Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga Ticaret Borsası’ndan Daniş’e Ziyaret      2018 Troai Yılına Doğru      Amatör Ligler’de Son Durum      Maçın Kaderini Metin Belirledi      AKÇE ve Ekibi Göreve Hazır      Balıklıçeşmespor Atılım Peşinde      Kafkas Derneği Üyeleri Bir Arada      Biga Karabiga Yol Çalışmaları Başladı      Biga Veteranlar Liderliği Sevdi      Karabiga:1 Adaspor:2      Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor      Öğrenciler İzleyenleri Büyüledi!      Mutur ve Ekibi Ziyaretlerde      Öz; “İlçe Kongrelerimiz Hayırlı Olsun”      Balık Hali’nin İnşaatı Devam Ediyor      İŞKUR’dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Müjde      Biga’da Kaza: 1 Yaralı      Veteranlar’a Gece Maçı       Taraftarlar Adaspor Antrenmanında       Çanakkale Tarım Alanında Büyümeye Devam Ediyor     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu
08 Aralık 2017 Cuma 13:00
12
14
16
18


Biga Belediyesi Meclisi Aralık ayı toplantısı sonrası ortaya atılan ‘mezarlık satışı’ iddiası sonrası gerçek anlaşıldı.

Satış yetkisi istenen alanlar arasında yer alan 1190 ada ve 1 numaralı parsel mezarlık alanı olarak kullanılıyor. Ancak Çavuşköy’ün Biga’nın Mahallesi olmasıyla muhtarlığa ait alanların Biga Belediyesi’ne devri sırasında Biga İlçe Tapu Müdürlüğü bir hata yaptı ve bu alan tarla vasfı ile devredildi. Çavuşköy’deki 4 mezarlık parselinden 3'ü ise doğru bir şekilde devredildi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri Çavuşköy Mahallesi’ni ziyaret ettiler.

Mezarlık alanının satışının söz konusu olmadığını, satış yetkisinin Belediye Encümeni’nde olduğunu ve ilgili parselin Biga İlçe Tapu Müdürlüğü’nce tarla vasfında devredildiği için de satılacak yerler arasında Belediye Meclisi gündemine girdiğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; Biga İlçe Kadastro Müdürlüğü ve Biga İlçe Tapu Müdürlüğü ile hatanın düzeltilmesi konusunda gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

Muhtar Uzaktan İzledi

Merkezdeki kahvehaneyi kısa sürede dolduran mahalle sakinleri Başkan Işık’ı ilgiyle izlerken; Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın uzaktan izlediği dikkatlerden kaçmadı. Muhtar İlhan’ın Başkan Işık’a soru sormak yerine uzaktan izlemesi ve telefonla oynaması ise mahalle sakinlerince hoş karşılanmadı.

“TRT’yi Siyasi Rant İçin Çağırdılar”

“Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye, sizleri doğru bilgilendirmeye geldik” diyen Başkan Işık belgeleri göstererek; “Mezarlık satıyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışıldı. Televizyon kanalları çağrıldı. Para versek TRT’ye çıkamazken; yalan, yanlış haberler için siyasi rant aracı olarak kullanmak hevesiyle TRT çağrılıyor. İşin ilginç yanı haberin bir tarafı olan Biga Belediyesi’ne kimse ulaşma ihtiyacı duymuyor. Mezarlık satıyormuşuz(!) Mezarlık satılır mı ya” dedi.

“Hatanın Kaynağı Biz Değiliz”

Hatanın kaynağını anlatan Başkan Işık, ‘tüm sorumluluğu ben alıyorum’ dedi ve şunları söyledi:

“Çavuşköy 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesi’ne bağlandı. Doğal olarak da köy muhtarlığına ait bütün menkul ve gayrimenkul mallar, harcı, borcu ve alacağıyla Biga Belediyesi’ne geçti. Biga Belediyesi’ne geçenlerin içerisinde 11 tane de tarla var. 11 tane tapu var. Bu tapulardan 3 tanesinin niteliği bölümünde mezarlık yazıyor. Ama 4 mezarlık parseli var. Birinde ise tarla yazıyor. Görmek isteyenler varsa belgelere bakabilirler. Arkadaşlarımızın tamamen çok dikkat etmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa mezarlığın satılması takdir edersiniz ki; düşünülemez. Mezarlık satılır mı? Mümkün değil. Kimse satmaz, kimse de almaz. Bizim arkadaşlarımız da bunu gözden kaçırmışlar. Geçiş işlemleri sırasında Tapu Müdürlüğü’nde yapılmış olan bir eksik uygulamadan kaynaklanan bir hatadır bu. Bu bir yanlışlıktı. Özür dilenmesi gerekiyorsa ben sizlerden gereksiz bir konuyla ilgili sizleri meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ben buraya defalarca geldim. Ben burada Çavuşköy’e neler yapabiliriz sizlerle konuştum, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattım, sizlerin fikir ve önerilerinizi dinledim. Bütün sorumluluğunu üstleniyorum. Benim memurum, benim yanımda çalışan arkadaşlarımız böyle bir hata yapmışlar. Böyle bir konuyla karşınıza çıktığım için kendimi son derece mahcup hissediyorum. Tekrar da sizlerden özür diliyorum.”

“Çanakkale’de Diğer Belediyeler De Satıyor”

“Hepiniz biliyorsunuzdur. Çanakkale ilimizin büyükşehir belediyesine dönüşmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Çanakkale büyükşehir olunca bizim tarla vasfındaki bütün garimenkullerimiz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek. Bunun önüne geçmek için Çavuşköy’deki gayrimenkullerimizle ilgili satış yetkisi kararı aldık. Başka belediyeler de satıyor. İl Özel İdaresi de satıyor. Çünkü büyükşehir olduğumuz zaman bütün işler büyükşehire geçecek. İl Özel İdaresi Biga’daki eski kaymakamlık binasının olduğu yeri sattı. Öğretmenevi’nin yerinin satışı ile ilgili kararlar alındı. Kırkgeçit’teki otel satılacak. Özel İdare’ye ait olanları Özel İdare satıyor. Biga Belediyesi’nde olduğu gibi Çanakkale’deki 23 belediyenin tamamı büyükşehire geçecek olan gayrimenkullerini satmayı istiyor. Bu işlemlerin kararlarının da yılbaşına kadar alınması gerekiyor. 2018 yılında büyükşehirle ilgili bir işlem yapıldığı zaman da artık buradan bizim geri dönüşümüz olmuyor.

“Mezarlıklarımızla İlgileniyoruz”

“Mezarlıklar hepimizin saygı duyması gerektiği, geçmişte bizleri doğuran büyüten, Biga’ya katkı vermiş insanların yattıkları yerler. Çok değerli insanlarımız var orada. Gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim buradaki mezarlığı satmak gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil. Ben 3.5yıldaN beri sizlerin de desteğiyle bu kente hizmet etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimiz zaman ilk yaptığımız işlem öncelikle Biga’daki Çiçeklidede ve Karaçayır Mezarlıklarına düzenleme yapılmasıydı.

Yine Yeniceköy ve Çavuşköy’deki mezarlıklarımızla da ilgilendik. Onlardan da elimizi eteğimizi çekmedik. Ama Biga’daki mezarlıklarımız çok daha yoğun kullanıldığı için onlarda bir takım iyileştirmeler yaptık. Otoparkını yaptık, çeşmesini yaptık. Karaçayır Mezarlığı dolmuştu. Onun üst tarafındaki yerlerin imar düzenlemelerini yaptık.  Satın alamadık. Neden satın alamadık? Çünkü yerlerin sahipleri belli değil. Tapuda eskiden kalma usüllerle‘Ahmet oğlu Mehmet’ yazıyor. Bazıları geliyor, ‘burası bizim yerimiz’ diyor. ‘Getirin tapunuzu, ne ediyorsa ödeyelim’ diyoruz. Ama tapu getiren yok. Dava ettik konuyu. Mahkeme rakamları tespit edecek. Mahkemenin belirleyeceği bir hesaba paraları yatıracağız. Yarın öbür gün sahibi çıktığı zaman da parasını alacak. Karaçayır Mezarlığı eskisinden iki kat daha büyük bir alana kavuştu.”

“Muhtarı Aradım, Sordum…”

Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın tavrını da eleştiren Başkan Işık şunları söyledi:

“Beni asıl üzen ise muhtarın yapmış olduğu açıklamalar. Açıklamaları görünce muhtarı aradım. ‘Muhtarım bu açıklama size mi ait?’ diye sordum. ‘Evet, benim açıklamam’ dedi.

Ne diyor Muhtar Çavuşköy’le ilgili. Mahallede gözle görülür bir hizmet olmadığını söylüyor. Bu mahalleye 3.5 yılda Biga Belediyesi hiç hizmet etmemiş. Göz boyamak için yağmur suyu çalışması varmış. Doğalgaz gelmiş onu da belediye getirmemiş.

Biz göreve geldikten 2 ay sonra, 2014 yılının Haziran ayında 12 bin ton asfalt döktük, Çavuşköy’ün bir kısmına. 12 bin ton asfalt yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon lira eder. Köyün girişinden itibaren kaldırım yapalım dedik. Önce yağmur suyu çalışmasına başladık. Köprüden itibaren bu çalışma gerçekleşecek ve ardından yol düzenlemesi yapılacak. Düğün salonunu geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Burada kadınlarımızın isteğiyle biçki dikiş kursu açtık. 3 çeşme ve meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Camii ve kahveyi de vatandaşımız daha rahat kullansın diye düzenlemeler yaptık. Buraya bir muhtarlık ofisi bir de gençlik odası yaptık. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Biz Çavuşköy’den hiç elimizi çekmedik. Çavuşköy’ün ihtiyaçları nelerse önce altyapısını tamamlayarak gerçekleştirdik. Doğalgaz geldi. Yağmur suyu hattı döşeniyor. Kanalizasyon ve içme suyu hattı ile ilgili sorunlar da çözülüyor. Asıl önemlisi Revizyon İmar Planı çalışmamız tamamlanmak üzere. Bu mahallemize yapacağımız yeni imar planıyla buranın gerçekten Biga’nın cazibe merkezi gibi yeniden planlıyoruz. Çavuşköy gerçek değerine kavuşacak. Hiçbir şey birden olmuyor. Çalışıyoruz.”

Konuşmanın ardından kahvede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet eden Başkan Işık ve beraberindekiler, mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı ve isteklerini not aldı.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Biga Ticaret Borsası’ndan Daniş’e Ziyaret
    »    
2018 Troai Yılına Doğru
    »    
Amatör Ligler’de Son Durum
    »    
Maçın Kaderini Metin Belirledi
    »    
AKÇE ve Ekibi Göreve Hazır
    »    
Balıklıçeşmespor Atılım Peşinde
    »    
Kafkas Derneği Üyeleri Bir Arada
    »    
Biga Karabiga Yol Çalışmaları Başladı
    »    
Biga Veteranlar Liderliği Sevdi
    »    
Karabiga:1 Adaspor:2
    »    
Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor
    »    
Öğrenciler İzleyenleri Büyüledi!
    »    
Mutur ve Ekibi Ziyaretlerde
    »    
Balık Hali’nin İnşaatı Devam Ediyor
    »    
İŞKUR’dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Müjde
    »    
Biga’da Kaza: 1 Yaralı
    »    
Çanakkale Tarım Alanında Büyümeye Devam Ediyor
    »    
Dikkat! Kuvvetli Yağış Gelecek
    »    
Başkan Kuzu Çan’ı Geliştirirken Güzelleştiriyor
    »    
Like Me Açıldı
    »    
Biga TSO Heyeti İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’ne Katıldı
    »    
Çanakkale Ticaret Borsası Heyeti Ödül Törenine Katıldı
    »    
CHP Yerel Seçim Hazırlıklarına Erken Başladı
    »    
Biga Meslek Yüksekokulunda Konferans Düzenlendi
    »    
Her Şey Vatan İçin!
    »    
Abisini Tüfekle Vurdu, Polise Direniyor!
    »    
Hüseyin Onan İlkokulu’ndan Yerli Malı Haftası
    »    
Demirbaş’tan Biga Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’na Adaylık
    »    
Çanakkale İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine Sunum
    »    
Çanakkale Köprüsü, 288 Kilometrelik Rüzgara Dayanıklı
    »    
Başkanlar Arası Örnek Dayanışma
    »    
Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Mutabakatla Sonuçlandı
    »    
Biga Belediyesi’nden Yerli Malı Bilinci
    »    
İzmir Karayolunda Kaza TIR ve Traktör Çarpıştı: 1 Yaralı
    »    
Öz: Mevsimlik Orman İşçileri Ne Zaman Kadroya Alınacak?
    »    
Kitap Okuma Etkinliği’nde Ödüller Sahiplerini Buldu
    »    
Biga Yüreğine Kurban Ağam
    »    
Biga TSO’ da Girişimcilik Sertifikaları Törenle Verildi
    »    
Sağlıklı Yaşam Aracı Kumkalede
    »    
Çarşamba Postasından Nurettin Taşar TBMM’de
    »    
Balıklıçeşme Ortaokulunda Eren’in Adı Yaşayacak
    »    
Hz. Mevlana İçin Şeb-İ Arus Töreni
    »    
Koyuncu Biga’nın Gururu Oldu
    »    
Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı
    »    
Doğtaş’ta Yılsonu Fırsatları
    »    
Ferhangi Şeyler 30 Yaşında Ertelendi
    »    
Şiddetli Lodos Tekneyi Batırdı
    »    
Biga TSO Sertifika Töreni ve Meclis Toplantısı
    »    
Mav-i (Mobil Avukat İletişim) Sistemi Çanakkale Barosu’nda
    »    
Mahalleli Kadınlardan Pastalı Teşekkür
    »    
ÇANAKKALE İŞKUR Engelli İş Arayan – İşveren Görüşme Günleri Düzenliyor
    »    
CHP’li Erkek: “İktidar Gökçeada’yı Siyanürlü Ada Haline Getirmek İstiyor”
    »    
Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor
    »    
Sulama Projesinde İlk Adım Atıldı
    »    
CHP Gençlik Kolları’ndan Başkan Işık’a Ziyaret
    »    
Öğrencilerden Farkındalık Günü
    »    
Ahmet Şahin: “Belediyesini Bilmeyen Başkan”
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya Turkishtime Dergisi’nde!
    »    
Çanakkale Barosu Başkanlar Toplantısı Geçekleştirdi
    »    
Biga TSO, 2018-2021 Stratejik Planını Hazırlıyor
    »    
BİSEV Yardım Gecesi Düzenledi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (18)
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Derneği’nden Şehitliğe Ziyaret
    »    
Zeynep Bodur’dan Öğrencilere Konferans
    »    
Tümsek’ten Önemli Açıklama
    »    
Biga’da Şeb-İ Arus Töreni Yapılacak
    »    
Çocuklar İbi İle Eğlendi
    »    
Çanakkale Elden Gidiyor.. Uyumayın Beyler!
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Erkan Yaşar "Esnaf Oda Başkanlığına Adayım"
    »    
Tarihî Alan Başkanlığı Standı Fuarın Gözdesi Oldu
    »    
Biga’da Motosiklet Kazası: 1 Yaralı
    »    
Çarşı Camii Yeni Şadırvanı Hizmete Girdi
    »    
Biga TSO Yönetimi Demko Fabrikasını Ziyaret Etti
    »    
Çanakkale Ziraat Odası Aralık Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Başkan Işık, Engelliler Günü’nde 2 Proje Açıkladı
    »    
Kudüs için Basın Açıklamaları
    »    
Doğtaş ve Kelebek Mobilya Ödüle Doymuyor
    »    
2017 İzmir Travel Turkey Fuarı’nın Yıldızı “Troıa” Oldu
    »    
Dikkat! Fırtına Geliyor
    »    
Çanakkale’de Eyleme Dikkat Çekmek İçin Eylem
    »    
Zor Günlerin Başkanı Gönüllerde Taht Kuruyor
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Biga TSO Yönetimi Karabiga’da Ziyaretlerde Bulundu
    »    
Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mevlid-i Nebi Programı
    »    
Huzurevi’nden Davet !
    »    
İbi, Baldiyar serüvenleri ile Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde
    »    
Çanakkale’de Sağlık Yatırımları Son Dönemde Hız Kazandı
    »    
Biga CHP Gençlik Kolları Seçimi Yapıldı
    »    
“Sektörünün En Beğenilen Şirketi” Doğtaş
    »    
“Biz Vereceğimiz Desteğin Arkasındayız “ Masayı Devirip Kalkan CHP’dir”
    »    
Duvarı Delip Kuyumcuyu Soyanlar Yakalandı
    »    
Güç Birliği Platformundan Kadınlara Özel Program
    »    
TBMM Başkanlık Divanı CHP’li Üyeler Anıtkabiri ziyaret Etti
    »    
Biga’ya Fakülte Müjdesi
    »    
Mezarlık Satışı İddiasına ‘Satış Yok’ Yanıtı
    »    
Biga Çarşamba Postası Gazetesi Türkiye’yi Salladı
    »    
Kemer Köyü Muhtarı Son Kez Uyardı
    »    
Bigalıların Güzellik Durağı: İnova
    »    
Çanakkale Ziraat Odasından AK Parti Merkez İlçe’ye ziyaret
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Okullarda Serbest Kıyafetin Sonucu: Okullar Kimliğini Kaybediyor
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (18)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Alt Yapı… Alt Yapı… Alt Yapı…
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0