Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Muharrem İnce Biga’da      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (23)      Biga Veteranlar: 3 Bandırma Masterlar: 1      Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Biga´da       Siyasette Çıtayı Yükseltin      ‘’Biga Halkı ile Kurduğumuz Gönül Köprüsünü Hiç Kimse Yıkamaz”      Bigaspor Mehmet Yılmaz ile Güldü      Adaspor Deplasmandan Mutlu Döndü      Biga Veteranlar Şampiyonluk Aşkına      İlçe Milli Eğitim Müdüründen Yaşlılara Ziyaret      İYİ Parti Kırsal Alanda      Cumhur İttifakından Görkemli Yürüyüş      Erdoğan Hatırlarda Kalan Bir Biga İnşa Edeceğiz      Trabzon’da Meslek Lisesi’nde Bir CEO      Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Düzce TSO’ya Ziyaret      “Bölgenin En Büyük Spor Kompleksi’ni İnşa Edeceğiz”      ORKÖY´den Orman Köylüsüne İnek Desteği      18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Kutlu Olsun      Trafik Canavarları Helikopterle Tespit Edildi     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri
12 Kasım 2018 Pazartesi 13:00
12
14
16
18


16 yılda 7 bakan 14 kez sistem değişirse uluslararası başarı beklenemez

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe görüşmeleri sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ağır bir dille eleştirerek, “Bir ülke düşünün ki 16 yılda 7 kez bakan, 14 kez sistem değişsin. Bu eğitim sisteminden hayır gelir mi? Bu şekilde yetişen çocuklar uluslararası anlamda eğitimde başarılı olabilir mi, sıralamaya girebilir mi?” diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde eğitim politikalarında defalarca radikal değişiklikler yapıldığını ve her seferinde mağduriyeti veliler ve öğrencilerin yaşadığını ifade eden Ceylan,

“Yapılan reformlar, iktidarın bilimsel esaslardan yoksun ve sadece kendi ideolojisini dayatarak gerçekleştirmek üzere kurguladığı reformlardır” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda önceki gün yapılan Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı bütçesi görüşmelerine katılarak Bakan Selçuk’u eleştirdi. Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’nin en önemli bakanlığı olduğunu ifade ederek, “Bir ülke düşünün ki on altı yılda eğitim sisteminde on dört kez değişiklik yapılmış. Bu eğitim sisteminden hayır gelir mi?” diye konuşarak bakanlığın kötü yönetildiğini ileri sürdü.

Ceylan, iktidarın toplumu oluşturan farklı kesimlerin görüşlerini almadan tekçi anlayışla gerçekleştirilen uygulamaların, öğrencilerin çok yönlü gelişimini ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde çocuklarımızın yüksek yararını gözetmekten uzak kaldığını söyledi.

“Eğitim Dinselleştiriliyor”

İktidarın eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde uyguladığı politikanın liyakatten uzak olduğunu kaydederek, “Pedagojinin gereklerinden uzak hem yürürlükteki mevzuata uygun olmayan hem de eğitimci kimliğine uymayan pek çok uygulamaya başvurmuşlardır” dedi. Okullarda cinsiyetçi baskıların arttığını belirten Ceylan, “kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim görmesini, yani karma eğitimi ortadan kaldırmaya yönelik söylem ve teşebbüsler vuku bulmuştur. AKP bütün eğitim sistemini dinselleştirmeye ve bu yolla kendi ideolojisini üreterek varlığını mutlaklaştırmaya çalışmaktadır. Hemen hemen bütün okul müdürleri din kültürü öğretmenlerinden seçilmeye çalışılmıştır. Buradaki amaç, çocuklarımızın çok yönlü ve evrensel ilkelerle maddi ve manevi olarak kendisine yetecek bireyler olarak yetiştirilmesi değil, AKP işine yarayacak şekilde yetiştirilmesidir” diye konuştu.

“Milli Eğitim Tel Tel Dökülüyor”

Sayıştay raporlarında Milli Eğitim Bakanlığı hakkında kaydedilen bulguları paylaşan Çanakkale Milletvekili Ceylan, “Sayın Bakan, etkileyici sunumunuza rağmen Millî Eğitim Bakanlığı tel tel dökülüyor. Gerçek bu. Sayıştay denetiminden çıkan sonuçlar bunu gözler önüne seriyor. Bakanlığınıza ait taşınmazlar envantere kayıtlı değil, malımızı mülkümüzü bilmiyoruz. Kayıtların tutulması lazım” diye konuştu. Ceylan, Sayıştay raporlarına göre Avrupa Birliği ve

uluslararası fonlardan sağlanan paralarla yürütülen projeler mevzuata uygun muhasebeleştirilmediği yönündeki tespitleri hatırlatarak, “Paranın ne olduğu belli değil” diye konuştu. Sayıştay’ın bakanlıkla ilgili tespitlerine dikkat çeken Ceylan sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmen görevlendirmeleri iyi idare edilmediğinde aynı ilde hem öğretmen açığı hem de norm fazlası olması gibi bir durum söz konusu. Bu durum bizim eğitim sistemimizdeki çarpıklığı aslında özetliyor. Türkiye genelinde 153 bin 640 öğretmen ihtiyacına karşılık 41.654 öğretmen norm fazlası bulunuyor durumda. Öğretmen açığını doldurmak için ücretli öğretmenler mevsimlik işçiler gibi öğretmenliğe yakışmayacak şartlarda çalıştırılıyor.”

“Olmayan Okula Öğretmen Atayıp, Bir Yıl Ek ders Ödemesi Yapılmış”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sayıştay raporlarına dayanarak yaptığı açıklamada, yürürlükten kaldırılan 1. Akşam Sanat Okulu’na 737 öğretmen atandığını ve bunlardan 250 sinin hiçbir görevi bulunmadığı halde bakanlıkça ek ders ödemesi aldığını söyledi. Bakanlığın destek hizmetlerde kullanılmak üzere çok sayıda uzman istihdam ettiği halde bazı öğretmenlerin farklı birimlerde görevlendirildiğini hatırlatan Ceylan, 6. Akşam Sanat Okulu’nda da benzer şekilde bir yıldır 75 öğretmene bakanlıkça ek ders ödemesi yapıldığını söyledi.

Ceylan, bütçede yatırım projelerinde kullanılmak üzere tahsis edildiği halde, paranın yarısından fazlasının amacı dışında çalıştay ve benzeri etkinliklerin yolluk ve organizasyon giderlerinde kullanıldığının tespit edildiğini belirterek, “Bakanlığa bağlı il, ilçe müdürlüklerinde yetkisiz kişiler tarafından gelir gideri denetlenemeyen, izlenemeyen banka hesaplarının açılmış. Bu hesaplara bağış alındığı, harcamalar yapıldığı görülmüştür” dedi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde de yetkisiz kişilerce hesaplar açıldığının tespit edildiğini kaydeden Ceylan, “Üniversitenin ilgili birimleri dışında açılan hesaplarında 100 bin lira civarında para olduğu Sayıştay tarafından tespit edilmiş” dedi.

“177 Milyon TL’yi Kime Verdiniz?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bakan Selçuk’un sunumunda, 2017 faaliyet sonuçları tablosunda kaydedilen, “kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer kalemi 177 milyon TL'dir” şeklindeki ifadeye dikkat çekerek “Bu kurumlar nelerdir, ne kadar ödeme almışlardır” diye sordu? FATİH Projesi için okullarda 2 bin ila 5 bin lira arasında internet faturası ödendiğini ifade eden Ceylan, “Bu yüksek meblağlar ÖGER Grubunu kurtarmak için mi ödenmektedir? FATİH Projesinin fiziki ve nakdi gerçekleşme oranı nedir?” dedi.

Gelibolu’da Bitmeyen Okul, Biga’ya Güzel Sanatlar Lisesi

Konuşmasının son bölümünde Çanakkale’nin eğitim sorunlarına değinen Ceylan, Gelibolu Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi derslik binası, spor salonu, pansiyon binası eğitim öğretim yılı başında hizmete girecekken hâlâ eksikliklerinin giderilerek faaliyete geçirilmediğini hatırlatarak, “Bu okul ne zaman hizmete girecek?” diye sordu.

Biga halkının ilçeye güzel sanatlar lisesi yapılması yönünde talepleri olduğunu ifade eden Ceylan, Biga Belediye’nin yer tahsisine hazır olduğunu belirterek, Bakandan destek istedi.


  Yorumlar

1 Mehmet 15/11/2018 14:47
Haklısın hatta dershanse ağalarıda böye türedi şimdi mamaları kesilsince bağırıyorlar


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Muharrem İnce Biga’da
    »    
Biga Veteranlar: 3 Bandırma Masterlar: 1
    »    
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Biga´da
    »    
‘’Biga Halkı ile Kurduğumuz Gönül Köprüsünü Hiç Kimse Yıkamaz”
    »    
İlçe Milli Eğitim Müdüründen Yaşlılara Ziyaret
    »    
İYİ Parti Kırsal Alanda
    »    
Cumhur İttifakından Görkemli Yürüyüş
    »    
Erdoğan Hatırlarda Kalan Bir Biga İnşa Edeceğiz
    »    
Trabzon’da Meslek Lisesi’nde Bir CEO
    »    
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Düzce TSO’ya Ziyaret
    »    
“Bölgenin En Büyük Spor Kompleksi’ni İnşa Edeceğiz”
    »    
ORKÖY´den Orman Köylüsüne İnek Desteği
    »    
18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Kutlu Olsun
    »    
Trafik Canavarları Helikopterle Tespit Edildi
    »    
Gümüşçay’ da Yeni Araçlar Hizmete Girdi
    »    
Biga´da Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı
    »    
ADD Genel Başkanından Ziyaret
    »    
Biga’da Uğur Kuyumculuk Açıldı
    »    
Biga Ticaret Borsası (TİBOS) Eğitimine Katıldı
    »    
Çan’da Seçim Koordinasyon Merkezi Büyük Bir Coşkuyla Açıldı
    »    
Nakliyeciler Sitesi Temeli Atıldı
    »    
İŞKUR Toplum Yararına Geçici 300 Kişi Alacak
    »    
Erdoğan Coşkusu Çiçeklidede’de Sokaklara Sığmadı
    »    
“5 Yıllık Deneyimimizle Başaracağız”
    »    
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104.Yılında Öğrencilerden Fidan Dikimi
    »    
Atletizm Şampiyonundan İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
Birlik ve Beraberlik Mitingleri Büyük Bir Coşkuyla Başladı
    »    
Türk Milleti “Tek Nefes, Tek Ses, Tek yürektir”
    »    
Güvemalan Ortaokulu Öğrencileri İzleyicileri Derinden Etkiledi
    »    
Biga Beşiktaşlılar Derneği Yıldönümünü Kutladı
    »    
Ceylan Yenice’yi Karış Karış Gezdi
    »    
’Satmaya Değil, Yapmaya Talibiz’
    »    
Çanakkale Ruhu Biga Ortaokulunda Yaşıyor
    »    
Kaymakam Mustafa Can Şehit Aileleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Bigalılar 250 Metrelik Türk Bayrağı ile Birlik Mesajı Verdiler
    »    
Karabiga’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Kutlandı
    »    
Zeki Akaydın ve Bisikletliler Dernek Üyeleri Şehitleri Ziyaret Ettiler
    »    
TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulunda Devir Teslim…
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(21)
    »    
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü Biga’da Törenlerle Kutlandı
    »    
AK Parti Çanakkale Zaferi Nedeniyle Şehitliği Ziyaret Etti
    »    
İstihdam Seferberliği Teşvikleri Biga TSO’da Anlatıldı
    »    
Ada Mahallesi Geceyi Tedirgin Geçirdi
    »    
BİSHAK Takip Ediyor ve Çalışıyor
    »    
DOĞTAŞ İle Birlikte Türk Bayrağı Dalgalanıyor
    »    
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Firma Ziyaretleri
    »    
“Biga’nın Hizmetkarı Olmak, 50 Yıllık Yaşamımın En Büyük Onurudur”
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
"Belediye Herkese Eşit Hizmet Etmek Zorundadır"
    »    
Biga Fenerbahçeliler Derneğinden İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
“TOKİ ile Değil, Belediye İmkanlarıyla Sosyal Konut Yapıyoruz”
    »    
Şehitlik Erdoğan’ı Coşkuyla Karşıladı
    »    
CHP’li Erkek: “Eceabat Kararını Vermiş”
    »    
Küçük Çocuk, Kurtarılan Kedisine Sıkı Sıkı Sarıldı
    »    
İl Birincilerinden İlçe Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret
    »    
Deprem Gerçeğini Unutmadık Unutturmadık
    »    
Bereket Pide Bigalıların Hizmetinde
    »    
ÇTSO Mart 2019 Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
Ahmet Elbi’den Ziyaret
    »    
Karabiga Şehitliğinde Önemli Çalışma
    »    
İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayından Semizoğlu’na Ziyaret
    »    
Akreditasyon Denetimine Baş Denetçi Haluk Ali Güneş Katıldı
    »    
Biga’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
CHP’li Erkek Bayramiç’te
    »    
Sağlıklı Bir Hayat Herkesin Temel Hakkıdır
    »    
İstihdam Seferberliği 2019 Kapsamında Üye Ziyaretleri Başladı
    »    
Biga İş Dünyasından İstihdam Seferberliği Çağrısı
    »    
Biga Belediyesinden Önemli Uyarı
    »    
Çanakkale İŞKUR’dan İstihdam Teşvikleri Ziyaretleri
    »    
Balıklıçeşme Muhtar Adayı Projelerini Açıkladı
    »    
ÇTSO, TOBB Akreditasyon Geliştirme Denetimini Tamamladı
    »    
Ceylan Çanakkale’yi Karış Karış Geziyor
    »    
Çanakkale’de 3 dakika Arayla 2 Deprem
    »    
Biga Ticaret Borsası Tarım ve Orman Bakanını Biga’da Ağırladı
    »    
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’tan Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesinin Uzman Kadrosu Güçleniyor
    »    
Biga Ticaret Borsasından Ziyaret
    »    
Ayhan Gider’den Vaat Değil, Çözüm
    »    
Çan Belediyesi, Hizmet-İş İle Toplu Sözleşme İmzaladı
    »    
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
    »    
Dikkat Fırtına Uyarısı
    »    
Şehitlik’te Yer Gök ’Bizim İsmail’ Sloganıyla İnledi
    »    
BT Partisi Çanakkale, Biga ve Kepez Belediye Başkan Adayları Projelerini Açıklıyor
    »    
Kadın Avukatlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Biraraya Geldi
    »    
Yeniceköy’de Bülent Erdoğan’a Sevgi Seli
    »    
İndirimli Alışveriş Günlerinde Muhteşem Final
    »    
“17 Senede Kaç Otopark Yaptınız?”
    »    
Bekçiler Biga Sokaklarına Geri Dönüyor
    »    
AFAD Yarın İçin Uyardı!
    »    
Erdoğan’dan Afacanlar’a Kahvaltı
    »    
Biga TSO’dan Kadınlar Günü Resepsiyonu
    »    
Bayram Piknikçileri Ziyaret Etti
    »    
Biga’nın Onuncu Mahallesi: Esentepe Mahallesi
    »    
Gökhan Gür’den Amatör Spor Vurgusu
    »    
Karabiga CHP ve İYİ Parti ittifakı
    »    
Biga’da Fetö Operasyonu 1 Kişi Tutuklandı
    »    
Cumhur İttifakı Coşkusu Sokaklara Sığmadı
    »    
BİSİAD Belediye Başkan Adaylarıyla Bir Araya Geldi
    »    
Biga ADD’den 8 Mart Kahvaltısı
    »    
Kaptanlar Un Ankara Fuarında
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Evet, Kabul Ediyorum Beka Sorunumuz Var!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (23)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0