Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Biga’da Kutlandı      Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması      Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi      Biga’da Ev Yangını      Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi      Balıklıçeşme Minikleri Gol Oldu Yağdı      Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi      Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!      Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı      Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi      Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek      Bağış Beklerken Başkalarına Can Oldu      Özel Biga Can Hastanesi Huzurevinde      Biga Kaymakamı Kanalizasyon ve İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi      Şampiyonun Adı Hamdibey Ticaret Lisesi Oldu      Biga CHP İlçe Danışma Toplantısı Yapıldı      Anzavur Ahmet’in Kılıcı Biga’da Bulundu!      Özgürlük Meşalesinin Tutuştuğu Gün      Çocuk Yankesici Yakalandı      2018-2019 Sezonu U 14 Ligi İl Birincisi Hastanebayırıspor Oldu     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı
27 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26.09.2018 Çarşamba günü saat:18.00’de Meclis Üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

ÇTB Meclisine Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan onur konuğu olarak katıldı.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in Başkanlığında yapılan toplantında ilimizin ve ülkemizin istihdam hedefleri, bu hedeflere ulaşmada iş dünyasına sağlanan kolaylıklar,  Çanakkale tarım ürünlerinin tanıtım çalışmaları, TOBB Nefes Kredisi kampanyası konuları üzerinde duruldu.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ÇTB Meclisine konuk olarak katılan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan’a teşekkür etti.

İŞKUR İL Müdürü Ali Çalışkan  “İŞKUR Genel Müdürlüğümüzün bu yıl 1 milyon 250 bin istihdam hedefi var. Geçen yıl 1 milyon 80.000 kişi İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildi. Bizlerde bu konulara ilişkin bir aktarım yapmak istiyoruz sizlere. Ülkemiz kur farklarından kaynaklanan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomimize müdahale ediliyor. Bunu hepimizde izliyoruz. Tabi fırsatçılar da var ekonomiyi %300 birçok üründe zamla karşılıyoruz. Bunları somut olarak görüyoruz, izliyoruz, alışveriş yapıyoruz zaten yaşıyoruz. AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan ile az önce bir açılıştaydık. Çanakkale için dedi ki, 52 milyon dolarlık meyve sebze ihracatımız bu sene 122 milyon dolara çıkmış. Böyle bir artıştan bahsetti. Üretimde istihdamda somut, gözle görülür bir düşüş olmamasına rağmen kur farklarından kaynaklanan bir karmaşa var, müdahale var. Genel Müdürlüğümüz tüm verileri takip ediyor. Geçen hafta itibari ile tüm Türkiye Genelinde 14.023 kişi işten çıkarılmış.  Bundan sonra afaki işten çıkarmalar olur mu bilemiyoruz ama ne istihdam da ne üretimde bir ciddi, hatırı sayılır bir düşme şuan için yok.  Şunu vurgularsak, ihracatta, turizm gelirlerinde artış var ama kurdaki farklılıktan yaşanan bir karmaşa da var. Bunu kimse yadsıyamaz. Çünkü sanayi üretiminin önemli bir bölümü yurtdışından hammaddeyi ithal ediyor. Bu ithalat euroyla, dolarla. Bunun üretime yansımaması diye bir şey söz konusu olamaz. Ama daha önce Cumhurbaşkanımız teğet geçecek dedi. Hakikaten de öyle oldu. Bunu da atlatacağız, 15 Temmuzu,17-25 Aralık atlattık. Bunu da atlatacağız. Biz toplum olarak bu konuda bir direnç kazandık. Bu da geçecektir” dedi.

İl Müdürü Ali Çalışkan  devamla “Sizlerden ricamız bizim Bakanlığa aktarmamız gereken ne varsa bize aktarsınlar biz gerekli mercilere iletiriz. Biz bunun için de buradayız. Hakikaten devletimizin, hükümetimizin, bakanlığımızın sağladığı imkânları daha çok değerlendirelim daha çok işbirliği yapalım. Şu zor dönemi de üreticimizin firmalarımızın atlatması için elimizden ne geliyorsa biz İŞKUR olarak yanınızdayız. 7/24 telefonlarımız sizlere her zaman açık. Müdürlüğümüz de öyle. Her zaman bizlere danışmak için işbirlikleri için sizleri Müdürlüğümüze de bekleriz. Çağırın biz ayağınıza gelelim. Nasıl isterseniz yeter ki birlikte bir şeyler yapalım. Ben kurumum adına, arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ise Tarlada ve bahçede çalıştırılacak insan bulunamadığını belirterek üreticinin bahçesine işçi götürebilmemiz için İŞKUR’un ziraat odaları ile işbirliğinde bir sistem oluşturulması gerektiğini belirtti. Üreticinin desteklenmesi yönünde sıkıntı var. Tarım ve hayvancılık sektörüne öncelik getirilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Ali Çalışkan “Suriyeli, Afganlı nereli olursa şu anda biz geçici koruma statüsündeki işçiler için bir realite var Türkiye’de. Kimse tarlada, bahçede tarım ve hayvancılıkta çalışmak istemiyor. En iyi çalışanlar Afganlılar. Eğer kişi hangi ilin nüfusunda ise Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Suriyelileri, Afganları her ile dağıtıyor. O kişi Çanakkale’nin göç müdürlüğünün emrinde ise 6 ay oturum izni var ise  İŞKUR olarak biz yabancı işçilere tarım ve hayvancılıkta sınırlı olmak üzere çalışma izni veriyoruz” dedi.

İŞKUR Uzman Ahmet  Çöllü  ve  İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Handan ERSÖZ tarafından  MEGİP, İlave İstihdam Teşviki, Bir Senden Bir Benden Teşviği, İşbaşı Eğitim Programları ile ilgili Meclis üyelerine ayrıntılı sunum gerçekleştirildi.

Toplantının son bölümünde Borsa Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan meclis üyelerine ihtiyaç duydukları tüm alanda İŞKUR olarak daima yanlarında olacaklarını belirtti. 

Toplantıda daha sonra Çanakkale’nin tarım ürünlerinin tanıtımları ile ilgili olarak Borsa ve Bayramiç Ziraat Odası işbirliğinde gerçekleşebilecek fuar ve organizasyonlar üzerinde duruldu. Başkan İsmail Pehlivan Bayramiç Ziraat odası olarak yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili Borsa Meclisine bilgiler verdi. İlimizin gelişmesi, tarımsal ürünlerimizin tanıtımı ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası ile yapılacak her türlü çalışmalara destek olmaktan onur duyacağını ifade etti.

Borsa Meclisinin diğer gündeminde ise TOBB Kobi Destek Kredisi yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen Geçtiğimiz iki yılda kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yükseldiği dönemlerde TOBB, oda ve borsaların desteği ile Nefes Kredisi’ni başlatarak KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlattığını ifade etti..

2016 yılında Nefes Kredisi ile 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar TL düşük faizli kredi ile yaklaşık 75 bin KOBİ’ye destek olunduğunu belirtti.  TOBB ile oda ve borsalar elini bu dönem de taşın altına koyarak üyesinin yanında olduğunu gösterdi. Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki KOBİ Destek Kredisi’ni başlattı dedi.

 KOBİ Destek (Nefes) Kredisi’nde bu dönem 8 bankanın olduğunu belirten Başkan Üzen TOBB üyesi KOBİ’ler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası’ndan kredi kullanabilecek dedi.

Finansmana erişimde sorun yaşayan üyelerin, düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla "Nefes Kredisi" kampanyasının üçüncüsü olan KOBİ Destek Kredisi’nin 20 Eylül itibariyle yenilendiğini vurgulayan Başkan S.Kaya Üzen konuşmasını şöyle tamamladı: "Çanakkale Ticaret Borsası olarak KOBİ Destek Kredisine kaynak aktararak, üyelerimizin kullanımına sunduk. Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayacak. Kullanılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1.85'dir. Daha çok üyemizin krediden faydalanabilmesi açısından kullandırılacak kredilerin limiti ise azami 50 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Projenin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz  dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması
    »    
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
    »    
Biga’da Ev Yangını
    »    
Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi
    »    
Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi
    »    
Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!
    »    
Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı
    »    
Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi
    »    
Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek
    »    
Bağış Beklerken Başkalarına Can Oldu
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Huzurevinde
    »    
Biga Kaymakamı Kanalizasyon ve İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi
    »    
Anzavur Ahmet’in Kılıcı Biga’da Bulundu!
    »    
Özgürlük Meşalesinin Tutuştuğu Gün
    »    
Çocuk Yankesici Yakalandı
    »    
Biga´da Şehit ve Gazi Yakınlarına İftar Verildi
    »    
Yeniçiftlik Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
    »    
Biga MYO’ da 1. Langırt Turnuvası Düzenlendi
    »    
Bölge Trafik Polisi Muhtarlarla Buluştu
    »    
III. Kademe 4006 Bilim Fuarı Açılışı Yapıldı
    »    
Ziraat Odasından İftar Yemeği ve Ödül Töreni Bir Arada
    »    
Okullara Yeni Ara Tatil Düzenlemesi Geliyor!
    »    
Biga TSO Huzur Evinde İftar Verdi
    »    
Biga’da Liseler Arası Bilgi Yarışması Düzenlendi
    »    
Türkiye’de İlk Defa Düzenlenecek Projeye Biga Ev Sahipliği Yapacak
    »    
Hareketli Hayat Yürüyüşü Biga’da Yapıldı
    »    
Çanakkale’de Havadan Trafik Denetimi Yapıldı
    »    
Meteorolojiden Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Öğrenciler Topladıkları Atık Pilleri Belediye Yetkililerine Teslim Etti
    »    
Başkan Erdoğan İlk Sözünü Tuttu, Suya İndirim Geldi
    »    
Gönüllü Ailesi Ramazanda Daha da Hızlı
    »    
Şehit Annesine Anneler Günü Ziyareti
    »    
Hemşireler Haftası Biga’da Kutlandı
    »    
Başkan Ulucan: “Baraj Sularımızı Toprakla Buluşturduk”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan(2)
    »    
Biga Zabıtası’ndan Fırınlara Ramazan Denetimi
    »    
Biga MYO Yönetiminden Biga İŞKUR Müdürüne Ziyaret
    »    
Annelerimiz Her Zaman Başımızın Tacıdır
    »    
15 Perakende Satış Elemanı, İşbaşı Eğitim Programı ile Kursa Başladı
    »    
Her Bigalının Evinde Olması Gereken 3 Kitap!
    »    
Türkiye’nin Yaşanabilir En İyi Kenti: Çanakkale
    »    
Başkan Erdoğan, Mimar ve Mühendislerle Buluştu
    »    
ÇTSO Mayıs Ayı Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı
    »    
1915 Çanakkale Köprüsü Kule Kesonları Batırılıyor
    »    
Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlandı
    »    
Çöp Konteynerleri Yıkanıp, Dezenfekte Edildi
    »    
Bigalı Eskrimciler Ankara’da
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Cildiye Uzmanı Göreve Başladı
    »    
Biga’da Trafik Haftası’nda ‘Öncelik Yayanın’ Etkinliği
    »    
Biga’da Metruk Bina Yangını
    »    
Kaçak Kazıda Zemin Mozaiği Bulundu
    »    
Bigalılar İftar ve Ramazan Etkinliklerinde Buluşuyor
    »    
Biga Köylere İçme Su Birliğinde Başkan Hüseyin Doğru oldu
    »    
Suç Makinası Biga’da Yakalandı
    »    
Biga Belediyesi’nden Huzurevi’nde İftar
    »    
Biga MYO Çanakkale Şehitliğine Gezi Düzenledi
    »    
Biga’da Üniversite Öğrencileri İŞKUR’ un İş Kulübü Eğitimine Katıldı
    »    
Biga’da Yağmur Yağdı Kaza Geldi
    »    
Gıda Teknolojisi 2. Sınıf Öğrencisi Bilimsel Kongreye Katıldı
    »    
Biga TSO’da “Rekabetçi Sektörler Programı” Bilgilendirme Toplantısı
    »    
Biga Fen Lisesi Özel Ödülün Sahibi Oldu
    »    
Başkan Erdoğan, Hıdırellez Şenliği’ne Katıldı
    »    
Kaymakam Can Köprü İçin Ne Gerekiyorsa Yardımcı Oldu
    »    
ATO Meclisi Çanakkale’de Duatepe İçin İncelemelerde Bulundu
    »    
Ramazan Ayında Beslenme
    »    
Biga TSO’ dan KOBİ’lere E-Ticaret Eğitimi
    »    
Biga’da Motosiklet Hırsızlığı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (1)
    »    
Biga MYO’ya 440 Bin Liralık Yatırım
    »    
Beklenen Sultan Geldi
    »    
Kahvehaneler Sahura Kadar Açık
    »    
Biga TSO Heyeti TOBB’un 75. Genel Kurulu’na Katıldı
    »    
Yeryüzü İbadethanedir
    »    
Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş
    »    
Biga’da Anneler Günü ve Dünya Süt Günü Etkinliği Yapıldı
    »    
Fatih İlkokulu Biga’da Çevre Kirliliğine Dikkat Çekti
    »    
Doğtaş’a Bir Ödül Daha
    »    
Aktaş Peynircilik Yeni Yerinde
    »    
Çocuk Şenliği Şehir Parkında Devam Etti
    »    
18 Mart Uygulama Anaokulu Çocuk Şenliği yapıldı
    »    
Çanakkale İŞKUR’dan Otomotiv Sektörü İçin İstihdam Atağı
    »    
Biga Türk Kızılay Daha Aktif
    »    
Çanakkale Ticaret Borsası TOBB 75. Genel Kuruluna Katıldı
    »    
Doğa Koleji Biga´da Eğitime Başlıyor
    »    
Sigara Fiyatları Zamlandı
    »    
“Beksa Resim ve Edebiyat Sergisi “
    »    
Biga´da KHGB Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
4. Biga Çocuk Olimpiyatları Düzenlendi
    »    
Alzheimer Hastası Yaşlı Kadın Ölü Bulundu
    »    
Başkan Erdoğan, Bölge Müdürü Çolak’la İncelemede
    »    
“İşletmelerde Beceri Eğitimi Çalışmaları”
    »    
Biga’da 24 Saat İçinde 3 Kaza Sonuç: 1 Ölü 5 yaralı
    »    
1 Mayıs İşçi Bayramı Biga’da Coşku İle Kutlandı
    »    
Bigalılar ‘27. Alay Saygı Yürüyüşü’nün ilkini Gerçekleştirdi
    »    
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Kutlu Olsun
    »    
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün Düşündürdükleri
    »    
ÇTB Yönetim Kurulundan Baro Başkanına Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
Sağlık Meslek Lisesinde Eğitim Ambulansı Hizmete Girdi
    »    
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Tetkikleri Tamamlandı
    »    
Çanakkale Baro Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Oldu
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan(2)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0