Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan ile Gündeme Dair
07 Aralık 2016 Çarşamba 11:00
12
14
16
18


Başkan ile Gündeme Dair

Çarşamba Postası: Değerli Çarşamba Postası Gazetesi İzleyicileri bildiğiniz gibi son dönemde başkanlarımızla röportajlar yapıyoruz. Önce Kaymakam ile başladık daha sonra Biga, Karabiga, Gümüşçay Belediye Başkanlarımızla geçen haftada AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin ile röportaj yaptık. Bu haftaki konuğumuz CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan ile röportaj yapmak istiyoruz.  Açıklamak istediklerini sizlere ulaştırmak istiyoruz. Halkımızın merak ettiği konularla ilgili bilgi edinmek istiyoruz. Sayın Başkanım öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sağ olun. Var olun.

Özgür Ceylan: Ben Teşekkür ederim.

Çarşamba Postası:  Öncelikle 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Özgür Ceylan: 15 Temmuz Türkiye için milattır. O gece yaşanan bazı şeylere hala anlam veremedik. Ama sonuçta millet burada bir irade ortaya koydu. 15 Temmuz sonrasından beri bu mücadele hala devam ediyor. Fetullahçı Terör Örgütü bir kalkışma içerisinde devleti ele geçirmeye çalıştı. FETÖ daha önce 2004 yılında MGK kararlarına da geçmiştir, Genel Başkanımız bunu açıklamıştır. Biz parti olarak zaten bunun ne zamandan beri Türkiye’de sorun olduğunu, Gülen cemaatinin devleti ele geçirme çabalarının olduğunu ısrarla hep söyledik. Daha sonrasında bu tip örgütlenmenin neticesini hep beraber gördük. Her cemaatin bana göre belli bir güç elde ettikten sonra böyle şeylere kalkışması olasıdır. Atatürk’de zaten bu yüzden Türkiye Şeyhler, Dervişler ülkesi olamaz diye belirtmiştir.  Kuşkusuz ki günümüzde cemaat olgusu bir gerçektir.  Ama devletin bu cemaatleri çok iyi incelemesi lazım çok iyi takip etmesi lazım, en son yine bir cemaat yurdunda çıkan yangını gördük çocuklarımız öldü hepimizin içi yandı. FETÖ bu zamana kadar AKP ile beraberdi. Bunu kendileri de biliyorlar. Kandırıldık ifadesi de burada zaten ortaya çıktı. Aynı menzile giden yolda olduklarını ifade ettiler.  Şimdi yanlıştan dönüldüğü görülüyor. Bunun terör örgütü olarak algılandığı görülüyor. Ama Genel Başkanımızın üstünde önemle durduğu FETÖ’nün siyasi ayağınında ortaya çıkarılması gerekmektedir. Çünkü bu örgüt her yere sızmış durumda. Türkiye için gerçekten kötü bir durum oldu ve bizi geriye götürdü. Dolar aldı başını gidiyor bu tamamen siyasi belirsizlik olmasından dolayı kaynaklanıyor. Rejim, başkanlık tartışmaları bunların hepsi 15 Temmuzdan beri artarak çoğaldı. Zaten ülkemizde belli sorunlar vardı. Şu anda daha da üst seviyelere tırmandı. Hepimiz zor günlerden geçiyoruz.

Çarşamba Postası: Ülkenin gündeminde en önemli konulardan birisi olan başkanlık sistemi konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Özgür Ceylan: Başkanlık olayı ile ilgili parti düşüncemiz net biz başkanlığa karşıyız. Karşı olmamızın nedeni tam olarak ayrıntıları ortaya çıkmasa da şu an bize anlatılan başkanlık sisteminde yasama yürütme ve yargının tek bir insana bağlanması düşünülüyor. Biz bunun olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yani padişahlık gibi sultanlık gibi diktatörlüğe yol açabilecek bir olgudur bu tipteki başkanlık. Çağdaş demokrasilerde yasama yürütme yargı birbirinden ayrıdır. Birbirlerinin denetimine açıktır. Burada gösterilmek istenen bazı şeyleri yapmak için  sanki bürokrasi engel oluyormuş bunu engellemek için başkanlık çözüm olacakmış gibi gösteriliyor.  Düne kadar PKK konusunda kandırıldık, FETÖ konusunda kandırıldık diyen iktidar böyle süper güçlerle donatıldığında yine kandırılırsa sonumuz çok daha kötü olur. Amerikan başkanlığı örnek gösteriliyor. Dünya’da başkanlığın en iyi uygulandığı sistem Amerika Başkanlık Sistemidir.  Ancak bu Amerika’nın federal yapısından ve etkin denetim mekanizmalarının varlığından kaynaklanıyor. Orada başkanlık gücünü federasyon başkanlarından alıyor. Bizde de federasyondan güç alacak sistem olursa Türkiye için bölünme kaygılarımız ortaya çıkıyor. Bu amaçla yaptığımız Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz mitinglerinin amacı da bu ilki Adana’da yapıldı. Biz bunun olmaması için mücadele ediyoruz. Rejimin tamamen tek adam yönetimine dönüşmesi söz konusu. Örnek aldığımız gelişmiş Avrupa ülkelerinin hiçbirisinde bu düşünülen tipte başkanlık sistemi yok. Biz parti olarak parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanayız. Her şey parlamentodan geçmeli millet onayından geçmeli denetime açık olmalı ve şeffaf olmalıdır.

Çarşamba Postası: Biga Belediyesi üç dönemdir CHP ile yönetiliyor daha sonra AK Parti iki dönem Biga Belediyesini yönetti. Bu iki dönem ardından tekrar CHP çok çalışarak tekrar iktidarı aldı.  Biga’da Neler Oluyor? Ne gibi yenilikler oluyor? CHP Biga Belediyesini aldıktan sonra değişen neler var? Bu anlamda Biga’nın geleceği nedir?

Özgür Ceylan:  İsmail Işık başkan olduktan sonra Biga çok büyük değişim sürecine girdi.  Bir kere sosyal demokrat belediye anlayışını oturtmaya çalışılıyor. İnsan odaklı çalışmalar yapılıyor ve bende bu çalışmaları başarılı buluyorum. Belediyenin merkezine insanı koyan daha çağdaş daha modern bize yakışan şekilde yaşam alanları ve çeşitli imkanlar sunan hizmet anlayışı bulunuyor. Biga’nın değişimi dışarıdan gelenler çok net bir şekilde görüyorlar. Bizde mutlu oluyoruz keyif alıyoruz. Her geçen gün Biga Belediyesi iyiye gidiyor. Biga daha iyi şeyleri yaşamayı hak ediyor. Biga İsmail Işık ile birlikte gerçekten yükseliş içerisinde. Son yapılan Şehir Parkı, şehir içerisindeki düzenlemeler belediyecilik anlayışındaki değişim bunların hepsi bize olumlu olarak yansıyor. Halkımızın memnun olduğunu düşünüyoruz. Buda bizi mutlu ediyor. Seçimden önce seçilen iktidar partisi olmazsa belediye bir iş yapamaz, hizmet veremez gibi düşünceler vardı. Biz bu algıyı kırdığımızı düşünüyoruz. Gerçekten yapılabiliyormuş, çokta iyi yatırımlar yapıyoruz. Devlet bütçesinden de her belediye kendi nüfusuna oranlı olarak bir yardım alıyor. Bu anayasa ile belirlenmiş bir yasadır. Bunu kimsenin vermeyeceğim gibi bir hakkı da olmuyor. Böyle bir yanlış algıyı kırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Çarşamba Postası: Biga için belediyenin çalışmaları yanı sıra hükümetin de projeleri var örneğin Kocabaş Islahı Projesi, yolların yapımı gibi bu çalışmaları nasıl görüyorsunuz bir tarafta CHP çalışmaları bir tarafta hükümet projeleri?

Özgür Ceylan: Çok olumlu görüyorum. Karşımızda 14 yıllık iktidar var. Kocabaş Islahı Çalışmasının şimdiye kadar yapılmış olması gerekiyordu. Keşke kendi dönemlerinde yapmış olsalardı ama bize katkılarından dolayı gerçekten teşekkür ederiz. Bize yapılan bir şey değil Biga’ya yapılan bir yatırımdır. Bunu AKP yapmıyor devlet yapıyor. Devletin vergileriyle, devletin imkanlarıyla yapılıyor. Biz sahiplenme telaşı içinde olmadık ama burada belediye başkanımızın da yapılması için bir mücadelesi söz konusu bunu da görmek lazım. Bu konu bir dönem polemik haline geldi. Bunu yanlış buluyorum, bu biraz siyaseti kısırlaştıran bir nokta.

Çarşamba Postası: Kimin yaptığından ziyade Biga için yapılması önemli diyorsunuz yani ?

Özgür Ceylan: Aynen öyle düşünüyorum. Buna vesile olabilmek bile güzel bir şey. İktidar ve muhalefette olsa sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz. Bugün Doğu’da şehit verdiğimizde hepimizin içi kan ağlıyor. Birlikte hoşgörüyü sağlayabilmemiz gerekiyor. Biz Biga’nın gelişmesinden çok mutluyuz. Herkesinde mutlu olması gerekiyor. Biga geliştikçe değer kazandıkça bizde burada yaşamaktan keyif alıyoruz.

Çarşamba Postası: Üniversite öğrencileri her geçen gün Biga’da çoğalıyor. Öğrencilerinde Biga’da gidebilecek yerleri çok az iken son zamanlarda özel yatırım alanları kafe gibi yerler yapıldığını görüyoruz. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Özgür Ceylan: Sosyal yaşamın gelişimi çok güzel, çok değerli bir gelişimdir. Biga’da daha önce fazla gidilecek mekan bulunamıyordu. Bu alanları arttırmak insanlarımızın zaman geçirecekleri, nefes alabilecekleri yerler yaratmaktır. Tabi ki halkımız daha iyilerine layık. Dışarı çıkmak istiyor, dolaşmak istiyor insanlar tatil günlerini iyi değerlendirmek istiyor. Biga için üniversite bacasız bir fabrika. Üniversite öğrencileri ekonomiye çok büyük katkı sağlıyor. Tek yapılması gereken bunlara imkanlar sunmaktır. Bu imkanlar sunulduğunda da karşılığının bulunduğunu görüyoruz. Mesela Atatürk Kültür Merkezi açıldığından beri ne yaptıysak kapalı gişe ne etkinlik yapsak yer bulunamıyor. İnsanların da bu konuda bir açlığı varmış. Bu ihtiyaç giderildi ve buda bize mutluluk veriyor.

Çarşamba Postası: Son olarak Biga halkına her anlamda neler söylemek istersiniz?

Özgür Ceylan: Şu süreçte bizim için en önemli şey Başkanlık sistemi ile ilgili referandum süreci olabilir. Biz artık bu başkanlık sistemini Türkiye’nin gündeminden kalkmasını istiyoruz. Türkiye’nin sorunlarının çözümü Başkanlık sistemi değildir. Şu ana kadar 14 yıldır devam eden bir iktidar var. Bu iktidar her şeyi yapabilme gücüne sahiptir. Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanı değiştirdi. Damadı Berat Albayrak’ı Enerji Bakanı yaptı. Türkiye’de her istediğini yapabilen bir iktidar söz konusudur.  Baskın parti yönetimleri de bu şekilde oluyor. Şu anda ülkemiz tek parti ağırlıklı bir şekilde yönetiliyor. Her imkanın ellerinde olduğunu düşünüyorum. Şu an dolar almış başını gidiyor, FETÖ ile ciddi bir mücadele söz konusu, bir taraftan PKK bunların çözümü başkanlık sistemi değildir. Bunların çözümü parlamenter sistemin güçlendirilmesidir. 14 yıllık bir iktidar yıpranmışlıkları da beraberinde getiriyor. Biz artık bunun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Halkımıza vermek istediğimiz mesaj bizi dinleyin, bizi izleyin. Biz parti olarak bir dahaki dönemde iktidarda olmak istiyoruz. Pek çok başarılı Belediye yönetimine imza attık. Türkiye yönetiminde de bu başarıların devamını getirmek istiyoruz. Hedefte 2019 yılı seçimleri var. Tabi bu seçimlerden öne Başkanlık sistemi için referandum olursa halkımızdan isteğimiz hayır oyu kullanmalarıdır. Biga her geçen gün büyüyor gelişiyor Bigalı olmaktan mutluyuz. Yapılacak projeler ile daha iyi günler bizi bekliyor. İktidar muhalefet hep birlikte Biga’yı daha iyi yerlere götürmek boynumuzun borcudur.  Bana bu imkanı verdiğiniz için Çarşamba Postası’na ve sizlere çok teşekkür ediyorum Saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0