Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Firma Rehberi Yazarlar Gazetelerimiz
SON DAKİKA : Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Beş Yıldızlı Hizmete Devam      Kaymakam Genel’den Feshane Günleri Tebriği      Biga’ ya Değer Katanlar      Yılın Maçı Biga’ da      Ç.Kale Dardanelspor’a Dış Transfer      Kurmay Başkanı’ndan Baroya Ziyaret      Sarıbaş’tan Çan ve Biga Ziyaretleri       Çanakkale ‘New York Travel Times Show’ Fuarında Tanıtıldı      İl Emniyet Müdürlüğü’nden Basın Açıklaması       DOĞAN Keşan TSO’ da       Çan Belediyesi’nden Çocuklara Tiyatro      Belediye’den Çocuklara Karne Şenliği      Yapmayın Beyler!      Bigaspor Şampiyon      Gelibolu’da Yıllar Sonra Bir İlk      Doğtaş 2015’e İddialı Başladı!       Ç.Kale Çimenlik Kalesi ve Hamidiye Tabyaları Restorasyon Çalışmaları‏ İncelendi      İl Müdürü Tümsek ‘ten Önemli Açıklama      Barınak İle İlgili Dedikodular Bitti      Biga GS Karan’ la Devam     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM TURİZM MAGAZİN ULUSAL SPOR
» Doğtaş

Doğtaş’ın Kurucusu merhum Hacı Ali Doğan ölümünün 15. Yılında okutulan mevlit ile anıldı. 21 Eylül Pazar günü Biga Kapalı Pazar yerinde okutulan mevlide Biga Halkı yoğun ilgi gösterdi. Mevlide yaklaşık on bin kişinin katıldığı belirtildi. Mevlit de 250 personel görev aldı.

Mevlid-i Şerife Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, CHP Çanakkale Milletvekili M. Serdar Soydan, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Garnizon Komutanı M. Emre Mengi, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, İl ve İlçe Emniyet Müdürü, Ak Parti İlçe Başkanı Yasin Öztürk, Siyasi Parti temsilcileri, oda, daire başkan ve yetkilileri, Biga Halkı, çevre İl, İlçe, Belde ve Köylerden gelen misafirler ile Basın Mensupları katıldı.

Saat 10:30’da başlayan Mevlid-i Şerifi Ankara Kocatepe Camii İmamı Hasbi Adem Karabey, İstanbul Piyale Paşa Camii İmam Hatibi Kurra Hafızı İshak Daniş, İstanbul Süleymaniye Camii İmam Hatibi Ekrem Nalbant, Biga Çarşı Camii Emekli Müezzini Ömer Tertip, Biga Süleymaniye Camii İmam Hatibi Fethi Altındiş, Biga Çarşı Camii Müezzini Rahmi Uysal, Doğtaş Camii İmam Hatibi Ümit Kale okudular.

Muhteşem kalabalık mevlit ve dualar okunurken duygusal anlar yaşadılar. Mevlit sonunda duayı Biga Çarşı Camii Emekli Müezzini Ömer Tertip yaptırdı. Ardından Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan teşekkür konuşması yaptı. Yine çocuklar unutulmadı pamuk helva, lokum ve harçlıklar dağıtıldı. Ardından hep birlikte hazırlanan yemekler yenildi. Ayrıca iş müracaatı standı açıldı. Vatandaşlar iş müracaatında bulundular.

Doğan konuşmasında özetle ‘’ çok değerli misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Sevgili babamızın bu yıl vefat edişinin 15. Yılı adına okuttuğumuz Mevlid-i Şerif ile kendisini yad ediyoruz. Bizler sevgili annemizin duaları ile ayaktayız. Beş kardeşimle birlikte Biga’mız için çalışıyoruz. Tüm halkımıza bizlere gösterdikleri ilgi ve alaka için çok teşekkür ediyorum. Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı ayrıca bu organizasyonda emeği geçenlere ve Mevlid-i Şerifimizi okuyan hocalarımıza da teşekkür ediyorum’’ açıklamasını yaptı.

Olağanüstü iş yoğunluğu nedeniyle bir türlü müsait olamayan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan ile söz verdiği 14 Eylül Pazar günü Biga Tepe Restaurant’ta yılın röportajını gerçekleştirdik.

Şadan Doğan çocukluk ve delikanlılık yıllarından askerliğe, Doğanlar Holding’den Bigaspor’a Biga Sanayi ve Ticaret Odasından Fenerbahçe’ye ve aile yaşantısına tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Çocukluk ve delikanlılık yıllarını anlatırken en yakın arkadaşı İbrahim Özmandacı’da yanımızdaydı.

Şadan Bey çocukluk yıllarınızdan bahseder misiniz?

 Ben Biga’nın en güzel mahallelerinden Bademlik Mahallesinde büyüdüm. Bizim zamanımız ile şu anki ortam çok farklı. Bizim zamanımızda mahalle halkı birbirini sever ve sayardı. Evlerin hiçbirinin kapısını kilitli değildi. Her eve rahat girer çıkardık. Herkes birbirine yardım ederdi. Her şey imece usulü ile yapılırdı. Arkadaşlar birbirine çok saygı duyarlardı. Bu yıllarda babamın kahvehanesi vardı. Biz orada çalışırdık. Çay, kahve dağıtırdık. Bir gün Kahvede çay taşırken bir müşteri ile çarpıştık çaylar döküldü, bardaklar kırıldı. Müşteriye zarar verdim diye babam beni işten kovdu.

Gençlik yıllarımızda Biga’da Kaynanalar Parkını işlettik. Ben Bademlik Mahallesinde en son delikanlı başkanlığı yapan gençtim. Arkadaşlarım bana saygı gösterirlerdi. Biz çok mütevazi bir mahallede büyüdük.

Şadan Bey size baba diyorlar bu nerden kaynaklanıyor?

Ben arkadaşlarıma her konuda yardımcı olmaya çalışırdım. Çay kahve ısmarlardım, her dertleri ile ilgilenirdim. Sağ olsun arkadaşlarım da bana ‘’BABA’’ lakabını taktılar. O gün bugündür bu lakapla anılıyorum. Bu lakabı bana uygun gördükleri için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Şadan Beyin çocukluk arkadaşı İbrahim Özmandacı’nın görüşleri

Şadan Bey gençliğimizde garibandı. Ama günlü çok zengindi. Biz onu çok severdik. Böyle bir arkadaşım olduğu için çok mutluyum. Onunla ilgili birkaç anımı paylaşacağım.

Mahallemizde bir arkadaşımızın gelin alıcı düğününü Şadan Bey tek başına yaptı. O insanların yaşadığı mutluluğu anlatamam. Gariban olmasına rağmen parayı bularak o insanlara bu güzelliği yaptı.

1985 yılında İstanbul’a Fenerbahçe-Antalyaspor ligin son maçı Fenerbahçe Antalyaspor’u yenip şampiyon oldu. Bizim arkamızda zamanın kulüp başkanı Ali Şen ve Yöneticileri oturuyordu. Ali Şen’in elinde Şampiyon Fenerbahçe yazılı tişört vardı. Tişörte bakıyorum herhalde atsada bana denk gelmez derken, Ali Şen tişörtü attı benim kucağıma geldi. Ben tişörtü hemen koynuma soktum. Taraftarlardan zor sakladım. Eskiden kız erkek arkadaşlıkları hep saklı gizli olurdu. Ben Şadan Bey’e eşi Ayla Hanımla camdan konuşurken gözcülük yapardım. Çok güzel günlerdi.

Şadan Bey askerliğinizi nerede yaptınız?

Ben askerliğimi Denizci( Bahriyeli) olarak İstanbul Sarıyer’de yaptım. Çok güzel günlerimiz oldu. Askerlik vatan borcudur. Bizde vatan borcumuzu her Türk Vatandaşı gibi yaptık. Askerlik insana çok şey öğretiyor.

Şadan Bey küçük bir şehirden bir dünya markası şirket yarattınız bunu nasıl başardınız?

Evet küçük bir şehirden üst düzey bir firma yaratmak kolay bir şey değil. Biz altı erkek kardeş olarak babamızın başlattığı bir işi geliştirerek bu günlere geldik. Mobilya işimizdeki ilk yıllarda Adnan abimin katkıları ile büyük başarı sağladık. İşlerimiz büyümeye başlayınca Davut abimi memuriyetten istifa ettirdik işin başına getirdik. Davut abim muhasebe ve ekonomi konusunda işlerimize büyük güç kattı. Tüm kardeşlerimizle el ele vererek çok çalıştık. Gece gündüz çalıştık.

Şadan Bey işletmelerin büyümesinde kırılma noktaları vardır. Sizin kırılma noktanız nedir?

Biz kardeşler olarak çok çalıştık. Mobilya döneminde piyasada o zaman çek yat denilen oturma grupları vardı. Biz Biga ve köylerine çek yat yetiştiremez hale geldik. O kadar çok talep oluyordu ki gündüz üretim gece köylere giderek çek yat satıyorduk. Çek yat satışları bizim kırılma noktamız oldu.

İlk mağazamızı Biga’da postanenin yanında açtık. İlk üretimimize kiraladığımız dikiş makinesi ve kompresör ile başladık.

Şadan Bey altı kardeş kırılmadan nasıl geçiniyorsunuz? Bir de sizin için hep altın buldular dedikodusu vardı doğru mudur ?

Biz kardeşler olarak görev dağılımını çok iyi yapardık. Davut abim muhasebeye bakardı, Adnan abim pazarlama ve satışı iyiydi, ben lojistik işini götürürdüm, İsmail kardeşim üretime bakardı. Herkes kendi işi ile ilgilendiği için sıkıntı yaşamadık.

Biz hepimiz çok çalışırdık. Ama rahmetli babam piyasada güvenilir bir insandı. Alışveriş yaptığımız firmalar bize çok güvenirdi. Para sormadan mal verirlerdi. Bizde gece gündüz demeden çalıştık. Böylece altın buluyorduk.

Şadan Bey aile anayasanız olduğunu biliyoruz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Evet bizim hazırladığımız bir aile anayasamız var. Burada yapılacak her şey yazılıdır. Örneğin anayasamızda alacağımız maaşlar yazılıdır. 61 yaşında ailemizde emekli olunur. Yine çalışılabilir ama emeklilik hakkı elde edilmiş olunur. Çocuklarımızın öğrenim durumları ve devamında yapacakları yazılıdır. Bizler şirket haricinde yaptığımız işlerde belli bir bedelin üzerinde yatırım yapamıyoruz. Benim Sadettin Ceylan ile ortak tavukhanemiz var. Ama aile anayasamız gereği daha fazla yatırım yapamıyoruz.

Şadan Bey yöresel ürünlere önem veriyorsunuz. Bu vesile ile KUFTA markası ile Biga Köftesi’nin tanıtımını yaparak markalaştırdınız. KUFTA’nın hedefleri nelerdir?

Evet Tarzan Kardeşler ile ortaklık kurarak KUFTA markası ile Biga Köftesi’ni ülkemize yaymak istiyoruz. Şu anda üç mağaza açarak KUFTA’yı hayata geçirdik bir Biga’da ve iki de İstanbul’da KUFTA mağazası açtık. Şimdi Gönen’de ve Edirne’de yeni iş yeri açacağız. Amacımız önümüzdeki 5 yılda 100 KUFTA mağazası açmaktır.

Şadan Bey Biga Fenerbahçeliler Derneği’ni kurdunuz ve Biga’da çok özel yerlere getirdiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz arkadaşlarımız ile birlikte 2001 yılında Biga Fenerbahçeliler Derneği’ni resmen kurduk. Ancak ben doksanlı yıllarda da Fenerbahçe Kulübünün etkinliklerine hep katılırdım. Biz derneğimizi kurarken Sivil Tolum Örgütü’nün neler yapmak istediğini göstermek istedik. Sağ olsun Biga halkı bize sahip çıktı. Yalnızca Fenerbahçeliler değil Beşiktaşlı ve Galatasaraylı dostlarımız da bize olağanüstü destek verdiler.

 Biz dernek olarak Biga’nın en üst düzey Sivil Toplum Örgütü görevimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Ben İstanbul’da CHEK-UP yaptırdım ve sağlam çıkarsam 10 çocuğa bisiklet hediye edeceğim dedim. Yönetici arkadaşlarımla bunu paylaştım. O zamanki yöneticimiz Dr. Mustafa Aydın Dinçer, Başkan dedi bunu 23 Nisanda yapalım ve çocukları sevindirelim. Fikri çok beğendik ve 23 Nisanda 100 çocuğa bisiklet hediye ettik. Şu ana kadar 1200 bisiklet dağıttık. 1000 fidanlık orman yaptık. Devlet Hastanesine bir oda tefrişatını yaptık. Faaliyetlerimiz ile Biga’da ve Fenerbahçe Kulübünde hep takdir görüyoruz.

Şadan Bey derneğin dışında birde şubeleşme çalışmalarınız var. Bu konuyu açar mısınız?

Burada Fenerbahçe Kulübü Başkanımız Aziz Yıldırım’ın bir milyon üye projesi vardı. Bunu gerçekleştirmek için şubeleştirmeye gidildi. Şubeler Fenerbahçe Kulübüne direk bağlı ve kulübün talimatları doğrultusunda yönetilecek. Bizde şubemizi kurmak için Ben, Mali Müşavir Ahmet Elitaş ve Avukat Arda Bozkurt kurucular olarak müracatımızı yaptık. Valilikten önümüzdeki hafta olur gelecek ve şubemizi kurmuş olacağız.

6 ay sonra da şubemizin Genel Kurulunu gerçekleştireceğiz. Şubemize giriş iki bin lira olacak. Giriş yapanlar delege olacaklar. İnşallah şubemizde halkımıza güzel şeyler sunacak. Üye olan delegelerimizin çeşitli alışveriş indirimleri ve Kulüp imkanlarından yararlanmaları sağlanacak.

Şadan Bey her dönem Bigaspor’da isminiz anılıyor ve her kongre öncesi başkanlığınız konuşuluyor. Bigaspor ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bigaspor hepimizin Kulübüdür. Ben her zaman Bigaspor’un iyi yerlerde olmasını istiyorum. Bigaspor Başkanlığı için zaman ayırmak gerekiyor. Antrenmanlardan başlayarak tüm sürece konsantre olmak lazım. Benim şu an için bu kadar vakit ayırmam mümkün değil. Ancak ben Bigaspor Başkanı’nın Belediye Başkanı olması gerektiğini hep söyledim. Belediye Başkanı’nın her imkanı ve yetkisi çok fazladır.

Belediye Başkanı başkan olursa bende yönetimde görev alacağımı söyledim. Ancak olmadı. Ben her zaman Bigaspor ve diğer spor kulüplerine elimden geldiğince hem şahsım hem de şirket olarak destek veriyoruz.

Şadan Bey Bigaspor’un zor günler geçirdiğini biliyoruz. Ben Bigasor’un kurtuluşunun şirketleşme olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz?

Bigaspor’da Belediye Başkanının başkan olması gerektiğini ben hep söyledim. Ayrıca otopark iyi işletilemedi. Ben devam etmesinden yanaydım. İyi işletilse otopark Bigaspor için ciddi bir gelir kaynağıydı. Geçen dönem biz yedek üye olarak seçilmiştik. Daha sonra yönetime geldik ve Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ın başkanlığında borçları sıfırladık. En son 24 bin lira borcu öderken Mehmet Özkan’ın büyük katkısı oldu. Parayı Belediye Başkanı’nın bulması daha kolay oluyor. Ben şirketleşme konusuna da sıcak bakarım. Bu işi birilerinin üstlenmesi gerekiyor. Bu yola çıkılırsa biz destek veririz.  Yeter ki Bigaspor iyi yerlere gelsin.

Şadan Bey geçtiğimiz yıl Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı oldunuz ve Biga için üst düzey çalışıyorsunuz, Oda da hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

Evet Biga Ticaret ve Sanayi Odasına listelerimizi yaparak aday olduk. Üç liste seçimlere katıldı. Arkadaşlarımızla centilmence yarıştık, sonunda bu göreve layık görüldük. Burada kısa ve uzun vadede hedeflerimizi belirledik. Kısa vadede olan hedeflerimizin hemen hemen tamamını yerine getirdik. Uzun vadede Biga’mızın ihtiyaçları konularında yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Liman projesi, demiryolu projesi Biga’mızın ürünlerinin tanıtımı gibi konular üzerinde çalışıyoruz. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak Biga’mıza neler kazandırabiliriz çalışmalarımız sürüyor. Bilindiği gibi 26-28 Eylül tarihinde fuarımız var. Bu yıl fuarımıza katılım üst düzeyde olacak.  Hem firma anlamında hem de ziyaretçi anlamında olağanüstü ilgi bekliyoruz.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile de görüşmelerimiz sürüyor. Panayırın yerine alışveriş günleri düzenlemek istiyoruz. Halkımızın menfaatlerine uygun fiyatlarla belirli zamanlarda alışveriş günleri düzenlemek istiyoruz.

Bilindiği gibi inşaatımızla ilgili sıkıntılar var. Onları da biran önce aşmaya çalışıyoruz. Şuan ki yerimiz yeterli değil. Yeni binamızı tamamlayarak üyelerimize ve halkımıza daha hızlı ve daha iyi hizmet vermek istiyoruz.

Kısaca yapacak işimiz çok, biz Biga’mızın her alanda gelişmesi için olanca gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Şadan Bey sanırım sizinle ilgili her şeyi anlattınız, birde şu aşklarınızdan bahseder misiniz?

Tabi ki. Benim için hayatta en önemli şeylerim işim; eşim ailem ve Fenerbahçe ile bademlik mahallesi her şeyin önünde gelir. Bunlar benim hayatta olmazsa olmazlarımdır.

Şadan Bey bu yoğunlukta bize zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz neler var?

Öncellikle sizlere A’dan Z’ye her şeyi anlatmam konusunda yardımcı olduğunuz için, ayrıca birlikte çalıştığım Doğanlar Holding’de, Biga TSO’da, Biga Fenerbahçeliler Derneği’nde ki tüm arkadaşlarıma, bizlere değer veren tüm halkımıza ve sevenlerimize çok teşekkür ediyorum. Güzel bir söyleşi oldu.

Son olarak sloganımızı artık herkes biliyor.

“Ben Yok Biz Varız, Biz Biga İçin Varız”  

Hacı Ali Doğan Özlemle Anıldı

Doğtaş ın kurucusu merhum Hacı Ali Doğan ölümünün14.yılında okutulan mevlid ile anıldı.29 Eylül Pazar günü Biga kapalı Pazar yerinde okutulan mevlide Biga halkı müthiş ilgi gösterdi. Mevlide yaklaşık onüçbin kişinin katıldığı gözlendi. Mevlitde 250 personel görev aldı.

Mevilide Çanakkale AK Parti Milletvekilleri İsmail Kaşdemir ve Mehmet Danış, CHP Milletvekili M.Serdar Soydan, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Belde Belediye Başkanları, Emniyet Müdürü Beyhan Gündoğan, Siyasi Parti Yetkilileri, Spor Kulüpleri temsilcileri, İş Adamları, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Doğtaş ailesi ve Yönetim Kurulu ile Biga halkı, ulusal ve yerel basın mensupları ve çevreden gelen misafirler katıldılar.

Saat 10:30 da başlayan mevlid-i şerifi Şeyh Ahmad Yunis (Kabe İmamı), Salman Andijani(Mekkeli Hoca), Mahmoud Elsayed (Mısırlı Kari), Rıza Günay (Kurra Hafızı, Mimar Sinan Camii İmam Hatibi, Türkiye Kuran-ı Kerim okuma Şampiyonu), Adem Karabey (Ünlü Mevlidhan, Kızıltoprak Camii İmamhatibi- Kadıköy), Aziz Hardal(Ünlü Mevlithan), Ömer Tertip(Çarşı Camii emekli Müezzini), Rahmi Uysal(Çarşı Camii Müezzini), Fethi Altındiş(Süleymaniye Camii İmam Hatibi) okudular. Aynı zamanda ilahiler söylediler.

Muhteşem kalabalık mevlid ve dualar okunurken duygusal anlar yaşadı. Mevlid sonunda son duayı Ömer Tertip  yaptırdı. Ardından Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan katılanlara teşekkür konuşması yaptı.Yine çocuklar unutulmadı pamuk helva, lokum ve harçlıklar dağıtıldı. Ardından 13 bin kişi hep birlikte hazırlanan yemekleri yediler. Bu yıl ayrıca Doğtaş tarafından iş müracaat standı açıldı ve işsiz vatandaşlar bu standda iş müracaatında bulundular. Yine Doğtaş Yönetim Kurulu tarafından hazırlatılan ANILARDA HACI ALİ DOĞAN  adlı Hacı Ali Doğan’ı anlatan kitap dağıtıldı ve yoğun ilgi gördü.

Biga Halkı Hacı Ali Doğan’ın Mevlidine Koştu

Doğtaş ın kurucusu merhum Hacı Ali Doğan ölümünün13,yılında okutulan mevlid ile anıldı.30 Eylül Pazar günü Biga kapalı Pazar yerinde okutulan mevlide Biga halkı müthiş ilgi gösterdi.Mevlide yaklaşık altıbin ile yedibin kişinin katıldığı gözlendi.

Mevilide Çanakkale CHP Milletvekili M.Serdar Soydan, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan,Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Emniyet Müdürü Beyhan Gündoğan, Siyasi Parti Yetkilileri,Spor Kulüpleri temsilcileri, İş Adamları , Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticileri,

Doğtaş ailesi ve Yönetim Kurulu ile Biga halkı ve çevreden gelen misafirler katıldılar.

Saat 10 30 da başlayan mevlidi şerifi İstanbul Süleymaniye cami baş imamı Ekrem Nalbant, İstanbul Ataşehir Mimar Sinan cami imamı Yunus Balcıoğlu,İstanbul Çengelköy Celil cami imamı Abdullah Demir,Çanakkale Tatarlar cami imamı İsmail Cihan,Biga Süleymaniye cami imamı Fethi Altındiş,Nilüfer cami imamı Nail Avcı,Doğtaş cami imamı Ümit Kale, Çarşı cami müezzini Rahmi Aysal  Çarşı cami emekli müezzini Ömer Tertip okudular.Aynı zamanda ilahiler söylediler.

Muhteşem kalabalık mevlid ve dualar okunurken duygusal anlar yaşadı.Mevlid sonunda Biga Müftüsü son duayı yaptırdı.Ardından Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan katılanlara teşekkür konuşması yaptı.Yine çocuklar unutulmadı pamuk helva, lokum ve harçlıklar dağıtıldı.Ardından 6-7 bir kişi hep birlikte hazırlanan yemekleri yediler.Bu yıl ayrıca Doğtaş tarafından iş müracaat standı açıldı ve işsiz vatandaşlar bu standda iş müracaatında bulundular.Yine bu yıl ilk defa Doğtaş Yönetim Kurulu tarafından hazırlatılan ANILARDA HACI ALİ DOĞAN  adlı Hacı Ali Doğan ı anlatan kitap dağıtıldı ve yoğun ilgi gördü.

Doğtaş'ın kurucusu Hacı Ali Doğan'ın vefatının 12.yılında Biga ve çevre halkının yoğun ilgisi ile hak ettiği şekilde anıldı.

Yağmur nedeniyle kapalı pazar yerine alınan anma törenine yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Bu önemli güne AKP Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkan Vekili Mustafa Kahyaoğlu,  Jandarma Komutanı Abdullah Cengiz, Biga Emniyet Müdürü Beyhan Gündoğan, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı İsmail Işık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP İlçe Teşkilatı, Belde Belediye Başkanları,  Doğtaş Ailesi, çalışanları ve Biga çevre halkı katıldı.

Mevlidi Biga Müftüsü Eyüp Baldemir, İstanbul Kadıköy Kozyatağı Cami İmamı Yunus Balcıoğlu, İstanbul Eyüp Sultan Cami Baş İmamı Metin Çakar ile Bigalı Mevlidhanlar, Ömer,Rahmi,Fethi,Halil,Ömür ve Süleyman Hocalar okudular.

Son duayı Biga Müftüsü Eyüp Baldemir yaptırdı. Mevlid sonunda Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan yaptığı teşekkür konuşmasında;

“Babamız Hacı Ali Doğan'ı vefatının 12. yılında rahmetle anıyoruz. Bizlere vasiyeti olan ‘Sizin yardımlarınızın iki katını Allah size verir’ felsefesini unutmadan elimizden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gün geçtikçe çalışanlarımızın sayısını arttırarak, yeni istihdam alanları yaratmaya çalışıyoruz. Şu anda bizler 10 bin kişilik bir aileyiz, daha da büyüyeceğiz. Anamız çok şükür başımızda, onu da çok seviyoruz.

Tüm protokol üyelerimize, halkımıza ve çalışanlarımıza bu önemli günümüzde bizleri yalnız bırakmadıkları için Doğtaş Ailesi adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra Doğtaş Mobilya Fabrikası’nda,  yeni yaptırılan Hacı Ali Doğan büstünün açılışı gerçekleştirildi.

Altın Bulmak değil, Altını üretmek önemli

Davut Bey Kendinizi Tanıtır mısınız?

Biga'da doğdum.8 kişilik bir ailede büyüdüm. Babam kahvecilik yapardı bizde yaz aylarında kardeşlerimle beraber babama yardım ederdik. Evliyim 2 çocuk sahibiyim.

Öğrenim Durumunuz Nedir?

Biga Lisesi'nden 1. sınıfta ayrıldım. Eskişehir Devlet Demiryollarında parasız yatılı okulunda okudum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum.

Doğtaş'tan önceki iş ve evlilik hayatınızdan bahseder misiniz?

Çocukluğumuzda babamızın kahvesinde ona yardım ederdik. Ben daha sonra Eskişehir Devler Demir Yolları okulundan mezun olduktan sonra bir süre memurluk yaptım. Bandırma'da 4 yıl, Ankara'da 1 ay, Çankırı'da 2,5 yıl. Yaklaşık 7 yıla yakın memurluk hayatım var. 1985 yılında Selma Hanımla evlendim. 2 oğlum var. Büyük oğlum Ogün Yeditepe Üniversitesinde İç Mimarlık okuyor ve aynı zamanda İşletme eğitimi alıyor. Küçük oğlum Ozan Koç Üniversitesinde İngilizce İşletme okuyor ve aynı zamanda Elektrik ve Enerji Üretimi okuyor. Ben çocuklarımın eğitimlerine önem veriyorum ve çocuklarımla gurur duyuyorum.

Doğtaş'ın Yaratılmasından bahseder misiniz?

Mobilya sektörüne 1972 yılında giriş yaptık. 1987 yılında da Doğtaş'ı kurduk. Önümüzdeki yıl Mobilya sektörüne girişimizin 40. yılını kutlayacağız. Doğtaş’ın kuruluşunda babamın bu sektöre girmesi bizim için bir nimet. Kardeşim Adnan’ın da babamla birlikte mobilyacılıkta kendini geliştirmesi ve Doğtaş’ın gelişmesinde çok büyük katkısı var. Bende 7 yıllık memurluğumu bitirip geldim ve burada 6 ay gibi kısa bir sürede Doğtaş’ı kurduk. Doğtaş 6 kardeşin ortak olduğu bir şirket.

Doğtaş’ın şu an ki durumu ve İhracatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğtaş’ın şu an ki durumuna baktığımızda yurt içinde 45 ile 130, yurt dışında 65 ülkede 90 bayimiz var. Türkiye’de dünya markası olmak isteyen firmalara Türkalite belgesi veriliyor. Mobilya sektöründe ise sadece 3 firmada bu belge var ve biz onlardan biriyiz. Doğtaş şuan da ilk 500 firmanın arasına girdi. Anadoluda’da en büyük 272. firmasıyız. Geçen senede ekonomist dergisi tarafından Anadolu’nun en başarılı şirketi seçildik. Tüketici Hakları tarafından Altın Marka ödülü aldık. Bunlar bizim için önemli gelişmeler. Şu anda şirkette üretimde çalışanlar 800, perakende sektörümüzle birlikte toplam 1200 çalışanımız var. Bayilerimizle bunların yanında çalıştırdıklarıyla, içinde yönetim kurulunun da olduğu 10.000 kişinin geçimini sağlayan bir şirket kurduk ve bununla gurur duyuyoruz. Biz 5 yıllık hedefimizi belirledik. 2016 yılında 500 milyon dolarlık,2020 yılında da 1 milyar dolarlık bir satış hacmine ulaşmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içersinde de 1 milyar 200 milyon dolarlık bir satış bekliyoruz. Böylece hedefimiz sektörde 1 numara olmak.

Türkiye’de Mobilya Sektörü sizce ne durumda?

Türkiye’de mobilya sektöründe 65.000 firma var. Ben Mobilya Meclis Başkanlığı yapıyorum. Odalar ve Borsalar Birliğinde Sektör Başkanlığı görevim var. Burada sektörün sorunlarını tartışıyoruz. Örneğin Mobilya sektöründe KDV indirimini başbakana geçen sene bizzat 18 Mart törenlerinde aktardım ve devamında da mobilyada KDV indirimi başlatıldı. Şimdi mobilya sektöründe KDV’nin tekstildeki gibi %8 kalıcı olması için çalışmaları başlatıyoruz. Cidde ve Mekke seyahatinde Sanayi ve Ticaret Bakanımızla görüştüm. Başbakan yardımcısı Sayın Ali Canbaba’ya konuyu aktardım.  Bu sene ki 18 Mart törenlerin de bir aksilik olmazsa başbakanımıza bire bir konuyu tekrar izah edeceğim.

Türkiye’de hangi odalara üyelikleriniz var?

Tüsiad’da yönetim kurulu yedek üyesiyim. Burada özellikle Ümit Boyner başkanımız bana seni yönetim kuruluna almak istiyorum diye teklif ettiğinde yönetim kurulu ve yedek yönetim kurulu üyeleri ile eşleştirme yaptı. Ben Sanayi Çalışma Komisyonundayım. Mesela Sanayi Çalışma Komisyonu olarak Kayseri’de mobilya sektörünü anlatan bir konferans verdik. Bende orda konuşmacıydım. Türkiye’de sanayinin gelişmesi için de Tüsiad’da çalışmalarım devam ediyor. Bunu ilk defa söylüyorum, Türkiye İhracatçılar Meclisinde denetim kurulu üyesiyim. Bunun dışında sosyal faaliyetlerde çalışmalar yapıyorum. Örneğin Mart ayı içinde İnegöl’de Müsiad’ın orda ki mobilyacılarla ortaklaşa düzenledikleri mobilya sektörü ile ilgili konferansa konuşmacı olarak davet edildim. Daha sonra da Kayseri’de Genç Müsiad’ın orada ki bir üniversitede düzenlediği girişimcilik konulu konferansa konuşmacı olarak katılacağım. Mart ayı sonunda da Ankara’da ODTÜ’de düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılacağım.

Biga ekonomisi ve işsizlik hakkında neler düşünüyorsunuz?

Biga Sanayi ve Ticaret Odasında 4 yıl yönetim kurulu üyeliği 8 senede başkanlık olmak üzere toplam 12 yıl görev aldım. Biga’daki misyonumu tamamladığımı düşündüğüm içi bu seneki başkanlık yarışında bulunmadım. Şu anki arkadaşlarımız işi başarıyla yürütüyorlar. Biga’nın gelişmesinin sanayileşmeyle gerçekleşeceğini hep savunduk. Nitekim İçdaş’ın gelmesi Biga’mız için yararlı oldu. Ayrıca Biga Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı ve Organize Sanayi Bölgesi yardımcılığı yaptığım zamanlarda arsa satışlarını başlatmıştık ve satışları tamamlamıştık. Fakat krizden ve çeşitli sebeplerden dolayı yatırımlar istediğimiz şekilde tamamlanmadı. Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanmasıyla Biga’nın çok daha ciddi sanayileşeceğine inanıyorum. Ama Biga’da bi İçdaş’ın olması, bi Doğtaş’ın olması yani örnek veriyorum, sadece Doğtaş’ın Biga’daki Biga’nın çevresindeki milli ekonomiye katkısı bin dolar, Doğtaş her yıl 100 milyon dolarlık kaynak getiriyor. Bizim merkezimiz burada olduğu için vergisini de, stopajını da, katma değeri ve ücretleri de burada ödüyoruz. Bunun için Doğtaş’ın Biga’ya katkısı küçümsenmeyecek kadar önemli. Doğtaş’ın diğer yatırımlarından enerjiyle ilgili ciddi bir yatırımımız var. 2007 yılı Kasım ayı müracaatında henüz bizde dahil olmak üzere kimseye lisans verilmedi. Çanakkale bölgesinde 24 tane rüzgar projemiz var. Bunun için Amerikalı bir ortak bulduk. Bu arkadaşımızın parası hazır yatırımını da yapmak istiyor. Lisansımızı aldığımız da yatırımımızı gerçekleştireceğiz. Bunun yanında Erzurum’da lisansını aldığımız hidroelektrik santrali baraj inşaatını başlattık. Tribünlerin siparişini verdik. 2 yıl sonra üretime geçecek. Ayrıca Ağrı’da lisanslı olan hidroelektrik santral yatırımımız var.  Bunun için de hem ortak hem finans görüşmeleri devam ediyor. Biz elektrik satışına da başladık, ciddi bir müşteri portföyümüz oluşmaya başladı. Bizim enerji şirketlerimizin hem İstanbul’da hem Ankara’da ofisleri var. Elektrik satışlarını bu ofislerden gerçekleştiriyoruz. Kırkgeçit Kaplıcalarında da cüzi bir ortaklığımız var ve gelişmesi için de çaba sarf ediyoruz. Biga’da yapmış olduğumuz Özel Can Hastanesi’nde de ortaklığımız var. Burada büyük ortağımız İhsan Çakır. Gerçekten İhsan Beyle ortak olduğumuz için şanslıyız. Başta hastaneyle ilgili sorunlar yaşadık ama şu anda kadromuz tamamen oluştu ve çok iyi bir ekip oldu. Eksik olan tıbbi malzemelerimizi temin ettik. Biga için önemli bir nimet olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında sektör olarak perakende sektörümüz var.  Bizim yaklaşık olarak 30 tane mağazamız var. Doğtaş’ı da büyütüyoruz. Yeni 15.000m2 kapalı alan inşaatımız var. 2012 yılında da 30.000m2 kapalı alan yapmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu yıl içersinde 250 kişilik personel alımı yapacağız. Böylece personel sayımızda direkt çalışan olarak 1450 kişiye ulaşmış olacak.

Aile Kanunlarınız olduğunu biliyoruz. Bunlardan bahseder misiniz?

Doğanlar ailesi olarak aile meclisi anayasamız var. Aile meclisi anayasasını kardeşlerimle birlikte ortaklık kurduğumuzda mutabık olarak hazırladık ve ilk konu hepimizin aynı maaşı almamız oldu. Bizde kasanın sorumluluğu muhasebededir. Maaş günü geldiğinde muhasebe hesabımıza maaşlarımızı yatırır. İstediğimiz zaman kasadan para almayız. İkinci kuşakta 15 yaşına geldiğinde şirkette staj yapacağını bilir. Üniversite okumak zorundadır. Yaz aylarında şirkette çalışmak zorundadırlar. Mesela fabrika ve pazarlama stajları vardır. Ayrıca mezun olduktan sonra da 2 yıl başka bir şirkette çalışma zorundadırlar. Mesela 61 yaşına geldiğimizde emekli olma zorunluluğumuz vardır. Bunların hepsi yazılı olduğu ve herkes mutabık olduğu için bir sorun yaşanmamaktadır.

12 Haziranda seçimler var. Her parti kendisi için çalışmalarına başladı. Siz bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Şu anda AKP iktidarının 8 yıllık sürecinde tek partinin getirmiş olduğu istikrar ekonomiyi de istikrar sağladı. Ülkenin gelişmeleri de somut olarak ortada. İhracatın artması, enflasyonun düşmesi gibi. Ülke olarak önümüz açık. Önümüzdeki dönem seçimler ne olur bilemem. Bizim herhangi bir siyasi kimliğimiz yok. Ben de dahil olmak üzere hiçbir kardeşim siyasete girmeyi düşünmüyoruz. Siyaset ülkeye hizmet etmekse bizde sanayici olarak hizmet ediyoruz. Şu anda 3 parti yarışacak gibi duruyor. Her partinin kendine has özellikleri var. Hepsine başarılar diliyorum.

Bu kadar yoğun çalışma hayatınız arasında spor yapabilme imkanı bulabiliyor musunuz?

Ben hafta da iki gün mutlaka yürüyüş yaparım ve saunaya girerim. Bu beni psikolojik olarak rahatlatıyor. Özellikle kiloma dikkat etmeye çalışıyorum. Yoğun çalıştığımız için bizim kilo alma gibi bir lüksümüz yok.

Bigaspor’u tarihinde 3. lige çıkardınız. Fakat Bigaspor tekrar düştü Doğtaş Bigaspor’u düşünüyor mu?

Biz Bigaspor’da bir ekip kurduğumuzda acemiydik. Kadir Atay’ında yönlendirmeleriyle iyi bir ekip oluşturduk. Biz 3 yıllık bir çalışma için geldik ve bu 3 yıl içinde Bigaspor’u 2. lige çıkaracağız dedik. İlk yıl 3. lige çıktık ve ilk hedefimizi gerçekleştirmiş olduk. İkinci yıl 3. ligde 2. lige çıkmak için çok çabaladık. Bigaspor’un tarihinde 3. lige çıkmak bir ilkti ve bu bir ekip işiydi. Bunu tüm ekip beraber başardık ve düşmemek için her türlü mücadeleyi verdik. Sonunda da takımı düşürmeden anahtarları teslim ettik.  Şu anda Bigaspor başarısız demek istemiyorum ama nedenlerini düşünüyoruz ve üzülüyoruz. Çünkü içinde bulunduğu durum iyi bir durum değil. Bigaspor’u Doğtaş yapmayı çok istiyorum, bunu zaman zaman yönetimde de dile getiriyorum. Yönetim Kurulunda böyle bir karar çıkartabilmem için Şadan Bey’i ikna etmem lazım. Diğer kardeşlerim destek verir fakat birinin projeyi yürütmesi gerekir. Ben eskisi gibi Biga’da fazla vakit geçiremiyorum ve benim daha ulusal görevlerim var. Bu yüzden projeyi Şadan Bey önderliğinde gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Çarşamba Postası hakkında düşündükleriniz?

Sitenizi ve gazetenizi çok beğeniyorum. Çarşamba Postası isminin Biga’yı yansıttığını düşünüyorum. Yerel basını desteklemek Biga’daki herkesin görevidir. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Unutamadığınız bir anınızı anlatabilir misiniz?

1987 yılında Doğtaş’ı kurduğumuz zamanda güzel işler yapıyorduk ve peş peşe kanepe satıyorduk. Fabrikamızı kurduk, Çan’da mağaza açtık. O zamanlar böyle güzel gelişmeler çevrede görülünce 90’lı yıllarda bizim için altın buldular dendi. Yine bir gün berber Şaban abiye traş oluyorum, o sordu bana; Sizin için altın buldular diyorlar dedi. Bende evet kardeşlerim bu akşamda aramaya gidecekler dedim. O zamanlar akşamları köylere çekyat satmaya giderdik. O yaşlarda kardeşlerim ve ben barda, sağda solda gezmek yerine gündüz ürettiğimiz malı akşamları köy köy gezerek satıp malı paraya çeviriyorduk. İşte altın bulmak budur.

İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER
Barınak İle İlgili Dedikodular Bitti
Tecrübeli Siyasetçi ile Seçim Öncesi Röportaj
Huzurevi’nde Ocak Cümbüşü
Bigaspor’ dan Teşekkür Kahvaltısı
Bruneili Bürokratlardan Doğtaş Ziyareti
Bahar Koleji’nden Büyük Başarı ve Basın Yemeği
Bigaspor: 1 Adaspor: 0
Biga Vestellendi
Biga’ da Develer Geçidi
Emin Taş İlk Yarıyı Değerlendirdi
Biga’ da Yeni Yıl Coşkusu
Bahar Koleji 1.Mangala Yarışması
Ahmet Tekin Yeniden Başkan
Yılın Son Toplantısı BİSİAD’tan
Dereceye Girenler Ödüllendirildi

 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
HERKES ATEŞİNİ YANINDA GÖTÜRDÜKTEN SONRA ATEŞE DAYANIKLI KEFENİN SÖZÜ OLUR MU HOCA?
Alaattin Akçal
KISMETSİZ KISPETİ SEMBOLLEŞTİRELİM
Davut Doğan
SOSYAL MEDYA
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN BÜYÜK PİŞMANLIK (16)
Elif Yavaş
Hoşgeldin Çiçekler
Feyhan Karakaş
PAS TUTMUŞ DÜŞÜNCELERİM
Fuat Sürmeli
İSLAMİYETE GÖRE ‘IRKÇILIK’
Kadir Atay
İkinci Yarı Sıkıntılı Başlıyor
Ogün Doğan
Geç Gelen Müdahale
Recep Başkaya
İSLAM, DİNE HAKARETE DE, KATİLLİĞE DE KARŞIDIR
Sinem Bülbül
OMUZ AĞRISI
Can Hastanesi Köşesi
Soğuk Hava Kalp Krizini Tetikliyor
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    moc.isatsopabmasracagib @ misiteli