Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga Ortaokulu Müdürü Musa Çetin’den Veda      Organize Göçmen Kaçakçılığı      Biga TSO, Akreditasyon Denetiminden Başarıyla Geçti      Yenilenen Mesire Alanının İlk Misafirleri Üniversite Öğrencileri      Çanakkale’de Kaçak İçki Üretimi      Özbekistan’da Dereköylü Bir Adige      Banka Görevlisinin Dikkati Telefon Dolandırıcılarını Yakalattı      Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan Tarihî Alan’ı Gezdi      16. Dönem Dernekler Platformu Başkanı Havva Bacak      Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mehmet Öz İle Bir Araya Geldi      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Biga´da Ayı Mantarı Köylünün Gelir Kapısı Oldu      7’den 77’ye Kepez’de Sahil Temizliği      Karabiga Yolu Çalışmaları Devam Ediyor      Gümüşçayspor Farklı Başladı      Karabiga 3 Puanı 3 Golle Aldı      Bigaspor Üzdü      “Açtığın Yolda, Gösterdiğin Hedefe Durmadan Yürüyeceğime Ant İçerim”      Adaspor Ç.Kale Dardanel Dostça 1 - 1      Açılış Kurdelasını Başkanlar Kesti     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Öz’ün Soru Önergesine Yanıt Geldi
19 Eylül 2017 Salı 10:00
12
14
16
18


PRİM VE YAŞINI DOLDURDUĞU HALDE 1999 YILINDA ÇIKAN YASA İLE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK 12.06.2017 TARİHİNDE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA VERDİĞİ SORU ÖNERGESİNE YANIT GELDİ

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Emeklilikte Yaşa Takılan ve mağdur olan vatandaşlarımızın sorununa çözüm üretilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılı olarak cevaplandırılması ve Emeklilikte Yaşa Takılan Vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için 12.06.2017 tarihinde, 7/13788 sayılı yazılı soru önergesi vermişti.

CHP’li Bülent ÖZ ’ün, “İktidar Adaletini, Suriyeli ’ye Ücretsiz Sağlık Hizmeti Verip, Emeklilikte Yaşa Takılanı 53 tl Ödemeye Mahkum Ederek Sağlıyor” açıklamasını yaptığı soru önergesinde, “Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır” vurgusuyla ilettiği;

“1999 yılında çıkan yasa ile kaç kişi emeklilikte yaşa takılarak mağdur olmuştur?”, “Emeklilikte yaşa takıldığı için hak ettiği sağlık imkanlarından faydalanamayıp, sosyal güvence için kaç vatandaşımız Genel Sağlık Sigortası yatırmaktadır ve kaç vatandaşımız sağlıktan faydalanamamaktadır?”, “Sağlık Bakanının da belirttiği gibi Suriyelilere sağlıktan ücretsiz faydalanma imkanı verildiği gerçeğinde, hak ettiği sağlık güvencesini alabilmek için 53 TL ödemek zorunda kalan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”, “Ülkemizde yaşayan Suriyelere, Sosyal Güvenlik kapsamında bugüne kadar ne kadar para harcanmıştır? Ve emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak bir düzenleme ile giderilecek mağduriyetlerin maliyeti ne kadardır?”, “Emeklilik pirimi dolduğu halde yaşa takıldığı için kurumunda mecburen çalışmak zorunda kalan kaç vatandaşımız vardır?”, “Sosyal Devlet ilkesi ile uyuşmayan “Takılmaya Devam Edecekler” anlayışı ne zaman son bulacak? Ve emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapılacak mıdır?”

Sorularına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından 68925832-610-E.4005459 sayılı yazılı yanıt geldi.

“Hükümet olarak istediği her konuda düzenleme ile mağduriyet giderebiliyorken, maalesef emeklilikte yaşa takılan vatandaşımız için düzenleme yapmaması vatandaşımızı umutsuzluğa sevk etmektedir” vurgusunu yineleyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ’nun verdiği yazılı yanıtı değerlendiren CHP’li ÖZ, şunları ifade etti:

EYT VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURUDİYETİ, AKP’NİN ADALETSİZ GEREKÇELERİ YÜZÜNDEN GİDERİLMİYOR.

Başbakanlığı döneminde Tayyip ERDOĞAN ’nın da ifade ettiği ve herkesin bildiği gibi 1999 yılında İMF baskıları yüzünden bir gecede çıkan yasa ile milyonlarca vatandaşımız yaş engeline takılarak emeklilik haklarını kaybetmiş ve mağdur olmuştur. Fakat bu mağduriyetin giderilmesine hiçbir engel bulunmadığı halde adaletsiz gerekçeler ile mağduriyet giderilmiyor ve sürüncemede bırakılıyor.

Mağdur ailelere sahip çıkmak ve onlar için çözüm üretmek Sosyal Devlet Görevidir. Fakat milyonlarca Suriyeliye milyarlarca dolar harcayan AKP, Sosyal Devlet Görevini üstlendiğini ve mağdura sahip çıktığını ifade ederken, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın ve dolayısıyla ailelerinin yaşadığı mağduriyeti görmezden geliyor.

EYT VATANDAŞLARIMIZ İŞ BULAMIYOR, GSS ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN SAĞLIKTAN FAYDALANAMIYOR

Ülkemizde gençlerimiz iş bulamıyorken, binlerce Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımız, geçimini sağlamak ve ailesinin sağlık imkanlarını karşılayabilmek için iş aramakta fakat yaşı fazla diye iş bulmakta zorlanmaktadır.

Geçim derdinde olan Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmediği gibi, sağlıktan faydalanabilmek için Genel Sağlık Sigortası Primi yatırma şartı getirilmesi, mevcut mağduriyeti arttırmaktadır. Genel Sağlık Sigortası prim ödeme miktarının azaltılmış olması mağduriyet gidermeye yetmez. İş bulamayan ve hak ettiği emeklilik şartlarını elde edemeyen vatandaşımız Genel Sağlık Sigortasını ödeyemediği için sağlık imkanlarından faydalanamamaktadır.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA, AKP ÇÖZÜM DEĞİL SORUN ÜRETİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verdiğim yazılısı soru önergesindeki sorularıma, Bakan Jülide SARIEROĞLU tarafından yanıt verilmek yerine, çözüme yönelik olmayan genel bir açıklama yazılmıştır. 15 yıldır AKP politikaları vatandaşımızın sorunlarına çözüm üretmekten uzak ve adeta sorun arttırmaya yöneliktir. Çünkü mağdur olan vatandaşımız erken emeklilik değil, yılını ve primini tamamladığı emeklilik hakkını istiyor.

ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ BÜLENT ÖZ ’ÜN SORU ÖNERGESİNE, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI JÜLİDE SARIEROĞLU’NUN VERDİĞİ YAZILI YANITI KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNULMUŞTUR.

İŞTE BAKANLIĞIN YANITI:

Sosyal güvenliğin finansmanında kullanılan yöntemlerden biri dağıtım yöntemidir. Bu yöntemde cari dönemde çalışanlardan alınan primler, aynı dönemde aylık ve gelir alanlara ödenmektedir. Halihazırda Türkiye'de sosyal güvenliğin finansmanı dağıtım esasına göre yapılmakta ve Devlet sisteme doğrudan katkı yapmaktadır.

Dağıtım sisteminde denge hali, mevcut dönemin gelirleri ile aynı dönemin giderlerinin karşılanabilmesi halidir. Bu dengenin sağlanmasındaki en önemli unsur ise aktif/pasif dengesidir. Bir çalışan sigortalının kaç emekliyi finanse ettiğinin göstergesi olan aktif pasif oranı; ülkemizde 2016 yılında 1,91 olarak gerçekleşmiştir. Aktif pasif oranı emeklilik yaşından doğrudan etkilenen bir parametredir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emekli aylığına hak kazanmada yaş koşulu getirilmiş ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda da bu koşul aranmıştır.

Emeklilik sistemlerinde finansal sürdürülebilirliğin temel sigortacılık ilkeleri içinde devam edebilmesinde yaş en önemli parametrelerden biridir. Dolayısıyla, yaş ile ilgili bir düzenleme Kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu kapsamda Kurumun temel amacı sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Genel sağlık sigortası, kişilerin öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortadır. Ülkemizde 01/01/2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Diğer yandan, 551O sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde sayılan kişilere yine aynı Kanunun 63 üncü maddesinde sayılan sağlık hizmetleri sağlanmaktadır. 01/04/2017 tarihi öncesinde dört basamaklı genel sağlık sigortası bulunmaktaydı. Bu sistemde gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinin altında ise (592,50 TL'den az ise) GSS primleri Devlet tarafından karşılanırken, asgari ücretin üçte biri ila asgari ücret arasında (592,50 ila 1.777,50 TL arası) 71,10 TL; asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ise (1.777,50 ila 3.555 TL) 213,30 TL; asgari ücretin iki katından fazla ise (3.555 TL'den fazla) 426,60 TL tutarında GSS primleri vatandaşımız tarafından ödenmekteydi.

O1/04/2017 tarihinden itibaren ise, bu sistem iki basamaklı hale getirilmiştir. Buna göre; gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üçte birinin altında ise [60/1-(c-1)] (592,50 TL'den az) GSS primleri devlet tarafından karşılanırken, asgari ücretin üçte birinin üstünde ise [60/1-(g-1)] (592,50'den fazla) 53,33 TL tutarında GSS primi vatandaşlarımız tarafından ödenmektedir.

Dolayısıyla, yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlarımızın üzerindeki GSS prim yükü önemli ölçüde azaltılmıştır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
“Türk’üm, Doğruyum, Çalışkanım”
    »    
CHP’li Ceylan’dan AKP’ye Ağır Suçlama
    »    
AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Yardımcısı Çanakkale’de
    »    
AK Parti’den Muhtarlara ziyaret
    »    
Destek Ödemelerinden Şirket Borçları Kesilmemeli
    »    
Demokrasilerde…
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’ dan Açıklama
    »    
İYİ Parti’den Açıklama
    »    
Yeni Rejimin Demokrasi Maskesi; TBMM
    »    
Aytun Çıray; “Açıklayın, Kim Bu Dış Güçler”
    »    
Aytun Çıray’dan Sarsıcı Manipülasyon Eleştirileri
    »    
CHP’li Erkek: “Varlık Fonu Erdoğanlar A.Ş. mi?”
    »    
AK Parti, Merhum Başbakan Adnan Menderes’i Andı
    »    
AK Parti Belde Başkanından Açıklama
    »    
İYİ Parti’de Yeniden Yapılandırma Hızlı Başladı; 54 İl Başkanı Atandı
    »    
Aytun Çıray’ dan Açıklama
    »    
AK Parti Kepez Belde Başkanından Açıklama
    »    
Hasat Devam Ederken Sıfır Gümrükle İthalat İzni İhanettir
    »    
CHP Özgür Ceylan’dan Tarım Bakanına Sorular
    »    
Sevgili Ülkeme
    »    
Gültekin Yıldız’dan Açıklama
    »    
İYİ Parti Aytun Çıray’dan Açıklama
    »    
Fedakârlık ve Tasarruf
    »    
Para Bitti Neyi Satalım Belediyesi
    »    
Çıray’dan Açıklama
    »    
Amerika Hiçbir Zaman Bizim Dostumuz Ve Müttefikimiz Olmadı
    »    
Ekonomiyi Propagandayla Düzeltemezsiniz
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan Şok İddia
    »    
AK Parti’den Nostalji Rüzgarı
    »    
Bu Millet Atatürk’e Hakaret Ettirmez!
    »    
AKP’nin Teklifine İlk İtiraz İYİ Parti’den
    »    
Özgür Ceylan’dan ÇED Olumlu Kararına Tepki
    »    
Siyaset Değirmendir
    »    
Mazbata
    »    
Milleti Korkutmayın, Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Haziran Ayında En Çok Seçimi Konuştuk
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Mazbatasını Aldı
    »    
Halkı Eleştirmekle, Kızmakla, Tepki Vermekle Siyaset Yapılmaz
    »    
Doğmayın Sizi Koruyamayan Bu Ülkeye
    »    
AK Parti’den MHP’ye Teşekkür Ziyareti
    »    
Kamuoyuna İYİ Parti’den Açıklama
    »    
Yapmayın, Etmeyin, Ayrıştırmayın!
    »    
Son Karar YSK’da
    »    
Seçim Yasakları
    »    
Seçime Günler Kala Son Yaşadıklarımızdan Bazılarını Düşündüm
    »    
24 Haziran Çanakkale’de Partimizin Bayramı Olacak
    »    
Biz Hayata Kalabalık Sınıflarda Hazırlandık
    »    
Gider, Gençlerle Buluştu
    »    
CHP’li Erkek: “Asgari Ücreti 2200 Lira Yapacağız!”
    »    
CHP, Biga’da Hızlı Başladı
    »    
İYİ Parti İl Yönetim Kurulu ÇTSO Yönetim Kurulunu Ziyaret Etti
    »    
CHP Muharrem Erkek’ten Açıklama
    »    
CHP Milletvekili Adayı Özgür Ceylan Odaları Ziyaret Etti
    »    
MHP Çanakkale’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı
    »    
Adaylar Belli Oldu
    »    
MHP Çanakkale’de Tanıtım Atağında
    »    
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı’ndan Biga Ziyareti
    »    
Gültekin Yıldızdan Açıklama
    »    
Başkan Kuzu AK Kadınlarla Buluştu
    »    
“Dünyanın En Özgür Ülkesi”
    »    
Muharrem İnce ile Birlikte Hakkari ve Rize’de Vatandaşlarla Buluştu
    »    
İYİ Parti Aday Adayları Biga Pazarında
    »    
İYİ Parti Hemşireleri Ziyaret Etti
    »    
Bektaş’ tan Kadem’e Ziyaret
    »    
Özgür Ceylan; “Zamanı Artık Geldi, 24 Haziran’da Biz Kazanacağız”
    »    
Gelibolu Bektaş’ı Bağrına Bastı
    »    
AK Parti Gültekin Yıldız "Onlara Utanmak Kaldı"
    »    
Bektaş’tan köy Ziyaretleri
    »    
Arda Bozkurt Aday Adayı
    »    
İYİ Parti Anneler Gününü Kutladı
    »    
"Halkın Talebiyle Köşdere Geliyor"
    »    
Söylemlere Dikkat Edelim
    »    
CHP Çanakkale Milletvekilliğine Adaylık Başvurusunu Gerçekleştirdi
    »    
Bektaş’tan İlçe Çıkarması
    »    
Bu işin Altında Çok Başka Şeyler Var!
    »    
CHP Bülent Öz’den Ziyaret
    »    
Bektaş’tan Ziyaret
    »    
Bektaş’ın İlçe Ziyaretleri
    »    
İYİ Parti Çanakkale İl Yönetimi Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
Öz ve Ergün Açıkladı
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Müjdeyi Verdi
    »    
CHP Aday Adayı Özgür Ceylan: Örgütten Gelen Bir Aday Adayıyım
    »    
Sosyal Devlette…
    »    
Bektaş’tan AK Parti Merkez İlçe Başkanlığına ziyaret
    »    
Furkan Sezer AK Parti Milletvekilliği Aday Adaylığını Açıkladı
    »    
Seçim Propagandalarına Dikkat Edin, Kandırılmayın! (2)
    »    
Turan, “Gelibolu Ulaşım Anlamında Altın Çağını Yaşayacak”
    »    
Seçim Propagandalarına Dikkat Edin, Kandırılmayın! (1)
    »    
AK Parti Kepez de 24 Haziran Toplantısı
    »    
Bülent Öz Yılın Milletvekili Seçildi
    »    
Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi
    »    
İyi Parti Biga Teşkilatı’nda Eğitim
    »    
Ayhan Gider’den Gündeme Dair Açıklama
    »    
Develer; Sucuklar; Minibüsler; Borçlar; Yalanlar
    »    
İstiklal Marşımız Yeniden Bestelenemez
    »    
Suyumuzu da Meksika Üzerinden İsrail’e mi Satacaksınız?
    »    
“İstiklal Marşımıza Saygısızlık Kabul Edilemez”
    »    
Başkan Ceylan’dan İstiklal Marşı İle İlgili Sert Tepki
    »    
İl Genel Meclisi’ne Kadın Üyeler Geliyor
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Açtığın Yolda, Gösterdiğin Hedefe Durmadan Yürüyeceğime Ant İçerim”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0