Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Yöneltilen İddalara Çan Belediyesinden Cevap      Ayvacık Belediyesi Üst Yapı Çalışmalarına Hız Verdi      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)      Çanakkale’de Okul Müdürü Skandalı      Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı      20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü      Edremit’te Alkışlar Biga’ya      Başkan Işık Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi      Batuhan Biga’nın Gururu      Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Raporu      Çanakkale Merkezli 8 İlde FETÖ Operasyonu      Karabiga Gol Oldu Yağdı      Adaspor Bitti Demeden Bitmez      Mutlu’dan Adaspor’a Kahvaltı      9.Dünya Shotokan Karate Şampiyonası      Filenin Sultanları Üzdü      Özge İle Cem’den Mutluluk Resitali      Naim Süleymanoğlu’na Son Görev      Çanakkale Belediyesi’ne Uygulama Ödülü      Naim Süleymanoğlu’nu Kaybettik!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’da ki Trendlerin Öncüsü Serpirella!
02 Ekim 2017 Pazartesi 12:00
12
14
16
18


Girişimciğin ne olduğuna dair örnekler bulmak için yola çıktık. Girişimciliğin sermayeden ibaret olmadığını söylemiştik. Her şeyden önce olması gereken özgün bir fikir bunun devamında gerekli tek şey cesaret. Hayatta böyle değil midir? Değil girişimcilik, her hangi bir konuda başarı istiyorsak her zaman en iyi dostumuz cesaretimiz olmalı. Cesaretimizle başladığımız her işte, attığımız her adımda başarıyı er ya da geç yakalayabiliriz. İnsan istediği her şeyi başarabilir, kendine bunu hatırlatmalı ve hayat yolunda hayallerinin peşinden gitmeye karar verdiğinde yalnızca bunu düşünmelidir.

‘’İnsanlardan kötü niyeti çekip almak isterdim.’’

Kadınlar ve girişimci hayat öykülerini araştırmaya devam ediyoruz. Sırada ki durağımız, Serpil hanım yani Serpirella Butik.

Sadece temelinde para verilip açılan bir işletme olmayan Serpirella’nın özelliği KOSGEB ile açılmış olması. KOSGEB nedir diye sorgulayanlar olacaktır eminim. Onlar için özet geçecek olursam İş-Kur ve TSO’nun ortak çalışma olarak yürüttüğü, girişimci ışığı taşıyan, girişimci olduğunu kanıtlayabilen insanlara işletmeci eğitimi ve yüklü bir miktar hibe parası verilen bir uygulama. Eğer konuyla ilgili yetkililere hayallerinizi ve planlarınızı anlatır, projelendirir en önemlisi ise bunu karşıya geçirebilirseniz size ellerinden gelen desteği veriyorlar.

Serpirella Butik ise aynı bu şekilde Serpil hanımın Biga’ya geri döndüğünde şimdi ‘’ne yapacağım?’’ ‘’Yol haritam ne olmalı?’’ dediği sıralarda sosyal medyadan KOSGEB’in tanıtımını görmesi üzerine ilk önce hayal daha sonra proje ve en son icraata dönüşerek bizlere hizmet vermeye başlamıştır.

Serpil hanımdan kendisini tanıtmasını istedik.

-İsmim Serpil Baykal, 31 yaşındayım, bir tane oğlum var. Bigalıyım, üniversiteyi İstanbul’da dört yıl konservatuar olarak okudum. Klasik Türk Müziği okudum fakat bu alanda ilerlemeyi seçmedim. Bir yılı geçti ki bu işletmenin sahibiyim.

Serpil hanım daha önce İstanbul’da 10 yıl boyunca birçok iş denemiş, fakat 2 yıl önce Biga’ya dönüş yaparak işletmesini açmış.

İşletmesi hakkında da bilgi vermesini de rica etmeden durmadık. Ayrıca neden bu sektör bunu da merak ediyorduk.

-Çok keyifli bir iş. Zaten bu yüzden tercih ettim. Butik açmadan önce de bu sektöre aşırı ilgi besliyordum. Hem yurt dışı hem de yurt içi takiplerini düzenli olarak yapıyordum. Sonrasında ise bu alanda başarılı olabileceğimi düşündüğüm için giriş yaptım.

Bu kararı nasıl aldığını daha doğrusu girişimci olmaya nasıl karar verdiğini sorduk. Aldığımız cevap bir hayli tatmin ediciydi.

-Biga’ya dönüş yaptığımda bir iş yaratmalıydım. Eğer KOSGEB’ten haberdar olmasaydım kendi işletmemi açarken bu kadar cesaretli olamazdım. Benim bu kadar hevesle başlamamı sağlayan KOSGEB oldu çünkü çok ciddi bir destek. Lansmanlarını sosyal medyadan görerek başvurdum. Mülakatlara girdim. İş görüşmesi kıvamında mülakatlar yapılıyor. Projenizi sunuyor,  hayallerinizi anlatıyorsunuz onlarda beğenir, etkilenirse sizi kursa davet ediyorlar. Bu kurs 9 günlük bir kurs. Çok kapsamlı bir eğitim. Bence şuan işletmesi olan herkesin alması gereken bir kurs olduğunu düşünüyorum. Bana çok ışık tuttu, vizyonumu genişletti. Daha sonrasında bu butiği projelendirdim. Ben bu butikte neler hayal ediyorum neler yapacağım, diğer butiklerden farkım ne olacak bunu yazılı olarak proje şeklinde sundum 5 yıllık planımı programımı çizdim. Serpirellanın bir yol haritası var ve bunu hem onlar hem ben biliyoruz.

Birazda zorluklardan bahsetmek istedik.

-Kadın olarak sektörlerde bulunmak zaten yeterince büyük bir zorluk. Onun dışında mesleğimin birebir zorluğu olarak şunu söyleyebilirim ki biz kadınlar çok ayrıntıcıyız. Alacağımız şeyin her ayrıntısı bize uygun olmalı. Kumaşı, oturuşu, işlemesi, dekoltesi, kısalığı, uzunluğu deseni her şeyi bizim için çok önemli. Kadınlarla olan her iş zordur. Yine de yaparken zevk aldığım işi yapıyorum. Ayrıca ben Biga’nın kızıyım. Müşteri profiline aşina olmam,  aşağı yukarı talepleri biliyor olmam bana avantaj sağlıyor. Başka bir yerde bir işletme açmış olsaydım bu konuda tutunamayabilirdim.

Okuduğu okulla yaptığı işin bağlantısı olmamasından yola çıkarak, okumak sizce gerekli mi diye sorduk.

-Kesinlikle işletmeciler buna gerek yok diye düşünmemeli. İnsanın bir çemberden geçmesi gerekiyor. O çarkta yoğrularak, bir şeyler öğrenecek ki sonra işletmesini açacak. İnsanın ufkunu genişleten,  kişiliğe ciddi anlamda katkı sağlayan bir şey okumak. Okuduğum okulla sektör aynı olmasa da okulda öğrendiklerimin faydasını fazlaca görüyorum. İnsan ilişkileri içinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka üniversite okunmalı.

İş hayatında insanların farklı bir kimliğe büründüğünü hepimiz biliriz, kendisi bu konuda nasıl bir politika izliyor öğrenmek istedik.

-Ben her zaman samimiyetten yanayım. İnsanların esneme payı olsa da karakterini değiştiremezsin. İş disiplini evet olmalı ama benim hayatımda zaten disiplin ön sıralarda olduğu için iki hayatım arasında fark olmuyor.

Bir işi severek yapmak veya sevmeyerek yapmak arasında fazlaca farklar yaşanıyor. Bu farkları birde Serpil hanımdan dinlemek istedik.

-Yalnızca severek yaptığınız işleri karşıya geçirebilirsiniz. Öğretmenlik gibi düşünün, mesleğinizi sevmeden yaptığınız sürece öğrencilerinize hiçbir şey öğretemezsiniz. Bizim butik işlerinde de nasıl kendiniz severek giyiniyorsanız bu işi severek yaptığınızda da karşınızda ki giyindiğinde yine aynı zevki hissediyorsunuz. Her şeye ticari bakmak verilen hizmeti de her zaman sıkıntıya sokar.

Biz hem kadın hem de bir girişimci olarak Serpil hanımın kadınların iş hayatında bulunması hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Aynı zamanda kadınlarla konuştuğunda onlara girişimci olmak konusunda ne söyleyeceğini de dinlemek isteriz.  

-Kadınlar her yerde olmalılar. Sadece iş hayatında değil.  İş hayatıyla sınırlandırmamak gerektiğini düşünüyorum. Siyasette, sokakta, sanatta, sahnede, olmalılar. İş hayatı benim için eşittir özgüven demek. İnsan kendi emeğiyle, kendi parasını kazanınca, çalışmayan bir insana göre kesinlikle çok daha özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde durmanın anlamını biliyor oluyor. Ayrıca iş hayatında bulunduğunuzda sosyal de oluyorsunuz. Bir sürü insan tanıyor, bir sürü insanın fikirlerini dinliyor bakış açınızı daha da genişletiyorsunuz. Bir sürü hayat tanıyorsunuz, görüyorsunuz ve bunlar sizin tecrübeleriniz oluyor. Mutlaka iş hayatında kadınlarında olması gerektiğini düşünüyorum.

-Kadınlar istedikleri her şey olabilir. Her şeyi başarabilir. Yaptıkları ve oldukları şeyde mutlu olsunlar önemli olan bu. Sıfatların hiçbir önemi yok. İnsan mutlu olmadığı sürece maalesef ki sıfatlarının gereğini de yerine getiremiyor. Benim hayatta kendime koştuğum şartta budur. Bu gün girişimci yarın anne öbürgün başka bir şey olabilirim fakat ne olursa olsun mutlu olmalıyım. Onlara da tek önerim budur.

Hepimizin illa ki insanlarda değiştirmek istediği bir kısım vardır. Eğer siz olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz diye soruyoruz.

-İnsanda ki kötü niyeti değiştirmek isterdim. İnsanın içine bir kere girdiğinde çıkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Gelecekte belki ameliyatla alınabilir. Ama ben kesinlikle insanın ruhundan, kalbinden, aklından kötü niyeti çekip almak isterdim.

Serpil hanımla röportajımız gerçekten zevkli geçti. Samimiyetine, dik duruşuna, cesaretine hayran kaldık. Kadınlarımızın bu duruştan örnek alması gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlar istedikleri her şeyi yapmalı, istedikleri her şey olmalı. Cesaretini toplamalı, başarabileceğine inanmalı. Sayımızı arttırmalıyız. Günden güne artıyoruz biliyorum ve daha da artacağız. Sevgilerimle…

Buse Duman

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yöneltilen İddalara Çan Belediyesinden Cevap
    »    
Ayvacık Belediyesi Üst Yapı Çalışmalarına Hız Verdi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
    »    
Çanakkale’de Okul Müdürü Skandalı
    »    
Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı
    »    
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
    »    
Başkan Işık Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
    »    
Batuhan Biga’nın Gururu
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Raporu
    »    
Çanakkale Merkezli 8 İlde FETÖ Operasyonu
    »    
Naim Süleymanoğlu’na Son Görev
    »    
Çanakkale Belediyesi’ne Uygulama Ödülü
    »    
Naim Süleymanoğlu’nu Kaybettik!
    »    
Facianın Eşiğinden Dönüldü
    »    
Sanat, Sanatsever Bigalıları Büyüledi
    »    
Biga Belediyesi’nde Kiosk Kolaylığı
    »    
Biga’da Öğrencilere Akıllı E-Dershane
    »    
Karabiga’da Vatandaş Ölü Bulundu
    »    
Depremzedelerimizin Yaralarını Sarıyoruz
    »    
Kış Geliyor Mu?
    »    
Yoldan Çıkan Tır Ev ve Elektrik Direklerine Çarptı
    »    
Sınavlara Çalışan Öğrencilere Sandviç İkramı
    »    
İşyeri Tehlike Sınıfınızı Kontrol Ediniz
    »    
İsrail’i Model Alalım
    »    
Özel Can Hastanesinden Şekersiz Tatlı Semineri
    »    
Kelebek Mobilya’dan Asaletli Bir Dokunuş
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Kombilerde Bakımın Önemi ve Gerekliliği
    »    
Sanat, Atatürk Kültür Merkezi’nde
    »    
Erasmus Projesi İlgili Kurum Personel Toplantısı Yapıldı
    »    
KOAH Ne Kadar Yakınımızda?
    »    
CHP Gençlik Kolları Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
    »    
Biga Ovası Sulama Birliği Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Belediyesi ve STK’lardan İndirimli Alışveriş Ortaklığı
    »    
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
    »    
Biga TSO’da Girişimci Adaylarına Sertifikaları Törenle Verildi
    »    
Kelebek Mobilya’da 2018 İndirim Fırsatları Başladı
    »    
Biga Belediyesinden Basın Açıklaması
    »    
İl Sağlık Müdürlüğünden Diyabet Haftası Etkinliği
    »    
Pomak Dernekleri Federasyonu 2.Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirdi
    »    
Mantar Sezonu Yaşanıyor, Dikkat!
    »    
Stajyer Avukatlara İlk Ders
    »    
Bigaspor Yönetimi Merak Edilenleri Yanıtladı
    »    
Atatürk’ü Anmak İçin 140km Pedal Çevirdiler
    »    
Biga, Sporda da Okullarına Destek
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz;
    »    
Her şey Hastanede Gördüğü Kız Çocuğu ile Başladı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (14)
    »    
Biga’dan Türkiye Karate Şampiyonu Hale Nur Börtül
    »    
Biga TSO Üyeleri Doğa Yürüyüşünde Buluştu
    »    
Futbol Müsabaka Sonuçları
    »    
Karabiga’da Zirve Sevinci
    »    
"Bana Birşey Olmaz" Dedi.. Hayatını Kaybetti..
    »    
Bigaspor Şampiyonluk Aşkına
    »    
79’uncu Yılda 79 Fidan
    »    
Karanlıktan Aydınlığa...
    »    
Çiçeklidede Sultanları Filesinde
    »    
“İmara Değil, Halka Açılsın”
    »    
Biga TSO’dan Ziyaret
    »    
Başkan Işık’tan Öğrencilere 10 Kasım Sürprizi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya Üçüncü Çeyrekte Yüzde 77 Büyüdü
    »    
Organ Bağışı Bağışçı Ailelerle Fidan Dikildi
    »    
Çanakkale Milletvekilinden ÇTSO’ya Ziyaret
    »    
Milli Eğitim Bakanının Engelli Öğrenciler Konusunda Vicdanı Rahat mı?
    »    
ÇTSO KOSGEB Girişimcilik Kurslarına Destek Vermeye Devam Ediyor
    »    
Hafta Sonu Biga Spor Dolu
    »    
10 Kasımda Atamızı Minnet ve Özlemle Andık
    »    
Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 21 Milyon 940 Bin 757 Oldu
    »    
25 Kilo Esrar Operasyonla Ele Geçirildi
    »    
TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu’ndan ÇTSO’ya Ziyaret
    »    
Organ Bağışı İçin AK Parti İl Başkanlığından Destek
    »    
Göktepe Köyündeki Kadınlardan Projeye Yoğun İlgi
    »    
Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine ziyaret
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: "Enis Berberoğlu İvedilikle Tahliye Edilmelidir"
    »    
Biga’da 10 Kasım’da Anma Yürüyüşü yapılacak
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Öğrencinin Başı Atatürk Büstü ile Duvar Arasına Sıkıştı
    »    
Biga Dernekler Platformu 6. Toplantısı Cafe Laf Lafa’da Yaptı
    »    
Geleceğin Bigası İnşa Ediliyor
    »    
83 Yaşında Yeni Bir Hayata Başladı
    »    
Kıbrıs Şehitleri Caddesinde Kazalar Sürüyor
    »    
2017-2018 Sezonu U 16 Ligi Teknik Toplantısı Yapıldı
    »    
Yeni Hastanede Radyoterapi Ünitesi Hizmete Başladı
    »    
Keloğlan Bigalı Minikler İçin Sahnedeydi
    »    
Öz’den Basın Açıklaması
    »    
Okul Öncesinde Montessori Dönemi
    »    
Karabiga’da Elektrik Üretimi Başlıyor
    »    
Yükseköğretim Kalite Kurulundan Ziyaret
    »    
Biga MEM’den Teknik Destek
    »    
Yine Yol Çalışması Yine Kaza
    »    
Çanakkale’li Emine Avrupa Şampiyonu!
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
ÇOMÜ’lü Üsteğmen Mehmet Sakallı Şehit Oldu
    »    
Araç Şarampole Yuvarlandı: 1 Yaralı
    »    
Atatürk ve Cumhuriyet Konulu Nümismatik Sergi Açıldı
    »    
TSO’da 20.Dönem Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi
    »    
Şadan Doğan Anaokulu’ndan Farkındalık
    »    
Biga TSO, Çorlu’da
    »    
Siyer-i Nebi Yarışması
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İsrail’i Model Alalım
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Müneccim Olmaya Gerek Yok
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0