Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 2018 Yılının Son Komite Başkanları Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı      Kaçak Müteahhitten Kötü Haber!      Bosna Hersek Heyeti Tarihî Alan’da      ÇTSO Travel Turkey İzmir Fuarında Yerini Aldı      Çizgi Koleji Öğrencileri Biga Belediyesi Kitap Fuarını Gezdiler      Adaspor da Meteertem Dönemi Başlıyor      Organları 3 Kişiye Hayat Verecek      Özgür Ceylan: Çanakkale’nin Yolları Başka Bahara      Teşekkürler Biga Belediyesi      Haftalık Faaliyet Programı      Biga’ya İlk Kar Taneleri Düştü      "Çaylar Bizden, Sohbet Sizden" Projesi Başladı      ÇOMÜ’de Artış      Poşetler Ücretli Oldu      Kahve Deyip Geçmeyin      Abone Olmayı Unutmayın      Emekli Bekleyişte      Memur Adayları Müjde      Litrelerce Şarap, Rakı, Votka Ele Geçirildi      Biga´da Kırmızı Işıkta Geçen Sürücü Yaralandı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri
12 Kasım 2018 Pazartesi 13:00
12
14
16
18


16 yılda 7 bakan 14 kez sistem değişirse uluslararası başarı beklenemez

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe görüşmeleri sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ağır bir dille eleştirerek, “Bir ülke düşünün ki 16 yılda 7 kez bakan, 14 kez sistem değişsin. Bu eğitim sisteminden hayır gelir mi? Bu şekilde yetişen çocuklar uluslararası anlamda eğitimde başarılı olabilir mi, sıralamaya girebilir mi?” diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde eğitim politikalarında defalarca radikal değişiklikler yapıldığını ve her seferinde mağduriyeti veliler ve öğrencilerin yaşadığını ifade eden Ceylan,

“Yapılan reformlar, iktidarın bilimsel esaslardan yoksun ve sadece kendi ideolojisini dayatarak gerçekleştirmek üzere kurguladığı reformlardır” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda önceki gün yapılan Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı bütçesi görüşmelerine katılarak Bakan Selçuk’u eleştirdi. Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’nin en önemli bakanlığı olduğunu ifade ederek, “Bir ülke düşünün ki on altı yılda eğitim sisteminde on dört kez değişiklik yapılmış. Bu eğitim sisteminden hayır gelir mi?” diye konuşarak bakanlığın kötü yönetildiğini ileri sürdü.

Ceylan, iktidarın toplumu oluşturan farklı kesimlerin görüşlerini almadan tekçi anlayışla gerçekleştirilen uygulamaların, öğrencilerin çok yönlü gelişimini ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde çocuklarımızın yüksek yararını gözetmekten uzak kaldığını söyledi.

“Eğitim Dinselleştiriliyor”

İktidarın eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde uyguladığı politikanın liyakatten uzak olduğunu kaydederek, “Pedagojinin gereklerinden uzak hem yürürlükteki mevzuata uygun olmayan hem de eğitimci kimliğine uymayan pek çok uygulamaya başvurmuşlardır” dedi. Okullarda cinsiyetçi baskıların arttığını belirten Ceylan, “kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim görmesini, yani karma eğitimi ortadan kaldırmaya yönelik söylem ve teşebbüsler vuku bulmuştur. AKP bütün eğitim sistemini dinselleştirmeye ve bu yolla kendi ideolojisini üreterek varlığını mutlaklaştırmaya çalışmaktadır. Hemen hemen bütün okul müdürleri din kültürü öğretmenlerinden seçilmeye çalışılmıştır. Buradaki amaç, çocuklarımızın çok yönlü ve evrensel ilkelerle maddi ve manevi olarak kendisine yetecek bireyler olarak yetiştirilmesi değil, AKP işine yarayacak şekilde yetiştirilmesidir” diye konuştu.

“Milli Eğitim Tel Tel Dökülüyor”

Sayıştay raporlarında Milli Eğitim Bakanlığı hakkında kaydedilen bulguları paylaşan Çanakkale Milletvekili Ceylan, “Sayın Bakan, etkileyici sunumunuza rağmen Millî Eğitim Bakanlığı tel tel dökülüyor. Gerçek bu. Sayıştay denetiminden çıkan sonuçlar bunu gözler önüne seriyor. Bakanlığınıza ait taşınmazlar envantere kayıtlı değil, malımızı mülkümüzü bilmiyoruz. Kayıtların tutulması lazım” diye konuştu. Ceylan, Sayıştay raporlarına göre Avrupa Birliği ve

uluslararası fonlardan sağlanan paralarla yürütülen projeler mevzuata uygun muhasebeleştirilmediği yönündeki tespitleri hatırlatarak, “Paranın ne olduğu belli değil” diye konuştu. Sayıştay’ın bakanlıkla ilgili tespitlerine dikkat çeken Ceylan sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmen görevlendirmeleri iyi idare edilmediğinde aynı ilde hem öğretmen açığı hem de norm fazlası olması gibi bir durum söz konusu. Bu durum bizim eğitim sistemimizdeki çarpıklığı aslında özetliyor. Türkiye genelinde 153 bin 640 öğretmen ihtiyacına karşılık 41.654 öğretmen norm fazlası bulunuyor durumda. Öğretmen açığını doldurmak için ücretli öğretmenler mevsimlik işçiler gibi öğretmenliğe yakışmayacak şartlarda çalıştırılıyor.”

“Olmayan Okula Öğretmen Atayıp, Bir Yıl Ek ders Ödemesi Yapılmış”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sayıştay raporlarına dayanarak yaptığı açıklamada, yürürlükten kaldırılan 1. Akşam Sanat Okulu’na 737 öğretmen atandığını ve bunlardan 250 sinin hiçbir görevi bulunmadığı halde bakanlıkça ek ders ödemesi aldığını söyledi. Bakanlığın destek hizmetlerde kullanılmak üzere çok sayıda uzman istihdam ettiği halde bazı öğretmenlerin farklı birimlerde görevlendirildiğini hatırlatan Ceylan, 6. Akşam Sanat Okulu’nda da benzer şekilde bir yıldır 75 öğretmene bakanlıkça ek ders ödemesi yapıldığını söyledi.

Ceylan, bütçede yatırım projelerinde kullanılmak üzere tahsis edildiği halde, paranın yarısından fazlasının amacı dışında çalıştay ve benzeri etkinliklerin yolluk ve organizasyon giderlerinde kullanıldığının tespit edildiğini belirterek, “Bakanlığa bağlı il, ilçe müdürlüklerinde yetkisiz kişiler tarafından gelir gideri denetlenemeyen, izlenemeyen banka hesaplarının açılmış. Bu hesaplara bağış alındığı, harcamalar yapıldığı görülmüştür” dedi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde de yetkisiz kişilerce hesaplar açıldığının tespit edildiğini kaydeden Ceylan, “Üniversitenin ilgili birimleri dışında açılan hesaplarında 100 bin lira civarında para olduğu Sayıştay tarafından tespit edilmiş” dedi.

“177 Milyon TL’yi Kime Verdiniz?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bakan Selçuk’un sunumunda, 2017 faaliyet sonuçları tablosunda kaydedilen, “kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer kalemi 177 milyon TL'dir” şeklindeki ifadeye dikkat çekerek “Bu kurumlar nelerdir, ne kadar ödeme almışlardır” diye sordu? FATİH Projesi için okullarda 2 bin ila 5 bin lira arasında internet faturası ödendiğini ifade eden Ceylan, “Bu yüksek meblağlar ÖGER Grubunu kurtarmak için mi ödenmektedir? FATİH Projesinin fiziki ve nakdi gerçekleşme oranı nedir?” dedi.

Gelibolu’da Bitmeyen Okul, Biga’ya Güzel Sanatlar Lisesi

Konuşmasının son bölümünde Çanakkale’nin eğitim sorunlarına değinen Ceylan, Gelibolu Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi derslik binası, spor salonu, pansiyon binası eğitim öğretim yılı başında hizmete girecekken hâlâ eksikliklerinin giderilerek faaliyete geçirilmediğini hatırlatarak, “Bu okul ne zaman hizmete girecek?” diye sordu.

Biga halkının ilçeye güzel sanatlar lisesi yapılması yönünde talepleri olduğunu ifade eden Ceylan, Biga Belediye’nin yer tahsisine hazır olduğunu belirterek, Bakandan destek istedi.


  Yorumlar

1 Mehmet 15/11/2018 14:47
Haklısın hatta dershanse ağalarıda böye türedi şimdi mamaları kesilsince bağırıyorlar


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
2018 Yılının Son Komite Başkanları Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı
    »    
Kaçak Müteahhitten Kötü Haber!
    »    
Bosna Hersek Heyeti Tarihî Alan’da
    »    
ÇTSO Travel Turkey İzmir Fuarında Yerini Aldı
    »    
Çizgi Koleji Öğrencileri Biga Belediyesi Kitap Fuarını Gezdiler
    »    
Organları 3 Kişiye Hayat Verecek
    »    
Teşekkürler Biga Belediyesi
    »    
Biga’ya İlk Kar Taneleri Düştü
    »    
"Çaylar Bizden, Sohbet Sizden" Projesi Başladı
    »    
Kahve Deyip Geçmeyin
    »    
Abone Olmayı Unutmayın
    »    
Litrelerce Şarap, Rakı, Votka Ele Geçirildi
    »    
Biga´da Kırmızı Işıkta Geçen Sürücü Yaralandı
    »    
Ceviz Kurdu
    »    
“Biz Şimdi Ölsek; En Fazla Kahve de Çaylar Soğur…”
    »    
Başkan Özcan, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını Ziyaret Etti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(8)
    »    
Jandarma Kayıp Ararken, 3 Hırsızı Yakaladı
    »    
Genel Sekreterler Eğitim Semineri Roma’da Yapıldı
    »    
Ünlü Yazar Kahraman Tazeoğlu Biga’da Trafik Kazası Geçirdi
    »    
Korkunç Kazada Hayatını Kaybedenlerin İsimleri Belli Oldu
    »    
Biga’da Korkunç Kaza
    »    
Ceylan Çanakkale’yi Karış Karış Geziyor
    »    
Çanakkale’de Hava Kirliliği Normal Değerlerin 9 Kat Üzerinde
    »    
Biga’da Kitap Fuarı İlk Günden Büyük İlgi Gördü
    »    
Ceylan; “Hastane göz göre göre çürüyor”
    »    
AK Parti Aday Adayları Belli Oldu
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Anaokulundan Anlamlı Proje
    »    
Travel Turkey Fuarında Çanakkale İlgi Odağı Oldu
    »    
CHP Bülent Öz, Çanlı Gençlerle Bir Araya Geldi
    »    
ÇTSO Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenledi
    »    
ÇTSO 4 No’lu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Biga´da Amatör Denizcilik Sınavı Yapıldı
    »    
“Şampiyon ve Yönetimi TBMM’ye Çıkartma Yaptı”
    »    
ÇTSO, Avrupa İşletmeler Ağı Türkiye Ulusal Toplantısına Katıldı
    »    
Bu Eğlence Kaçmaz
    »    
Tarihî Alan Başkanlığı Muhtarlarla Mehmet Akif Ersoy Müzesi’nde
    »    
Çan’da Tüm Gözler Kuzu’ya Çevrildi
    »    
ÇOMÜ Süt Ürünlerinin Satışı Başladı
    »    
146. STP Toplantısı Yapıldı
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesinde Verimlilik Değerlendirmesi Gerçekleşti
    »    
Biga MYO İle Biga OSB İşbirliği
    »    
Başkan Işık’tan Esnafa Destek Çıkışı
    »    
Bigalı Muhtarlar Gazi Mecliste
    »    
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Verildi
    »    
CHP Biga Kadın Kollarından, 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması
    »    
Çanakkale İşkur “Engelli Bakıcısı” Mesleğinde Kurs Düzenledi
    »    
Korkutmayın Sevdirin
    »    
Bir Asırdır Devam Eden Gelenek
    »    
Biga Kuyumculuk 600. Gününü Kutladı
    »    
Biga TSO Meclis Üyeleri Truva Müzesi ve Ören Yerini Ziyaret Etti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(7)
    »    
Çevre Dostu Belediye ‘’KARABİGA’’
    »    
Biga’lı Köyünde Operasyon
    »    
Biga Devlet Hastanesi Engelliler Günü Etkinliği
    »    
Başkan Işık’tan Engelsiz Park Müjdesi
    »    
Başkan Kuzu, Engelli Öğrenciler ile Buluştu
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Kozçeşme Köyünü Ziyaret Etti
    »    
Çavuşköy Özel Eğitim Merkezi Erkan Bilen’i Makamında Ziyaret Etti
    »    
Biga Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Farkındalık
    »    
Ne Yaptın Mesut
    »    
Öpünce Geçmeyen Uflar İçin İlkyardım Eğitimi
    »    
Mutlu Aday Adaylığını Açıkladı
    »    
“ÇOMÜ TBMM’de”
    »    
Mantarların Acı Günü
    »    
Baro Başkanı Yargı Reformu Stratejisi Toplantısına Katıldı
    »    
Özel Çocuklardan Özel Sergi
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan Açıklama
    »    
Biga TSO’da Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi
    »    
Biga’da Mevlid-i Nebi Haftası Kutlandı
    »    
16 Koyun Sürüsü İçin Damızlık Koç Dağıtıldı
    »    
Kar Geliyor!
    »    
Kocabaş Çayında Son Durum
    »    
Hastane Personeline İşaret Dili Eğitimi
    »    
Doğaya Minik Dokunuşlar Projesi
    »    
Biga’lı Öğretmen Çanakkale’yi Başarıyla Temsil Etti
    »    
Afacanlardan Örnek Davranış
    »    
Başkan Kuzu, 2018 Hacıları ile Bir Araya Geldi
    »    
“Çanakkale’nin Belediyecilikte Artık Hizmetle Buluşma Vakti Geldi”
    »    
Boşnak Başkandan Mangal Motivasyonu
    »    
Başkan Işık’ın Mega Projesi: “Ücretsiz su”
    »    
Siz Sorun Köşe Yazarımız Yanıtlasın
    »    
ÇTSO 12 No’lu Meslek Grubu Üyeleri Bir Araya Geldi
    »    
Başkan Kuzu, Havut Hayrına Katıldı
    »    
Bigalılar Vali Tavlı’yı Ziyaret Etti
    »    
Siz Sorun Köşe Yazarımız Yanıtlasın
    »    
Biga Otogarında 24 Mülteci Yakalandı
    »    
AK Parti’de Sürpriz Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider
    »    
Biga İmam Hatip Ortaokulu İl Birincisi Oldu
    »    
Biga Belediyesi Mobil Uygulaması Yayında
    »    
Ceylan: Bu Kötü Yönetimin Değişimi 30 Martta Yerellerden Başlayacak
    »    
Öğretmenler Günü Hazırlanan Program İle Kutlandı
    »    
Şiddet Her Yerde Çözüm Mecliste
    »    
Biga Dernekler Platformu Eko Turizm Hattı İçin Kolları Sıvadı
    »    
Davut Doğan Canlı Yayında
    »    
Beka Sorunu
    »    
Sanat Merkezi’nin Açılışını Prof. Dr. Barutçu Yaptı
    »    
TRT 1’in Payitaht Abdülhamid Dizisinde Bir Bigalı
    »    
Karabiga’da Öğretmenler Günü Kutlaması
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Biz Şimdi Ölsek; En Fazla Kahve de Çaylar Soğur…”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(8)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0