Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Tarihî Kale Yeniden Ayağa Kalkıyor      ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Kalite İç Tetkik Eğitimi Verdi      Muhtarlar Yemekte Biraraya Geldi      “Türk’üm, Doğruyum, Çalışkanım”      Biga´da Silahla Yaralama      2018-2019 Sezonu U 17 Ligi Teknik Toplantısı Yapıldı      Başkan Kuzu, Bir Projesini Daha Hayata Geçirdi       Rıdvan İpek Adaylığını Açıkladı      Uyku Hastalıkları Kongresini Karabiga’da Gerçekleştirilecek      Valilik Personeli, İşaret Dili Eğitimi Katılım Beldelerini Aldı       Mehmetçik…      Muhtarlar Günü Biga’da Kutlandı      Şehit ve Gazi Yakınları Hasta Karşılama Odası Törenle Açıldı      Megip Çanakkale İl Çalışma Grubu Ziyaret       Başkan Işık; ’Hoş Geldin Bebeğim’ Dedi      Dünya Astsubaylar Günü Kutlandı      Acıların Ortak Olduğu Yıllardan Geldik Bugünlere      Biga´da 3 Bin 500 Adet Lavanta Fidesi Toprakla Buluştu      Başkan Işık’tan Emekli Astsubaylar Derneği Ziyareti      63 Yıldır Kispet Yapıyor     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı
27 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26.09.2018 Çarşamba günü saat:18.00’de Meclis Üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

ÇTB Meclisine Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan onur konuğu olarak katıldı.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in Başkanlığında yapılan toplantında ilimizin ve ülkemizin istihdam hedefleri, bu hedeflere ulaşmada iş dünyasına sağlanan kolaylıklar,  Çanakkale tarım ürünlerinin tanıtım çalışmaları, TOBB Nefes Kredisi kampanyası konuları üzerinde duruldu.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ÇTB Meclisine konuk olarak katılan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan’a teşekkür etti.

İŞKUR İL Müdürü Ali Çalışkan  “İŞKUR Genel Müdürlüğümüzün bu yıl 1 milyon 250 bin istihdam hedefi var. Geçen yıl 1 milyon 80.000 kişi İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildi. Bizlerde bu konulara ilişkin bir aktarım yapmak istiyoruz sizlere. Ülkemiz kur farklarından kaynaklanan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomimize müdahale ediliyor. Bunu hepimizde izliyoruz. Tabi fırsatçılar da var ekonomiyi %300 birçok üründe zamla karşılıyoruz. Bunları somut olarak görüyoruz, izliyoruz, alışveriş yapıyoruz zaten yaşıyoruz. AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan ile az önce bir açılıştaydık. Çanakkale için dedi ki, 52 milyon dolarlık meyve sebze ihracatımız bu sene 122 milyon dolara çıkmış. Böyle bir artıştan bahsetti. Üretimde istihdamda somut, gözle görülür bir düşüş olmamasına rağmen kur farklarından kaynaklanan bir karmaşa var, müdahale var. Genel Müdürlüğümüz tüm verileri takip ediyor. Geçen hafta itibari ile tüm Türkiye Genelinde 14.023 kişi işten çıkarılmış.  Bundan sonra afaki işten çıkarmalar olur mu bilemiyoruz ama ne istihdam da ne üretimde bir ciddi, hatırı sayılır bir düşme şuan için yok.  Şunu vurgularsak, ihracatta, turizm gelirlerinde artış var ama kurdaki farklılıktan yaşanan bir karmaşa da var. Bunu kimse yadsıyamaz. Çünkü sanayi üretiminin önemli bir bölümü yurtdışından hammaddeyi ithal ediyor. Bu ithalat euroyla, dolarla. Bunun üretime yansımaması diye bir şey söz konusu olamaz. Ama daha önce Cumhurbaşkanımız teğet geçecek dedi. Hakikaten de öyle oldu. Bunu da atlatacağız, 15 Temmuzu,17-25 Aralık atlattık. Bunu da atlatacağız. Biz toplum olarak bu konuda bir direnç kazandık. Bu da geçecektir” dedi.

İl Müdürü Ali Çalışkan  devamla “Sizlerden ricamız bizim Bakanlığa aktarmamız gereken ne varsa bize aktarsınlar biz gerekli mercilere iletiriz. Biz bunun için de buradayız. Hakikaten devletimizin, hükümetimizin, bakanlığımızın sağladığı imkânları daha çok değerlendirelim daha çok işbirliği yapalım. Şu zor dönemi de üreticimizin firmalarımızın atlatması için elimizden ne geliyorsa biz İŞKUR olarak yanınızdayız. 7/24 telefonlarımız sizlere her zaman açık. Müdürlüğümüz de öyle. Her zaman bizlere danışmak için işbirlikleri için sizleri Müdürlüğümüze de bekleriz. Çağırın biz ayağınıza gelelim. Nasıl isterseniz yeter ki birlikte bir şeyler yapalım. Ben kurumum adına, arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ise Tarlada ve bahçede çalıştırılacak insan bulunamadığını belirterek üreticinin bahçesine işçi götürebilmemiz için İŞKUR’un ziraat odaları ile işbirliğinde bir sistem oluşturulması gerektiğini belirtti. Üreticinin desteklenmesi yönünde sıkıntı var. Tarım ve hayvancılık sektörüne öncelik getirilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Ali Çalışkan “Suriyeli, Afganlı nereli olursa şu anda biz geçici koruma statüsündeki işçiler için bir realite var Türkiye’de. Kimse tarlada, bahçede tarım ve hayvancılıkta çalışmak istemiyor. En iyi çalışanlar Afganlılar. Eğer kişi hangi ilin nüfusunda ise Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Suriyelileri, Afganları her ile dağıtıyor. O kişi Çanakkale’nin göç müdürlüğünün emrinde ise 6 ay oturum izni var ise  İŞKUR olarak biz yabancı işçilere tarım ve hayvancılıkta sınırlı olmak üzere çalışma izni veriyoruz” dedi.

İŞKUR Uzman Ahmet  Çöllü  ve  İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Handan ERSÖZ tarafından  MEGİP, İlave İstihdam Teşviki, Bir Senden Bir Benden Teşviği, İşbaşı Eğitim Programları ile ilgili Meclis üyelerine ayrıntılı sunum gerçekleştirildi.

Toplantının son bölümünde Borsa Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan meclis üyelerine ihtiyaç duydukları tüm alanda İŞKUR olarak daima yanlarında olacaklarını belirtti. 

Toplantıda daha sonra Çanakkale’nin tarım ürünlerinin tanıtımları ile ilgili olarak Borsa ve Bayramiç Ziraat Odası işbirliğinde gerçekleşebilecek fuar ve organizasyonlar üzerinde duruldu. Başkan İsmail Pehlivan Bayramiç Ziraat odası olarak yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili Borsa Meclisine bilgiler verdi. İlimizin gelişmesi, tarımsal ürünlerimizin tanıtımı ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası ile yapılacak her türlü çalışmalara destek olmaktan onur duyacağını ifade etti.

Borsa Meclisinin diğer gündeminde ise TOBB Kobi Destek Kredisi yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen Geçtiğimiz iki yılda kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yükseldiği dönemlerde TOBB, oda ve borsaların desteği ile Nefes Kredisi’ni başlatarak KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlattığını ifade etti..

2016 yılında Nefes Kredisi ile 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar TL düşük faizli kredi ile yaklaşık 75 bin KOBİ’ye destek olunduğunu belirtti.  TOBB ile oda ve borsalar elini bu dönem de taşın altına koyarak üyesinin yanında olduğunu gösterdi. Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki KOBİ Destek Kredisi’ni başlattı dedi.

 KOBİ Destek (Nefes) Kredisi’nde bu dönem 8 bankanın olduğunu belirten Başkan Üzen TOBB üyesi KOBİ’ler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası’ndan kredi kullanabilecek dedi.

Finansmana erişimde sorun yaşayan üyelerin, düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla "Nefes Kredisi" kampanyasının üçüncüsü olan KOBİ Destek Kredisi’nin 20 Eylül itibariyle yenilendiğini vurgulayan Başkan S.Kaya Üzen konuşmasını şöyle tamamladı: "Çanakkale Ticaret Borsası olarak KOBİ Destek Kredisine kaynak aktararak, üyelerimizin kullanımına sunduk. Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayacak. Kullanılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1.85'dir. Daha çok üyemizin krediden faydalanabilmesi açısından kullandırılacak kredilerin limiti ise azami 50 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Projenin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz  dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Tarihî Kale Yeniden Ayağa Kalkıyor
    »    
ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Kalite İç Tetkik Eğitimi Verdi
    »    
Muhtarlar Yemekte Biraraya Geldi
    »    
Biga´da Silahla Yaralama
    »    
Başkan Kuzu, Bir Projesini Daha Hayata Geçirdi
    »    
Rıdvan İpek Adaylığını Açıkladı
    »    
Uyku Hastalıkları Kongresini Karabiga’da Gerçekleştirilecek
    »    
Valilik Personeli, İşaret Dili Eğitimi Katılım Beldelerini Aldı
    »    
Mehmetçik…
    »    
Muhtarlar Günü Biga’da Kutlandı
    »    
Şehit ve Gazi Yakınları Hasta Karşılama Odası Törenle Açıldı
    »    
Megip Çanakkale İl Çalışma Grubu Ziyaret
    »    
Başkan Işık; ’Hoş Geldin Bebeğim’ Dedi
    »    
Dünya Astsubaylar Günü Kutlandı
    »    
Biga´da 3 Bin 500 Adet Lavanta Fidesi Toprakla Buluştu
    »    
63 Yıldır Kispet Yapıyor
    »    
Leziz Tatların Sunumu Yapıldı
    »    
AK Parti Biga Teşkilatından Ankara Çıkarması
    »    
"Pilavlı ÇED" Toplantısında Olay Çıktı
    »    
Başkan Karataş Başkanlık İçin Müracaat Etti
    »    
MHP’de Zeki Mutlu Sesleri
    »    
İlk Üye Sait Tanur
    »    
Karabigalı Gencin Büyük Başarısı
    »    
İŞKUR Üniversite Mezunlarının Deneyim Kazanmalarını Destekliyor
    »    
Biga FB’de Kongre Rüzgarı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Acil Servisi Gücüne Güç Kattı
    »    
Güç Birliği Platformu Yöneticileri Çanakkale Barosunu Ziyaret Etti
    »    
Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yerli Yazılım Pardus Atağı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Öğretmenlerden Başkan Işık’a Teşekkür
    »    
Çanakkalelilere ve İl Dışından Gelen Hastalara da Şifa Dağıtıyoruz
    »    
Başkan Işık, Oda Temsilcileriyle Buluştu
    »    
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı’nın Dünya Gıda Günü Mesajı
    »    
İşsiz Sayısı 3 Milyon 531 Bin Kişiye Ulaştı
    »    
Doktor Hemşireyi Darp Etti!
    »    
Ceylan Ziyaretlerine Soluksuz Devam Ediyor
    »    
İŞKUR MEGİP Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Yapıldı
    »    
Çocuklar Niloya -3 ile Eğlendiler
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
    »    
Güç Birliği Çiftlikdere Köyü’nün Atatürk Büstünü Yeniledi
    »    
AK Parti’den Esnaf Ziyareti
    »    
Tatso Genel Sekreteri Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti
    »    
Çan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kongresi Yapıldı
    »    
ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Global Teknik Standardı Eğitimi Verdi
    »    
4 Farklı Kategoride Binlerce Kişi Barış İçin Koştu
    »    
Hacı Ali Doğan Vefatının 19. Yılında Dualarla Anıldı
    »    
Türkiye Bir Sirk
    »    
Biga TSO’dan Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek
    »    
Zeki Mutlu’dan Filenin Sultanlarına Kahvaltı
    »    
1915 Hilâl-İ Ahmer Hastanesi Sergisi Yoğun İlgi Görüyor
    »    
Erkek’ten “Toplu Taşımada ÖTV ve KDV Kaldırılsın” Teklifi
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Kurum Ziyaretlerinde Bulundu
    »    
Bayanlar İçin Spor Başlıyor
    »    
Biga Ticaret Borsasında Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Çanakkale İŞKUR’un İş Kulübü Eğitimleri Öğrencilerle Devam Ediyor
    »    
Alexandria Troas Kazılarında, Bin 500 Yıllık Tarım Aletleri Bulundu
    »    
ÇTSO’ dan Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Valilere Fahiş Fiyat Talimatı!
    »    
Bangladeş Kurtuluş Savaşı İşleri Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
AK Parti İl Başkanı ve İl Yönetiminden Ayvacık Küçükkuyu Ziyareti
    »    
Kader mi Dediniz?
    »    
“Her Dilde, Açık Kapı”
    »    
Biga İş Dünyasından Topyekûn Mücadeleye Destek
    »    
Yanık Ünitesinde Güncel Gelişmeler Uygulanmaya Devam Ediyor
    »    
Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer Çanakkale’de
    »    
Çanakkale Boğazı’nda Uçak Kazası Tatbikatı
    »    
Biga Devlet Hastanesine Yeni Kadın Doğum Uzmanı Geldi
    »    
Çanakkale İŞKUR, “İstihdam Teşvikleri” Konulu Sunum Yaptı
    »    
Genç Sanat: 2.Afiş Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Tüm Zamanların En Ünlü Kenti”
    »    
Troya Müzesi Ziyarete Açıldı
    »    
Niloya -3 Çocuklar İçin Biga’da
    »    
Başkan Işık, Adaylık Başvurusunu Yaptı
    »    
Çaylı Sohbette Buluştular
    »    
Başkan Kuzu, Spor ve Sporcunun Yanında
    »    
Borsa Üyeleri Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarında
    »    
Gelibolu Yarımadası Şehitlere Saygı Turu Gerçekleştirildi
    »    
Orhan Tavlı Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu Açıldı
    »    
Artık Yeter Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyoruz: Hemen Şimdi!
    »    
Mustafa Can Okul Müdürleri İle Kahvaltıda Bir Araya Geldi
    »    
Hacı Ali Doğan Anılacak
    »    
ÇTSO’ da Gıda Ur-Ge Projesi Gerçekleştirildi
    »    
Sanatın ve Kültürün Kardeşliği Şiir ve Müzik Programı
    »    
OPET’in Arkeo-Köy’e Dönüştürdüğü Tevfikiye’de Sanat Günleri Başladı
    »    
Çan Belediyesinden Market ve Pazar Denetimi
    »    
Biga FB Standı Ziyaretçi Akınına Uğradı
    »    
Ortadoğulu Yatırımcılar Çanakkale Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
ÇTSO Söyleşileri-V M. Serdar Kuzuloğlu Katılımı ile Devam Etti
    »    
Amatör Spor Haftası Kutlandı
    »    
Sağlıkta Yaralar Sarılmaya Devam Ediyor
    »    
Her Yıl Olduğu Gibi Yine Zehir Soluyoruz
    »    
Karabiga’da Çevre Yoluna Kanallama Çalışması
    »    
Av. Bülent Şarlan 4. Kez Baro Başkanı
    »    
Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Gala Gecesi Gerçekleştirildi
    »    
Fuarda Kef Sanat İlgi Gördü
    »    
Karabiga’da Çeltik Üreticilerine Kurutma Sahası Yapıldı
    »    
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
    »    
AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu Biga Fuarına Katıldı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (22)
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Türk’üm, Doğruyum, Çalışkanım”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0