Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : GESTAŞ’tan Taşıma Ücretlerine Zam      Karpuzun 6 Önemli Faydası      Köylülerin Bulduğu Yaralı Eşeğin Tedavisine Başlandı      Biga Adaspor’dan Zekeriya Mercan’a Ziyaret      Vatandaşlar Kurban Bağışlarını T.D.V´ye Teslim Ediyor      Başkan Kuzu, Yol Çalışmalarını Bizzat Takip Ediyor      İŞKUR Girişimcilik Eğitimi İle Gelen Başarı Öyküsü      Biga Fuarı Hazırlıkları Devam Ediyor      Çanakkale’de İğrenç Olay!      Adaspor Ziyaretlerini Sürdürüyor      Çanakkale ASKF’de Görev Dağılımı Yapıldı      Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi      Başkan Işık, ’yetiştirilsin’ Talimatı Verdi      Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!      ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret      Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı      Başkan Kuzu, “Çocuklarımız İçin Her Şeye Değer”      Gümüşçayda Şampiyon Bozlarspor      Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da       Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’da ki Trendlerin Öncüsü Serpirella!
02 Ekim 2017 Pazartesi 12:00
12
14
16
18


Girişimciğin ne olduğuna dair örnekler bulmak için yola çıktık. Girişimciliğin sermayeden ibaret olmadığını söylemiştik. Her şeyden önce olması gereken özgün bir fikir bunun devamında gerekli tek şey cesaret. Hayatta böyle değil midir? Değil girişimcilik, her hangi bir konuda başarı istiyorsak her zaman en iyi dostumuz cesaretimiz olmalı. Cesaretimizle başladığımız her işte, attığımız her adımda başarıyı er ya da geç yakalayabiliriz. İnsan istediği her şeyi başarabilir, kendine bunu hatırlatmalı ve hayat yolunda hayallerinin peşinden gitmeye karar verdiğinde yalnızca bunu düşünmelidir.

‘’İnsanlardan kötü niyeti çekip almak isterdim.’’

Kadınlar ve girişimci hayat öykülerini araştırmaya devam ediyoruz. Sırada ki durağımız, Serpil hanım yani Serpirella Butik.

Sadece temelinde para verilip açılan bir işletme olmayan Serpirella’nın özelliği KOSGEB ile açılmış olması. KOSGEB nedir diye sorgulayanlar olacaktır eminim. Onlar için özet geçecek olursam İş-Kur ve TSO’nun ortak çalışma olarak yürüttüğü, girişimci ışığı taşıyan, girişimci olduğunu kanıtlayabilen insanlara işletmeci eğitimi ve yüklü bir miktar hibe parası verilen bir uygulama. Eğer konuyla ilgili yetkililere hayallerinizi ve planlarınızı anlatır, projelendirir en önemlisi ise bunu karşıya geçirebilirseniz size ellerinden gelen desteği veriyorlar.

Serpirella Butik ise aynı bu şekilde Serpil hanımın Biga’ya geri döndüğünde şimdi ‘’ne yapacağım?’’ ‘’Yol haritam ne olmalı?’’ dediği sıralarda sosyal medyadan KOSGEB’in tanıtımını görmesi üzerine ilk önce hayal daha sonra proje ve en son icraata dönüşerek bizlere hizmet vermeye başlamıştır.

Serpil hanımdan kendisini tanıtmasını istedik.

-İsmim Serpil Baykal, 31 yaşındayım, bir tane oğlum var. Bigalıyım, üniversiteyi İstanbul’da dört yıl konservatuar olarak okudum. Klasik Türk Müziği okudum fakat bu alanda ilerlemeyi seçmedim. Bir yılı geçti ki bu işletmenin sahibiyim.

Serpil hanım daha önce İstanbul’da 10 yıl boyunca birçok iş denemiş, fakat 2 yıl önce Biga’ya dönüş yaparak işletmesini açmış.

İşletmesi hakkında da bilgi vermesini de rica etmeden durmadık. Ayrıca neden bu sektör bunu da merak ediyorduk.

-Çok keyifli bir iş. Zaten bu yüzden tercih ettim. Butik açmadan önce de bu sektöre aşırı ilgi besliyordum. Hem yurt dışı hem de yurt içi takiplerini düzenli olarak yapıyordum. Sonrasında ise bu alanda başarılı olabileceğimi düşündüğüm için giriş yaptım.

Bu kararı nasıl aldığını daha doğrusu girişimci olmaya nasıl karar verdiğini sorduk. Aldığımız cevap bir hayli tatmin ediciydi.

-Biga’ya dönüş yaptığımda bir iş yaratmalıydım. Eğer KOSGEB’ten haberdar olmasaydım kendi işletmemi açarken bu kadar cesaretli olamazdım. Benim bu kadar hevesle başlamamı sağlayan KOSGEB oldu çünkü çok ciddi bir destek. Lansmanlarını sosyal medyadan görerek başvurdum. Mülakatlara girdim. İş görüşmesi kıvamında mülakatlar yapılıyor. Projenizi sunuyor,  hayallerinizi anlatıyorsunuz onlarda beğenir, etkilenirse sizi kursa davet ediyorlar. Bu kurs 9 günlük bir kurs. Çok kapsamlı bir eğitim. Bence şuan işletmesi olan herkesin alması gereken bir kurs olduğunu düşünüyorum. Bana çok ışık tuttu, vizyonumu genişletti. Daha sonrasında bu butiği projelendirdim. Ben bu butikte neler hayal ediyorum neler yapacağım, diğer butiklerden farkım ne olacak bunu yazılı olarak proje şeklinde sundum 5 yıllık planımı programımı çizdim. Serpirellanın bir yol haritası var ve bunu hem onlar hem ben biliyoruz.

Birazda zorluklardan bahsetmek istedik.

-Kadın olarak sektörlerde bulunmak zaten yeterince büyük bir zorluk. Onun dışında mesleğimin birebir zorluğu olarak şunu söyleyebilirim ki biz kadınlar çok ayrıntıcıyız. Alacağımız şeyin her ayrıntısı bize uygun olmalı. Kumaşı, oturuşu, işlemesi, dekoltesi, kısalığı, uzunluğu deseni her şeyi bizim için çok önemli. Kadınlarla olan her iş zordur. Yine de yaparken zevk aldığım işi yapıyorum. Ayrıca ben Biga’nın kızıyım. Müşteri profiline aşina olmam,  aşağı yukarı talepleri biliyor olmam bana avantaj sağlıyor. Başka bir yerde bir işletme açmış olsaydım bu konuda tutunamayabilirdim.

Okuduğu okulla yaptığı işin bağlantısı olmamasından yola çıkarak, okumak sizce gerekli mi diye sorduk.

-Kesinlikle işletmeciler buna gerek yok diye düşünmemeli. İnsanın bir çemberden geçmesi gerekiyor. O çarkta yoğrularak, bir şeyler öğrenecek ki sonra işletmesini açacak. İnsanın ufkunu genişleten,  kişiliğe ciddi anlamda katkı sağlayan bir şey okumak. Okuduğum okulla sektör aynı olmasa da okulda öğrendiklerimin faydasını fazlaca görüyorum. İnsan ilişkileri içinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka üniversite okunmalı.

İş hayatında insanların farklı bir kimliğe büründüğünü hepimiz biliriz, kendisi bu konuda nasıl bir politika izliyor öğrenmek istedik.

-Ben her zaman samimiyetten yanayım. İnsanların esneme payı olsa da karakterini değiştiremezsin. İş disiplini evet olmalı ama benim hayatımda zaten disiplin ön sıralarda olduğu için iki hayatım arasında fark olmuyor.

Bir işi severek yapmak veya sevmeyerek yapmak arasında fazlaca farklar yaşanıyor. Bu farkları birde Serpil hanımdan dinlemek istedik.

-Yalnızca severek yaptığınız işleri karşıya geçirebilirsiniz. Öğretmenlik gibi düşünün, mesleğinizi sevmeden yaptığınız sürece öğrencilerinize hiçbir şey öğretemezsiniz. Bizim butik işlerinde de nasıl kendiniz severek giyiniyorsanız bu işi severek yaptığınızda da karşınızda ki giyindiğinde yine aynı zevki hissediyorsunuz. Her şeye ticari bakmak verilen hizmeti de her zaman sıkıntıya sokar.

Biz hem kadın hem de bir girişimci olarak Serpil hanımın kadınların iş hayatında bulunması hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Aynı zamanda kadınlarla konuştuğunda onlara girişimci olmak konusunda ne söyleyeceğini de dinlemek isteriz.  

-Kadınlar her yerde olmalılar. Sadece iş hayatında değil.  İş hayatıyla sınırlandırmamak gerektiğini düşünüyorum. Siyasette, sokakta, sanatta, sahnede, olmalılar. İş hayatı benim için eşittir özgüven demek. İnsan kendi emeğiyle, kendi parasını kazanınca, çalışmayan bir insana göre kesinlikle çok daha özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde durmanın anlamını biliyor oluyor. Ayrıca iş hayatında bulunduğunuzda sosyal de oluyorsunuz. Bir sürü insan tanıyor, bir sürü insanın fikirlerini dinliyor bakış açınızı daha da genişletiyorsunuz. Bir sürü hayat tanıyorsunuz, görüyorsunuz ve bunlar sizin tecrübeleriniz oluyor. Mutlaka iş hayatında kadınlarında olması gerektiğini düşünüyorum.

-Kadınlar istedikleri her şey olabilir. Her şeyi başarabilir. Yaptıkları ve oldukları şeyde mutlu olsunlar önemli olan bu. Sıfatların hiçbir önemi yok. İnsan mutlu olmadığı sürece maalesef ki sıfatlarının gereğini de yerine getiremiyor. Benim hayatta kendime koştuğum şartta budur. Bu gün girişimci yarın anne öbürgün başka bir şey olabilirim fakat ne olursa olsun mutlu olmalıyım. Onlara da tek önerim budur.

Hepimizin illa ki insanlarda değiştirmek istediği bir kısım vardır. Eğer siz olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz diye soruyoruz.

-İnsanda ki kötü niyeti değiştirmek isterdim. İnsanın içine bir kere girdiğinde çıkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Gelecekte belki ameliyatla alınabilir. Ama ben kesinlikle insanın ruhundan, kalbinden, aklından kötü niyeti çekip almak isterdim.

Serpil hanımla röportajımız gerçekten zevkli geçti. Samimiyetine, dik duruşuna, cesaretine hayran kaldık. Kadınlarımızın bu duruştan örnek alması gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlar istedikleri her şeyi yapmalı, istedikleri her şey olmalı. Cesaretini toplamalı, başarabileceğine inanmalı. Sayımızı arttırmalıyız. Günden güne artıyoruz biliyorum ve daha da artacağız. Sevgilerimle…

Buse Duman

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
GESTAŞ’tan Taşıma Ücretlerine Zam
    »    
Karpuzun 6 Önemli Faydası
    »    
Köylülerin Bulduğu Yaralı Eşeğin Tedavisine Başlandı
    »    
Vatandaşlar Kurban Bağışlarını T.D.V´ye Teslim Ediyor
    »    
İŞKUR Girişimcilik Eğitimi İle Gelen Başarı Öyküsü
    »    
Biga Fuarı Hazırlıkları Devam Ediyor
    »    
Çanakkale’de İğrenç Olay!
    »    
Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi
    »    
Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!
    »    
ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret
    »    
Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı
    »    
Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da
    »    
Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Eski Milletvekili ve Devlet Bakanından Tarihî Alana Ziyaret
    »    
Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
Küçükkuyu-Midilli Seferleri Ortak Akıl Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı
    »    
Zihinsel Engelli Genç Kıza Kabusu Yaşattılar
    »    
4 Takım 4 Kupa
    »    
Biga TSO’da Konu Strateji
    »    
55. Uluslararası Troia Festivali Programı Açıklandı
    »    
Şehitler Cami 15 Temmuz Destanı Mevlid-İ Şerif Programı Yapıldı
    »    
Bağırsak Kanserlerinde Kapalı Ameliyat Avantajı
    »    
Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanından Tebrik Ziyareti
    »    
Ahmet Şahin “Köylerimize Hayırlı Olsun“
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
    »    
Amatör Liglerde Sezon Planlaması Açıklandı
    »    
CHP’li Ceylan, Meclis Milli Savunma Komisyonuna Seçildi
    »    
Kavgada Başından Vurulan Genç Hayatını Kaybetti
    »    
Geleceğin Otomobili Şehitler Abidesi’nde
    »    
Doğum Günü Pastasında O Sloganı Kullandılar
    »    
Semih Atıl Bigaspor’da
    »    
TDD’den Kent Konseyine Ziyaret
    »    
Tiryakilere Kötü Haber: Sigaraya Zam Geliyor!
    »    
BİKAD Kadın Kooperatifi Yerel Yönetim ve Örgütlenme Eğitimi Yaptı
    »    
Çanakkale İŞKUR Çan’da Uygulamalı Girişimcilik Kursu
    »    
Biga TSO Stratejik Plan Toplantısı Yapıldı
    »    
15 Temmuz Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi
    »    
Dondurmayı Isırarak Değil Ağızda Eriterek Tüketin
    »    
Geçen Yıl AR-GE’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık
    »    
Meyveleri Çürüten Sirke Sineğine “Sirkeli” Tuzak
    »    
15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı
    »    
2018 Dünya Kupası Şampiyonu Fransa
    »    
Başpehlivan Orhan Okulu Oldu
    »    
Biga’da Nohut Hasatı Hızlandı
    »    
15 Temmuz Destanı Şehitlikte Anıldı
    »    
ÇOMÜ’lü Akademisyen Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tarihî Alan’daki Bilgilendirme Tabelaları Yenilendi
    »    
Mesleki Eğitim Koordinasyon Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Başladı
    »    
Çanakkale AFAD’tan 37 Bin Kişiye Afet Eğitimi
    »    
Orman Yangınları Bilgilendirme Sunumu Gerçekleştirildi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Miniklerden Başkan Işık’a Sürpriz Doğum Günü
    »    
Çalışmak İçinen Çok Tercih Edilen Ülkeler Belli Oldu
    »    
İş Dünyası Temsilcileri Sorunu Buldu
    »    
Doğtaş Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
    »    
Adaspor’da Futbola Mola
    »    
LİMAK Uludağ Elektrik A.Ş. Genel Müdüründen Ziyaret
    »    
İŞKUR Biga Hizmet Merkezine Yeni Şube Müdürü Atandı
    »    
Sokak Köpeğinin Sırtını Kestiler
    »    
Çin Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
Senin İşin Ne Sayın Gökhan ?
    »    
Çanakkale Rotary Kulübü Devir Teslim Töreni
    »    
CEO’ların En Sık Yaptığı 10 Hata
    »    
Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı
    »    
Srebrenitsa Katliamı’nın 23. Anma Yılı
    »    
Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler
    »    
Geçmişten Geleceğe Uzanan Yol
    »    
Beton Bariyerlere Çarpan Araç Takla Attı
    »    
Bigaspor Yıllar Sonra Türkiye Kupasında
    »    
Başkan Işık: “Gözümüz Çocuklarımızın Üzerinde!”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (10)
    »    
Şampiyondan Ziyaretler
    »    
Şadan Doğan Külliye’deki Törene Katıldı
    »    
Acil Laboratuvar Hizmete Girdi
    »    
Yeni Kabinede Yer Almayan İsimler Kimler?
    »    
“Geçmişten Geleceğe Kilitbahir Kalesi” Semineri Gerçekleştirildi
    »    
Kadri Arslan Bigaspor’da
    »    
Karabiga’da Bir İlk
    »    
Kepez’de Ümit Besen ve Pamela Rüzgarı
    »    
Türkiye’de Her İki Bebekten Biri Sezaryen ile Doğuyor
    »    
Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor
    »    
Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Duyarlı Davranış
    »    
Karşıdan Karşıya Geçerken Otomobil Çarptı
    »    
Çanakkale’de 32 Kişi İhraç Edildi
    »    
Birlikten Kuvvet Doğacak
    »    
Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Biga Dernekler Platformu Toplantısı
    »    
Başkan Kaya Üzen Güven Tazeledi
    »    
Biga Halkından Yoğun Talep Var
    »    
Biga Belediyesi’nden Ev Temizliği Hizmeti
    »    
Çanakkale Belediyesin’den Dolandırıcılık Uyarısı!
    »    
Cüneyt Turan Adaspor’da
    »    
Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü Biga Kaymakamını Ziyaret Etti
    »    
TOBB Sigorta Acenteleri İl Delegeliği Seçimi Yapıldı
    »    
Kulüplerimize Destek Zamanı
    »    
ÇTSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Huzurevi Sakinleri, Belediye Halk Plajında
    »    
ÇTSO Yönetiminden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Ziyaret
    »    
Genç Çiftçi Projeleri Sahiplerini Bekliyor
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Siyaset Değirmendir
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
Kadir Atay
Hem Öneri Hem Yorum!
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0