Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı      Miyomu Rahminden Büyük Çıktı      Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi      100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı      Haftalık Faaliyet Programı 25.05.2019 – 31.05.2019      Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret      Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar      Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi      21 Mayıs Dünya Süt Günü      Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi      Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama      Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz      Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi      Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim       Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı
05 Şubat 2016 Cuma 12:00
12
14
16
18


Biga Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı 2 Şubat 2016 Salı günü Biga Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı. Toplantıda Belediye Başkanı Işık, dolmuş ihalesi ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendirdi ve ayrıca Çavuşköy ve Yeniceköy’e doğalgaz müjdesi verdi. 

Doğalgaz çalışmaları için hazırlanan İlave İmar Planı ile ilgili görüşmelerde AKP Sözcüsü Cahit Bakan’ın itirazı üzerine Biga Belediye Başkanı İsmail Işık şöyle konuştu:

“Bu planın yapılmasının amacının ‘2016 yılında Çavuşköy ve Yeniceköy’e doğalgaz verilmesi’ olduğu, zaten komisyondaki arkadaşlarımız tarafından ifade edildi. Daha önceki meclis gündeminde ben de ifade etmiştim. Amacımız Yeniceköy’e ve Çavuşköy’e kalıcı imar planı yapmak değil.Çavuşköy ve Yeniceköy’e 2016 yılından itibaren doğalgaz verilmesini hızlandırmak için bu teklifler yapıldı. Bizde onun üzerine zaten Revizyon İmar Planı ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. O kapsamda bunu gerçekleştirmiş olduk. ‘Oldu bitti’ye getirilmesi söz konusu değil. Belediye Meclisimizde bu konuyu daha önce de görüştük. Bu plana ilişkin herhangi bir imalat yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ruhsat ile ilgili başvuru talepleri değerlendirilmeyecek. Plana göre herhangi bir kat artışı ya da önemli bir değişiklik yok. Mevcut yapıyı koruduk. Yaklaşık 10 bin lira harcandı, imar düzenlemeleri için. Buradaki amaç; Çavuşköy ve Yeniceköy mahallelerimizin doğalgaz sorununu çözmek.”

Görüşmeler sonunda İmar Komisyonu raporu anayasaya uygun şekilde ÇavuşköyMahallesi ve Yeniceköy Mahallesi için hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı, nazım imar planlarına uygun olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planları ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.

Biga Belediyesi’ne ait Alişdede Bilgi Kültür ve Sanat Evi’nde, Dumlupınar Ortaokulu tarafındanana sınıfı amacıyla kullanılan sınıfın, ücretsiz olarak kullanım süresinin 30 Haziran 2016 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

Yeniceköy, Çavuşköy, Şirintepe ve Aksaz’da isimsiz sokaklara isim verilmesi kararı İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Biga sınırları dâhilinde yapılacak yapıların bodrum katlarında yalnızca otopark yapılması amacıyla su basmanı seviyesini aşmamak koşuluyla otopark alanının ve girişlerinin tesviyesine izin verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Biga Şehir Parkı inşaatının yapımı işinde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan kredi kullanılmasına ilişkin kararda konuşan Başkan Işık; “Şehir Parkı 18 uygulamasına takıldığı için imalatı gecikti. İller Bankası da cari durum ile ilgili karar istediği için geçen yıl almış olduğumuz kararı tekrar uyguluyoruz. Yeni bir borçlanma değil. 2015 yılında almış olduğumuz kararın güncellenmesiyle ilgili bir prosedürün yerine getirilmesine dair bir konudur” dedi.

AKP sözcüsü Cahit Bakan tarafından “Başkanım, belediyemizin İller Bankası’na ne kadar borcu var?” sorusu üzerine Başkan Işık şöyle konuştu:

“Belediyemizin İller Bankası’na bizim dönemimizde kullandığımız 12 milyon lira borcu var. Atatürk Kültür Merkezi’ne alınan 10 milyon ve 2 tane 1’er milyonluk araç alımı için kullandık. Araç alımları gerçekleştirildi. Onlara 1 milyon lira kullanıldı. 1 tanesine 1 milyon yetmedi, bir tanesi de 20-30 bin lira arttı. Artan kısmını da biz almadık onlarda kaldı.Geçmiş dönemlere göre fazla borçlanmadık.”

Biga Şehir Parkı inşaatı yapımı işinde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 4 milyon lira kredi kullanılması için Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’a yetki verildi.

Biga’da faaliyet gösteren spor kulüplerinin yardım talebi de görüşüldü. Amatör spor kulüplerinin mali imkânlarının yetersiz kalmasından nedeniyle Bigaspor’a 25 bin lira, Adaspor’a 10 bin lira, Çiçeklidedespor ve Kavaklıspor’a 5’er binlira nakdi yardım yapılması kabul edildi.

Başkan İsmail Işık, Belediye Meclis Toplantısı sonrası Meclis üyelerini bilgilendirdi. Başkan Işık şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz hafta Perşembe günü yapılan minibüs ihalesiyle de ilgili kısaca Meclisimizi bilgilendirmek istiyorum. 10 adet yeni hattın, bugüne kadar yapılmamış bir yöntemle, açık arttırma usulüyle ihalesini gerçekleştirdik. İhaleye 31 kişi katıldı. Hak bedeli 4 milyon 127 bin lira ve 31 bin lira da dosya bedeli olmak üzere toplam 4 milyon 158 bin lira belediyemize gelir kazandırdık. İhale; katılımcıların yanı sıra Belediye Encümeni huzurunda yapıldı. İhale sonucunda, katılımcılara da şeffaflık konusunda herhangi bir endişelerinin olup olmadığını da sorduk. Bugün de yine o 10 hattı alan arkadaşlarımızla toplantı yaptık. 30 gün süre olmasına rağmen; bazı arkadaşlar Şubat ayının 15’ine kadar belgelerini tamamlayacaklarını söylediler. 29 Şubat’a kadar tüm kazananlar belgelerini tamamlayacaklar. Bu ihaleyle ilgili sorusu olan veya kafasında soru işareti olan Meclis Üyemiz varsa, açıklama konusunda sorunumuz ya da çekincemiz yok. Kısaca geçmişten de bahsedeyim. Şehir içi minibüslerimiz 2002 yılında 20 araçla başlamış. Daha sonra 21 tane dolmuş taksi buraya eklenmiş ve araç sayısı 42’ye çıkmış. 2008 yılında o zamanki rakamla 50 bin lira üzerinden bir kura çekimi gerçekleşmiş ve alıcılar kurayla belirlenmiş. Araç sayısı 50’ye çıkmış. Geçen Meclisimizde aldığımız kararlar doğrultusunda Biga’nın büyümesi, minibüslerin yetersiz kalması ve çok sayıda şikâyetin gelmesi bizi bu çalışmaya yönlendirdi. Minibüslerin yetersiz geldiği ile ilgili vatandaş şikâyetleri de elimizde mevcut. Minibüslerle ilgili 100’e yakın şikâyet ve istek var. Bu kapsamda siz değerli meclis üyelerimizin de desteğiyle araç sayımız 60’a çıktı. Bundan sonra Biga’mıza yeni katılan Çavuşköy ve Yeniceköy mahallelerimizin daha hızlı hizmet alabilmesi açısından bizim için önemli bir ihaleydi. Ayrıca söylemem gerekir. Şehir içi kooperatifimize de bu alıcılar 12 bin 500’er lira katılım payı ödeyecekler. Bu bilgi ihaleye gireceklere daha önceden paylaşıldı. Mesela Ağaköy’deki 5 araç daha önceki dönemde Encümen huzurunda belirlenmişti. Biz bu 5 aracı da önümüzdeki dönemde açık arttırma yöntemiyle ihale etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Başkan Kuzu’dan Öğretmenler Günü Yemeği
    »    
Biga Belediyesi’nin 17’nci Temizlik Aracı Bornova’dan
    »    
Biga Belediyesinden Bir Ücretsiz Otopark Daha
    »    
Çan Belediyesi 7’nci Spor Aktivite Alanını Hizmete Sundu
    »    
Başkan Işık’tan Emekli Astsubaylar Derneği Ziyareti
    »    
Çan Belediyesinden Çarşı Merkezine “Yer Altı Çöp Konteyneri”
    »    
Çan’da Trafolara Belediye Eli
    »    
Çan Belediyesi 15 Temmuz Atış Poligonuna Görkemli Açılış
    »    
Çan Belediyesi’nden Gençlere Kariyer Danışmanlık Hizmeti
    »    
Biga Belediyesi Halk Pazarı Dua ile Açıldı
    »    
Karabiga’da Yol ve Kaldırım Çalışmalarına Devam
    »    
Çan Belediyesi Whatsapp Hizmetiyle Vatandaşa Daha da Yakın
    »    
Çan Belediyesi Yaz Spor Okulları 10. Mezunlarını Verdi
    »    
Fatih ve Atatürk Mahalleleri, Aile Sağlığı Merkezine Kavuşuyor
    »    
Başkan Kuzu, Yol Çalışmalarını Bizzat Takip Ediyor
    »    
Başkan Işık, ’yetiştirilsin’ Talimatı Verdi
    »    
Başkan Kuzu, “Çocuklarımız İçin Her Şeye Değer”
    »    
7. Yılında Çan Er Meydanı’nda Heyecan Yaklaşıyor
    »    
Haydi Çocuklar Sanat Atölyesine
    »    
Çavuşköy Gençlik Merkezi Kullanıma Hazır
    »    
Şehir Çan Belediyesi Ekipleri Tarafından Kuşatıldı
    »    
Geleceğin Sanatçılarını, Çocuk Sanat Atölyesine Bekliyoruz
    »    
Çavuşköy’de Yoğun Mesai
    »    
Biga Belediyesi’nden Eğitime Dev Destek
    »    
Biga Belediyesi Yaz Kurslarına Yoğun İlgi
    »    
Yüzlerce Öğrenci 10. Yaz Spor Okulları ile Yaza Merhaba Dedi
    »    
Başkan Kuzu Çevreci Belediyeciliğin Kitabını Yazıyor
    »    
Bisiklet Aldılar, Kitap Okuma Sözü Verdiler
    »    
Kepez Belediyesi Halk Plajına Mavi Bayrak
    »    
Haydi Çocuklar, Yaz Okulları İçin Kayıtlar Başladı
    »    
Girişimci Kadınlar Belgelerini Başkan Kuzu’dan Aldı
    »    
Çan Panayırına Yoğun İlgi
    »    
Ramazan Etkinlikleri Çanlı Çocukların Gönlünde Taht Kurdu
    »    
Çan Belediyesinde Mest Eden Semazen Gösterisi
    »    
10.Karabiga Priapos Deniz Festivaline Davetlisiniz
    »    
Çan Belediyesi 10. Ramazan Etkinlikleri’nde Musiki Ziyafeti
    »    
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun
    »    
Biga Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Başlıyor
    »    
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan Ziyaret
    »    
Çan Belediyesi’nden Girişimci Kadınlar İçin Bir Hamle Daha!
    »    
Çan Belediyesi 1 Ton Atık Pil Topladı
    »    
Çan Belediyesi 10. Ramazan Etkinliklerine Başladı
    »    
Başkan Işık, Yılın Annesini Ziyaret Etti
    »    
Başkan Işık’tan ’Hayırlı Tezkereler’ Mesajı
    »    
Ramazan Etkinliklerinin 10.Su da Çok Renkli Geçecek
    »    
"Biga Güzel Bir Değişim Yaşıyor"
    »    
Çocuklar Uçurtma Şenliği ile Doyasıya Eğlendiler
    »    
El Emeği Göz Nuru Sergisi Açıldı
    »    
Başkan Kuzu; “Kandiller Birlikte Güzel!”
    »    
ÇOMÜ 1. Proje Pazarının Gözdesi Çan Belediyesi Oldu
    »    
Biga Belediyesi, 1. Proje Pazarı’nda
    »    
Belediye Kreşlerinden Coşkulu 23 Nisan Kutlaması
    »    
Protokolden Gümüşçay ‘a Ziyaret
    »    
Biga Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
Karabiga’da Mutlu Son
    »    
Belediyeden Spor Kulüplerine Destek
    »    
Başkan Kuzu Çan’a 3. Kez “Altın Karınca” Kazandırdı
    »    
Gelibolu Belediyesi’nden Dar Gelirlilere Yakacak Yardımı
    »    
Halk Meclisi Hamdibey Mahallesi’nde Toplandı
    »    
Hayırsever Bigalı Ali Kıran’dan Park Alanı İçin Arsa Bağışı
    »    
Başkan Işık, Kurban Bayramı Öncesi Hazırlıkları İnceledi
    »    
Biga’nın Filizleri Destek Bekliyor
    »    
Yeni Muhtarlara Belediye’den Bilgisayar
    »    
Cumhuriyet Meydanı 94. Kurtuluş Yıldönümüne Hazırlanıyor
    »    
Başkan Işık’tan Öğrencilere Anlamlı ’Hoş Geldiniz’ Mesajı
    »    
Batı Cephesinde Güzellik Hakim!
    »    
Belediyenin Son İftarı Ada Mahallesinde
    »    
’Barış Güvercinlerinin Kanat Çırptığı Günlere Özlem Duyuyoruz’
    »    
Ramazan Etkinlikleri İptal Edildi
    »    
Belediye Şehit ve Gazi Aileleri İle
    »    
Zabıta Müdürü Şeker’den Çaylı Davet
    »    
Belediye Meydanı Yine Doldu Taştı
    »    
Biga Belediyesi İftarda Buluştu
    »    
Belediye İftarları Devam Ediyor
    »    
Ölçü Ve Tartı Aletlerinin Damga Ve Muayene İşlemleri Yapıldı
    »    
Belediye Meydanında İllüzyon Gösterisi
    »    
Başkan Işık, Mahalle Muhtarlarıyla İftarda
    »    
Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor
    »    
Biga Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Başladı
    »    
Biga Belediyesi’nden Miniklere; Çevre ve Çocuk Ajandası
    »    
Belediye Etkinlikleri Halkı Coşturdu
    »    
Kültür ve Sanat Etkinlikleri Basın Toplantısı
    »    
Biga Belediyesi Tarafından Piknik Etkinliği Düzenlendi
    »    
Çan Belediyesi İlaçlama Çalışmalarına Başladı
    »    
Çan Belediyesi Güreş Kulübünden Türkiye Şampiyonluğu
    »    
Başkan İle İcraatın İçinden
    »    
Karabiga Belediyesi’nde Ağaçlandırma Çalışmaları
    »    
Başkan Işık, Biga Koşusu’nda Birincilik Kupasını Verdi
    »    
Engelliler Derneği Işık’ı Ziyaret Etti
    »    
Çim Biçme Traktörü Alındı
    »    
Başkan Çavuşköy’de
    »    
Öğrencilere Şehitlik Gezisi İçin Ulaşım Desteği
    »    
Çan Belediyesi 2. Kitap Fuarı Ziyaretçilerini Ağırlıyor
    »    
Anlık Bildirim Hattı İle Yerinden ve Birlikte Yönetim
    »    
Biga Belediyesi’nde Taşeron İşçi Maaşlarına Zam
    »    
Başkanla İcraatın İçinden
    »    
Biri Yalan Atmış Herkes İnanmış
    »    
Çanakkale Şampiyonları Türkiye Sahnesinde
    »    
Huzurevi Sakinlerine Saç Sakal Temizliği
    »    
Karabiga Beldesi’nin Nüfusu Artışta
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0