yaptı
    »    
Biga’da Özel Öğrenciler Polis Oldu
    »    
Biga Kent Konseyi 2020’ye Hızlı Başladı
    »    
Şehidimden Mektup Var!
    »    
Bülent Şarlan’dan Açıklama
    »    
Başkan Bülent Öz’den Çanakkale Milletvekillerine Ziyaret
    »    
Pastırmacıdan Kılıçdaroğlu’na Cevap
    »    
Öğrenciler, Karne Almanın Mutluluğunu Yaşadı
    »    
Çilingire Kızdı.. Vinç Getirdi!
    »    
Başkan Bülent Öz, Ankara’da Önemli Temaslarda Bulundu
    »    
Bigaspor’dan Geçmiş Olsun Ziyareti
    »    
Bigaspor Moral Yemeğinde
    »    
Ayvacık’ta Düzensiz Göçmen Yakalandı
    »    
Özgür Ceylan; ‘’920 Öğretmene Kadrolarını Verin’’
    »    
Ben Halkım; Budur Benim Profilim
    »    
Biga Doğa Koleji’nden ‘’Kariyer Günleri’’ Etkinliği
    »    
Belediye Başkanları Ankara’da
    »    
Biga TSO 2020 Yılının İlk Meclis Toplantısını Geçekleştirdi
    »    
Cuma Günü Saat 17.00’de Ulusal Kanaldayım
    »    
İlçe Emniyet Müdüründen Biga TSO’ya Ziyaret
    »    
Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Ankara’da
    »    
‘’Zincir Marketler Tek Başına 49 Esnafı Vuruyor’’
    »    
Çanakkale’den Bir Firmanın İki Ürünü Listede
    »    
Ortaokullar Arası Bilgi Yarışması Finali Yapıldı
    »    
KDV İndirimiyle 2020’de ’Agresif’ Büyüyeceğiz’
    »    
“Kardeşim Üşümesin” Gülümsetmeye Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin, İman Nedir?
    »    
Bigaspor Yönetiminden Kahvaltı ve Ziyaret
    »    
Bigalı Çiftçi, Hibe Desteği İle Kendi Çiftliğini Kurdu
    »    
Yaşayarak Okuyan Kazandı
    »    
İrfan Çınar Yeniden Başkan
    »    
AK Parti Kepez Belde Başkanı Cihat Gılafçı
    »    
“İlim Çin’de De Olsa Gidip Alınız.” Diyen Peygamberden “Cahilin Ferasetine Güveniyorum” Diyen Rektöre Geldik!
    »    
“100 Belediye Başkanı Ak Parti’ye Geçecek”
    »    
E-Ticarette “Güven Damgası” Dönemi Başladı
    »    
Bu Millet Atatürk’e Hakaret Ettirmez, Edeni de Affetmez!
    »    
Gazeteciler Günü Ziyaretleri
    »    
Bigaspor ‘da Yeni Görev Dağılımı Yapıldı
    »    
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’ın Gazeteciler Günü Mesajı
    »    
Başkan Erdoğan, Gazetecilerin Gününü Kutladı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
‘’Seracılık Yapmak İçin Doğru Zaman’’
    »    
Altındiş Market Hizmete Açıldı
    »    
Bülent Turan’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
    »    
CHP’li Erkek’ten 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı
    »    
Başkan Bülent Öz’ün, Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO Üyelerine Hizmet Sunmaya Devam Ediyor
    »    
Özgür Ceylan’dan Birlik Beraberlik Çağrısı
    »    
Biga Bir Değerini Daha Kaybetti
    »    
CHP’de Yeni Dönem Yeni Yönetim
    »    ÖNEMLİ LİNKLER
 BİGA KAYMAKAMLIĞI
 BİGA BELEDİYESİ
 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA SAĞLIK
 BİGA DEVLET HASTANESİ
 KARABİGA BELEDİYESİ
 GÜMÜŞÇAY BELEDİYESİ
 BİGA TİCARET ODASI
 BİGA TİCARET BORSASI
 BİGA ZİRAAT ODASI
 BİGA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA İİB FAKULTESİ
 BİGA MESLEK YÜKSEK OKULU
 ÇANAKKALE ASKF
 TFF
 BİGASPOR
 BİGA FB DERNEĞİ
 BİGA GS DERNEĞİ
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Bizim Gerçek Depremimizi Biliyor Musunuz?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Yönelin!
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Cuma Günü Saat 17.00’de Ulusal Kanaldayım
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0