Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Benim Adım Feuerbach, Tiyatroseverleri Büyüledi      Konu; Müşteri, Memnuniyet Aslında Hayat..       Bülent Öz; Biga’lı Hemşehrileriyle Tiyatro İzledi      Kepez Belediyesi’nden Çocuklara Özel Tiyatro Gösterimi      18.200 Yolcuya Hizmet Verildi      Çanakkale – Senegal Ticaret Köprüsü      İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Ziyaret      Abone Olmak Reklam Vermek Çok Kolay      Bu Geceyi Kaçıranlar Çok Üzülecek      “Bağımlılık ve Mavi Balina Çocuklarımız İçin Tehdit Oluşturuyor”      İl Başkanı Karadağ’dan Ankara’dan Müjdeler      Polis Olay Bülteni      BİSİAD Ziyaretlerde      Başkan Işık, Esnaf Temsilcileriyle Bir Araya Geldi      Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş      Künefenin En Güzel Halini Artık Biga da Tadabileceksiniz      Selçuk Yöntem’in Yeni Oyunu Biga’da      Okul Servis Araç Sürücüleri Eğitimi Kursu      Çanakkale İl Sağlık Müdüründen ziyaret       Önemli Uyarı !     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’da ki Trendlerin Öncüsü Serpirella!
02 Ekim 2017 Pazartesi 12:00
12
14
16
18


Girişimciğin ne olduğuna dair örnekler bulmak için yola çıktık. Girişimciliğin sermayeden ibaret olmadığını söylemiştik. Her şeyden önce olması gereken özgün bir fikir bunun devamında gerekli tek şey cesaret. Hayatta böyle değil midir? Değil girişimcilik, her hangi bir konuda başarı istiyorsak her zaman en iyi dostumuz cesaretimiz olmalı. Cesaretimizle başladığımız her işte, attığımız her adımda başarıyı er ya da geç yakalayabiliriz. İnsan istediği her şeyi başarabilir, kendine bunu hatırlatmalı ve hayat yolunda hayallerinin peşinden gitmeye karar verdiğinde yalnızca bunu düşünmelidir.

‘’İnsanlardan kötü niyeti çekip almak isterdim.’’

Kadınlar ve girişimci hayat öykülerini araştırmaya devam ediyoruz. Sırada ki durağımız, Serpil hanım yani Serpirella Butik.

Sadece temelinde para verilip açılan bir işletme olmayan Serpirella’nın özelliği KOSGEB ile açılmış olması. KOSGEB nedir diye sorgulayanlar olacaktır eminim. Onlar için özet geçecek olursam İş-Kur ve TSO’nun ortak çalışma olarak yürüttüğü, girişimci ışığı taşıyan, girişimci olduğunu kanıtlayabilen insanlara işletmeci eğitimi ve yüklü bir miktar hibe parası verilen bir uygulama. Eğer konuyla ilgili yetkililere hayallerinizi ve planlarınızı anlatır, projelendirir en önemlisi ise bunu karşıya geçirebilirseniz size ellerinden gelen desteği veriyorlar.

Serpirella Butik ise aynı bu şekilde Serpil hanımın Biga’ya geri döndüğünde şimdi ‘’ne yapacağım?’’ ‘’Yol haritam ne olmalı?’’ dediği sıralarda sosyal medyadan KOSGEB’in tanıtımını görmesi üzerine ilk önce hayal daha sonra proje ve en son icraata dönüşerek bizlere hizmet vermeye başlamıştır.

Serpil hanımdan kendisini tanıtmasını istedik.

-İsmim Serpil Baykal, 31 yaşındayım, bir tane oğlum var. Bigalıyım, üniversiteyi İstanbul’da dört yıl konservatuar olarak okudum. Klasik Türk Müziği okudum fakat bu alanda ilerlemeyi seçmedim. Bir yılı geçti ki bu işletmenin sahibiyim.

Serpil hanım daha önce İstanbul’da 10 yıl boyunca birçok iş denemiş, fakat 2 yıl önce Biga’ya dönüş yaparak işletmesini açmış.

İşletmesi hakkında da bilgi vermesini de rica etmeden durmadık. Ayrıca neden bu sektör bunu da merak ediyorduk.

-Çok keyifli bir iş. Zaten bu yüzden tercih ettim. Butik açmadan önce de bu sektöre aşırı ilgi besliyordum. Hem yurt dışı hem de yurt içi takiplerini düzenli olarak yapıyordum. Sonrasında ise bu alanda başarılı olabileceğimi düşündüğüm için giriş yaptım.

Bu kararı nasıl aldığını daha doğrusu girişimci olmaya nasıl karar verdiğini sorduk. Aldığımız cevap bir hayli tatmin ediciydi.

-Biga’ya dönüş yaptığımda bir iş yaratmalıydım. Eğer KOSGEB’ten haberdar olmasaydım kendi işletmemi açarken bu kadar cesaretli olamazdım. Benim bu kadar hevesle başlamamı sağlayan KOSGEB oldu çünkü çok ciddi bir destek. Lansmanlarını sosyal medyadan görerek başvurdum. Mülakatlara girdim. İş görüşmesi kıvamında mülakatlar yapılıyor. Projenizi sunuyor,  hayallerinizi anlatıyorsunuz onlarda beğenir, etkilenirse sizi kursa davet ediyorlar. Bu kurs 9 günlük bir kurs. Çok kapsamlı bir eğitim. Bence şuan işletmesi olan herkesin alması gereken bir kurs olduğunu düşünüyorum. Bana çok ışık tuttu, vizyonumu genişletti. Daha sonrasında bu butiği projelendirdim. Ben bu butikte neler hayal ediyorum neler yapacağım, diğer butiklerden farkım ne olacak bunu yazılı olarak proje şeklinde sundum 5 yıllık planımı programımı çizdim. Serpirellanın bir yol haritası var ve bunu hem onlar hem ben biliyoruz.

Birazda zorluklardan bahsetmek istedik.

-Kadın olarak sektörlerde bulunmak zaten yeterince büyük bir zorluk. Onun dışında mesleğimin birebir zorluğu olarak şunu söyleyebilirim ki biz kadınlar çok ayrıntıcıyız. Alacağımız şeyin her ayrıntısı bize uygun olmalı. Kumaşı, oturuşu, işlemesi, dekoltesi, kısalığı, uzunluğu deseni her şeyi bizim için çok önemli. Kadınlarla olan her iş zordur. Yine de yaparken zevk aldığım işi yapıyorum. Ayrıca ben Biga’nın kızıyım. Müşteri profiline aşina olmam,  aşağı yukarı talepleri biliyor olmam bana avantaj sağlıyor. Başka bir yerde bir işletme açmış olsaydım bu konuda tutunamayabilirdim.

Okuduğu okulla yaptığı işin bağlantısı olmamasından yola çıkarak, okumak sizce gerekli mi diye sorduk.

-Kesinlikle işletmeciler buna gerek yok diye düşünmemeli. İnsanın bir çemberden geçmesi gerekiyor. O çarkta yoğrularak, bir şeyler öğrenecek ki sonra işletmesini açacak. İnsanın ufkunu genişleten,  kişiliğe ciddi anlamda katkı sağlayan bir şey okumak. Okuduğum okulla sektör aynı olmasa da okulda öğrendiklerimin faydasını fazlaca görüyorum. İnsan ilişkileri içinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka üniversite okunmalı.

İş hayatında insanların farklı bir kimliğe büründüğünü hepimiz biliriz, kendisi bu konuda nasıl bir politika izliyor öğrenmek istedik.

-Ben her zaman samimiyetten yanayım. İnsanların esneme payı olsa da karakterini değiştiremezsin. İş disiplini evet olmalı ama benim hayatımda zaten disiplin ön sıralarda olduğu için iki hayatım arasında fark olmuyor.

Bir işi severek yapmak veya sevmeyerek yapmak arasında fazlaca farklar yaşanıyor. Bu farkları birde Serpil hanımdan dinlemek istedik.

-Yalnızca severek yaptığınız işleri karşıya geçirebilirsiniz. Öğretmenlik gibi düşünün, mesleğinizi sevmeden yaptığınız sürece öğrencilerinize hiçbir şey öğretemezsiniz. Bizim butik işlerinde de nasıl kendiniz severek giyiniyorsanız bu işi severek yaptığınızda da karşınızda ki giyindiğinde yine aynı zevki hissediyorsunuz. Her şeye ticari bakmak verilen hizmeti de her zaman sıkıntıya sokar.

Biz hem kadın hem de bir girişimci olarak Serpil hanımın kadınların iş hayatında bulunması hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Aynı zamanda kadınlarla konuştuğunda onlara girişimci olmak konusunda ne söyleyeceğini de dinlemek isteriz.  

-Kadınlar her yerde olmalılar. Sadece iş hayatında değil.  İş hayatıyla sınırlandırmamak gerektiğini düşünüyorum. Siyasette, sokakta, sanatta, sahnede, olmalılar. İş hayatı benim için eşittir özgüven demek. İnsan kendi emeğiyle, kendi parasını kazanınca, çalışmayan bir insana göre kesinlikle çok daha özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde durmanın anlamını biliyor oluyor. Ayrıca iş hayatında bulunduğunuzda sosyal de oluyorsunuz. Bir sürü insan tanıyor, bir sürü insanın fikirlerini dinliyor bakış açınızı daha da genişletiyorsunuz. Bir sürü hayat tanıyorsunuz, görüyorsunuz ve bunlar sizin tecrübeleriniz oluyor. Mutlaka iş hayatında kadınlarında olması gerektiğini düşünüyorum.

-Kadınlar istedikleri her şey olabilir. Her şeyi başarabilir. Yaptıkları ve oldukları şeyde mutlu olsunlar önemli olan bu. Sıfatların hiçbir önemi yok. İnsan mutlu olmadığı sürece maalesef ki sıfatlarının gereğini de yerine getiremiyor. Benim hayatta kendime koştuğum şartta budur. Bu gün girişimci yarın anne öbürgün başka bir şey olabilirim fakat ne olursa olsun mutlu olmalıyım. Onlara da tek önerim budur.

Hepimizin illa ki insanlarda değiştirmek istediği bir kısım vardır. Eğer siz olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz diye soruyoruz.

-İnsanda ki kötü niyeti değiştirmek isterdim. İnsanın içine bir kere girdiğinde çıkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Gelecekte belki ameliyatla alınabilir. Ama ben kesinlikle insanın ruhundan, kalbinden, aklından kötü niyeti çekip almak isterdim.

Serpil hanımla röportajımız gerçekten zevkli geçti. Samimiyetine, dik duruşuna, cesaretine hayran kaldık. Kadınlarımızın bu duruştan örnek alması gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlar istedikleri her şeyi yapmalı, istedikleri her şey olmalı. Cesaretini toplamalı, başarabileceğine inanmalı. Sayımızı arttırmalıyız. Günden güne artıyoruz biliyorum ve daha da artacağız. Sevgilerimle…

Buse Duman

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Benim Adım Feuerbach, Tiyatroseverleri Büyüledi
    »    
Konu; Müşteri, Memnuniyet Aslında Hayat..
    »    
Bülent Öz; Biga’lı Hemşehrileriyle Tiyatro İzledi
    »    
Kepez Belediyesi’nden Çocuklara Özel Tiyatro Gösterimi
    »    
18.200 Yolcuya Hizmet Verildi
    »    
Çanakkale – Senegal Ticaret Köprüsü
    »    
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Ziyaret
    »    
Abone Olmak Reklam Vermek Çok Kolay
    »    
Bu Geceyi Kaçıranlar Çok Üzülecek
    »    
“Bağımlılık ve Mavi Balina Çocuklarımız İçin Tehdit Oluşturuyor”
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
BİSİAD Ziyaretlerde
    »    
Başkan Işık, Esnaf Temsilcileriyle Bir Araya Geldi
    »    
Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş
    »    
Künefenin En Güzel Halini Artık Biga da Tadabileceksiniz
    »    
Selçuk Yöntem’in Yeni Oyunu Biga’da
    »    
Okul Servis Araç Sürücüleri Eğitimi Kursu
    »    
Çanakkale İl Sağlık Müdüründen ziyaret
    »    
Önemli Uyarı !
    »    
Biga’nın En İşlek Caddesinde Korkutan Kaza
    »    
576 İşçi Kadroya Geçti 70 İşçi İse
    »    
Gelibolu’da Sağlık Evi Açıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Dereköy İlk Profesörünü Yetiştirdi: Suat Uğur
    »    
Biga’da 2 Okul Kardeş Okul Protokolü İmzaladı
    »    
Çan Ülkü Ocağı Fırat Yılmaz Çakıroğlu İçin Mevlid-İ Şerif Okuttu
    »    
7 İlde Kalpazan Operasyonu: 20 Gözaltı
    »    
ÇTSO’ dan Ziyaretler
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Sultangazispor – Yeni Çan Maçının Kararı Açıklandı
    »    
Hayatın Unsurları ve Hisler!
    »    
Biga’ya Gelenlere Öneriler
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
81 İl 81 Anaokulu Projesi
    »    
Çanakkale SGK İl Müdürlüğünde Değişim
    »    
Halk Eğitimi Merkezleri Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
    »    
Çanakkale Belediyesi Geçici Kamu İşçisi Alıyor
    »    
‘Lagaluga’ Tiyatro Oyununa Büyük İlgi
    »    
‘’Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz!”
    »    
Trakya Karate Ligi Selimiye 1. Etabı
    »    
Bu Nasıl Bir Çelişkidir Başkan ???
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (28)
    »    
3 Boyutlu Yazılım Kursu Başladı
    »    
Şehitlikteki Mezarlar Tespit Edilecek
    »    
Bülent Öz Ziyaretlerini Aksatmıyor
    »    
Kazmalı Köyü Ağaçlandırılıyor
    »    
Uyuşturucu İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga’lı Gençlerden İkinci Klip
    »    
Çocuklar Müjde Scooby-Doo Biga’da
    »    
Millet Devletini Arıyor
    »    
Afrin’den Biga’ya Selam Var
    »    
Köprülü Hamdibey Törenlerle Anıldı
    »    
Başkan Arslan Umre Yolcularını Uğurladı
    »    
AK Parti’den Evi Yanan Muhtara Geçmiş Olsun Ziyareti
    »    
Belediye Emeklileri Dernek Kuracaklar
    »    
Karatecilerden Başkan Arslan’a Ziyaret
    »    
Çiftçi Ailelere Yarışma Düzenlendi
    »    
AK Parti Merkez İlçe Sigara İle Mücadele Ediyor
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Kaymakam Can Güleç Köy Kursiyerlerini Ziyaret Etti
    »    
Başkan Kuzu’dan Belediye İşçilere Yüzde 15 Zam!
    »    
Savaş Tamtamlarını ABD Emperyalizmi Çalıyor (2)
    »    
Bunalıma Giren Genç Canına Kıydı
    »    
Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek’ten veda…
    »    
Biga TSO’dan Odalara ve Borsaya Ziyaret
    »    
Karataş: “Ulu Çınarlarımızla Birlikteyiz”
    »    
Biga TSO’dan Siyasi Parti Teşkilatlarına Ziyaret
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga Okulları Bembeyaz
    »    
Fizik Tedavi Uzmanı Levent Polis Can Hastanesi’nde
    »    
ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri İle Bir Araya Geldi
    »    
Bütünşehir Yasası Rafa mı Kalktı!
    »    
Biga TSO’dan Teknolojik Hizmet Atılımı
    »    
Savaş Tamtamlarını ABD Emperyalizmi Çalıyor (1)
    »    
Şoför Çay İçmeye Gitti Kamyon Denize Uçtu
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
4. Kitap Fuarı’nda Yüzlerce Kitapsever Buluştu
    »    
Eğitime Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Katkıdır
    »    
Ziraat Odasından Bilgilendirme Toplantısı
    »    
TSO Şubat Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Çanakkale Barosu’nda Ruhsat Töreni Heyecanı
    »    
Biga TSO’dan Üye Hizmetleri İle İlgili Açıklama
    »    
Cinayet Şüphelileri Çanakkale’de Yakalandı
    »    
6 Damara Bypass Operasyonu Yapıldı
    »    
Tarihi Alan Başkanlığı Yeni Zelanda’da
    »    
Amatör Ligler’de Haftalık Faaliyet Raporu
    »    
Dardanel Geri Döndü
    »    
Biga Ortaokulu Başarıları Devam Ediyor
    »    
Sağlık Müdürlüğü’nden Hastalık Uyarısı
    »    
Başkan Kuzu’dan Çan Spora Geçmiş Olsun
    »    
AFAD Uyardı
    »    
Biga Artık Işıl Işıl, Daha Aydınlık
    »    
Belki de Büyük Bir Savaşın Başlangıcındayız
    »    
Kamyon Şarampole Uçtu
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (27)
    »    
Belediye Başkanları Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Köy Çocuklarının Kalbine Seyehat
    »    
Bülent Öz’den Soru Önergesi
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Millet Devletini Arıyor
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Sahi Şimdi Ne Olacak?
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (28)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Yeni Yıl Yeni Umutlar
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0