Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : “Biz Anadoluyuz”      Benimle Büyür Müsün?      Şirket Kurmak Artık Çok Kolay !      ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)      AFAD Uyardı !      Aziz Yıldırım Biga’ya Geliyor      Şehitleri Anma Programı İzleyenleri Büyüledi      Kaymakamlıktan Şehit Ailelerine Kahvaltı      Ağaköy Şehitlerimizi Unutmadı      Görünüşte Herkes Vatanseverdir…      Çanakkale’de Muhteşem Fener Alayı      Şampiyon Antalya İçin Gün Sayıyor      Biga’yı Susuz Bırakacaklardı      Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihini Açıkladı      Yüzlerce Otobüsle Geldiler      Çanakkale Savaşları’nın 103.Yılı      Bigaspor Mücadeleyi Bırakmadı      Çan, Facianın Eşiğinden Döndü.. Gider, Devreye Girdi      Şampiyon Tur İçin Sahada       DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu
08 Aralık 2017 Cuma 13:00
12
14
16
18


Biga Belediyesi Meclisi Aralık ayı toplantısı sonrası ortaya atılan ‘mezarlık satışı’ iddiası sonrası gerçek anlaşıldı.

Satış yetkisi istenen alanlar arasında yer alan 1190 ada ve 1 numaralı parsel mezarlık alanı olarak kullanılıyor. Ancak Çavuşköy’ün Biga’nın Mahallesi olmasıyla muhtarlığa ait alanların Biga Belediyesi’ne devri sırasında Biga İlçe Tapu Müdürlüğü bir hata yaptı ve bu alan tarla vasfı ile devredildi. Çavuşköy’deki 4 mezarlık parselinden 3'ü ise doğru bir şekilde devredildi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri Çavuşköy Mahallesi’ni ziyaret ettiler.

Mezarlık alanının satışının söz konusu olmadığını, satış yetkisinin Belediye Encümeni’nde olduğunu ve ilgili parselin Biga İlçe Tapu Müdürlüğü’nce tarla vasfında devredildiği için de satılacak yerler arasında Belediye Meclisi gündemine girdiğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; Biga İlçe Kadastro Müdürlüğü ve Biga İlçe Tapu Müdürlüğü ile hatanın düzeltilmesi konusunda gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

Muhtar Uzaktan İzledi

Merkezdeki kahvehaneyi kısa sürede dolduran mahalle sakinleri Başkan Işık’ı ilgiyle izlerken; Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın uzaktan izlediği dikkatlerden kaçmadı. Muhtar İlhan’ın Başkan Işık’a soru sormak yerine uzaktan izlemesi ve telefonla oynaması ise mahalle sakinlerince hoş karşılanmadı.

“TRT’yi Siyasi Rant İçin Çağırdılar”

“Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye, sizleri doğru bilgilendirmeye geldik” diyen Başkan Işık belgeleri göstererek; “Mezarlık satıyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışıldı. Televizyon kanalları çağrıldı. Para versek TRT’ye çıkamazken; yalan, yanlış haberler için siyasi rant aracı olarak kullanmak hevesiyle TRT çağrılıyor. İşin ilginç yanı haberin bir tarafı olan Biga Belediyesi’ne kimse ulaşma ihtiyacı duymuyor. Mezarlık satıyormuşuz(!) Mezarlık satılır mı ya” dedi.

“Hatanın Kaynağı Biz Değiliz”

Hatanın kaynağını anlatan Başkan Işık, ‘tüm sorumluluğu ben alıyorum’ dedi ve şunları söyledi:

“Çavuşköy 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesi’ne bağlandı. Doğal olarak da köy muhtarlığına ait bütün menkul ve gayrimenkul mallar, harcı, borcu ve alacağıyla Biga Belediyesi’ne geçti. Biga Belediyesi’ne geçenlerin içerisinde 11 tane de tarla var. 11 tane tapu var. Bu tapulardan 3 tanesinin niteliği bölümünde mezarlık yazıyor. Ama 4 mezarlık parseli var. Birinde ise tarla yazıyor. Görmek isteyenler varsa belgelere bakabilirler. Arkadaşlarımızın tamamen çok dikkat etmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa mezarlığın satılması takdir edersiniz ki; düşünülemez. Mezarlık satılır mı? Mümkün değil. Kimse satmaz, kimse de almaz. Bizim arkadaşlarımız da bunu gözden kaçırmışlar. Geçiş işlemleri sırasında Tapu Müdürlüğü’nde yapılmış olan bir eksik uygulamadan kaynaklanan bir hatadır bu. Bu bir yanlışlıktı. Özür dilenmesi gerekiyorsa ben sizlerden gereksiz bir konuyla ilgili sizleri meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ben buraya defalarca geldim. Ben burada Çavuşköy’e neler yapabiliriz sizlerle konuştum, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattım, sizlerin fikir ve önerilerinizi dinledim. Bütün sorumluluğunu üstleniyorum. Benim memurum, benim yanımda çalışan arkadaşlarımız böyle bir hata yapmışlar. Böyle bir konuyla karşınıza çıktığım için kendimi son derece mahcup hissediyorum. Tekrar da sizlerden özür diliyorum.”

“Çanakkale’de Diğer Belediyeler De Satıyor”

“Hepiniz biliyorsunuzdur. Çanakkale ilimizin büyükşehir belediyesine dönüşmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Çanakkale büyükşehir olunca bizim tarla vasfındaki bütün garimenkullerimiz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek. Bunun önüne geçmek için Çavuşköy’deki gayrimenkullerimizle ilgili satış yetkisi kararı aldık. Başka belediyeler de satıyor. İl Özel İdaresi de satıyor. Çünkü büyükşehir olduğumuz zaman bütün işler büyükşehire geçecek. İl Özel İdaresi Biga’daki eski kaymakamlık binasının olduğu yeri sattı. Öğretmenevi’nin yerinin satışı ile ilgili kararlar alındı. Kırkgeçit’teki otel satılacak. Özel İdare’ye ait olanları Özel İdare satıyor. Biga Belediyesi’nde olduğu gibi Çanakkale’deki 23 belediyenin tamamı büyükşehire geçecek olan gayrimenkullerini satmayı istiyor. Bu işlemlerin kararlarının da yılbaşına kadar alınması gerekiyor. 2018 yılında büyükşehirle ilgili bir işlem yapıldığı zaman da artık buradan bizim geri dönüşümüz olmuyor.

“Mezarlıklarımızla İlgileniyoruz”

“Mezarlıklar hepimizin saygı duyması gerektiği, geçmişte bizleri doğuran büyüten, Biga’ya katkı vermiş insanların yattıkları yerler. Çok değerli insanlarımız var orada. Gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim buradaki mezarlığı satmak gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil. Ben 3.5yıldaN beri sizlerin de desteğiyle bu kente hizmet etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimiz zaman ilk yaptığımız işlem öncelikle Biga’daki Çiçeklidede ve Karaçayır Mezarlıklarına düzenleme yapılmasıydı.

Yine Yeniceköy ve Çavuşköy’deki mezarlıklarımızla da ilgilendik. Onlardan da elimizi eteğimizi çekmedik. Ama Biga’daki mezarlıklarımız çok daha yoğun kullanıldığı için onlarda bir takım iyileştirmeler yaptık. Otoparkını yaptık, çeşmesini yaptık. Karaçayır Mezarlığı dolmuştu. Onun üst tarafındaki yerlerin imar düzenlemelerini yaptık.  Satın alamadık. Neden satın alamadık? Çünkü yerlerin sahipleri belli değil. Tapuda eskiden kalma usüllerle‘Ahmet oğlu Mehmet’ yazıyor. Bazıları geliyor, ‘burası bizim yerimiz’ diyor. ‘Getirin tapunuzu, ne ediyorsa ödeyelim’ diyoruz. Ama tapu getiren yok. Dava ettik konuyu. Mahkeme rakamları tespit edecek. Mahkemenin belirleyeceği bir hesaba paraları yatıracağız. Yarın öbür gün sahibi çıktığı zaman da parasını alacak. Karaçayır Mezarlığı eskisinden iki kat daha büyük bir alana kavuştu.”

“Muhtarı Aradım, Sordum…”

Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın tavrını da eleştiren Başkan Işık şunları söyledi:

“Beni asıl üzen ise muhtarın yapmış olduğu açıklamalar. Açıklamaları görünce muhtarı aradım. ‘Muhtarım bu açıklama size mi ait?’ diye sordum. ‘Evet, benim açıklamam’ dedi.

Ne diyor Muhtar Çavuşköy’le ilgili. Mahallede gözle görülür bir hizmet olmadığını söylüyor. Bu mahalleye 3.5 yılda Biga Belediyesi hiç hizmet etmemiş. Göz boyamak için yağmur suyu çalışması varmış. Doğalgaz gelmiş onu da belediye getirmemiş.

Biz göreve geldikten 2 ay sonra, 2014 yılının Haziran ayında 12 bin ton asfalt döktük, Çavuşköy’ün bir kısmına. 12 bin ton asfalt yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon lira eder. Köyün girişinden itibaren kaldırım yapalım dedik. Önce yağmur suyu çalışmasına başladık. Köprüden itibaren bu çalışma gerçekleşecek ve ardından yol düzenlemesi yapılacak. Düğün salonunu geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Burada kadınlarımızın isteğiyle biçki dikiş kursu açtık. 3 çeşme ve meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Camii ve kahveyi de vatandaşımız daha rahat kullansın diye düzenlemeler yaptık. Buraya bir muhtarlık ofisi bir de gençlik odası yaptık. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Biz Çavuşköy’den hiç elimizi çekmedik. Çavuşköy’ün ihtiyaçları nelerse önce altyapısını tamamlayarak gerçekleştirdik. Doğalgaz geldi. Yağmur suyu hattı döşeniyor. Kanalizasyon ve içme suyu hattı ile ilgili sorunlar da çözülüyor. Asıl önemlisi Revizyon İmar Planı çalışmamız tamamlanmak üzere. Bu mahallemize yapacağımız yeni imar planıyla buranın gerçekten Biga’nın cazibe merkezi gibi yeniden planlıyoruz. Çavuşköy gerçek değerine kavuşacak. Hiçbir şey birden olmuyor. Çalışıyoruz.”

Konuşmanın ardından kahvede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet eden Başkan Işık ve beraberindekiler, mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı ve isteklerini not aldı.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Başkan Işık, Mezarlık Tartışmasına Son Noktayı Koydu

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
“Biz Anadoluyuz”
    »    
Benimle Büyür Müsün?
    »    
Şirket Kurmak Artık Çok Kolay !
    »    
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
    »    
AFAD Uyardı !
    »    
Aziz Yıldırım Biga’ya Geliyor
    »    
Şehitleri Anma Programı İzleyenleri Büyüledi
    »    
Kaymakamlıktan Şehit Ailelerine Kahvaltı
    »    
Ağaköy Şehitlerimizi Unutmadı
    »    
Görünüşte Herkes Vatanseverdir…
    »    
Çanakkale’de Muhteşem Fener Alayı
    »    
Şampiyon Antalya İçin Gün Sayıyor
    »    
Biga’yı Susuz Bırakacaklardı
    »    
Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihini Açıkladı
    »    
Yüzlerce Otobüsle Geldiler
    »    
Çanakkale Savaşları’nın 103.Yılı
    »    
Bigaspor Mücadeleyi Bırakmadı
    »    
Çan, Facianın Eşiğinden Döndü.. Gider, Devreye Girdi
    »    
Şampiyon Tur İçin Sahada
    »    
DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı
    »    
Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere
    »    
Doğtaş Kelebek 2017 Yılında Yüzde 52 Büyüdü
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Sarı Taksi- Uber Krizi Medyaya Taşındı
    »    
Çanakkale Milli Bir Destandır
    »    
Bigalı Gaziler Anılarıyla Öğrencileri Etkiledi
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Fotoğraf Sergisi Açıldı
    »    
Kursiyerler Kahvaltı Organizasyonunda Buluştu
    »    
Bigaspor Uzunköprüspor’u Ağırlayacak
    »    
Birbirlerine Mutlu Son Sözü
    »    
Hiç Kendinizi Şımarttınız mı
    »    
ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri ile Bir Araya Geldi
    »    
Üzerine Vinç Düşen Tekne Paramparça Oldu
    »    
Bir Milletin Tarihsel Hafızası Nasıl Silinir?
    »    
Minik Eller Kütüphanesi Gümüşçay’da Açıldı
    »    
Bisikletle İlkadım’dan Çanakkale’ye Şühedaya Saygı Yolculuğu
    »    
Öğrencileri Duygulandıran Çorba
    »    
Biga TSO’ da Seçimden Önceki Son Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
“Yiyerek Zayıflayabilirsiniz !”
    »    
Koruyucu Ruh Sağlığı Programı Düzenlendi
    »    
Çanakkale Koleji Mehmet Akif’in Evinde
    »    
İki Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
    »    
Biga CHP 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı
    »    
Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlandı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
“Başarının Şifreleri” Biga TSO’ da Anlatıldı
    »    
Kuyruğu Kesilen Ölü Yunus Sahile Vurdu
    »    
Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’ deki Evine Ziyaretçi Akını
    »    
Dikkat! Elektrik Kesintisi
    »    
Ambulans İle Traktör Çarpıştı 4 Yaralı
    »    
Güremen; Eğitim En Büyük Unsur
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (31)
    »    
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
    »    
CHP’Lİ ERKEK: “Sağlık Çalışanları Hak Ettiği Değeri Görmeli!”
    »    
Şampiyon Çardakspor
    »    
Rana Berfin Orhan Gümüş Madalya
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga TSO, Ticaret Sicil Müdürleri Toplantısında
    »    
Kutsal Emanetler Ankara Yolunda
    »    
Çanakkale’de Sebze Halinde Büyük Yangın
    »    
Ağlara Takılan Carette Carettayı Özgürlüğüne Kavuşturdular
    »    
Güçbirliği’nde Yaşlılar İçin Sıhhatler Olsun
    »    
İstiklal Marşı’nın 97. Yıl Dönümü
    »    
Minikler Ege İle Gaga’ya Yoğun İlgi Gösterdiler
    »    
TURKONFED Toplantısı Biga’da Yapıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Afacanlar’dan Anlamlı Davranış
    »    
Başkan Kuzu’dan Ücretsiz Bursa Gezisi
    »    
Esra Ceyhan Duyurdu, Minik Ayça Dilekçe Verdi
    »    
Nesrin Sirkeci Güven Tazeledi
    »    
Etili Sapağında Korkutan Kaza
    »    
Dördüncü Kattan Düşen Çocuk Ağır Yaralandı
    »    
Kedi Yavrularını Kurtaran Temizlik İşçisine Teşekkür
    »    
Kadın Yazardan İmza Günü
    »    
Kasap Adnan Abdiağa’da
    »    
Biga MYO’da İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitimi Düzenlendi
    »    
103 Yıl Önce Osmanlı Basınında Çanakkale Savaşı Sergisi
    »    
Esra Ceyhan: "18 Yaşından Küçükler, Çocuktur! Nokta!"
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Eski Adliyeye Veda
    »    
Pastırmacı Kadınlar Gününü Unutmadı
    »    
Hoşgeldin Bebek
    »    
Sağlık İçin Birarada Olan Kadınlar Kahvaltı’da Buluştu
    »    
Karataş Kadınlarla Birlikte
    »    
Türk Eğitim Sen Ailesi Kadınlar Gününü Kutladı
    »    
Kuştan Kadınlar Şiir Kitabını Okurları İçin İmzaladı
    »    
Biga´da Suriyeliler Kayıt Altına Alınıyor
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Marshall Boya Çalışanları Buluştu
    »    
"Emekçi Kadınlar Günü’nde Farkındalık Oluşturmalıyız"
    »    
Milletin Vekili, Milletin Hissettiklerini Hissetmelidir
    »    
İtimat Petrolden Bayanlara Saygı
    »    
Şehit İbrahim Ateş Okulundan Kadınlar Günü Kutlaması
    »    
Kadınlar Gününde Kadın Başkan İstifa Etti!
    »    
“Birlikte Öğreniyoruz” Projesi Devam Ediyor
    »    
Bozcaada, 15 Kilometre Yakınlaştı
    »    
Pomaklar Derneğinden Akıtma Günü Etkinliği
    »    
ÇTSO Van Buluşmasına Katıldı
    »    
Kepez Belediyesi Emekçi Kadınları Kahvaltıda Buluştu
    »    
Biga MYO Kariyer Günlerinde
    »    
Çimenlik Kalesi Sahilinde Ceset Bulundu
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Görünüşte Herkes Vatanseverdir…
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Sahi Şimdi Ne Olacak?
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Çanakkale Futbolu Enteresan Durumda
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0