Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu      ‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’      Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız      Karabiga ile Gümüşçay Dostça      Davut Doğan Gençlerle El Ele      “Bu Gurur Çanakkale’mizin”      Özgür Ceylan: ‘’Sıra Askeri Gazinolarda Mı?’’      Biga’da TKDK Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi       Rehabilitasyon Merkezi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor      Biga’da 138 Kg Kubar Esrar Ele Geçirildi      Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair      İŞKUR’un Eğitimine Öğrencilerden Yoğun Katılım       Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Başladı      Bigaspor Olmak Ya da Olmamak Maçında      Dünya Engelliler Gününde Tekerlekli Sandalye Hediyesi      Özel Biga Can Hastanesi Engelliler Gününü Kutladı      Çanakkale Barosu Resepsiyon Düzenledi       Başkan Bülent Öz’den Hastaları Ziyaret      Ziraat Odası’na Ödül      Biga’da Uyuşturucu Operasyonu: 8 Gözaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Davut Doğan: "2020 Yılından Umutluyuz, Güzel Geçecek"
13 Kasım 2019 Çarşamba 21:00
12
14
16
18


Bloomberg TV'ye konuk olarak katılan DOĞTAŞ Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Mobilya sektörünün içinde bulunduğu dönemi, gelecek hedef ve beklentilerini açıkladı. 2019 yılının iç pazarda durağan geçtiğini belirten Doğan; "Vatandaşlar alışverişlerini öteleyerek tasarrufa yöneldiler. Fakat göstergeler ve hükümetin yaptığı çalışmalar, düşen kredi faizleri 2020'de sektörde büyüme yaşanacağını bizlere gösteriyor. Ben mobilya sektörü açısından çok umutluyum" dedi.

 

"SON İKİ YILDA MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DURAĞANLIK VAR"

Bloomberg TV'de Hande Berktan'ın sunumuyla ekrana gelen İş Dünyası isimli programa konuk olan DOĞTAŞ Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, mobilya sektöründe yaşanan yenilikleri izleyicilerle paylaştı. 2019 yılının ilk 10 aylık süreci mobilya sektörü açısından değerlendiren Davut Doğan; "Son iki yıldır Mobilya Sektöründe maalesef bir büyüme elde edemiyoruz. İhraçta kısmen bir artış var, yüzde 8 oranında ama iç pazarda durağanlık devam ediyor. Özellikle Haziran ayına kadar devam eden KDV indirimi vardı. O dönemde rekor satışlar yaptık. Fakat alımları öne çektiğimizi düşünüyoruz. Düğün sezonu olması sebebiyle bu dönemi de kapatıyoruz ancak mobilya sektöründe özellikle haksız rekabetin yaşandığı bir sektör. Yani kayıt dışının çok yaşandığı bir sektör. O yüzden istatistiklere ulaşmamız çok zor oluyor. Ama genel hatlarıyla baktığımızda bu son iki yıldaki durgunluk, bilindiği gibi dövizin aşırı derece de artışı, faizlerin yükselişi çok şükür önemli göstergeler var. Eximbankta ki faizlerin düşüyor olması, istihdam kredileri bunların hepsi pozitif gelişmeler. Özelikle mobilya sektörü olarak bundan sonraki süreç için beklentilerimiz yüksek. Çünkü alımların ertelendiğini düşünüyoruz" dedi.

 

"POZİTİF GÖSTERGELER VAR, UMUTLUYUZ"

Eximbank Kredi faizlerinin düşmesi, döviz kurlarının belirli bir seviyede seyretmesi, hükümetin attığı olumlu adımlar nedeniyle 2020 yılından umutlu olduklarını açıklayan Davut Doğan; "Döviz ile ilgili çok yüksek artışlar beklediği için tasarrufa yönelindi. Elinde para geçen dövize yatırdı. Bankalara baktığımız zaman 250 milyar doların üzerine çıkmış döviz tevdi hesapları, dolayısıyla yüzde 51'den fazla döviz Türk lirası mevduatlarını geçmiş durumda. Bir yığılma oldu orada. Artık dövizin artmayacağını görüyoruz. Ülkemizde yaşanan pozitif göstergeler nedeniyle biz umutluyuz. 2020 yılı Mobilya sektörü açısından umutluyum. Tüm göstergeler iyi bir yıl olacağını gösteriyor. Mobilya sektörüne baktığınızda; bizim elimizde son 20-30 yılın istatistikleri var. Hiçbir dönem iki yıldan fazla süreli bir durağanlık yaşanmamış. Gelişmelerin olumlu seyretmesi, ertelenen alımlarında ben gerçekleşeceğine inanıyorum. Burada faizlerin düşmesi çok önemli. İşsizlik sayımız çok arttı belki ama hükümetin almış olduğu son karar düne kadar biz yüzde 30-40'larla krediler aldık. Şuanda banka kredilerine yüzde 13-15'lerde ulaşabiliyoruz. Biz sanayiciler olarak bizim sadece kafamız büyümeye çalışır. Biz ucuz para bulduğumuz zaman, iyi kaynak bulduğumuz zaman büyümeyi düşünürüz. Dünya pazarlarına açılmak zorundayız. Dolayısıyla bunların bizim gibi sanayiler için çok önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum. 2020 yılı içinde o yüzden çok umutluyuz" dedi.

 

"70 MAĞAZA AÇACAĞIZ, 200 KİŞİ DAHA İSTİHDAM EDECEĞİZ"

Hükümetin açıkladığını İstihdam Kredisine başvuru yaptıklarını belirten Davut Doğan; "İstihdam Kredisi müracaatına bulunduk, yüzde 10 faizli cazip bir kredi. Çünkü en azından yüksek faizle kullanılan krediler var, bunları kapama yoluna gidebilir yada yeni yatırımlarınızda kullanabilirsiniz. Biz bundan yararlanmak için girişimlerde bulunduk, müracaatımızı yaptık. Önümüzdeki dönem de büyümek istiyoruz, hem iç pazarda hem yurtdışı pazarlarında. Bütçelerimizi bu yıl için kapatıyoruz fakat önümüzdeki dönem için 200 kişiye istihdam sağlayacağız. Çünkü perakende mağazalarımızı çoğaltmak istiyoruz. Kapasite artışına gidiyoruz, beklentilerimiz yüksek olduğu için ve somutlaştırmamız gerekirse son iki üç aylık dönemde çok ciddi bayilik talepleri almaya başladık. Bu yıla bakarsak, yılın ilk 9 ayı ve geçen sene yatırımcılar için bayilik çok cazip değildi. Hangi markanın bayiliği olursa olsun. Çok ciddi talepler gelince, çok hızlı bir şekilde bu mağazaları yetiştiriyoruz her iki markamız için. Bizim iki markamız var, iki markamız da 36'şar tane mağazayı hazırlıyor şu anda. Bizim 350 mağazamız olduğunu düşünürsek; zaten 60-70 mağaza yeni dönemde açılmış olacak. Bu da yeni dönemde yüzde 20 büyümeye tekabül ediyor. Önümüzdeki dönemde yüzde 30-35'lik büyüme gerçekleştireceğiz" dedi.

 

"2023 HEDEFİMİZ 10 MİLYAR DOLAR"

Mobilya sektörünün 2023 yılı hedefinin 10 milyar dolarlık ihracat yapmak olduğunu açıklayan Davut Doğan; "Geçen hafta İTO Başkanımızı ziyaret ettik Mobilyacılık Federasyonu temsilcileri olarak. Sayın başkan da ilginç bir veri paylaştı bizimle; 8 tane kara komşumuz olan ülkelerle yapılan ticarette mobilya sektörünün payı yüzde 11. Burada gidilecek çok yer olduğunu düşünüyoruz. Bize yakın Avrupa pazarlarındaki payımız da yüzde 4 görülüyor. Amerikalı ticaret bakanı ile gerçekleşen görüşmelere Federasyon olarak bizde katıldık. Amerikalılar 50 milyar dolarlık mobilya ithalatından söz ediyorlar ve Çin'de artık almak istemiyorlar. Amerika'nın 50 milyar dolar mobilya ithalatı, bizim Türk Mobilyacılar olarak yaptığımız yılda 3 milyar dolar. Amerika bizden yüzde 5 alsa mobilya ihracatının bizim sektörümüz yüzde 100 büyür. Bu da bize 7 milyar dolarlık büyümeye eşit olur. 2023 hedefimiz zaten bizim 10 milyar dolardı, hem bu hedefe ulaşabilir hem de bu ithalat gerçekleşirse Türk Mobilya sektörü olarak dünya pazarında ciddi bir yere gelebiliriz" dedi.

"AVRUPA'YI İHMAL ETTİK"

Türk işadamlarının Dünyanın çeşitli yerlerine yatırım ve ihracat yaptıklarını belirten Davut Doğan, maalesef son yıllarda Avrupa'yı ihmal edildiğini açıkladı. Davut Doğan; "Avrupa'yı ihmal ettiğimizi söyleyebilirim. Bu süreçte Avrupa'da yüzde 4'lük bir pay açıkçası bize yakışmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızla ben yaklaşık 40 tane yurtdışı gezisine çıktım. Dünyanın her yerine gittik. Nereye gittiysek olumlu geri dönüşler aldık. Fakat Avrupa'yı ihmal ettik. Avrupa pazarında bizim Kelebek Mobilya olarak Türk Kalite belgemiz yoktu, bunu yeni aldık. Dolayısıyla bu belge bize çok ciddi avantajlar sağlıyor. Örneğin dükkan kira bedelleri yarıya iniyor. Biz bu belgeyi aldıktan sonra büyümeye başladık. Diğer markamızla büyüme zaten devam ediyor. 30 senelik ihracatçı bir firmayız, Avrupa ülkelerinde de varız. Paris'te geçen ay bir mağaza açtık, Amerika'da iki mağaza açıyoruz.  Ülke olarak çok ciddi sıkıntılar çektik, başımıza gelmeyen kalmadı. Artık bunların hepsinin geride kaldığını düşünüyoruz. Eximbank kredilerinin faizlerinin düşürülmesi önemliydi, Eximbank da hızlı çalışıyor. Ne zaman gitsek kolayca kredi alabiliyoruz.  Türkiye'de 81 ilde faaliyet yürüten mağazalarında mimar istihdam edeceklerini açıklayan Davut Doğan; "KOSGEB ile bir çalışmamız vardı, mağazalarımızda mimar istihdam edeceğiz. 300 mimara iş vereceğiz. KOSGEB ile bu protokolü yapacağız. Bakanın onayını bekliyoruz" dedi.

 

"MOBİLYA SEKTÖRÜNDE KDV YÜZDE 8 OLMALI"

Mobilya sektöründe KDV'nin de yüzde 8 olması gerektiğini ifade eden Davut Doğan; "Mobilya sektöründe özellikle yurtiçi durgunluk döneminde insanlar ihracata yöneldi. Ama öyle bir dönem oldu ki; herkes ihracat yapmaya başladı. Yeşil pasaport kolaylığı da sağlanınca; örneğin 10 bin kişi daha ihracat yapmaya başlayacak. Bu güzel bir şey fakat sıkıntı şurada; çok küçük firmalar, kurumsallaşmamış firmalar fiyatlarıyla çok yoğun bir rekabet içerisine girince dışarıda, fiyatlar ister istemez düşüyor. Bunun geçici olduğunu düşünüyoruz, yurtiçi pazar hareketlenirse katma değerli ürünler hak ettiği yeri bulacaktır. Bizim 30'un üzerinde çalışanımızın bulunduğu tasarım ofislerimiz var. Hazine ve Maliye Bakanımız bizleri davet ederek Mobilya sektöründeki kayıtdışı istihdamı görüştük. Burada bizim talebimiz tekstilde ki gibi KDV oranlarının yüzde 8'e düşürülmesini bekliyoruz. Beklentimizi bakanımıza söyledik, bunun kalıcı hale getirilmesi gerekiyor. Bu sektör ne kadar büyürse istihdama da o kadar katkısı olur" dedi.

Kaynak: Aynalı Pazar


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu
    »    
‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’
    »    
Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız
    »    
Davut Doğan Gençlerle El Ele
    »    
“Bu Gurur Çanakkale’mizin”
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Sıra Askeri Gazinolarda Mı?’’
    »    
Biga’da TKDK Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
    »    
Rehabilitasyon Merkezi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor
    »    
Biga’da 138 Kg Kubar Esrar Ele Geçirildi
    »    
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair
    »    
İŞKUR’un Eğitimine Öğrencilerden Yoğun Katılım
    »    
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Başladı
    »    
Bigaspor Olmak Ya da Olmamak Maçında
    »    
Dünya Engelliler Gününde Tekerlekli Sandalye Hediyesi
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Engelliler Gününü Kutladı
    »    
Çanakkale Barosu Resepsiyon Düzenledi
    »    
Başkan Bülent Öz’den Hastaları Ziyaret
    »    
Ziraat Odası’na Ödül
    »    
Biga’da Uyuşturucu Operasyonu: 8 Gözaltı
    »    
Güremen’e İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da 89 Göçmen Yakalandı
    »    
CENAL Elektrik A.Ş.’ye Ödül
    »    
Kaçak Kazıya Suçüstü
    »    
Başkan Öz’den Basın Açıklaması
    »    
Manav Un’a Ödül
    »    
Ayvacık ve Gelibolu’da 91 Göçmen Yakalandı
    »    
Kadın Varoluşun Kendisidir!
    »    
Biga Belediyesi, Hapşuu’yu Çocuklarla Buluşturuyor
    »    
Meydere’ye Ödül
    »    
Yağmur Bugün Bitiyor
    »    
İtimat Petrol’e Ödül
    »    
Elbi; ‘’ Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız’’
    »    
ÜÇEL Kollektif Şirketine Ödül
    »    
Biga İndirimli Alışveriş Günleri Başlıyor
    »    
Faruk Duman’a Ödül
    »    
Can Hastanesi’nde, Tıbbi Sekreterler Günü Kutlandı
    »    
Başkan Öz’den El Sanatları Atölyesine Ziyaret
    »    
Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Biga Belediyesi Meclis Toplantısına Gençler Damga Vurdu
    »    
Yeniceköy Mahallesi Her Zaman Beraber
    »    
Sokak Deyip Geçmeyin!
    »    
Biga’da Yeni Bir Lezzet, Yeni Bir Tat
    »    
YTS’ye Ödül
    »    
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı
    »    
Okyaylar Un’a İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Bypass mı? Stent mi?
    »    
Biga Pakt Yatırım Gayrimenkul’e İki Ödül
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Semineri Verildi
    »    
Emas Mobilya’ya Ödül
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Bülent Öz’den Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Zengin Olma Hayalleri Başladı
    »    
Karabigaspor’a Maç Kahvaltısını Yönetim Kurulu Verdi
    »    
Silahlı Soygun Firarisi Tutuklandı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya’ya Üç Ödül
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Bigaspor’dan Okul Öğrencilerine Hediyeler
    »    
BİM Soyguncusu Yakalandı
    »    
Biga MYO Yönetiminden, BİSEV Huzur Evi Ziyareti
    »    
Mis Yem’e Ödül
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
İŞKUR ’un Meslek Seçimi Ve İş Arama Becerileri Eğitimi Düzenlendi
    »    
Selvi ve Kozçeşme Köylerinde Uyuşturucu Yakalandı
    »    
Ali Yazıcı’yı Duygulandıran Ziyaret
    »    
Halkla İlişkiler Müdüründen Üniversitelilere Ders
    »    
Biga Köy Muhtarları, Ankara’da
    »    
Hamid İmaski, Pomaklara Kültürel Yolculuğu Yaşattı
    »    
“En Ağır Demir, Çelik Öğrencilerimizin Ellerinde Şekil Alacak”
    »    
Bahçeli Köyü Mehmet Çavuş Müzesi’ne Ziyaretçi Akını
    »    
Turan, İbadete Açılan Camiyi Gezdi
    »    
Havadan Yapılan Denetimde 7 Araç Trafikten Men
    »    
Güne Güzel Bir Başlangıç Yaptılar
    »    
Biga’da, Uyuşturucudan Cezaevine Girdi
    »    
Başkan ve Yardımcıları Kaptanlar Un’da
    »    
Biga’da Benzersiz Bir Kahve Deneyimi
    »    
Biga’da Silahlı Soygun
    »    
Doğa Kolejinde Öğrenciler Hem Eğlendi, Hem Bilgilendi
    »    
‘’TMO Arazilerini Satıp Ofislerini Kapatıyor Mu?’’
    »    
Ticaret, Siyaset, Futbol Onun Ufku, Karşınızda Zeki Mutlu
    »    
Dünyaya Örnek Olacak Sözleşme İmzalandı
    »    
Emniyet Müdüründen Samimi Sıcak Karşılama
    »    
Bigalılar Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu’yla Eğlenecek
    »    
Lider Şehir Biga’m
    »    
Kaptanlar Un A.Ş’ye İki Ödül
    »    
24 Kasım ‘ı Doyasıya Yaşadılar
    »    
Uyuşturucudan 19 Şüpheli Gözaltına Alındı
    »    
Kemoterapi Ünitesinde Koltuk Kapasitesi Arttırıldı
    »    
Öğretmenler Günü Etkinliğinde Duygusal Dakikalar
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Basın Açıklaması
    »    
Doğa Koleji, Doğaya Pedalladı
    »    
Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Özgür Ceylan’dan Öğretmenler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO’da 28.’si Düzenlenen Eğitim Sona Erdi
    »    
Rol İcabı Hatırlanan Öğretmenim…
    »    
Gökay Atıyor Adaspor Kazanıyor
    »    
Milli Takım Çanakkale Seçmeleri Yapıldı
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Vicdanlarına Seslendik Ama Dinlemediler!’’
    »    ÖNEMLİ LİNKLER
Kaymakamlık
Belediye
Milli Eğitim Müdürlüğü
Biga Sağlık
Biga Devlet Hastanesi
Karabiga Belediyesi
Gümüşçay Belediyesi
Biga Ticaret Odası
Biga Ticaret Borsası
Biga Ziraat Odası
 Biga İlçe Tarım Müd.
Biga İİB Fakultesi
Biga M.Yüksek Okulu
Çanakkale ASKF
TFF
Bigaspor
Biga FB Derneği
Biga GS Derneği
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Kadın Varoluşun Kendisidir!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Huzur içinde yaşamak(49)
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Biga’ya Selamlar
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0