Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı      Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı      Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu      Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!      Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!      Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı      Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür       Haftalık Faaliyet Programı 20.04.2019 – 26.04.2019      Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret       Bigaspor BAL Ligine Devam Dedi, Adaspor’a Yazık Oldu      Vefat ve Başsağlığı      Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!      Biga FB’den Bigaspor’a Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
15 Mart 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18


Başkanlarımızla röportajlarımız devam ediyor. Sırada çok merak edilen soruların karşısında ki ismimiz: Bigaspor Kulüp Başkanı Mustafa Durak var. Herkesin oldukça merak ettiği soruları tüm içtenliğiyle cevaplayan başkanımıza bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyor ve kendisine merhabalar diyoruz.

Mustafa Durak Kimdir? Sizi biraz tanıyalım.

 “Öncelikle hoş geldiniz. Mustafa Durak 1973, Biga Yeniçiftlik doğumludur. Uzun zaman İstanbul’da ticaret yapmış, 2006’da babasının vefatından sonra 2007’de Biga’ya yerleşmeye karar vermiştir. Eşimle beraber 2007 yılından itibaren burada yaşamaya, çalışmaya devam ediyoruz. Nakliye, madencilik ve ufak tefek İstanbul’da inşaat işleri yaparak hayatımızı sürdürüyoruz.”

Yönetime ne zaman geldiniz, nasıl karar verdiniz?

“Yönetime ilk bundan 4 yıl önce genel kaptan olarak başladım. O gün ki Başkanımız Tamer  Ergün’dü. O zamanlar kulübümüz kötü durumdaydı, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Işık’ın yoğun girişimleri sonucunda bir yönetim oluşturuldu. O yönetimde bana da görev verdiler. İnanıp, güvendiler bize sağolsunlar bizde göreve o şekilde gelip 4 yıldır devam ediyoruz. 1 yıl genel kaptanlık, 3 yıl başkanlık olarak görevimizi gerçekleştirdik.”

Bigaspor’da neler değişti? Bigaspor’a neler kattınız?

“Bigaspor 50 yıllık bir camia, 3 yılda ne katabiliriz bilmiyorum ama Bigaspor markasını değerli ve güvenilir hale getirdiğimizi düşünüyoruz. Bizden önceden gelen vergi dairesi ve SGK’ya olan borçlar vardı, öncelikle onları yapılandırdık. Yaklaşık 600.000TL civarı bir borç vardı ve mali disiplinle bunu fazlaca erittik. Mayıs ayında ki kongremize kadar tahmini 60.00TL’ye kadar düşecek. Kaba tabirle 500.000TL’ye yakın bir borcunu kapattık Bigaspor’un. Tabi bunu tek başımıza yapmadık, DOĞTAŞ’ın halkımızın ve belediyemizin destekleri ile gerçekleştirdik. Biz yalnızca mali disiplin sağlayıp, paranın çarçur olmamasını sağladık. Zorlandık mı? Çok zorlandık, ama çok şükür ki buraya kadar getirdik. Bunun dışında 4 yıl önce yönetime geldiğimizde beş kuruş paramız yoktu aksine birde borç vardı, yarışmacı bir takım haline getirdik. İlk yıl 3., ikinci yıl 2., yavaş yavaş borçlar azaldıkça bütçemizi sportif başarıya endeksledik ve üçüncü yıl 1. Olduk sonrasında play-off maçında da Bölgesel Amatör Lig hakkı kazandık. Bigaspor’umuzun hakkettiği yer tabiî ki burası değil ama kademe kademe çıkmamız lazımdı. Bu sene ki hedefimiz ise ilk beşte ve Çanspor’un üzerinde bitirmekti, Çanspor’un üzerindeyiz ve hala ilk beşte bitirme hedefimiz devam ediyor.”

Sezon başında büyük bir bütçe harcadığınız söyleniyor. İnsanlar uzun bir süre bundan bahsetti. Siz bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

“Büyük bir bütçe yaptık evet ve bütçenin bir kısmını ayırdık, eğer devre arasında daha iyi bir sırayla bitirmiş olsaydık bir kısmını da transferlere harcayacaktık. Fakat Liderle aramızda 11 puan, Çanspor’la da aramızda +8 puan fark olunca devre arasında daha çok küçülmeye gittik. Oyuncularımızdan zaten 5.haftada 2 tanesini kadro dışı bıraktık. Devre arasında da başka kulübe geçmek isteyen bir oyuncumuz  vardı onu da bir bedel karşılığı satarak bütçemize gelir sağladık, daha iyi hale getirdik. Daha güzel şeyler olacaktı fakat hedefi kaçırınca prim sistemini de kaldırdık, ondan dolayı da bütçeler düştü. Şöyle de bir şey var, geçen bir arkadaşımızın yazdığı gibi, piyasa da söylentilerin döndüğü gibi de ‘1.500.000TL’lik Bigaspor, 400.000TL’lik Çanspor’un üzerinde kaldı, seviniyor’ gibi bir durum söz konusu değil. Biz bununla sevinip övünmüyoruz, ne bizim bütçemiz o kadar nede Çanspor’un ki. Bilip, bilmeden herkes bir şeyler yazıyor. Konumuz bu değil ama 20 sezon başında 20 devre arasında oyuncu aldılar, bunların aktarmaları var ve sadece 40 tane oyuncunun lisansını yaptırmaya kalksanız zaten 60.000TL tutuyor. 400.000TL’lik bir bütçeyi arkadaş neye göre hesapladı meraklar içerisindeyiz. İlk başta hazırladığımız bütçe evet buna göreydi ama bu paraları harcamadık, küçülmeye gitmemiz bunu engelledi. Yine de Bigaspor belki de tarihinin en iyi bütçesini hazırladı. Buda doğaldır. Bizim bu ligde kalabilmemizi neden başarısızlık olarak görüyorlar anlamıyorum. Ortada ciddi bir başarı var. 2 kez çıkmış ve aynı yıl içerisinde düşmüş bir Bigaspor var ve hedefleri yükselten, kimseye borcu olmayan bir Bigaspor var. İnsanlar bizim başarımızı niye küçümseyerek davranıyorlar onuda bilmiyorum fakat çokta önemli değil biz bildiğimiz yoldan yürüyeceğiz.”

Yönetimde karşılaştığınız zorluklardan biraz bahseder misiniz? Çözümleri için hangi yolları izlediniz?

“Yönetim kurulumuzda ki arkadaşlarımızla her hangi bir sorun yaşamadık. İlk toplandığımızda, ilk gündem maddemiz ‘Bigaspor Spor Kulübü’dür ve burada siyaset konuşulmayacaktır’ oldu. Bizim içimizde AKP’li, CHP’li, MHP’li bir sürü arkadaşımız var. Hiçbir zaman aramıza siyaset karıştırmadık, herkesle gayet mutluyuz. Yaşadığımız sıkıntılar değil de, düşündüğümüz sonuç bulmaya çalıştığımız şey hep Bigaspor’u daha iyi yerlere nasıl getirebiliriz sorularıydı. Gerek alt yapısı, gerek A takımı olsun futbolcularımızın sosyal anlamda yaşayabilmelerini sağlamak adına çalıştık. Sonuçta bu çocuklar bu gün hepimizin çocukları olabilirlerdi. Yönetimde karşılaştığımız en büyük sorun, para. Her hafta Salı günü biz maç başlarını ödüyoruz. Ona para bulmak dışında 9 tane personelimiz çalışıyor. Kulüp Müdürü, malzemecisi, hocaları ve masörüyle beraber 9 kişinin emeği var. Bunlar tabiî ki maddi olarak zorluyor bizi fakat yönetim kurulumuzun çok büyük emekleri ile bir şekilde altından kalkıyoruz. İyide sponsorlarımız var sağolsunlar, desteklerini alıyoruz. Biga Halkı’nın da çok büyük emekleri var tam tabana yayamasakta çok büyük destek alıyoruz onlardan.”

Adaspor’un Lig çıkması olası bir ihtimal, Adaspor lig çıkarsa Bigaspor bundan nasıl etkilenir? İyi ve kötü yanlarından bahseder misiniz? Bütçe konusunda sıkıntı yaşar mısınız?

“Ben Adaspor’un şampiyon olacağına inanıyorum. Ben kötü yanının olduğunu düşünmüyorum. Çanakkale İlini iki tane Biga takımının temsil etmesi gurur verici bir şey. Bütçe konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum, herkes hak ettiğini alır diye düşünüyorum. Hepimizin gittiği belli başlı sponsorlar var, birbirimizi takip ederek gidiyoruz. İyi olan kazansın diyelim, ne diyelim? Adaspor’un ben lig çıkmasını çok istiyorum, İnşallah da çıkarlar. Bu demek değil ki Çanspor’un düşmesini istiyorum, benim istediğim şey iki Biga takımının aynı ligde olması. Benim Mustafa Durak olarak şahsi fikrim bu, iki Biga takımının Çanakkale’yi temsil etmesi büyük bir onur olur.”

Alt yapıya verilen önemin yetersiz olmasından bahsediliyor, Alt yapıyla ilgili çalışmalar düşünüyor musunuz?

“Bu neye göre söyleniyor bilmiyorum. U14 ve U16 takımlarının ligleri bitti. U14’te Çanakkale İl Şampiyonu olduk. U16’da ise finalde Dardanel’e 1-0 kaybettik. Daha ne yapılabilir, bilmiyorum. Maç günleri kahvaltısından yemeğine kadar veriyoruz. Malzemelerin hepsini 1.sınıf kullanıyoruz. Alt yapıya değer vermediğimiz söyleniyorsa, ya biz bir şeyleri yanlış biliyoruz ya da bunu söyleyenler art niyetli diye düşünürüm ben. Hocamız çalışıyor, A Takımı Yardımcı Antrenörümüz de destekliyor, İbrahim Hocamız hepsinin zaten başında. 5 tane hocayla canlı başla çalışıyoruz. Daha fazla değer verebilecek birileri varsa da gelecek ve yapacak bu işi ne diyeyim. Geçen sene 6 branşta yarışmıştık, 3 ünde finale kaldık, 3nde şampiyon olduk. Geçen senede keza öyle, U13, U14, U15, U16, U17 takımımız hiçbir zaman uçurum gol yiyip de gelmedi, benim başkanlığım döneminde hiç denk gelmedi. Yine de alt yapıda bir problem var diyorlarsa yalnızca pes diyorum.”

Biga Halkından Bigaspor için beklentileriniz nelerdir? Afacanlarla aranız nasıl?

“Afacanlarla aramız gayet iyi, onlar takımını sevip her zaman destekliyorlar. Bizde deplasman yasağı olmayan yerlere onları götürüp, takımlarını yerinde izleyip desteklerine devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Afacanlar eski afacanlar değil, hepsi tertemiz pırıl pırıl, takımını belki de benden bile daha çok seven insanlar. Kar kış, soğukta ayazda her zaman yanımızdalar, sağolsunlar varolsunlar. Biz onlarla bir gücüz zaten, tek başına yönetimle tek başına takımla bir yere varamayız. Onlar bu işin en önemli parçası. Onlar sahada olan oyuncularımıza çok ciddi cesaret verip bize manevi çok büyük destek oluyorlar.

Biga Halkına gelince, tabana çok yayamadığımızı düşünüyorum. Belki de bu bizim eksiğimiz. Onun dışında algıyı çok değiştirdiğimizi düşünüyorum. Eskiden Bigaspor’un adını duyunca geri duran insanlar şimdilerde tribünlerde kendini gösteriyor. Tabi ki buda benim çok hoşuma gidiyor, bizi onurlandırıyor. Demek ki bazı şeyleri başarabilmişiz diyorum. Bir şeyleri oturtabilmişiz ki insanlar maçlarımıza geliyor. İlla ki bizimde hatamız, yanlışlarımız vardır. Onlarda affola. Bilerek isteyerek asla kimseyi kırmak istemeyiz, elimizden geldiğince herkese kucak açmaya çalışıyoruz.”

Bu seçimde başkanlığı bırakacağınıza dair söylentiler var, insanların merakını giderir misiniz?

“Bunu burada kamuoyuna ilk defa açıklıyorum onu söyleyeyim. Çok büyük bir ihtimalle evet ben başkanlığı bırakıyorum. 4 senedir ben ve yönetim kurulunda ki arkadaşlarımızla ciddi anlamda yorulduk. Büyük bir olasılıkla bırakıcağız. Eğer yüzdeye vurursak %5 ihtimalle kalma şansımız var, yok denecek kadar az. Nasipse 2 Mayıs  ilk oturum olacak Genel Kurulda yaklaşık 600 üyemizle beraber, tabi 301 üyeyi hiçbir zaman göremediğimiz için 10 mayısta da 2. oturumumuz olacak. Totalde 4 yıllık dönemi değerlendirip, Genel Kurulun bilgilerine sunacağız. Sonrasında affımızı isteyip biraz inzivaya çekileceğiz. Dinlenmek ve aileme zaman ayırmak istiyorum. Biga’da bu işi yapabilecek gönüllü insanlarda var zaten. Herkes 4 yıl yapsa, bir çoğuna zaman gelmez. Bigaspor’a kim hizmet etmek isterse bizde gönülden destekleriz zaten. Ben sadece başkanlığı bırakacağım, Bigaspor’u asla. Şükrü Kemerli başkanlığı zamanında da Bigaspor’da dış ilişkiler sorumlusu olarak görev yapmıştım totalde 6 sene, tahmin ediyorum 3. Lig zamanında babamda 2 yıl yöneticilik yapmıştı. Biz misyonumuzu tamamladığımızı düşünüyorum artık, inziva vaktimiz geldi.”

(Berk Sokullu: ‘‘Mustafa Durak, Burası Son Durak”)

“Tahmin ediyorum buna da en çok Berk Sokullu sevinecek. Özellikle beni bıraktırmak için çok uğraşıyordu, o mutlu olsun en azından bunu okuduğunda.”

Son olarak siz Çarşamba Postası Gazetesi Okurlarına neler söylemek istersiniz?

 

“4 yıldan beri bizi destekleyen desteklemeyen herkese teşekkür etmek istiyorum öncelikle. Çarşamba Postası Gazetesi zaten severek takip ettiğimiz keza sahibi de yakından tanıdığımız sevdiğimiz bir abimiz. 90ların başından beri tanıdığım, kırmaktan çekindiğim insanlardan biridir kadir abimiz. Onunda emeklerine sağlık, hep yeniyi daha iyiyi yapmaya gayret gösteriyor. Benim insanlara tavsiyem, kesinlikle takip etsinler Çarşamba Postası Gazetesini.

Tüm Biga Halkına Selamlar… “   

 

Röportajımız burada son buluyor. Oldukça keyifli bir röportaj yaptığımızı belirtmek istiyoruz.

Röportajlarımız devam edecek, sırada ki Başkanımız, Adaspor Kulüp Başkanı Zeki Mutlu. Bizi okumaya devam edin.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İstikrar Mı Dediniz?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0