Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkan İle A’dan Z’ye
09 Eylül 2016 Cuma 12:00
12
14
16
18


5 Eylül Pazartesi günü Biga halkının merak ettiği soruların cevaplarını almak için Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.  Bundan sonra da siz değerli Biga Çarşamba Postası gazetesi okuyucularının bizlere ilettiği öneri, fikir ve sorular doğrultusunda Biga’ya katkı sağlayan, Biga için çalışan tüm dernek oda başkanları, iş adamları ile röportajlarımız devam edecek.

Belediye başkanı olduğunuzda planladığınız projelerin ne kadarını tamamladınız? Ne kadarı yapım aşamasında?

Seçim dönemi olduğunda dağıttığımız beyannamelerde 49 proje vardı. O zamanda söylemiştim bu beyannameleri atmayın bunlar bizim tahadüttümüzdür, 5 yıl sonunda bize bunları sorabilirsiniz demiştim.  Şu zamana kadar bunların 30 tanesini tamamladık, yapım aşaması devam eden projeler ile birlikte 40’a yakın proje tamamlanmış olacak.

Biga’nın en büyük sorunu olan otopark ile ilgili çözüm önerileriniz nelerdir?

Otopark sorunu tüm Türkiye’nin olduğu gibi Biga’nın da sorunu, bizi ilgilendiren kısmı Biga. Bu konu ile ilgili birkaç çözüm yolu ürettik, belediye kültür sarayının olduğu yere yaklaşık 270 araçlık bir katlı otopark yapacağız bu yerin projesi tamamlanmak üzere.  Çay ıslah çalışması yapım sırasında otopark için bir sıra daha araç girecek şekilde yer kazandık. Büyük köprü ile Atatürk köprüsü arasındaki çay yatağı yapım çalışmaları bittiğinde yine büyük bir otopark alanı kazanmış olacağız. Büyük köprü ve Avcılar köprüsünün altındaki bölüm ile ilgili çizim çalışmaları başladı, birkaçgün sonra da asfaltlama çalışmaları başlayacak. Ekim sonu gibi tamamlanması planlanan avcılar köprüsü trafiği açıldığında şehir içi trafiği büyük bir ölçüde rahatlayacak. Kavaklık mahallesi, Fatih camisi tarafı ve kırlar mevkiinde bulunan boş arsaları da otopark olarak değerlendireceğiz.

Avcılar Köprüsü tamamlandığında kafeler caddesini trafiğe açacağınız söyleniyor, bunun gerçeklik payı nedir?

Bunun nereden çıktığını bilmiyorum, bizim o cadde ile ilgili planımız orasını daha da uzatarak kitapçıların olduğu, el işlerinin satıldığı hareketli bir yer haline getirmek. Kavaklık parkının olduğu bölge diğer bölgelere oranla gece gündüz trafiği olan bir yer. Katlı otopark sistemi maksimum 6 ay sonra devreye girdiğinde, sehiriçi otopark sorunu önemli olanını ortadan kaldırmış olacağız. Bizim yapmış olduğumuz çalışma, yol kenarında duran arabaları kaldırmak, yolun geliş gidişiyle ilgili kısıtlama yapmıyoruz.

 Eski kültür sarayı için yıkım tarihi belli mi?          

Eski kültür sarayının resmi işlemleri tamamlandı, prosedür dönüşüm kapsamında tamamlandı. Üzerine de bir  iki değişiklik yapılması gerekli,  uygulama noktasına gelmeden önce tadilatlar yapıldıktan sonra  en kısa zamanda ihaleye çıkıp orayı yeniden dönüştüreceğiz.

Biga belediyesi olarak hükümetin destekleri konusunda bir sıkıntı var mı? Yeteri kadar destek alabiliyor musunuz?         

Bu bir şehir efsanesi .  Türkiye’nin çok başarılı belediyeleri muhalefette olan Cumhuriyet Halk Partisi olupta çok başarılı olan belediyede var.  Eskişehir herkesin gösterdiği örnektir.

 Hükümetle ilgili bir sorunumuz zaten olmaz. Bizim kendi bütçesi olan, kendi gelirleri olan,  özel kuruluşlardır. Onun için bizim hükümetle zaten bir problemimiz yok. Biz İktidar Partisi’nin Çanakkale Milletvekilleriyle de çok iyi anlaşıyoruz, onlarda sağolsunlar.  Ayhan Gider sayın Bülent Turan onlarla Biga ile ilgili olan sorunların çözümünde birlikte hareket edebiliyoruz.

Büyük köprünün üzeri ne zaman kapatılacak?

Büyük köprünün ağustos ayını başında ihalesi yapıldı. Projeyi çizen firmayla alan müteahhit görüşüyorlar, siparişleri verildi.  Bizim bu köprüyü kapatmamızın amacı vatandaşlarımızın daha rahat ve konforlu bir şekilde geçmeleri, Hem de Biga’nın simgesi bir eser olsun diye açılışı olsun diye açılışını yaptırdık.                                                   

Şehir park ilgili son durum nedir?  Belirttiniz tarihe yetişebilecek misiniz? 

Şehir parkı ile ilgili hedefimiz 18 Eylül Biga'nın kurtuluşunda yetiştirmekti. Ancak araya kurban bayramı tatili girdiği için biraz daha sürecek Ekim ayı başı gibi bitirilerek halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Şu anda ince işçilikler kaldı, Şehir parkı özellikleri ile güney Marmara'nın en büyük parkı olacak.  Bigalıların evlerinden çıktıkların da gidebilecekleri vakit geçirebilecekleri bir yer olacak parkın karşısına bir köprü daha yapacağız karşıyı bağlamak için halkımızın daha rahat ulaşması için, bisiklet yolu da oradan geçecek.

Atatürk kültür merkezi ile ilgili durum nedir kullanmaya açıldı mı?

Atatürk kültür merkezinin kültür sanat bölümünü açmıştık Ekim ayı ile birlikte sürekli kullanılır hale getireceğiz.

Eski belediye binası ile ilgili durum nedir?

Eski belediyenin 8 Eylül 2016 tarihi itibari ile ihalesi yapılacak talep olup olmadığını
göreceğiz satmak istiyoruz.

Hükümet meydanı düzenleme çalışmaları ne durumda?

Hükümet meydanında düzenliyoruz Ekim ayında oranın çalışmaları bitecek düzensiz olan durumunu düzenleyerek çok kullanışlı bir hale getiriyoruz.

Belediye olarak çeşitli geziler düzenlediniz kaç kişi geziye götürdünüz?

Biz bu gezilere geçen yıl başladık 84 gezimize 1520 vatandaşımızı kültür gezilerinizden yararlandırdık, vatandaşlarımız 30-35 kişi olarak bize müracaat ettiğinde günü birlik olmak şartı ile yardımcı oluyoruz köylerde dahil olmak üzere kimseyi geri çevirmiyoruz gezilere devam ediyor ben şunu söylemiştim. Çanakkale şehitliği görmeyen vatandaşımız kalmayacak.

Ülke olarak 15 Temmuz'da kötü bir olay yaşadık bu konuda neler söylersiniz?

Tabi 15 Temmuz kara bir gün Türkiye Cumhuriyeti'nin darbe girişimi ile yıkılmak istenmesi çok kötü bir olay o gece Biga da olağanüstü bir olay olmadı. Gerekli yerlerde görüştüğüm de sıkıntı olmadığını gördüm ve emniyet müdürlüğü önünde vatandaşlarımızda rahat olmalarını söyledim darbe diye bir şeyin olmasının mümkün olmadığını belirttim bazı arkadaşlar yanlış anladılar bu konuyu sizler aracılıyla belirtmek istiyorum o akşam Biga da bir sıkıntı olmadığını belirterek  hükümet meydanında vatandaşlarımıza teşekkür etmek istedim. Vatandaşlarımızı rahat olmalarını ve darbeye karşı oldukları için teşekkür etmek istedim ama mikrofonu aldığımda yanlış anlaşılmalar  oldu.

Belediye tesislerini işletmek için şirket kurulduğu doğru mu?

Biz hazır bir şirketi devraldık, şirket ile hamam ve mezbaha işletiyoruz bilerek böyle bir şey yapıyoruz. Biga’lıların yaptığı mezbahaya ilerde Çanakkale büyükşehir olursa Biga’da kalmasını istiyoruz. Kavaklık’da ki çay bahçesini işletiyoruz. Hamamdan zarar ediyoruz ama bu şehrin temizlik için bir hamamı olmalı diye düşünüyorum.

Düğün salonlarının da satılacağını söyleniyor?

Bu konu ile ilgili karalama kampanyası yapılıyor bizim 1998 yılında eski belediye binası ile satış kararı var biz belediyenin ne kadar gayrimenkulü varsa satış yetkisini belediye encümenin de olsun diye böyle bir karar aldık. Belediyenin şu anda 7 tane salonu var satış kararı almayı düşündüğümüz oda düğün salonu var onlar satılsa bile belediyede beş tane düğün salonu kalıyor. Ancak illa satılacak diye bir şey yok sadece satış yetkisini alıp yine yine insanların kafasını karıştırmak istemiyoruz.

18 Eylül kurtuluş programı gerçekleşecek mi?

Evet, geçen yıl olağan üstü durum nedeniyle kutlamaları ertelemiştik yine olağanüstü bir durum olmazsa 18 Eylül kurtuluş kutlamalarımızı gerçekleştirecek resmi kutlamaların ardından akşam Demet Akalın konseri olacak. 3 gün kutlamalar sürecek, kutlamalar 16 Eylül'de Çarşı camii de şehitlerimiz için okutulacak Mevlütle başlayacak.

7 Ekim'de düzenlenecek olan Ticaret Fuarı ile ilgili bu yıl neler yapılacak?

Fuarın organizasyonu Biga Ticaret ve Sanayi Odası gerçekleştiriyor ama biz belediyemizin standartlarını daha da iyileştireceğiz. Yıllar önce bir kaç tahta stand kurularak başlayan bu organizasyon bugün güney Marmara'nın en büyük fuarlarından biri haline geldi belediye olarak bu yıl ki fuar da çok daha aktif olacağız.

Biga'nın Filizleri projesinde durum nedir?

Biga'lı üniversite okuyan ihtiyacı olan öğrencilerin daha rahat okumasını sağlayacağız. Burada işadamlarından toplayıp öğrencilere yardımcı olacağız. Şu anda 40 kişinin katılımı var. Burada amacımız ihtiyacı olan öğrencilere yardımcı olmak. Bu arada bağış yapanları da onurlandıracağız. Bağış yapanların işyerlerine birer plaket sunacağız. Ben de zor okuyan bir öğrenci olarak böyle bir projeyi gerçekleştirmekten büyük haz duyacağım.

Belediyenin ulaşım hatları konusunda neler söylemek istersiniz?

Artık teknoloji çağında yaşıyoruz.153 belediye hattımıza 10.258 müracaat WhatsApp hattımıza 4.467 müracaat gelmiştir 14.725 kez toplamda Biga belediyesi aranmış. Bu güzel bir olay, müracaatlarda herkes istediğini sunuyor. Şikayetleri özellikleri göz önüne alıyoruz.
Biz Belediye olarak bütün müracaat telefonlarımızı halkımıza dağıtıyoruz. Buradan da belirteyim   0 530 133 18 60 belediye iletişim hattımız. Herkes arayabilir.

Biga’nın sporu ne durumda?

Spor denince akla futbol geliyor. Tüm spor branşlarına destek veriyoruz.
Okçumuz Bülent Korkmaz şu anda olimpiyatlarda. Çiçeklidede kız voleybolda mücadele ediyor. Karetecilerimiz Avrupa'da mücadele ediyor. Bisiklet vs spor dallarımıza destek veriyoruz. Ancak biz Biga’nın ismini taşıdığı için Bigasporu lokomotif görüyoruz. Adaspor, Çiçeklidedespor, kavaklıkspor şehir merkezimizdeki kulüpler onlara da destek veriyoruz hepsi bizim kulübümüz.

Bigaspor tesisleri taşınacak mı?

Evet Şehir parkımızın yanındaki boş arazimize Bigaspor tesislerini ve halı sahasını taşıyacağız.  Buradaki mevcut binayı da gelir getirecek bir hale getirmek istiyoruz. Bigasporu bu yıl önce BAL ligine ardından da 3.profesyonel Ligi çıkarmayı hedefliyoruz.

Son olarak Biga halkına söylemek istedikleriniz nelerdir?

 Öncelikle sizlere teşekkür ediyorum, sizler aracılığıyla halkımıza ulaşıyoruz, yaptıklarımızı yapacaklarımızı anlatıyoruz. İlk önce Biga halkının kurban bayramını  ayrıca Biga’nın 94. Kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0