Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Mutlu Yeni Ofisinde      Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor      Bigalılar Yardım İçin Koştu      Seçmen Listeleri Askıya Çıktı      44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı      Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı      Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi      Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi      Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)      Türkiye’nin ’İsraf Raporu’ Açıklandı      Başkan Işık, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı      Biga Devlet Hastanesi’ne Hasta Yakınından Çiçekli Teşekkür      Et ve Süt Kurumu, Büyükbaş Hayvan Kesimine Başladı       Biga Şehitliği’nin Restorasyon İhalesi Yapıldı      Karabiga’da Arama Çalışmaları Devam Ediyor       GMKA 2018 Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı      Vatandaş Kayboldu      1 Haftada 97 Kaçak Göçmen Yakalandı      Ceylan, Biga Devlet Hastanesinde Hastaları Ziyaret Etti     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Ali Galip Akyıldırım
12
14
16
18
23/11/2017 09:37
Yenice’de Öğretmen Olmak

(Bu yazımı 2005 Yılında (12 Yıl Önce) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün “Öğretmenler Günü” için çıkardığı ve benim de editörlüğünü yaptığım derginin özel sayısı için yazmıştım)

Yenice’de anılarım var, gençliğim var, yaşadığım güzellikler var.

Yenice’de yaşamın duygusal boyutu var, yöresel boyutu var, sevgi boyutu var.

Benim gönlümde Yenice’nin ayrı bir yeri, ayrı bir tadı, ayrı bir rengi var.

Bence Yenice Çanakkale’nin en güzel en sıcak ilçesidir. Bunun içindir ki, herkesi kucaklayan, kimseyi dışlamayan bir yapısı var.

Yeniceliler insanı sever, çabuk sever, yapmacık değildir sevgileri. Yeniceden gidende bir sevgiliyi özler gibi özler Yenice’yi ve yaşadığı güzellikleri.

“Yenice’de öğretmen olmak, yıllarca yıpranmadan öğretmen gibi kalmak nasıl bir duygudur?” diye bana sorulduğunda, sadece şunu söylerim. “Yenice anlatılmaz, Yenice bir nefes gibi yaşanır. Yenice paylaşılır, Yenice paylaşıldıkça büyüyen bir yerdir. Yenice’de öğretmen olmak demek, onlarla aynı nefesi alıp vermek gibi bir şeydir. Yenice’nin yüksek tepelerine çıkıldığında yıldızlarla dertleşilir, bulutlarla oynaşılır. Sevdim Yenice’yi yüreğimden geldiği gibi. Üreterek çalıştım. Kendimden çok şey verdim severek isteyerek. Yenice’de bana o sıcak sevgisini, saygısını verdi. Dile kolay tam yirmi bir yıl olmuş Yeniceyle olan birlikteliğimiz.( 2017 itibarıyla 32 yıl olmuş).Sevginin olmadığı bir yerde değil yirmi bir yıl, yirmi bir saniye bile kalınmaz. Öğretmenlik yürek işidir, bilgeliktir. Öğretmenlik; öğrenmektir, öğretmektir, yaşamı her yönüyle yaşamaktır. Yenice’de bunların hepsini yaşadım.”

Yenice çalışana, üretene hak ettiği değeri verir. Saygı olarak, sevgi olarak, değer olarak. Yenice’li sevgide de saygıda da cömerttir. Havası gibi, suyu gibi, ekmeği gibi, tabiat güzelliği gibi…

Yenice Çanakkale’nin merkeze en uzak ilçesidir. Doğrudur. Uzaktır ama sevgisizliğe uzaktır,  riyakârlığa uzaktır, bir takım imkânlara uzaktır. Herkes hazır ortamın olduğu, imkânları geniş olan yerlerde bir şeyler yapar. Ama Yenice’de çalışan işin aslını yapar. Yenice’de eğitim emek ister, vizyon ister, coşku ister, heyecan ister. Bunlar yapıldığında da ortaya taklit edilemeyen bir eser çıkar. Yenice öğretmeninden ekmeğinin unu olsun ister, mayası olsun ister, tuzu olsun ister. Yenice’de öğretmen olmak işte budur.

Yenice’nin doğal güzellikleri gibi insanı da güzeldir. Güvenir herkese, o güven en değerli senettir, en değerli sözleşmedir. Hangi esnafın kapısından içeri girsen sıcak bir karşılama vardır. Paylaşacak bir bardak çayı vardır. Samimiyet kokan, dostluk tadan… Alışverişlerde para sorulmaz, senet yapılmaz, kimlik sorulmaz çünkü sen onların gözünde güvenilir bir öğretmensin.

Güvenir öğretmenine. Onlar sadece iyi bir eğitim ister çocuklar adına, gelecek adına. Çünkü onlar bilirler ki; o masum yüzlü, hayat dolu, sevgi dolu çocuklar birbirine benzer. Onların tek amaçları aydınlığa giden yolda eğitilmektir. Uzak köylerden her sabah koşa koşa okula gelirler. İstek dolu, arzu dolu, şevk dolu… Çakmak çakmak gözleri öğrenmek ister her şeyi. Yenice’li çocuklar bilirler ki kaderleri değildir bilgisizlik, güneşe aydınlığa kavuşmaktır tek dilekleri.

Bu yazıyı yazma nedenim, sevgiyi yüze karşı söylemektir….Saygılarımla.

Not: 12 yıl sonra bu yazımı yeniden yayınlamaktan çok büyük keyif aldım. Duygulandım. O güzellikleri bir daha yaşadım.

Sonuç olarak diyorum ki, önemli olan insanların nüfus cüzdanında yazılı olan yer değil, severek kaldığı ve oraya değer kattığı yerdir. Ve önemli olan bir başka gözle o yeri değerIendirmektir.

Ali Galip Akyıldırım

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 Ali Galip AKYILDIRIM 24/11/2017 22:35
İyi akşamlar Ahmet bey;
Yorumlarınızı keyifle okuduğumu itiraf etmeliyim.kendinize olan özgüveniniz düşüncelerinize yansımış durumdadır. yazmak bir eylemdir.Sonucunun nereye varacağını bilemezsin. Cesaret ister. Sizde bunu fazlasıyla gördüm.Çünkü dobra dobur gördüğünüz eksik ve yanlışları dile getirebiliyorsun.Az önce Çan’da halka açık internet yayını için yorumunuzu da okudum ve katılıyorum.
Eğitimle ilgili tespitleriniz yani öğrenci davranışlarıyla ilgili tespitleriniz maalesef ki ne kadar kötüye gittiğimizin göstergesidir.Biz eğitimciler gücümüzün yettiği kadar bunu dile getiriyoruz.Bundan sonra da dile getireceğiz.
İyi akşamlar, selamlar.

2 ahmet güran 23/11/2017 23:33
Hocam iyi akşamlar..
,Övgülerinize mazhar olmak,beni Biga Yerel Gazetelerinde köşe yazarı olmama etkin etmiştir..
Referansınızı mahcup etmeyeceğimden emin olabilirsiniz..
İstanbul Bakırköy kökenli olmamı hep gurur meselesi
yapmışımdır;fakat yerel medyadan ve görüşlerden uzak olmamın eksikliğini geç de olsa farketmem;sizin ve
yazılarıma yer veren Biga Doğuş Gazetesi ilgilerine borçluyum..
Katılımcılığın,çok sesliliğin demokrasinin ana öğesi olmasını,yazılarızda ve bana yer veren yerel medya öğelerinin dik duruşu sayesinde dolu dolu yaşadığımı size bildirmek isterim...
Ez cümle;
Yalnız değilsiniz..

3 ahmet güran 23/11/2017 22:23
Hocam iyi akşamlar..
Bigalı öğrencilerde,maalesef toplu taşımalarda nasıl davranılması kültürü 0(Yazıyla sıfır)!.
Ben 3 yıldır Biga şehir içi halk taşımacılığı araçlarını kullanıyorum..
60 yaşında olmam nedeniyle ve de İstanbul Bakırköy kültürüne sahip olmam lüksüyle hep bana öğrencilerin yer vermesini bekledim;sonuç heyhat!.
Hadi benim saç sakalım karmakarışık olduğum ve pejmürde kıyafetim nedeniyle öğrenciler beni dışlamış olabilir;fakat bunlar bayanlara bile yer vermiyorlar!.
Hocam,tedbili kıyafet giyip,öğrenci paydoslarında araçları izleyin izlettiriniz..
Ben size adres vereyim,nasıl olsa hiç bir Bigalı öğrencinin yaşadığı yere ait toplumsal sorunlarla ilgilendiği yok!.
Yani benim deşifre olacağım korkusu hiç yok!.
Balıkkaya-Toki-Çiçeklidede hattında öğrenci biniş iniş saatlerine ajan gönderin;beni takdir edin demiyorum;
gerçekleri öğrenin..
’’İnsanların nüfusunda olan yer değil,yaşadığı yer değerdir’’
Sözü size aittir..


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0