Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Başkan Işık’tan Emekli Astsubaylar Derneği Ziyareti      63 Yıldır Kispet Yapıyor      Leziz Tatların Sunumu Yapıldı      CHP’li Ceylan’dan AKP’ye Ağır Suçlama      AK Parti Biga Teşkilatından Ankara Çıkarması      Haftalık Faaliyet Programı 20.10.2018 – 26.10.2018      AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Yardımcısı Çanakkale’de      "Pilavlı ÇED" Toplantısında Olay Çıktı      Başkan Karataş Başkanlık İçin Müracaat Etti      MHP’de Zeki Mutlu Sesleri      İlk Üye Sait Tanur      Karabigalı Gencin Büyük Başarısı      İŞKUR Üniversite Mezunlarının Deneyim Kazanmalarını Destekliyor      Biga FB’de Kongre Rüzgarı      Biga Devlet Hastanesi Acil Servisi Gücüne Güç Kattı      Güç Birliği Platformu Yöneticileri Çanakkale Barosunu Ziyaret Etti      Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yerli Yazılım Pardus Atağı      Vefat ve Başsağlığı      Öğretmenlerden Başkan Işık’a Teşekkür      Çanakkalelilere ve İl Dışından Gelen Hastalara da Şifa Dağıtıyoruz     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu
08 Aralık 2017 Cuma 13:00
12
14
16
18


Biga Belediyesi Meclisi Aralık ayı toplantısı sonrası ortaya atılan ‘mezarlık satışı’ iddiası sonrası gerçek anlaşıldı.

Satış yetkisi istenen alanlar arasında yer alan 1190 ada ve 1 numaralı parsel mezarlık alanı olarak kullanılıyor. Ancak Çavuşköy’ün Biga’nın Mahallesi olmasıyla muhtarlığa ait alanların Biga Belediyesi’ne devri sırasında Biga İlçe Tapu Müdürlüğü bir hata yaptı ve bu alan tarla vasfı ile devredildi. Çavuşköy’deki 4 mezarlık parselinden 3'ü ise doğru bir şekilde devredildi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri Çavuşköy Mahallesi’ni ziyaret ettiler.

Mezarlık alanının satışının söz konusu olmadığını, satış yetkisinin Belediye Encümeni’nde olduğunu ve ilgili parselin Biga İlçe Tapu Müdürlüğü’nce tarla vasfında devredildiği için de satılacak yerler arasında Belediye Meclisi gündemine girdiğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; Biga İlçe Kadastro Müdürlüğü ve Biga İlçe Tapu Müdürlüğü ile hatanın düzeltilmesi konusunda gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

Muhtar Uzaktan İzledi

Merkezdeki kahvehaneyi kısa sürede dolduran mahalle sakinleri Başkan Işık’ı ilgiyle izlerken; Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın uzaktan izlediği dikkatlerden kaçmadı. Muhtar İlhan’ın Başkan Işık’a soru sormak yerine uzaktan izlemesi ve telefonla oynaması ise mahalle sakinlerince hoş karşılanmadı.

“TRT’yi Siyasi Rant İçin Çağırdılar”

“Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye, sizleri doğru bilgilendirmeye geldik” diyen Başkan Işık belgeleri göstererek; “Mezarlık satıyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışıldı. Televizyon kanalları çağrıldı. Para versek TRT’ye çıkamazken; yalan, yanlış haberler için siyasi rant aracı olarak kullanmak hevesiyle TRT çağrılıyor. İşin ilginç yanı haberin bir tarafı olan Biga Belediyesi’ne kimse ulaşma ihtiyacı duymuyor. Mezarlık satıyormuşuz(!) Mezarlık satılır mı ya” dedi.

“Hatanın Kaynağı Biz Değiliz”

Hatanın kaynağını anlatan Başkan Işık, ‘tüm sorumluluğu ben alıyorum’ dedi ve şunları söyledi:

“Çavuşköy 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesi’ne bağlandı. Doğal olarak da köy muhtarlığına ait bütün menkul ve gayrimenkul mallar, harcı, borcu ve alacağıyla Biga Belediyesi’ne geçti. Biga Belediyesi’ne geçenlerin içerisinde 11 tane de tarla var. 11 tane tapu var. Bu tapulardan 3 tanesinin niteliği bölümünde mezarlık yazıyor. Ama 4 mezarlık parseli var. Birinde ise tarla yazıyor. Görmek isteyenler varsa belgelere bakabilirler. Arkadaşlarımızın tamamen çok dikkat etmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa mezarlığın satılması takdir edersiniz ki; düşünülemez. Mezarlık satılır mı? Mümkün değil. Kimse satmaz, kimse de almaz. Bizim arkadaşlarımız da bunu gözden kaçırmışlar. Geçiş işlemleri sırasında Tapu Müdürlüğü’nde yapılmış olan bir eksik uygulamadan kaynaklanan bir hatadır bu. Bu bir yanlışlıktı. Özür dilenmesi gerekiyorsa ben sizlerden gereksiz bir konuyla ilgili sizleri meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ben buraya defalarca geldim. Ben burada Çavuşköy’e neler yapabiliriz sizlerle konuştum, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattım, sizlerin fikir ve önerilerinizi dinledim. Bütün sorumluluğunu üstleniyorum. Benim memurum, benim yanımda çalışan arkadaşlarımız böyle bir hata yapmışlar. Böyle bir konuyla karşınıza çıktığım için kendimi son derece mahcup hissediyorum. Tekrar da sizlerden özür diliyorum.”

“Çanakkale’de Diğer Belediyeler De Satıyor”

“Hepiniz biliyorsunuzdur. Çanakkale ilimizin büyükşehir belediyesine dönüşmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Çanakkale büyükşehir olunca bizim tarla vasfındaki bütün garimenkullerimiz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek. Bunun önüne geçmek için Çavuşköy’deki gayrimenkullerimizle ilgili satış yetkisi kararı aldık. Başka belediyeler de satıyor. İl Özel İdaresi de satıyor. Çünkü büyükşehir olduğumuz zaman bütün işler büyükşehire geçecek. İl Özel İdaresi Biga’daki eski kaymakamlık binasının olduğu yeri sattı. Öğretmenevi’nin yerinin satışı ile ilgili kararlar alındı. Kırkgeçit’teki otel satılacak. Özel İdare’ye ait olanları Özel İdare satıyor. Biga Belediyesi’nde olduğu gibi Çanakkale’deki 23 belediyenin tamamı büyükşehire geçecek olan gayrimenkullerini satmayı istiyor. Bu işlemlerin kararlarının da yılbaşına kadar alınması gerekiyor. 2018 yılında büyükşehirle ilgili bir işlem yapıldığı zaman da artık buradan bizim geri dönüşümüz olmuyor.

“Mezarlıklarımızla İlgileniyoruz”

“Mezarlıklar hepimizin saygı duyması gerektiği, geçmişte bizleri doğuran büyüten, Biga’ya katkı vermiş insanların yattıkları yerler. Çok değerli insanlarımız var orada. Gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim buradaki mezarlığı satmak gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil. Ben 3.5yıldaN beri sizlerin de desteğiyle bu kente hizmet etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimiz zaman ilk yaptığımız işlem öncelikle Biga’daki Çiçeklidede ve Karaçayır Mezarlıklarına düzenleme yapılmasıydı.

Yine Yeniceköy ve Çavuşköy’deki mezarlıklarımızla da ilgilendik. Onlardan da elimizi eteğimizi çekmedik. Ama Biga’daki mezarlıklarımız çok daha yoğun kullanıldığı için onlarda bir takım iyileştirmeler yaptık. Otoparkını yaptık, çeşmesini yaptık. Karaçayır Mezarlığı dolmuştu. Onun üst tarafındaki yerlerin imar düzenlemelerini yaptık.  Satın alamadık. Neden satın alamadık? Çünkü yerlerin sahipleri belli değil. Tapuda eskiden kalma usüllerle‘Ahmet oğlu Mehmet’ yazıyor. Bazıları geliyor, ‘burası bizim yerimiz’ diyor. ‘Getirin tapunuzu, ne ediyorsa ödeyelim’ diyoruz. Ama tapu getiren yok. Dava ettik konuyu. Mahkeme rakamları tespit edecek. Mahkemenin belirleyeceği bir hesaba paraları yatıracağız. Yarın öbür gün sahibi çıktığı zaman da parasını alacak. Karaçayır Mezarlığı eskisinden iki kat daha büyük bir alana kavuştu.”

“Muhtarı Aradım, Sordum…”

Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın tavrını da eleştiren Başkan Işık şunları söyledi:

“Beni asıl üzen ise muhtarın yapmış olduğu açıklamalar. Açıklamaları görünce muhtarı aradım. ‘Muhtarım bu açıklama size mi ait?’ diye sordum. ‘Evet, benim açıklamam’ dedi.

Ne diyor Muhtar Çavuşköy’le ilgili. Mahallede gözle görülür bir hizmet olmadığını söylüyor. Bu mahalleye 3.5 yılda Biga Belediyesi hiç hizmet etmemiş. Göz boyamak için yağmur suyu çalışması varmış. Doğalgaz gelmiş onu da belediye getirmemiş.

Biz göreve geldikten 2 ay sonra, 2014 yılının Haziran ayında 12 bin ton asfalt döktük, Çavuşköy’ün bir kısmına. 12 bin ton asfalt yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon lira eder. Köyün girişinden itibaren kaldırım yapalım dedik. Önce yağmur suyu çalışmasına başladık. Köprüden itibaren bu çalışma gerçekleşecek ve ardından yol düzenlemesi yapılacak. Düğün salonunu geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Burada kadınlarımızın isteğiyle biçki dikiş kursu açtık. 3 çeşme ve meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Camii ve kahveyi de vatandaşımız daha rahat kullansın diye düzenlemeler yaptık. Buraya bir muhtarlık ofisi bir de gençlik odası yaptık. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Biz Çavuşköy’den hiç elimizi çekmedik. Çavuşköy’ün ihtiyaçları nelerse önce altyapısını tamamlayarak gerçekleştirdik. Doğalgaz geldi. Yağmur suyu hattı döşeniyor. Kanalizasyon ve içme suyu hattı ile ilgili sorunlar da çözülüyor. Asıl önemlisi Revizyon İmar Planı çalışmamız tamamlanmak üzere. Bu mahallemize yapacağımız yeni imar planıyla buranın gerçekten Biga’nın cazibe merkezi gibi yeniden planlıyoruz. Çavuşköy gerçek değerine kavuşacak. Hiçbir şey birden olmuyor. Çalışıyoruz.”

Konuşmanın ardından kahvede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet eden Başkan Işık ve beraberindekiler, mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı ve isteklerini not aldı.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
63 Yıldır Kispet Yapıyor
    »    
Leziz Tatların Sunumu Yapıldı
    »    
AK Parti Biga Teşkilatından Ankara Çıkarması
    »    
"Pilavlı ÇED" Toplantısında Olay Çıktı
    »    
Başkan Karataş Başkanlık İçin Müracaat Etti
    »    
MHP’de Zeki Mutlu Sesleri
    »    
İlk Üye Sait Tanur
    »    
Karabigalı Gencin Büyük Başarısı
    »    
İŞKUR Üniversite Mezunlarının Deneyim Kazanmalarını Destekliyor
    »    
Biga FB’de Kongre Rüzgarı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Acil Servisi Gücüne Güç Kattı
    »    
Güç Birliği Platformu Yöneticileri Çanakkale Barosunu Ziyaret Etti
    »    
Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yerli Yazılım Pardus Atağı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Öğretmenlerden Başkan Işık’a Teşekkür
    »    
Çanakkalelilere ve İl Dışından Gelen Hastalara da Şifa Dağıtıyoruz
    »    
Başkan Işık, Oda Temsilcileriyle Buluştu
    »    
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı’nın Dünya Gıda Günü Mesajı
    »    
İşsiz Sayısı 3 Milyon 531 Bin Kişiye Ulaştı
    »    
Doktor Hemşireyi Darp Etti!
    »    
Ceylan Ziyaretlerine Soluksuz Devam Ediyor
    »    
İŞKUR MEGİP Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Yapıldı
    »    
Çocuklar Niloya -3 ile Eğlendiler
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
    »    
Güç Birliği Çiftlikdere Köyü’nün Atatürk Büstünü Yeniledi
    »    
AK Parti’den Esnaf Ziyareti
    »    
Tatso Genel Sekreteri Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti
    »    
Çan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kongresi Yapıldı
    »    
ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Global Teknik Standardı Eğitimi Verdi
    »    
4 Farklı Kategoride Binlerce Kişi Barış İçin Koştu
    »    
Hacı Ali Doğan Vefatının 19. Yılında Dualarla Anıldı
    »    
Türkiye Bir Sirk
    »    
Biga TSO’dan Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek
    »    
Zeki Mutlu’dan Filenin Sultanlarına Kahvaltı
    »    
1915 Hilâl-İ Ahmer Hastanesi Sergisi Yoğun İlgi Görüyor
    »    
Erkek’ten “Toplu Taşımada ÖTV ve KDV Kaldırılsın” Teklifi
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Kurum Ziyaretlerinde Bulundu
    »    
Bayanlar İçin Spor Başlıyor
    »    
Biga Ticaret Borsasında Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Çanakkale İŞKUR’un İş Kulübü Eğitimleri Öğrencilerle Devam Ediyor
    »    
Alexandria Troas Kazılarında, Bin 500 Yıllık Tarım Aletleri Bulundu
    »    
ÇTSO’ dan Çanakkale Barosu’na Ziyaret
    »    
Valilere Fahiş Fiyat Talimatı!
    »    
Bangladeş Kurtuluş Savaşı İşleri Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
AK Parti İl Başkanı ve İl Yönetiminden Ayvacık Küçükkuyu Ziyareti
    »    
Kader mi Dediniz?
    »    
“Her Dilde, Açık Kapı”
    »    
Biga İş Dünyasından Topyekûn Mücadeleye Destek
    »    
Yanık Ünitesinde Güncel Gelişmeler Uygulanmaya Devam Ediyor
    »    
Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer Çanakkale’de
    »    
Çanakkale Boğazı’nda Uçak Kazası Tatbikatı
    »    
Biga Devlet Hastanesine Yeni Kadın Doğum Uzmanı Geldi
    »    
Çanakkale İŞKUR, “İstihdam Teşvikleri” Konulu Sunum Yaptı
    »    
Genç Sanat: 2.Afiş Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Tüm Zamanların En Ünlü Kenti”
    »    
Troya Müzesi Ziyarete Açıldı
    »    
Niloya -3 Çocuklar İçin Biga’da
    »    
Başkan Işık, Adaylık Başvurusunu Yaptı
    »    
Çaylı Sohbette Buluştular
    »    
Başkan Kuzu, Spor ve Sporcunun Yanında
    »    
Borsa Üyeleri Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarında
    »    
Gelibolu Yarımadası Şehitlere Saygı Turu Gerçekleştirildi
    »    
Orhan Tavlı Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu Açıldı
    »    
Artık Yeter Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyoruz: Hemen Şimdi!
    »    
Mustafa Can Okul Müdürleri İle Kahvaltıda Bir Araya Geldi
    »    
Hacı Ali Doğan Anılacak
    »    
ÇTSO’ da Gıda Ur-Ge Projesi Gerçekleştirildi
    »    
Sanatın ve Kültürün Kardeşliği Şiir ve Müzik Programı
    »    
OPET’in Arkeo-Köy’e Dönüştürdüğü Tevfikiye’de Sanat Günleri Başladı
    »    
Çan Belediyesinden Market ve Pazar Denetimi
    »    
Biga FB Standı Ziyaretçi Akınına Uğradı
    »    
Ortadoğulu Yatırımcılar Çanakkale Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
ÇTSO Söyleşileri-V M. Serdar Kuzuloğlu Katılımı ile Devam Etti
    »    
Amatör Spor Haftası Kutlandı
    »    
Sağlıkta Yaralar Sarılmaya Devam Ediyor
    »    
Her Yıl Olduğu Gibi Yine Zehir Soluyoruz
    »    
Karabiga’da Çevre Yoluna Kanallama Çalışması
    »    
Av. Bülent Şarlan 4. Kez Baro Başkanı
    »    
Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Gala Gecesi Gerçekleştirildi
    »    
Fuarda Kef Sanat İlgi Gördü
    »    
Karabiga’da Çeltik Üreticilerine Kurutma Sahası Yapıldı
    »    
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
    »    
AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu Biga Fuarına Katıldı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (22)
    »    
Çanakkale Güç Birliği’nden Nefes Eğitimi
    »    
Can Dostlarımızı Koruyalım Projesi
    »    
Necmettin Güder Güven Tazeledi
    »    
COSME EEN WEST-Mar Çanakkale’de Gerçekleşti
    »    
Kedi Köyü Değil Yarı Açık Cezaevi
    »    
Atış Poligonu Hizmete Giriyor
    »    
TATSO’ da Türk-Alman İşbirliği Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı
    »    
Türkiye’nin Beş Farklı Şehrinden Gelen Öğrenciler Tarihî Alan’da
    »    
ÇTSO’ da Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Dünya Yaşlılar Günü Ziyaretleri
    »    
Saraylarına Günde 1.8 Milyon Harcayanlar Halktan Tasarruf Bekliyor
    »    
Yerelden Küresele Markalaşma Çalıştayı Düzenlendi
    »    
Mucize Besin Anne Sütü Paneli
    »    
Türkiye’de Bin Kişi Başına 1.8 Doktor Düşüyor
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Türkiye Bir Sirk
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0