Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Beraberlik Galip Geldi      Mehmet Tınaz Güven Tazeleyerek 5. Kez Başkan Oldu      Sevgi İzi, Biga’da Hayata Geçti      Biga TSO’dan Yılın Son Girişimcilik Eğitimi      Avukat Halil Yağan Göreve Talip      Biga Belediyesi Korosu Türkülerle Gönüllerde Taht Kurdu      Çanakkale Barosu’nda Ruhsat Töreni Heyecanı      Selçuk Görgel Mağduru İntihara Kalkıştı      Türkiye Gerçeği      Çanakkale Güç Birliği Platformundan Açıklama      Çan’a 8’nci Spor Aktivite Alanı      AK Parti Tülay Ömercioğlundan: Aday Adayı Açıklaması      Kartallar ve İnsanlar       Aradık, sorduk; "Nedir Bu #DuvarıAş?"      Ünlü Müteahhitten Haber Alınamıyor      Tarihî Alan Başkanlığından“Koruma Mevzuatı” Konulu Eğitim Verildi      CHP Biga İl Genel Meclis Üyeliği İçin Seçimler Sonuçlandı      Karamsar Bir Yazı      Biga TSO’dan Sertifika Töreni      Başkan Kuzu’dan Diyabet Farkındalığına Destek     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’da ki Trendlerin Öncüsü Serpirella!
02 Ekim 2017 Pazartesi 12:00
12
14
16
18


Girişimciğin ne olduğuna dair örnekler bulmak için yola çıktık. Girişimciliğin sermayeden ibaret olmadığını söylemiştik. Her şeyden önce olması gereken özgün bir fikir bunun devamında gerekli tek şey cesaret. Hayatta böyle değil midir? Değil girişimcilik, her hangi bir konuda başarı istiyorsak her zaman en iyi dostumuz cesaretimiz olmalı. Cesaretimizle başladığımız her işte, attığımız her adımda başarıyı er ya da geç yakalayabiliriz. İnsan istediği her şeyi başarabilir, kendine bunu hatırlatmalı ve hayat yolunda hayallerinin peşinden gitmeye karar verdiğinde yalnızca bunu düşünmelidir.

‘’İnsanlardan kötü niyeti çekip almak isterdim.’’

Kadınlar ve girişimci hayat öykülerini araştırmaya devam ediyoruz. Sırada ki durağımız, Serpil hanım yani Serpirella Butik.

Sadece temelinde para verilip açılan bir işletme olmayan Serpirella’nın özelliği KOSGEB ile açılmış olması. KOSGEB nedir diye sorgulayanlar olacaktır eminim. Onlar için özet geçecek olursam İş-Kur ve TSO’nun ortak çalışma olarak yürüttüğü, girişimci ışığı taşıyan, girişimci olduğunu kanıtlayabilen insanlara işletmeci eğitimi ve yüklü bir miktar hibe parası verilen bir uygulama. Eğer konuyla ilgili yetkililere hayallerinizi ve planlarınızı anlatır, projelendirir en önemlisi ise bunu karşıya geçirebilirseniz size ellerinden gelen desteği veriyorlar.

Serpirella Butik ise aynı bu şekilde Serpil hanımın Biga’ya geri döndüğünde şimdi ‘’ne yapacağım?’’ ‘’Yol haritam ne olmalı?’’ dediği sıralarda sosyal medyadan KOSGEB’in tanıtımını görmesi üzerine ilk önce hayal daha sonra proje ve en son icraata dönüşerek bizlere hizmet vermeye başlamıştır.

Serpil hanımdan kendisini tanıtmasını istedik.

-İsmim Serpil Baykal, 31 yaşındayım, bir tane oğlum var. Bigalıyım, üniversiteyi İstanbul’da dört yıl konservatuar olarak okudum. Klasik Türk Müziği okudum fakat bu alanda ilerlemeyi seçmedim. Bir yılı geçti ki bu işletmenin sahibiyim.

Serpil hanım daha önce İstanbul’da 10 yıl boyunca birçok iş denemiş, fakat 2 yıl önce Biga’ya dönüş yaparak işletmesini açmış.

İşletmesi hakkında da bilgi vermesini de rica etmeden durmadık. Ayrıca neden bu sektör bunu da merak ediyorduk.

-Çok keyifli bir iş. Zaten bu yüzden tercih ettim. Butik açmadan önce de bu sektöre aşırı ilgi besliyordum. Hem yurt dışı hem de yurt içi takiplerini düzenli olarak yapıyordum. Sonrasında ise bu alanda başarılı olabileceğimi düşündüğüm için giriş yaptım.

Bu kararı nasıl aldığını daha doğrusu girişimci olmaya nasıl karar verdiğini sorduk. Aldığımız cevap bir hayli tatmin ediciydi.

-Biga’ya dönüş yaptığımda bir iş yaratmalıydım. Eğer KOSGEB’ten haberdar olmasaydım kendi işletmemi açarken bu kadar cesaretli olamazdım. Benim bu kadar hevesle başlamamı sağlayan KOSGEB oldu çünkü çok ciddi bir destek. Lansmanlarını sosyal medyadan görerek başvurdum. Mülakatlara girdim. İş görüşmesi kıvamında mülakatlar yapılıyor. Projenizi sunuyor,  hayallerinizi anlatıyorsunuz onlarda beğenir, etkilenirse sizi kursa davet ediyorlar. Bu kurs 9 günlük bir kurs. Çok kapsamlı bir eğitim. Bence şuan işletmesi olan herkesin alması gereken bir kurs olduğunu düşünüyorum. Bana çok ışık tuttu, vizyonumu genişletti. Daha sonrasında bu butiği projelendirdim. Ben bu butikte neler hayal ediyorum neler yapacağım, diğer butiklerden farkım ne olacak bunu yazılı olarak proje şeklinde sundum 5 yıllık planımı programımı çizdim. Serpirellanın bir yol haritası var ve bunu hem onlar hem ben biliyoruz.

Birazda zorluklardan bahsetmek istedik.

-Kadın olarak sektörlerde bulunmak zaten yeterince büyük bir zorluk. Onun dışında mesleğimin birebir zorluğu olarak şunu söyleyebilirim ki biz kadınlar çok ayrıntıcıyız. Alacağımız şeyin her ayrıntısı bize uygun olmalı. Kumaşı, oturuşu, işlemesi, dekoltesi, kısalığı, uzunluğu deseni her şeyi bizim için çok önemli. Kadınlarla olan her iş zordur. Yine de yaparken zevk aldığım işi yapıyorum. Ayrıca ben Biga’nın kızıyım. Müşteri profiline aşina olmam,  aşağı yukarı talepleri biliyor olmam bana avantaj sağlıyor. Başka bir yerde bir işletme açmış olsaydım bu konuda tutunamayabilirdim.

Okuduğu okulla yaptığı işin bağlantısı olmamasından yola çıkarak, okumak sizce gerekli mi diye sorduk.

-Kesinlikle işletmeciler buna gerek yok diye düşünmemeli. İnsanın bir çemberden geçmesi gerekiyor. O çarkta yoğrularak, bir şeyler öğrenecek ki sonra işletmesini açacak. İnsanın ufkunu genişleten,  kişiliğe ciddi anlamda katkı sağlayan bir şey okumak. Okuduğum okulla sektör aynı olmasa da okulda öğrendiklerimin faydasını fazlaca görüyorum. İnsan ilişkileri içinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka üniversite okunmalı.

İş hayatında insanların farklı bir kimliğe büründüğünü hepimiz biliriz, kendisi bu konuda nasıl bir politika izliyor öğrenmek istedik.

-Ben her zaman samimiyetten yanayım. İnsanların esneme payı olsa da karakterini değiştiremezsin. İş disiplini evet olmalı ama benim hayatımda zaten disiplin ön sıralarda olduğu için iki hayatım arasında fark olmuyor.

Bir işi severek yapmak veya sevmeyerek yapmak arasında fazlaca farklar yaşanıyor. Bu farkları birde Serpil hanımdan dinlemek istedik.

-Yalnızca severek yaptığınız işleri karşıya geçirebilirsiniz. Öğretmenlik gibi düşünün, mesleğinizi sevmeden yaptığınız sürece öğrencilerinize hiçbir şey öğretemezsiniz. Bizim butik işlerinde de nasıl kendiniz severek giyiniyorsanız bu işi severek yaptığınızda da karşınızda ki giyindiğinde yine aynı zevki hissediyorsunuz. Her şeye ticari bakmak verilen hizmeti de her zaman sıkıntıya sokar.

Biz hem kadın hem de bir girişimci olarak Serpil hanımın kadınların iş hayatında bulunması hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Aynı zamanda kadınlarla konuştuğunda onlara girişimci olmak konusunda ne söyleyeceğini de dinlemek isteriz.  

-Kadınlar her yerde olmalılar. Sadece iş hayatında değil.  İş hayatıyla sınırlandırmamak gerektiğini düşünüyorum. Siyasette, sokakta, sanatta, sahnede, olmalılar. İş hayatı benim için eşittir özgüven demek. İnsan kendi emeğiyle, kendi parasını kazanınca, çalışmayan bir insana göre kesinlikle çok daha özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde durmanın anlamını biliyor oluyor. Ayrıca iş hayatında bulunduğunuzda sosyal de oluyorsunuz. Bir sürü insan tanıyor, bir sürü insanın fikirlerini dinliyor bakış açınızı daha da genişletiyorsunuz. Bir sürü hayat tanıyorsunuz, görüyorsunuz ve bunlar sizin tecrübeleriniz oluyor. Mutlaka iş hayatında kadınlarında olması gerektiğini düşünüyorum.

-Kadınlar istedikleri her şey olabilir. Her şeyi başarabilir. Yaptıkları ve oldukları şeyde mutlu olsunlar önemli olan bu. Sıfatların hiçbir önemi yok. İnsan mutlu olmadığı sürece maalesef ki sıfatlarının gereğini de yerine getiremiyor. Benim hayatta kendime koştuğum şartta budur. Bu gün girişimci yarın anne öbürgün başka bir şey olabilirim fakat ne olursa olsun mutlu olmalıyım. Onlara da tek önerim budur.

Hepimizin illa ki insanlarda değiştirmek istediği bir kısım vardır. Eğer siz olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz diye soruyoruz.

-İnsanda ki kötü niyeti değiştirmek isterdim. İnsanın içine bir kere girdiğinde çıkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Gelecekte belki ameliyatla alınabilir. Ama ben kesinlikle insanın ruhundan, kalbinden, aklından kötü niyeti çekip almak isterdim.

Serpil hanımla röportajımız gerçekten zevkli geçti. Samimiyetine, dik duruşuna, cesaretine hayran kaldık. Kadınlarımızın bu duruştan örnek alması gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlar istedikleri her şeyi yapmalı, istedikleri her şey olmalı. Cesaretini toplamalı, başarabileceğine inanmalı. Sayımızı arttırmalıyız. Günden güne artıyoruz biliyorum ve daha da artacağız. Sevgilerimle…

Buse Duman

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Mehmet Tınaz Güven Tazeleyerek 5. Kez Başkan Oldu
    »    
Sevgi İzi, Biga’da Hayata Geçti
    »    
Biga TSO’dan Yılın Son Girişimcilik Eğitimi
    »    
Avukat Halil Yağan Göreve Talip
    »    
Biga Belediyesi Korosu Türkülerle Gönüllerde Taht Kurdu
    »    
Çanakkale Barosu’nda Ruhsat Töreni Heyecanı
    »    
Selçuk Görgel Mağduru İntihara Kalkıştı
    »    
Türkiye Gerçeği
    »    
Çanakkale Güç Birliği Platformundan Açıklama
    »    
Çan’a 8’nci Spor Aktivite Alanı
    »    
Kartallar ve İnsanlar
    »    
Aradık, sorduk; "Nedir Bu #DuvarıAş?"
    »    
Ünlü Müteahhitten Haber Alınamıyor
    »    
Tarihî Alan Başkanlığından“Koruma Mevzuatı” Konulu Eğitim Verildi
    »    
CHP Biga İl Genel Meclis Üyeliği İçin Seçimler Sonuçlandı
    »    
Karamsar Bir Yazı
    »    
Biga TSO’dan Sertifika Töreni
    »    
Başkan Kuzu’dan Diyabet Farkındalığına Destek
    »    
Mutlu Bebekler, Hoşgeldin Bebeğim Partisi’nde
    »    
Hareketli Ol Diyabet Olma
    »    
Kaçak İçki Operasyonu’nda Rekor Ceza!
    »    
“Türkiye Bisiklet Turu’na Çanakkale Etabı Eklendi”
    »    
Düşünce Özgürlüğü Değil Provokatörlük!
    »    
Obezite Okulu Çalışmalarına Devam Ediyor
    »    
Diyabet Hastalarına 5 Kritik Kış Önerisi
    »    
CHP’de Gözler Ön Seçimde
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Uzman Kadrosu Güçleniyor
    »    
ÇTSO Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenledi
    »    
Ceylan Dur Durak Bilmiyor
    »    
Karabiga Belediye Gençlikspor Bir Puanla Döndü
    »    
Biga FB Yeni Yönetim Ziyaretleri
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(4)
    »    
Biga MYO’ dan Atamıza Anma Töreni
    »    
ÇTSO’dan Üye Ziyaretleri
    »    
AK Parti Merakla Beklenen Aday Adaylarını Tanıttı
    »    
Böbrek Nakline Fidan Dikip Yürüyüşle Dikkat Çektiler
    »    
Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri
    »    
Ertelenen Konserin Tarihi Belli Oldu
    »    
Ahmet Elbi Göreve Hazır
    »    
Ortur’da Bir Mahalle Görüntüsü Oluşmaya Başladı
    »    
Rıdvan İpek İle Daha İyisi İçin Yeniden
    »    
9 Ortaokulda Nutuk Dağıtıldı
    »    
Atatürk´ün Kalpaklı Şablonu 615 İsimden Oluştu
    »    
Karabiga’da İlk Aday Adaylık Başvurusu Uslu’dan
    »    
Çanakkale Barosu’ndan "CMK Uygulamaları" Konulu Seminer
    »    
Biga TSO Üyelerine Krizde Liderlik Semineri
    »    
Gümüşçay’a Genç Başkan Aday Adayı
    »    
Doğan Kardeşleri Canlandıran Yetenekli Oyuncular Ödüllendirildi
    »    
Bir Arada Olma Sebepleri Kaliteli ve Sağlıklı Yaşam
    »    
Biga Belediyesi Anma Konserini Erteledi
    »    
Atatürk Hatıra Ormanı’nda Fidan Diktiler
    »    
BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Sen Anlamadıktan Sonra “İbadet Türkçe Olmuş, Arapça Olmuş” Ne Fark Eder?
    »    
Başkan Işık’tan Krizden Kurtuluş Önerisi
    »    
Özlem, Minnet ve Saygıyla Anıyoruz
    »    
Karabiga’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi
    »    
Çan Belediyesi Termal Kent Sağlıklı Yaşam Merkezi Faaliyete Başladı
    »    
Biga Belediye Başkanlığı İçin AK Parti’den İlk Aday Adayı Erdoğan
    »    
Pastırmacı Görevden Kaçmıyor
    »    
Biga´da Maddi Hasarlı Kaza
    »    
Biga’dan Çorum’a Yardım Eli Uzandı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Eğitimleri
    »    
Ceylan, Çanakkale’nin Yollarını Ulaştırma Bakanına Sordu
    »    
Biga’da Tarla Süren Çiftçiye GBT Gözaltısı
    »    
Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Çanakkale Ticaret Borsası’nda Yapıldı
    »    
Karabiga Mustafa Kemal İlkokulunda Teknoloji Eğitimi Semineri
    »    
Çanakkale’de Şehit Düşen İlk Askerlere Anma Töreni Yapıldı
    »    
Çanakkale İli Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Dernekler Platformundan Ziyaret
    »    
Özgül Öğrenme Güçlüğü
    »    
Armutçuk Dağı’na Pazar Gezisi
    »    
Çan Belediyesinden Suya Zam Yok İndirim Var
    »    
Yine Aynı Gemi Gökçeada 1 Gemisi Arızalandı!
    »    
Termik Santralinde Yaşanan İş Kazasının Takipçisi Olacağız
    »    
Fatih İlkokulu Yeni Okul Binası İnşaat İhalesi Yapıldı
    »    
ÇTSO’da Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Tatbikat Gerçekleştirildi
    »    
Biga’da “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor”
    »    
Termik Santralde Patlama: Genç Yaşta Hayatını Kaybetti
    »    
Emre Kınay’dan Kahkaha Tufanı
    »    
18 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
    »    
ÇTSO 20 No’lu Meslek Grubu Üyeleri Bir Araya Geldi
    »    
Biga TSO, Eğitim Seminerlerine Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(3)
    »    
Çan’da Termik Santral Patlaması 1 Ölü 1 Yaralı!
    »    
Gümüşçayspor:3 Arslancaspor:1
    »    
Odak Grup Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
Biga MYO’da Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Konulu Konferans Düzenlendi
    »    
İl Kadın Kolları Başkanı Kızılay Haftasını Kutladı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Son Dakika! Çınardere Köyünde Korkunç Kaza
    »    
Müge Anlı’nın Başlattığı Proje Biga’da da Uygulanacak
    »    
Ergün Erkap: “Boşnaklara hizmetleri asla unutulmayacak”
    »    
Biga’da Bir İlk, Alternatif Dürüm Evi Açıldı
    »    
Uzman Tarihçi ve Araştırmacılar Tarihi Alanda
    »    
İl Milli Eğitim Müdüründen Evim Okulum, Okulum Evim Projesi
    »    
“Düşlerimizdeki Troia” Sanatseverlerle Buluştu
    »    
Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Voleybol Turnuvası
    »    
CHP Milletvekili Burak Erbay ve PM Üyesi Haluk Pekşen’den Ziyaret
    »    
Biga Meslek Yüksekokulunda İHA’lar konulu Konferans Düzenlendi
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Türkiye Gerçeği
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(4)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Kartallar ve İnsanlar
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0