Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Karabiga’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Kutlandı      Zeki Akaydın ve Bisikletliler Dernek Üyeleri Şehitleri Ziyaret Ettiler      TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulunda Devir Teslim…      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(21)      Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Biga’da Törenlerle Kutlandı      AK Parti Çanakkale Zaferi Nedeniyle Şehitliği Ziyaret Etti      İstihdam Seferberliği Teşvikleri Biga TSO’da Anlatıldı      Ada Mahallesi Geceyi Tedirgin Geçirdi      Çanakkale’de Romanlardan CHP’ye Tam Destek      Biga Veteranlara Yan Bakılmıyor      Adaspor Deplasmanda Lidere Dur Dedi      BİSHAK Takip Ediyor ve Çalışıyor      DOĞTAŞ İle Birlikte Türk Bayrağı Dalgalanıyor      Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Firma Ziyaretleri      “Biga’nın Hizmetkarı Olmak, 50 Yıllık Yaşamımın En Büyük Onurudur”      Vefat ve Başsağlığı      Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdüründen Okul Ziyaretleri      "Belediye Herkese Eşit Hizmet Etmek Zorundadır"      CHP Çan Belediye Başkan Adayından Şeffaf Belediyecilik Açıklamaları      Biga Fenerbahçeliler Derneğinden İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Çocuklar ve Gençler Mevlidi Nebi Haftasını Kutladı
20 Kasım 2018 Salı 15:00
12
14
16
18


19/11/2018 Pazartesi günü İÇDAŞ Kongre Salonun da saat 14.00 da, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir program tertip edildi.

Çanakkale Valisi Orhan TAVLI, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER, Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür GÖKHAN, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer KARİŞİT, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket YAVUZ başta olmak üzere çeşitli kurum, sivil toplum kuruluşları, daire amirleri ve eşleriyle beraber, vatandaşlarımız tarafından yoğun bir katılımın gerçekleştiği programda;

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kur´an-ı Kerim tilavet edildi. Okunan ayeti kerimelerin meallerini, Kepez Hamidiye Hafızlık Kız Kur´an Kursu öğrencileri verdi. İlahi ve kaside dinletileri ile devam eden programda, Mevlid-i Nebi sinevizyonu gösterimi yapıldı. 4-6 Yaş Kur´an Kursu öğrencileri, ilahiler eşliğinde temsilde bulundu. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şiir okudu.

İl Müftüsü Arif GÖKCE açılış konuşmasında:

“Başta Diyanet İşleri Başkanlığımız ve müftülüklerimiz olmak üzere, güzel Türkiye´mizin her bir köşesi, bu hafta da Hz. Muhammed Mustafa´nın doğumunu idrak etme gayreti içerisinde oluyor. O´nu anıyor, O´nu yâd ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız, her yıl önemli bir konuyu tema olarak belirlerken, içinde bulunduğumuz dönemin şartları gereği bu sene “Peygamberimiz ve Gençlik” temasını öne çıkardı. İnşallah bu sene peygamberimizin gençlerle olan münasebetini, onlara olan şefkatini ve şefaatini hafta boyunca dillendirecek ve hatırlayacağız” dedi.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Selahaddin ÇELEBİ:

“Bugün doğumunu idrak ettiğimiz sevgili peygamberimiz, dünyaya çok büyük yenilikler, çok büyük hatıralar getirip bıraktı. Bu münasebetle biz ebeveynlere, çocuklara ve genç kardeşlerimize elbette söyleyeceğimiz sözler var. Ama gençler kendilerine nasihat verilmesini pek sevmezler. Onlar daha çok eylem isterler. Eylemi görmek ve eyleme göre hareket etmek isterler. Bu nedenle bizim düştüğümüz hataların başında, anne ve babalar olarak gençlerimize sadece sözle nasihat etmeyi tercih etmemiz gelmektedir. Bizi görerek yetişen, bize bakarak tavır alan, bizim sözlerimizden çok eylemlerimize bakarak değerlendiren bir kitleyle karşı karşıyayız. Bu yüzden daha fazla çaba ve gayret göstermeliyiz.

Genç kelimesinin manasını merak eden oldu mu hiç? Her şeyin bir manasını var, masa sandalye, saat… Genç kelimesinin manasını birazcık kaybettiğimiz için, önemsemediğimiz için, daha doğrusu manayı değiştirdiğimiz için pek hatırlamıyoruz.Genç kelimesi Farsçadan Osmanlıcaya, Osmanlıcadan da günümüze geçmiş. Manası; hazine demek. Define demek. Peki, bugün bizim zihin dünyamızda canlanan genç kelimesi ne? onu söyleyeyim.

Genç; acemi, toy, gelişimini tamamlamamış, bilgisi kıt, görgüsü az. Bakın her türlü olumsuzlukları yükledik. Bizim ecdadımız böyle yapmamış. Onlara değer vermiş. Muhatap almış.

Allah´ın akil baliğ olmasıyla muhatap olarak aldığı genci, sevap veya günah yazılmaya başlanmış genci biz; sohbetlerimize yavrum sen gelme, bir çalışma yaparken yavrum sen anlamazsın bundan, sen bunlarla kafanı yorma deriz. Bu son derece yanlıştır.

Hamdolsun bu millet; Bedir´de, Uhud´da, sonra gelelim beriye doğru, bir cuma sabahı Malazgirt´te, Çanakkale´de, Sakarya´da, Dumlupınar´da bestelediler en güzel marşı Allahu Ekber Allahu Ekber diye. Gazi Mustafa Kemal’in de bir genç olarak Çanakkale´de ne büyük hizmetlerde bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Cenab-ı Hak cümle şehitlerimize, gazilerimize rahmet eylesin.

Bakın Gazi Mustafa Kemal’in gençliğe hitabesinde bir cümle benim dikkatimi çekti. Gerçekten bugüne de ışık tutan bir cümle. “İstiklal ve Cumhuriyetimize kast eden düşmanlar dünyada emsali görülmemiş bir başarı kazanmış olabilirler. Ama asla yılmayacaksınız” Tercüme ederek söylüyorum; İstiklal ve Cumhuriyetimize kast eden düşmanlar çok güçlü ülkeler olabilir. Çok büyük imkânlara, silahlara sahip olabilir. Ama siz asla onlarla mücadeleden vazgeçmeyeceksiniz.

İşte o düşmanlar; 15 Temmuzda bizim ülkemizi bir harman yerine çevirip, kanın gövdeleri götürdüğü bir mecraya sürüklemek istediler. Ama hamdolsun, o gün gençliğimiz büyük bir sınav verdi. Büyük bir başarı gösterdi. Kulağında küpelisiyle, yırtık pantolonlusuyla, açığıyla, kapalısıyla hiç birini ayırt etmeden söylüyorum. Bu toplumun demek ki mayasında sağlam bir hamur var. O hamur inşallah bozulmayacak.

Ben bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen, başta saygı değer il müftümüz ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Çanakkale´de şehitler diyarında siz Çanakkaleli kardeşlerimizle birlikte olmaktan, ayrıca mutlu olduğumu da ifade etmek istiyorum.

Sevgili peygamberimizin Mevlid-i Nebi´si mübarek olsun. Bereketli olsun. Saygılar sunuyorum. Allah´a emanet olun” dedi.

Programın sonunda; Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Selahaddin ÇELEBİ´ye hediye takdimi yapılarak teşekkür edildi. Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Kepez Hamidiye Hafızlık Kız Kur´an Kursunda hafızlığını tamamlayan kız öğrencilere hediyeleri ve belgeleri takdim edildi.

İlkokullar Arası Güzel Şiir Okuma Yarışması:

Efe YÜCEGÖK                                Kumkale 100.Yıl İlkokulu

Ayşe SAĞLAM                                18 Mart İlkokulu

Berat AKYÜZ                                   Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu

Ortaokullar Arası Siyer-i Nebi Yarışması:

Arif Sema USLUBAŞ                       Atatürk Ortaokulu

Belül TAŞKIN                                  Şehit Ömer Halisdemir İHO

Berkin YILMAZ                               Cumhuriyet Ortaokulu

Mustafa KOCABIYIK                     Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu

Liseler Arası Kompozisyon Yarışması:

Ayşenur BUYUN                              Toki Anadolu Lisesi

Meryem Merve DEMİRTAŞ             İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Diyanet İşleri Başkanlığının Açmış Olduğu Sınavda Başarılı Olup, Hafızlık Belgesini Alan Kepez Hamidiye Kız Hafızlık Kuran Kursu Öğrencileri:

Zülal CİVELEK

Zeynepnur EREN

Rabia SARGIN

Saliha DEMİRTAŞ

 

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Çocuklar ve Gençler Mevlidi Nebi Haftasını Kutladı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Karabiga’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Kutlandı
    »    
Zeki Akaydın ve Bisikletliler Dernek Üyeleri Şehitleri Ziyaret Ettiler
    »    
TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulunda Devir Teslim…
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(21)
    »    
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Biga’da Törenlerle Kutlandı
    »    
AK Parti Çanakkale Zaferi Nedeniyle Şehitliği Ziyaret Etti
    »    
İstihdam Seferberliği Teşvikleri Biga TSO’da Anlatıldı
    »    
Ada Mahallesi Geceyi Tedirgin Geçirdi
    »    
BİSHAK Takip Ediyor ve Çalışıyor
    »    
DOĞTAŞ İle Birlikte Türk Bayrağı Dalgalanıyor
    »    
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Firma Ziyaretleri
    »    
“Biga’nın Hizmetkarı Olmak, 50 Yıllık Yaşamımın En Büyük Onurudur”
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
"Belediye Herkese Eşit Hizmet Etmek Zorundadır"
    »    
Biga Fenerbahçeliler Derneğinden İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
“TOKİ ile Değil, Belediye İmkanlarıyla Sosyal Konut Yapıyoruz”
    »    
Şehitlik Erdoğan’ı Coşkuyla Karşıladı
    »    
CHP’li Erkek: “Eceabat Kararını Vermiş”
    »    
Küçük Çocuk, Kurtarılan Kedisine Sıkı Sıkı Sarıldı
    »    
İl Birincilerinden İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
Deprem Gerçeğini Unutmadık Unutturmadık
    »    
Bereket Pide Bigalıların Hizmetinde
    »    
ÇTSO Mart 2019 Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
Ahmet Elbi’den Ziyaret
    »    
Karabiga Şehitliğinde Önemli Çalışma
    »    
İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayından Semizoğlu’na Ziyaret
    »    
Akreditasyon Denetimine Baş Denetçi Haluk Ali Güneş Katıldı
    »    
Biga’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
CHP’li Erkek Bayramiç’te
    »    
Sağlıklı Bir Hayat Herkesin Temel Hakkıdır
    »    
İstihdam Seferberliği 2019 Kapsamında Üye Ziyaretleri Başladı
    »    
Biga İş Dünyasından İstihdam Seferberliği Çağrısı
    »    
Biga Belediyesinden Önemli Uyarı
    »    
Çanakkale İŞKUR’dan İstihdam Teşvikleri Ziyaretleri
    »    
Balıklıçeşme Muhtar Adayı Projelerini Açıkladı
    »    
ÇTSO, TOBB Akreditasyon Geliştirme Denetimini Tamamladı
    »    
Ceylan Çanakkale’yi Karış Karış Geziyor
    »    
Çanakkale’de 3 dakika Arayla 2 Deprem
    »    
Biga Ticaret Borsası Tarım ve Orman Bakanını Biga’da Ağırladı
    »    
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’tan Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesinin Uzman Kadrosu Güçleniyor
    »    
Biga Ticaret Borsasından Ziyaret
    »    
Ayhan Gider’den Vaat Değil, Çözüm
    »    
Çan Belediyesi, Hizmet-İş İle Toplu Sözleşme İmzaladı
    »    
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
    »    
Dikkat Fırtına Uyarısı
    »    
Şehitlik’te Yer Gök ’Bizim İsmail’ Sloganıyla İnledi
    »    
BT Partisi Çanakkale, Biga ve Kepez Belediye Başkan Adayları Projelerini Açıklıyor
    »    
Kadın Avukatlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Biraraya Geldi
    »    
Yeniceköy’de Bülent Erdoğan’a Sevgi Seli
    »    
İndirimli Alışveriş Günlerinde Muhteşem Final
    »    
“17 Senede Kaç Otopark Yaptınız?”
    »    
Bekçiler Biga Sokaklarına Geri Dönüyor
    »    
AFAD Yarın İçin Uyardı!
    »    
Erdoğan’dan Afacanlar’a Kahvaltı
    »    
Biga TSO’dan Kadınlar Günü Resepsiyonu
    »    
Bayram Piknikçileri Ziyaret Etti
    »    
Biga’nın Onuncu Mahallesi: Esentepe Mahallesi
    »    
Gökhan Gür’den Amatör Spor Vurgusu
    »    
Karabiga CHP ve İYİ Parti ittifakı
    »    
Biga’da Fetö Operasyonu 1 Kişi Tutuklandı
    »    
Cumhur İttifakı Coşkusu Sokaklara Sığmadı
    »    
BİSİAD Belediye Başkan Adaylarıyla Bir Araya Geldi
    »    
Biga ADD’den 8 Mart Kahvaltısı
    »    
Kaptanlar Un Ankara Fuarında
    »    
Ak Partili Kadınlardan Yoğun Katılımlı Eğlence
    »    
Biga´da Muhtar Adayları Bir Araya Geldi
    »    
Biga ADD Huzur Evini Ziyaret Etti
    »    
Biga’da Uyuşturucu Operasyonu
    »    
Biga’daki Esnaf Kadınlar Kahvaltıda Bir Araya Geldi
    »    
Çan Esnaf İndirimli Alışveriş Günleri Başladı
    »    
Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Seçimleri Yapıldı
    »    
Çanakkale İŞKUR Teşvikler Hakkında Danışma Masası Kurdu
    »    
Gökhan Bayram’dan Şiirli Jest
    »    
Biga’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı
    »    
Bir 8 Mart Daha Geldi…
    »    
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
    »    
Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’dan Açıklama
    »    
Çan Belediyesi Gödek Geleneğini Devam Ettiriyor
    »    
“Hep Birlikte 31 Mart’ı Bayrama Çevireceğiz”
    »    
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
    »    
Gönlü Kazanılmadık Bigalı Kalmayana Dek…
    »    
Biga´da Fotoğraf Kutusu Açıldı
    »    
Biga TSO, KOSGEB Temsilcilik Ofisi Kurdu
    »    
Karataş Meclis Üyelerini Tanıttı
    »    
Elektirikler Kesilecek
    »    
Bakan Pakdemirli’den Çiftçiye Ödenek Müjdesi
    »    
Erdoğan Yalçınkaya Muhtar Adaylığını Açıkladı
    »    
Karataş: Seninle Gurur Duyduk Ali Sadi...
    »    
Ceylan: 700 Öğrenci Belediye Kararların Üstündedir
    »    
Şadan Doğan’dan İstihdam Seferberliği Açıklaması
    »    
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’na Ziyaret
    »    
"Şehir Parkı’nı Ayağınıza Getireceğiz"
    »    
Cumhur İttifakı Adayı Kuzu, Projelerini Tanıttı
    »    
Biga´da Ev Yangını
    »    
Çan İstikrara Devam Diyecek
    »    
İl Şampiyonlarından İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
Engin Özalp: "Gümüşçay’da Spora Canlılık Getireceğiz"
    »    
Liseler Arası “Mehmet Akif ERSOY Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması”
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Yine Köylerde
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Evet, Kabul Ediyorum Beka Sorunumuz Var!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(21)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0