Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : GESTAŞ’tan Taşıma Ücretlerine Zam      Karpuzun 6 Önemli Faydası      Köylülerin Bulduğu Yaralı Eşeğin Tedavisine Başlandı      Biga Adaspor’dan Zekeriya Mercan’a Ziyaret      Vatandaşlar Kurban Bağışlarını T.D.V´ye Teslim Ediyor      Başkan Kuzu, Yol Çalışmalarını Bizzat Takip Ediyor      İŞKUR Girişimcilik Eğitimi İle Gelen Başarı Öyküsü      Biga Fuarı Hazırlıkları Devam Ediyor      Çanakkale’de İğrenç Olay!      Adaspor Ziyaretlerini Sürdürüyor      Çanakkale ASKF’de Görev Dağılımı Yapıldı      Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi      Başkan Işık, ’yetiştirilsin’ Talimatı Verdi      Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!      ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret      Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı      Başkan Kuzu, “Çocuklarımız İçin Her Şeye Değer”      Gümüşçayda Şampiyon Bozlarspor      Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da       Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu
08 Aralık 2017 Cuma 13:00
12
14
16
18


Biga Belediyesi Meclisi Aralık ayı toplantısı sonrası ortaya atılan ‘mezarlık satışı’ iddiası sonrası gerçek anlaşıldı.

Satış yetkisi istenen alanlar arasında yer alan 1190 ada ve 1 numaralı parsel mezarlık alanı olarak kullanılıyor. Ancak Çavuşköy’ün Biga’nın Mahallesi olmasıyla muhtarlığa ait alanların Biga Belediyesi’ne devri sırasında Biga İlçe Tapu Müdürlüğü bir hata yaptı ve bu alan tarla vasfı ile devredildi. Çavuşköy’deki 4 mezarlık parselinden 3'ü ise doğru bir şekilde devredildi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri Çavuşköy Mahallesi’ni ziyaret ettiler.

Mezarlık alanının satışının söz konusu olmadığını, satış yetkisinin Belediye Encümeni’nde olduğunu ve ilgili parselin Biga İlçe Tapu Müdürlüğü’nce tarla vasfında devredildiği için de satılacak yerler arasında Belediye Meclisi gündemine girdiğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; Biga İlçe Kadastro Müdürlüğü ve Biga İlçe Tapu Müdürlüğü ile hatanın düzeltilmesi konusunda gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

Muhtar Uzaktan İzledi

Merkezdeki kahvehaneyi kısa sürede dolduran mahalle sakinleri Başkan Işık’ı ilgiyle izlerken; Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın uzaktan izlediği dikkatlerden kaçmadı. Muhtar İlhan’ın Başkan Işık’a soru sormak yerine uzaktan izlemesi ve telefonla oynaması ise mahalle sakinlerince hoş karşılanmadı.

“TRT’yi Siyasi Rant İçin Çağırdılar”

“Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye, sizleri doğru bilgilendirmeye geldik” diyen Başkan Işık belgeleri göstererek; “Mezarlık satıyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışıldı. Televizyon kanalları çağrıldı. Para versek TRT’ye çıkamazken; yalan, yanlış haberler için siyasi rant aracı olarak kullanmak hevesiyle TRT çağrılıyor. İşin ilginç yanı haberin bir tarafı olan Biga Belediyesi’ne kimse ulaşma ihtiyacı duymuyor. Mezarlık satıyormuşuz(!) Mezarlık satılır mı ya” dedi.

“Hatanın Kaynağı Biz Değiliz”

Hatanın kaynağını anlatan Başkan Işık, ‘tüm sorumluluğu ben alıyorum’ dedi ve şunları söyledi:

“Çavuşköy 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesi’ne bağlandı. Doğal olarak da köy muhtarlığına ait bütün menkul ve gayrimenkul mallar, harcı, borcu ve alacağıyla Biga Belediyesi’ne geçti. Biga Belediyesi’ne geçenlerin içerisinde 11 tane de tarla var. 11 tane tapu var. Bu tapulardan 3 tanesinin niteliği bölümünde mezarlık yazıyor. Ama 4 mezarlık parseli var. Birinde ise tarla yazıyor. Görmek isteyenler varsa belgelere bakabilirler. Arkadaşlarımızın tamamen çok dikkat etmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa mezarlığın satılması takdir edersiniz ki; düşünülemez. Mezarlık satılır mı? Mümkün değil. Kimse satmaz, kimse de almaz. Bizim arkadaşlarımız da bunu gözden kaçırmışlar. Geçiş işlemleri sırasında Tapu Müdürlüğü’nde yapılmış olan bir eksik uygulamadan kaynaklanan bir hatadır bu. Bu bir yanlışlıktı. Özür dilenmesi gerekiyorsa ben sizlerden gereksiz bir konuyla ilgili sizleri meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ben buraya defalarca geldim. Ben burada Çavuşköy’e neler yapabiliriz sizlerle konuştum, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattım, sizlerin fikir ve önerilerinizi dinledim. Bütün sorumluluğunu üstleniyorum. Benim memurum, benim yanımda çalışan arkadaşlarımız böyle bir hata yapmışlar. Böyle bir konuyla karşınıza çıktığım için kendimi son derece mahcup hissediyorum. Tekrar da sizlerden özür diliyorum.”

“Çanakkale’de Diğer Belediyeler De Satıyor”

“Hepiniz biliyorsunuzdur. Çanakkale ilimizin büyükşehir belediyesine dönüşmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Çanakkale büyükşehir olunca bizim tarla vasfındaki bütün garimenkullerimiz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek. Bunun önüne geçmek için Çavuşköy’deki gayrimenkullerimizle ilgili satış yetkisi kararı aldık. Başka belediyeler de satıyor. İl Özel İdaresi de satıyor. Çünkü büyükşehir olduğumuz zaman bütün işler büyükşehire geçecek. İl Özel İdaresi Biga’daki eski kaymakamlık binasının olduğu yeri sattı. Öğretmenevi’nin yerinin satışı ile ilgili kararlar alındı. Kırkgeçit’teki otel satılacak. Özel İdare’ye ait olanları Özel İdare satıyor. Biga Belediyesi’nde olduğu gibi Çanakkale’deki 23 belediyenin tamamı büyükşehire geçecek olan gayrimenkullerini satmayı istiyor. Bu işlemlerin kararlarının da yılbaşına kadar alınması gerekiyor. 2018 yılında büyükşehirle ilgili bir işlem yapıldığı zaman da artık buradan bizim geri dönüşümüz olmuyor.

“Mezarlıklarımızla İlgileniyoruz”

“Mezarlıklar hepimizin saygı duyması gerektiği, geçmişte bizleri doğuran büyüten, Biga’ya katkı vermiş insanların yattıkları yerler. Çok değerli insanlarımız var orada. Gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim buradaki mezarlığı satmak gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil. Ben 3.5yıldaN beri sizlerin de desteğiyle bu kente hizmet etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimiz zaman ilk yaptığımız işlem öncelikle Biga’daki Çiçeklidede ve Karaçayır Mezarlıklarına düzenleme yapılmasıydı.

Yine Yeniceköy ve Çavuşköy’deki mezarlıklarımızla da ilgilendik. Onlardan da elimizi eteğimizi çekmedik. Ama Biga’daki mezarlıklarımız çok daha yoğun kullanıldığı için onlarda bir takım iyileştirmeler yaptık. Otoparkını yaptık, çeşmesini yaptık. Karaçayır Mezarlığı dolmuştu. Onun üst tarafındaki yerlerin imar düzenlemelerini yaptık.  Satın alamadık. Neden satın alamadık? Çünkü yerlerin sahipleri belli değil. Tapuda eskiden kalma usüllerle‘Ahmet oğlu Mehmet’ yazıyor. Bazıları geliyor, ‘burası bizim yerimiz’ diyor. ‘Getirin tapunuzu, ne ediyorsa ödeyelim’ diyoruz. Ama tapu getiren yok. Dava ettik konuyu. Mahkeme rakamları tespit edecek. Mahkemenin belirleyeceği bir hesaba paraları yatıracağız. Yarın öbür gün sahibi çıktığı zaman da parasını alacak. Karaçayır Mezarlığı eskisinden iki kat daha büyük bir alana kavuştu.”

“Muhtarı Aradım, Sordum…”

Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın tavrını da eleştiren Başkan Işık şunları söyledi:

“Beni asıl üzen ise muhtarın yapmış olduğu açıklamalar. Açıklamaları görünce muhtarı aradım. ‘Muhtarım bu açıklama size mi ait?’ diye sordum. ‘Evet, benim açıklamam’ dedi.

Ne diyor Muhtar Çavuşköy’le ilgili. Mahallede gözle görülür bir hizmet olmadığını söylüyor. Bu mahalleye 3.5 yılda Biga Belediyesi hiç hizmet etmemiş. Göz boyamak için yağmur suyu çalışması varmış. Doğalgaz gelmiş onu da belediye getirmemiş.

Biz göreve geldikten 2 ay sonra, 2014 yılının Haziran ayında 12 bin ton asfalt döktük, Çavuşköy’ün bir kısmına. 12 bin ton asfalt yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon lira eder. Köyün girişinden itibaren kaldırım yapalım dedik. Önce yağmur suyu çalışmasına başladık. Köprüden itibaren bu çalışma gerçekleşecek ve ardından yol düzenlemesi yapılacak. Düğün salonunu geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Burada kadınlarımızın isteğiyle biçki dikiş kursu açtık. 3 çeşme ve meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Camii ve kahveyi de vatandaşımız daha rahat kullansın diye düzenlemeler yaptık. Buraya bir muhtarlık ofisi bir de gençlik odası yaptık. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Biz Çavuşköy’den hiç elimizi çekmedik. Çavuşköy’ün ihtiyaçları nelerse önce altyapısını tamamlayarak gerçekleştirdik. Doğalgaz geldi. Yağmur suyu hattı döşeniyor. Kanalizasyon ve içme suyu hattı ile ilgili sorunlar da çözülüyor. Asıl önemlisi Revizyon İmar Planı çalışmamız tamamlanmak üzere. Bu mahallemize yapacağımız yeni imar planıyla buranın gerçekten Biga’nın cazibe merkezi gibi yeniden planlıyoruz. Çavuşköy gerçek değerine kavuşacak. Hiçbir şey birden olmuyor. Çalışıyoruz.”

Konuşmanın ardından kahvede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet eden Başkan Işık ve beraberindekiler, mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı ve isteklerini not aldı.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
GESTAŞ’tan Taşıma Ücretlerine Zam
    »    
Karpuzun 6 Önemli Faydası
    »    
Köylülerin Bulduğu Yaralı Eşeğin Tedavisine Başlandı
    »    
Vatandaşlar Kurban Bağışlarını T.D.V´ye Teslim Ediyor
    »    
İŞKUR Girişimcilik Eğitimi İle Gelen Başarı Öyküsü
    »    
Biga Fuarı Hazırlıkları Devam Ediyor
    »    
Çanakkale’de İğrenç Olay!
    »    
Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi
    »    
Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!
    »    
ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret
    »    
Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı
    »    
Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da
    »    
Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Eski Milletvekili ve Devlet Bakanından Tarihî Alana Ziyaret
    »    
Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
Küçükkuyu-Midilli Seferleri Ortak Akıl Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı
    »    
Zihinsel Engelli Genç Kıza Kabusu Yaşattılar
    »    
4 Takım 4 Kupa
    »    
Biga TSO’da Konu Strateji
    »    
55. Uluslararası Troia Festivali Programı Açıklandı
    »    
Şehitler Cami 15 Temmuz Destanı Mevlid-İ Şerif Programı Yapıldı
    »    
Bağırsak Kanserlerinde Kapalı Ameliyat Avantajı
    »    
Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanından Tebrik Ziyareti
    »    
Ahmet Şahin “Köylerimize Hayırlı Olsun“
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
    »    
Amatör Liglerde Sezon Planlaması Açıklandı
    »    
CHP’li Ceylan, Meclis Milli Savunma Komisyonuna Seçildi
    »    
Kavgada Başından Vurulan Genç Hayatını Kaybetti
    »    
Geleceğin Otomobili Şehitler Abidesi’nde
    »    
Doğum Günü Pastasında O Sloganı Kullandılar
    »    
Semih Atıl Bigaspor’da
    »    
TDD’den Kent Konseyine Ziyaret
    »    
Tiryakilere Kötü Haber: Sigaraya Zam Geliyor!
    »    
BİKAD Kadın Kooperatifi Yerel Yönetim ve Örgütlenme Eğitimi Yaptı
    »    
Çanakkale İŞKUR Çan’da Uygulamalı Girişimcilik Kursu
    »    
Biga TSO Stratejik Plan Toplantısı Yapıldı
    »    
15 Temmuz Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi
    »    
Dondurmayı Isırarak Değil Ağızda Eriterek Tüketin
    »    
Geçen Yıl AR-GE’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık
    »    
Meyveleri Çürüten Sirke Sineğine “Sirkeli” Tuzak
    »    
15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı
    »    
2018 Dünya Kupası Şampiyonu Fransa
    »    
Başpehlivan Orhan Okulu Oldu
    »    
Biga’da Nohut Hasatı Hızlandı
    »    
15 Temmuz Destanı Şehitlikte Anıldı
    »    
ÇOMÜ’lü Akademisyen Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tarihî Alan’daki Bilgilendirme Tabelaları Yenilendi
    »    
Mesleki Eğitim Koordinasyon Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Başladı
    »    
Çanakkale AFAD’tan 37 Bin Kişiye Afet Eğitimi
    »    
Orman Yangınları Bilgilendirme Sunumu Gerçekleştirildi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Miniklerden Başkan Işık’a Sürpriz Doğum Günü
    »    
Çalışmak İçinen Çok Tercih Edilen Ülkeler Belli Oldu
    »    
İş Dünyası Temsilcileri Sorunu Buldu
    »    
Doğtaş Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
    »    
Adaspor’da Futbola Mola
    »    
LİMAK Uludağ Elektrik A.Ş. Genel Müdüründen Ziyaret
    »    
İŞKUR Biga Hizmet Merkezine Yeni Şube Müdürü Atandı
    »    
Sokak Köpeğinin Sırtını Kestiler
    »    
Çin Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
Senin İşin Ne Sayın Gökhan ?
    »    
Çanakkale Rotary Kulübü Devir Teslim Töreni
    »    
CEO’ların En Sık Yaptığı 10 Hata
    »    
Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı
    »    
Srebrenitsa Katliamı’nın 23. Anma Yılı
    »    
Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler
    »    
Geçmişten Geleceğe Uzanan Yol
    »    
Beton Bariyerlere Çarpan Araç Takla Attı
    »    
Bigaspor Yıllar Sonra Türkiye Kupasında
    »    
Başkan Işık: “Gözümüz Çocuklarımızın Üzerinde!”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (10)
    »    
Şampiyondan Ziyaretler
    »    
Şadan Doğan Külliye’deki Törene Katıldı
    »    
Acil Laboratuvar Hizmete Girdi
    »    
Yeni Kabinede Yer Almayan İsimler Kimler?
    »    
“Geçmişten Geleceğe Kilitbahir Kalesi” Semineri Gerçekleştirildi
    »    
Kadri Arslan Bigaspor’da
    »    
Karabiga’da Bir İlk
    »    
Kepez’de Ümit Besen ve Pamela Rüzgarı
    »    
Türkiye’de Her İki Bebekten Biri Sezaryen ile Doğuyor
    »    
Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor
    »    
Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Duyarlı Davranış
    »    
Karşıdan Karşıya Geçerken Otomobil Çarptı
    »    
Çanakkale’de 32 Kişi İhraç Edildi
    »    
Birlikten Kuvvet Doğacak
    »    
Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Biga Dernekler Platformu Toplantısı
    »    
Başkan Kaya Üzen Güven Tazeledi
    »    
Biga Halkından Yoğun Talep Var
    »    
Biga Belediyesi’nden Ev Temizliği Hizmeti
    »    
Çanakkale Belediyesin’den Dolandırıcılık Uyarısı!
    »    
Cüneyt Turan Adaspor’da
    »    
Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü Biga Kaymakamını Ziyaret Etti
    »    
TOBB Sigorta Acenteleri İl Delegeliği Seçimi Yapıldı
    »    
Kulüplerimize Destek Zamanı
    »    
ÇTSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Huzurevi Sakinleri, Belediye Halk Plajında
    »    
ÇTSO Yönetiminden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Ziyaret
    »    
Genç Çiftçi Projeleri Sahiplerini Bekliyor
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Siyaset Değirmendir
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
Kadir Atay
Hem Öneri Hem Yorum!
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0