Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Sakın Kaçırmayın Tekrarı Yok      Başkan Kuzu İlk Müjdeyi Gençlere Verdi      Bilgi Yarışmasında Kıyasıya Yarışta İki Birinci Çıktı      37. Baro Başkanları Toplantısı Yapıldı      Baraj ve Göletlerin Doluluk Oranı %100’e Ulaştı      Pazarlarımız Enerjisini Güneş Panellerinden Alacak      CHP Biga’dan ‘Hepimiz Aynı Gemide Değil Miyiz’ Açıklaması      Çanakkale’de 3 İnek Boyunları Kesilmiş Halde Bulundu      Başkan Kuzu’dan Öğrencilere Sömestr Hediyesi      Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi Eğitimlerine Başlıyor      Mutlu Yeni Ofisinde      Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor      Bigalılar Yardım İçin Koştu      Seçmen Listeleri Askıya Çıktı      44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı      Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı      Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi      Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi      Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı
27 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26.09.2018 Çarşamba günü saat:18.00’de Meclis Üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

ÇTB Meclisine Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan onur konuğu olarak katıldı.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in Başkanlığında yapılan toplantında ilimizin ve ülkemizin istihdam hedefleri, bu hedeflere ulaşmada iş dünyasına sağlanan kolaylıklar,  Çanakkale tarım ürünlerinin tanıtım çalışmaları, TOBB Nefes Kredisi kampanyası konuları üzerinde duruldu.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ÇTB Meclisine konuk olarak katılan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan’a teşekkür etti.

İŞKUR İL Müdürü Ali Çalışkan  “İŞKUR Genel Müdürlüğümüzün bu yıl 1 milyon 250 bin istihdam hedefi var. Geçen yıl 1 milyon 80.000 kişi İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildi. Bizlerde bu konulara ilişkin bir aktarım yapmak istiyoruz sizlere. Ülkemiz kur farklarından kaynaklanan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomimize müdahale ediliyor. Bunu hepimizde izliyoruz. Tabi fırsatçılar da var ekonomiyi %300 birçok üründe zamla karşılıyoruz. Bunları somut olarak görüyoruz, izliyoruz, alışveriş yapıyoruz zaten yaşıyoruz. AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan ile az önce bir açılıştaydık. Çanakkale için dedi ki, 52 milyon dolarlık meyve sebze ihracatımız bu sene 122 milyon dolara çıkmış. Böyle bir artıştan bahsetti. Üretimde istihdamda somut, gözle görülür bir düşüş olmamasına rağmen kur farklarından kaynaklanan bir karmaşa var, müdahale var. Genel Müdürlüğümüz tüm verileri takip ediyor. Geçen hafta itibari ile tüm Türkiye Genelinde 14.023 kişi işten çıkarılmış.  Bundan sonra afaki işten çıkarmalar olur mu bilemiyoruz ama ne istihdam da ne üretimde bir ciddi, hatırı sayılır bir düşme şuan için yok.  Şunu vurgularsak, ihracatta, turizm gelirlerinde artış var ama kurdaki farklılıktan yaşanan bir karmaşa da var. Bunu kimse yadsıyamaz. Çünkü sanayi üretiminin önemli bir bölümü yurtdışından hammaddeyi ithal ediyor. Bu ithalat euroyla, dolarla. Bunun üretime yansımaması diye bir şey söz konusu olamaz. Ama daha önce Cumhurbaşkanımız teğet geçecek dedi. Hakikaten de öyle oldu. Bunu da atlatacağız, 15 Temmuzu,17-25 Aralık atlattık. Bunu da atlatacağız. Biz toplum olarak bu konuda bir direnç kazandık. Bu da geçecektir” dedi.

İl Müdürü Ali Çalışkan  devamla “Sizlerden ricamız bizim Bakanlığa aktarmamız gereken ne varsa bize aktarsınlar biz gerekli mercilere iletiriz. Biz bunun için de buradayız. Hakikaten devletimizin, hükümetimizin, bakanlığımızın sağladığı imkânları daha çok değerlendirelim daha çok işbirliği yapalım. Şu zor dönemi de üreticimizin firmalarımızın atlatması için elimizden ne geliyorsa biz İŞKUR olarak yanınızdayız. 7/24 telefonlarımız sizlere her zaman açık. Müdürlüğümüz de öyle. Her zaman bizlere danışmak için işbirlikleri için sizleri Müdürlüğümüze de bekleriz. Çağırın biz ayağınıza gelelim. Nasıl isterseniz yeter ki birlikte bir şeyler yapalım. Ben kurumum adına, arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ise Tarlada ve bahçede çalıştırılacak insan bulunamadığını belirterek üreticinin bahçesine işçi götürebilmemiz için İŞKUR’un ziraat odaları ile işbirliğinde bir sistem oluşturulması gerektiğini belirtti. Üreticinin desteklenmesi yönünde sıkıntı var. Tarım ve hayvancılık sektörüne öncelik getirilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Ali Çalışkan “Suriyeli, Afganlı nereli olursa şu anda biz geçici koruma statüsündeki işçiler için bir realite var Türkiye’de. Kimse tarlada, bahçede tarım ve hayvancılıkta çalışmak istemiyor. En iyi çalışanlar Afganlılar. Eğer kişi hangi ilin nüfusunda ise Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Suriyelileri, Afganları her ile dağıtıyor. O kişi Çanakkale’nin göç müdürlüğünün emrinde ise 6 ay oturum izni var ise  İŞKUR olarak biz yabancı işçilere tarım ve hayvancılıkta sınırlı olmak üzere çalışma izni veriyoruz” dedi.

İŞKUR Uzman Ahmet  Çöllü  ve  İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Handan ERSÖZ tarafından  MEGİP, İlave İstihdam Teşviki, Bir Senden Bir Benden Teşviği, İşbaşı Eğitim Programları ile ilgili Meclis üyelerine ayrıntılı sunum gerçekleştirildi.

Toplantının son bölümünde Borsa Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan meclis üyelerine ihtiyaç duydukları tüm alanda İŞKUR olarak daima yanlarında olacaklarını belirtti. 

Toplantıda daha sonra Çanakkale’nin tarım ürünlerinin tanıtımları ile ilgili olarak Borsa ve Bayramiç Ziraat Odası işbirliğinde gerçekleşebilecek fuar ve organizasyonlar üzerinde duruldu. Başkan İsmail Pehlivan Bayramiç Ziraat odası olarak yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili Borsa Meclisine bilgiler verdi. İlimizin gelişmesi, tarımsal ürünlerimizin tanıtımı ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası ile yapılacak her türlü çalışmalara destek olmaktan onur duyacağını ifade etti.

Borsa Meclisinin diğer gündeminde ise TOBB Kobi Destek Kredisi yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen Geçtiğimiz iki yılda kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yükseldiği dönemlerde TOBB, oda ve borsaların desteği ile Nefes Kredisi’ni başlatarak KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlattığını ifade etti..

2016 yılında Nefes Kredisi ile 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar TL düşük faizli kredi ile yaklaşık 75 bin KOBİ’ye destek olunduğunu belirtti.  TOBB ile oda ve borsalar elini bu dönem de taşın altına koyarak üyesinin yanında olduğunu gösterdi. Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki KOBİ Destek Kredisi’ni başlattı dedi.

 KOBİ Destek (Nefes) Kredisi’nde bu dönem 8 bankanın olduğunu belirten Başkan Üzen TOBB üyesi KOBİ’ler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası’ndan kredi kullanabilecek dedi.

Finansmana erişimde sorun yaşayan üyelerin, düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla "Nefes Kredisi" kampanyasının üçüncüsü olan KOBİ Destek Kredisi’nin 20 Eylül itibariyle yenilendiğini vurgulayan Başkan S.Kaya Üzen konuşmasını şöyle tamamladı: "Çanakkale Ticaret Borsası olarak KOBİ Destek Kredisine kaynak aktararak, üyelerimizin kullanımına sunduk. Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayacak. Kullanılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1.85'dir. Daha çok üyemizin krediden faydalanabilmesi açısından kullandırılacak kredilerin limiti ise azami 50 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Projenin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz  dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Başkan Kuzu İlk Müjdeyi Gençlere Verdi
    »    
Bilgi Yarışmasında Kıyasıya Yarışta İki Birinci Çıktı
    »    
37. Baro Başkanları Toplantısı Yapıldı
    »    
Baraj ve Göletlerin Doluluk Oranı %100’e Ulaştı
    »    
Pazarlarımız Enerjisini Güneş Panellerinden Alacak
    »    
CHP Biga’dan ‘Hepimiz Aynı Gemide Değil Miyiz’ Açıklaması
    »    
Çanakkale’de 3 İnek Boyunları Kesilmiş Halde Bulundu
    »    
Başkan Kuzu’dan Öğrencilere Sömestr Hediyesi
    »    
Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi Eğitimlerine Başlıyor
    »    
Mutlu Yeni Ofisinde
    »    
Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor
    »    
Bigalılar Yardım İçin Koştu
    »    
Seçmen Listeleri Askıya Çıktı
    »    
44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı
    »    
Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı
    »    
Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi
    »    
Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
    »    
Türkiye’nin ’İsraf Raporu’ Açıklandı
    »    
Başkan Işık, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı
    »    
Biga Devlet Hastanesi’ne Hasta Yakınından Çiçekli Teşekkür
    »    
Et ve Süt Kurumu, Büyükbaş Hayvan Kesimine Başladı
    »    
Biga Şehitliği’nin Restorasyon İhalesi Yapıldı
    »    
Karabiga’da Arama Çalışmaları Devam Ediyor
    »    
GMKA 2018 Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı
    »    
Vatandaş Kayboldu
    »    
1 Haftada 97 Kaçak Göçmen Yakalandı
    »    
Ceylan, Biga Devlet Hastanesinde Hastaları Ziyaret Etti
    »    
Gümüşçay’a Engelsiz Yaşam Merkezi Yapılacak
    »    
1915 Çanakkale Spor Kulübünden Ayhan Gider’e Teşekkür
    »    
Muharrem İnce Cenaze İçin Biga’daydı
    »    
2019 yılının İlk Komite Başkanları Toplantısı ÇTSO’ da Yapıldı
    »    
Başkan Kuzu, Çalışan Gazeteciler ile Bir Araya Geldi
    »    
Ceylan’dan Tarım Bakanına Uyarı
    »    
Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayi Sektörü ÇTB’ de Buluştu
    »    
Kocabaş Çayı için Uyarı Yapıldı
    »    
Çanakkale’de Yüzlerce Gümüş Balığı Sahile Vurdu!
    »    
AFAD Uyardı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
17 Burda AVM Esnafı Yönetim Kurulunu Ziyaret Etti
    »    
AFAD Uyardı Aman Dikkat!
    »    
“Bir Sözümüzü Daha Tuttuk”
    »    
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun
    »    
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Çocuk İhmal ve İstismarı Eğitimi Verildi
    »    
Bayram ÇASİAD’ı Ziyaret Etti
    »    
Biga’da Kaza
    »    
Çanakkale Boğazı’nda Yük Gemisinde Yangın!
    »    
Bigalılar Lütfen Dikkat...
    »    
Adalet
    »    
Çanakkale AFAD Uyardı
    »    
Türkiye’deki Araç Sayısı 23 Milyona Yaklaştı
    »    
Biga Ziraat Odasından Teknik Gezi
    »    
İtfaiye Müdürü Tatlıdilli’den Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
    »    
Huzurevi Sakinlerinin Kar Keyfi
    »    
Kaymakam Can, Donmak Üzere Olan Yavruları Kurtardı
    »    
Tabakhanelerde Bir Haftada İki İntihar!
    »    
Organ Bağışında Türkiye Birincisiyiz
    »    
Ceylan: Ziraat Bankası Top Peşinde Koşmayı Bıraksın
    »    
Şahin: “Durmak Yok Çalışmaya Devam”
    »    
Tarihi Çapa Lapseki’den Çıkarıldı
    »    
Karayolları Ekipleri 24 Saat Görevde
    »    
“Bir Anlamda Spor Koruyucu Hekimlik Anlamına Gelir”
    »    
Çan Belediyesi ÜRKAP Başvuruları Başladı
    »    
Kapanan Köy Yolları Ulaşıma Açıldı
    »    
BİSHAK Yardımsever Arıyor
    »    
Türkiye ASKF’den Sporda Artan Şiddet İle İlgili Açıklama
    »    
“Kepez Sanayi Esnafı Kabuğunu Kıracak”
    »    
Biga Çiçeklidede Özel İdarede Kariyer Günleri
    »    
Öğrencileri Isıtan Proje Çanakkale ve Biga’da
    »    
Alkol ve Sigaraya Yeni Yıl Zammı
    »    
Paranın Gücü ve Göçü
    »    
Biga´da Süt Tankeri Devrildi 1 Kişi Yaralandı
    »    
Yasadışı Bahis Oynatan Şahıslar Göz Altına Alındı
    »    
2019 Yılının İlk Bebeğine Hastane Yönetiminden Ziyaret
    »    
Okullar Tatil!
    »    
Acil Afet Planı (HAP) Tatbikatı Gerçekleştirildi
    »    
Çanakkale Arıcılığı Projesi Ödüllendirildi
    »    
Adaspor’da Enes Cengiz ile Ayrılık
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
"Z Kütüphane" Törenle Açıldı
    »    
Suriyelilerin Gitme Vakti Geldi Artık
    »    
Vatandaştan Poşet İsyanı
    »    
“Bizi Ölüme Terk Ettiler”
    »    
2018’i Huzurevinde Uğurladılar
    »    
Başkan Işık’tan Sürpriz Ziyaretler
    »    
Biga’da Yeni Yılın İlk Bebeği Doğdu
    »    
Yeni Yılınız Kutlu Olsun
    »    
Dikkat Fırtına Geliyor
    »    
Biga Tabakhanesinde İntihar
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(11)
    »    
Çan Belediyesinden Bir İlk Daha
    »    
Bütçe Bitti Ceylan Çanakkale Köylerine Geri Döndü
    »    
Biga Belediyesi’nden Yılbaşı Mesaisi
    »    
Yeni Bir Yıla Girerken
    »    
MHP’nin Biga Başkan Adayı Enver Koç
    »    
Dile Kolay Yarım Asırlık Usta
    »    
110 Kişilik Dev Kadrodan 80’ler Müzikali
    »    
35 Liraya Akıllı Baston
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0