Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Turizm Haftası Kemer Odeon Parion Antik Kent’te Kutlandı      Bigalı Fenerbahçeliler Kadıköy’de      Gider; “Seçime Hazırız”      Biga Devlet Hastanesinde Hırsızlık Şoku      Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi      İyi Parti’den Biga TSO’ ya Ziyaret      Çanakkale Ticaret Borsası Heyeti Ülgür Gökhan’ı Ziyaret Etti      Gelibolu Belediyesi’nin 23 Nisan Yarışması Sonuçlandı      Nefes Kredisi Devam Ediyor      Çocuk Olimpiyatları Şehir Parkı’nda Başladı      Biga’da Korkutan Yangın      Alkollü Şoför Ortalığı Birbirine Kattı      "Uzay ve Bilim" Temalı TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı      Erken Seçim Kapıda      Şehiriçi Otobüste Bomba Paniği      Biga Sulama Birliği Meclis Toplantısı Yapıldı      Şadan Doğan “TSO Binası Satış Kararı Birlikte Alındı”      Her Hafta Bir Başkan      Başkanlardan Şadan Doğan’a Tebrik Ziyareti      Pikniğe Giderken Kaza Yaptılar     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Öz’ün Soru Önergesine Yanıt Geldi
19 Eylül 2017 Salı 10:00
12
14
16
18


PRİM VE YAŞINI DOLDURDUĞU HALDE 1999 YILINDA ÇIKAN YASA İLE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK 12.06.2017 TARİHİNDE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA VERDİĞİ SORU ÖNERGESİNE YANIT GELDİ

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Emeklilikte Yaşa Takılan ve mağdur olan vatandaşlarımızın sorununa çözüm üretilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılı olarak cevaplandırılması ve Emeklilikte Yaşa Takılan Vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için 12.06.2017 tarihinde, 7/13788 sayılı yazılı soru önergesi vermişti.

CHP’li Bülent ÖZ ’ün, “İktidar Adaletini, Suriyeli ’ye Ücretsiz Sağlık Hizmeti Verip, Emeklilikte Yaşa Takılanı 53 tl Ödemeye Mahkum Ederek Sağlıyor” açıklamasını yaptığı soru önergesinde, “Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır” vurgusuyla ilettiği;

“1999 yılında çıkan yasa ile kaç kişi emeklilikte yaşa takılarak mağdur olmuştur?”, “Emeklilikte yaşa takıldığı için hak ettiği sağlık imkanlarından faydalanamayıp, sosyal güvence için kaç vatandaşımız Genel Sağlık Sigortası yatırmaktadır ve kaç vatandaşımız sağlıktan faydalanamamaktadır?”, “Sağlık Bakanının da belirttiği gibi Suriyelilere sağlıktan ücretsiz faydalanma imkanı verildiği gerçeğinde, hak ettiği sağlık güvencesini alabilmek için 53 TL ödemek zorunda kalan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”, “Ülkemizde yaşayan Suriyelere, Sosyal Güvenlik kapsamında bugüne kadar ne kadar para harcanmıştır? Ve emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak bir düzenleme ile giderilecek mağduriyetlerin maliyeti ne kadardır?”, “Emeklilik pirimi dolduğu halde yaşa takıldığı için kurumunda mecburen çalışmak zorunda kalan kaç vatandaşımız vardır?”, “Sosyal Devlet ilkesi ile uyuşmayan “Takılmaya Devam Edecekler” anlayışı ne zaman son bulacak? Ve emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapılacak mıdır?”

Sorularına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından 68925832-610-E.4005459 sayılı yazılı yanıt geldi.

“Hükümet olarak istediği her konuda düzenleme ile mağduriyet giderebiliyorken, maalesef emeklilikte yaşa takılan vatandaşımız için düzenleme yapmaması vatandaşımızı umutsuzluğa sevk etmektedir” vurgusunu yineleyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ’nun verdiği yazılı yanıtı değerlendiren CHP’li ÖZ, şunları ifade etti:

EYT VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURUDİYETİ, AKP’NİN ADALETSİZ GEREKÇELERİ YÜZÜNDEN GİDERİLMİYOR.

Başbakanlığı döneminde Tayyip ERDOĞAN ’nın da ifade ettiği ve herkesin bildiği gibi 1999 yılında İMF baskıları yüzünden bir gecede çıkan yasa ile milyonlarca vatandaşımız yaş engeline takılarak emeklilik haklarını kaybetmiş ve mağdur olmuştur. Fakat bu mağduriyetin giderilmesine hiçbir engel bulunmadığı halde adaletsiz gerekçeler ile mağduriyet giderilmiyor ve sürüncemede bırakılıyor.

Mağdur ailelere sahip çıkmak ve onlar için çözüm üretmek Sosyal Devlet Görevidir. Fakat milyonlarca Suriyeliye milyarlarca dolar harcayan AKP, Sosyal Devlet Görevini üstlendiğini ve mağdura sahip çıktığını ifade ederken, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın ve dolayısıyla ailelerinin yaşadığı mağduriyeti görmezden geliyor.

EYT VATANDAŞLARIMIZ İŞ BULAMIYOR, GSS ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN SAĞLIKTAN FAYDALANAMIYOR

Ülkemizde gençlerimiz iş bulamıyorken, binlerce Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımız, geçimini sağlamak ve ailesinin sağlık imkanlarını karşılayabilmek için iş aramakta fakat yaşı fazla diye iş bulmakta zorlanmaktadır.

Geçim derdinde olan Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmediği gibi, sağlıktan faydalanabilmek için Genel Sağlık Sigortası Primi yatırma şartı getirilmesi, mevcut mağduriyeti arttırmaktadır. Genel Sağlık Sigortası prim ödeme miktarının azaltılmış olması mağduriyet gidermeye yetmez. İş bulamayan ve hak ettiği emeklilik şartlarını elde edemeyen vatandaşımız Genel Sağlık Sigortasını ödeyemediği için sağlık imkanlarından faydalanamamaktadır.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA, AKP ÇÖZÜM DEĞİL SORUN ÜRETİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verdiğim yazılısı soru önergesindeki sorularıma, Bakan Jülide SARIEROĞLU tarafından yanıt verilmek yerine, çözüme yönelik olmayan genel bir açıklama yazılmıştır. 15 yıldır AKP politikaları vatandaşımızın sorunlarına çözüm üretmekten uzak ve adeta sorun arttırmaya yöneliktir. Çünkü mağdur olan vatandaşımız erken emeklilik değil, yılını ve primini tamamladığı emeklilik hakkını istiyor.

ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ BÜLENT ÖZ ’ÜN SORU ÖNERGESİNE, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI JÜLİDE SARIEROĞLU’NUN VERDİĞİ YAZILI YANITI KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNULMUŞTUR.

İŞTE BAKANLIĞIN YANITI:

Sosyal güvenliğin finansmanında kullanılan yöntemlerden biri dağıtım yöntemidir. Bu yöntemde cari dönemde çalışanlardan alınan primler, aynı dönemde aylık ve gelir alanlara ödenmektedir. Halihazırda Türkiye'de sosyal güvenliğin finansmanı dağıtım esasına göre yapılmakta ve Devlet sisteme doğrudan katkı yapmaktadır.

Dağıtım sisteminde denge hali, mevcut dönemin gelirleri ile aynı dönemin giderlerinin karşılanabilmesi halidir. Bu dengenin sağlanmasındaki en önemli unsur ise aktif/pasif dengesidir. Bir çalışan sigortalının kaç emekliyi finanse ettiğinin göstergesi olan aktif pasif oranı; ülkemizde 2016 yılında 1,91 olarak gerçekleşmiştir. Aktif pasif oranı emeklilik yaşından doğrudan etkilenen bir parametredir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emekli aylığına hak kazanmada yaş koşulu getirilmiş ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda da bu koşul aranmıştır.

Emeklilik sistemlerinde finansal sürdürülebilirliğin temel sigortacılık ilkeleri içinde devam edebilmesinde yaş en önemli parametrelerden biridir. Dolayısıyla, yaş ile ilgili bir düzenleme Kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu kapsamda Kurumun temel amacı sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Genel sağlık sigortası, kişilerin öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortadır. Ülkemizde 01/01/2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Diğer yandan, 551O sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde sayılan kişilere yine aynı Kanunun 63 üncü maddesinde sayılan sağlık hizmetleri sağlanmaktadır. 01/04/2017 tarihi öncesinde dört basamaklı genel sağlık sigortası bulunmaktaydı. Bu sistemde gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinin altında ise (592,50 TL'den az ise) GSS primleri Devlet tarafından karşılanırken, asgari ücretin üçte biri ila asgari ücret arasında (592,50 ila 1.777,50 TL arası) 71,10 TL; asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ise (1.777,50 ila 3.555 TL) 213,30 TL; asgari ücretin iki katından fazla ise (3.555 TL'den fazla) 426,60 TL tutarında GSS primleri vatandaşımız tarafından ödenmekteydi.

O1/04/2017 tarihinden itibaren ise, bu sistem iki basamaklı hale getirilmiştir. Buna göre; gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üçte birinin altında ise [60/1-(c-1)] (592,50 TL'den az) GSS primleri devlet tarafından karşılanırken, asgari ücretin üçte birinin üstünde ise [60/1-(g-1)] (592,50'den fazla) 53,33 TL tutarında GSS primi vatandaşlarımız tarafından ödenmektedir.

Dolayısıyla, yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlarımızın üzerindeki GSS prim yükü önemli ölçüde azaltılmıştır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Ak Parti Çan Teşkilatları “Biz Hazırız” Mesajı Verdi
    »    
İyi Parti Biga Teşkilatı’nda Eğitim
    »    
Ayhan Gider’den Gündeme Dair Açıklama
    »    
Develer; Sucuklar; Minibüsler; Borçlar; Yalanlar
    »    
İstiklal Marşımız Yeniden Bestelenemez
    »    
Suyumuzu da Meksika Üzerinden İsrail’e mi Satacaksınız?
    »    
“İstiklal Marşımıza Saygısızlık Kabul Edilemez”
    »    
Başkan Ceylan’dan İstiklal Marşı İle İlgili Sert Tepki
    »    
İl Genel Meclisi’ne Kadın Üyeler Geliyor
    »    
AK Parti Tülay Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Gültekin Yıldız’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Ergin Sezen’den İsmet Güneşhan’a Cevap
    »    
CHP Biga Kadın Kolları Basın Bildirisi
    »    
Sezen’den, Muharrem Erkek’e Sert Yanıt
    »    
Çanakkale’deki Kanser Hastalıklarının Artış Sebepleri Nelerdir
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan Bilgilendirme
    »    
CHP Bülent Öz’den Bilgilendirme
    »    
AK Parti Ergin Sezen’den Ülgür Gökhan’a Cevap
    »    
Öz’den Orman ve Su İşleri Bakanına Sorular
    »    
Çocuklarımızın Sağlığı Tehlikede
    »    
Öz’den Ders Niteliğinde Tarihi Bir Konuşma
    »    
AK Parti Gençleri Kadınlarla El Ele
    »    
Et ve Süt Kurumunun Adı İthalat Kurumu Oldu
    »    
AKP’nin Tarihe Sahip Çıkma Anlayışı Dizilerden İbaret
    »    
Öz’den Sağlık Bakanına Sorular
    »    
Yeşim Karadağ; Darbenin Her Türlüsünü Red Ediyoruz
    »    
İl Başkanı Karadağ’dan Ankara’dan Müjdeler
    »    
Öz’den Bakana Sorular
    »    
Biga CHP İlçe Danışma Toplantısı Yapıldı
    »    
Tüm Kesimlerimizle Beraber Kalkınmaya Devam Ediyoruz
    »    
Sulama Bedelinin %100 Artmasının Gerekçesi Nedir?
    »    
Yeşim Karadağ’ın Basın Açıklaması
    »    
Öz’den İçişleri Bakanı’na Sorular
    »    
AK Parti Teşkilatlarına Tavsiye
    »    
"CHP Geleceğimizi Çalıyor"
    »    
CHP Umudun Partisidir, Mücadele Edenler Unutulmaz
    »    
CHP’li Erkek: “Barış ve Demokrasi İsteyenleri Tutukluyorsunuz!”
    »    
Öz İran’da İslam İşbirliği Konferansına ve İkili Ülke Görüşmelerine Katıldı
    »    
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı 6.Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor
    »    
Karadağ Delegeler İle Buluşuyor
    »    
Türkiye Kimin Şekerini Üretiyor
    »    
Engel Yok, Teknik Kampus Var
    »    
İYİ Parti Biga’da Start Verdi
    »    
Yeni Evli Çiftlere Hususi Otomobilde ÖTV Muafiyeti
    »    
Biga’da Yer Yerinden Oynayacak
    »    
Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
CHP’li Erkek, Taşımalı Eğitimi Meclis Gündemine Taşıdı
    »    
Öz’den Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanına Sorular
    »    
Orman Muhafaza Memurlarının Harcırah Eşitsizliği Giderilmelidir
    »    
Biga Kaymakamı MHP’yi Ziyaret Etti
    »    
Öz’den Ağbal’a Sorular
    »    
Yenice Çırpılar Termik Santrali İçin Mücadelemiz Devam Ediyor
    »    
Karadağ ‘dan Bakanlık Temasları
    »    
Melek Şahin Güven Tazeledi
    »    
Karadağ’dan Ülgür Gökhan’a; “İki Yüzlü Başkan”
    »    
Ceylan: “Kavga Siyaseti Biga’ya Kaybettiriyor”
    »    
Öz; “İlçe Kongrelerimiz Hayırlı Olsun”
    »    
Kılıçdaroğlu, FETÖ’den Besleniyor
    »    
Sedyeyle Getirildiği Kongreyi Kazandı!
    »    
CHP Milletvekili Bülent Öz’den Soru Önergesi
    »    
Öz: Diyanet Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmak mı İstiyor ?
    »    
Öz: Bir Fedakarlık Yaparak Vergi İndirimine Gidecek misiniz?
    »    
Taşeron Kanununda Sona Gelindi
    »    
CHP Öz: “1 Trilyon 400 Milyar Kayıp Para Nerede”
    »    
Öz: “Belge Ortaya Çıktı, Takke Düştü”
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: "Zarrap İçin Verilen Nota, Gülen İçin Neden Verilmedi?"
    »    
Sırp’ın Etine mi Kaldık?
    »    
CHP Biga 36. Olağan Kongresi Yapıldı
    »    
Öz’den Meclis Genel Kuruluna Açıklama
    »    
Gider “Biz Ağa, Paşa Çocuğu Değiliz”
    »    
AKP’ye Din Dersi Verdi
    »    
Bakanlıktan Öz’e Yanıt
    »    
Tek’ten Basın Açıklaması
    »    
Başkan Gökhan: “Zaten Konuşturmuyorlardı..”
    »    
Gider: “Demek Ki İktidar Olsalar, Herkesi Susturacaklar”
    »    
AK Parti Yönetiminden Ziyaret
    »    
MHP İl Başkanlığı Basın Açıklaması
    »    
Gider; "Küsen, Kızan Görevini Bıraksın"
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Biga İlçe Kongresi
    »    
Liderimizin Emrinde, Milletimizin Hizmetindeyiz
    »    
CHP’li Üyeler, İlk Seçimde Değişim Mesajı Mı Verdiler?
    »    
“Bölücü Referanduma Hayır!”
    »    
Çanakkale’de Atatürk Resimlerini Çöpe Attılar
    »    
Turan ve Gider Biga’da
    »    
Öz’den Kılıçdaroğlu’na Ziyaret
    »    
Pastırmacı’dan Ankara Çıkartması
    »    
AK Parti Delegelerini Seçti
    »    
Karadağ’dan Geçmiş Olsun Ziyareti
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
Erkek: “Çanakkale Belediyesi’nde Var, TBMM’de Yok!”
    »    
CHP Biga’dan Sert Yanıt
    »    
Şahin; “İşte CHP’nin Adaleti”
    »    
Gider “27 Mayıs’ın Utancı 15 Temmuz’da Bitti”
    »    
CHP’li Erkek: "Bir Daha 15 Temmuzlar Yaşanmasın!"
    »    
CHP’li Erkek’ten Adalet Mitingi Değerlendirmesi
    »    
Öz’ün Adalet Yürüşündeki Provokasyonlar Hakkında Açıklaması
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: “Israrla Soruyorum, Israrla Yanıtlamıyorlar!”
    »    
CHP’li Muharrem Erkek’ten İki Satırlık Açıklama
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Kendi Görüşlerinizi Millete “Dinin Emri” Diye Dayatmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (36)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Yasal Süreci Beklemek
Murat Gülcen
-Coğrafya Kader midir?-
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0