Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Çan’da Trafolara Belediye Eli      İŞKUR MEGİP Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Yapıldı      Çocuklar Niloya -3 ile Eğlendiler      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)      Güç Birliği Çiftlikdere Köyü’nün Atatürk Büstünü Yeniledi      AK Parti’den Esnaf Ziyareti      Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Tatso Genel Sekreteri Biga Fuarı’nı Ziyaret Etti      Çan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kongresi Yapıldı      ÇTSO UR-GE Projesi Kapsamında Global Teknik Standardı Eğitimi Verdi      AK Parti’den Muhtarlara ziyaret      4 Farklı Kategoride Binlerce Kişi Barış İçin Koştu      Destek Ödemelerinden Şirket Borçları Kesilmemeli      Biga Veteranlar Gol Oldu Yağdı      Adaspor Kırklareli’den Şen Döndü      Bigaspor: 0 Kartalspor: 4      Hacı Ali Doğan Vefatının 19. Yılında Dualarla Anıldı      Türkiye Bir Sirk      Biga TSO’dan Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek      Zeki Mutlu’dan Filenin Sultanlarına Kahvaltı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Ali Galip Akyıldırım
12
14
16
18
02/11/2017 09:35
Sistem Başarısızsa Öğretmen Ne Yapsın?

Milli Eğitim Bakanlığınca 12 ilde pilot uygulaması başlatılan öğretmen performans değerlendirme sistemiyle, öğretmenlerin görevindeki gayreti, verimliliği, başarısı, bilgi ve beceri düzeyinin belirlenerek gerekli eğitim ihtiyacının tespiti ve buna yönelik tedbirlerin alınması hedefleniyor.

Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticinin öğretmene not vermesinden oluşacak performans sistemi, 12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlıyor.

 Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve 4 yılda bir ‘yeterlilikler’ sınavına alınmasının öngörüldüğü belgeye göre, her iki uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek.

MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon’da yaşama geçeceği daha sonra tüm illerde uygulanacağı belirtildi.

Bu sistemde öğretmen, gelişimi ve mesleki yeterliliği açısından puanlanacak.

Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli öğretmene “not” verecek. Bu sonuçlar da öğretmenin kariyer basamaklarında, terfi, hizmet puanının hesaplanmasında, yurtdışı görevlendirme gibi alanlarda kriter olarak kullanılacak

Pilot illerde hayata geçirilerek uygulamaya göre, öğretmende dikkate alınacak bazı yeterlilikler şöyle:

“Öğrencilere değer verme, anlama ve saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapma, ulusal ve evrensel değerlere önem verme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı yapma, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler, zaman yönetimi, okul-aile- toplum ilişkileri…”

Ben 35 yıllık bir eğitimci olarak uygulanmakta olan bu sistemin doğru ve sağlıklı olduğuna inanmıyorum.

Bu sistem daha çok demokrasiyi özümsemiş, demokrasinin tam anlamıyla yerleştiği ve yaşandığı ülkelerde yararlı olacağına inanıyorum.

Bizim ülkemiz de sağ göz sol göze düşman gibi baktığı sürece bu sistem sadece eğitimde kaliteyi değil öğretmenlerin geleceğini de, öğrencilerin geleceğini de olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunun yaratacağı tahribatlar yıllarca giderilemeyecektir.

Ben, şu anda okullarda yansız, tarafsız yöneticiler olduğuna inanmıyorum.Çünkü okul müdürleri liyakat ile değil mülakat ile atanmışlardır. Liyakati olmayan bir yönetici hangi kriterlerle öğretmenini değerlendirebilir?

Bu uygulamanın yaşatacağı en önemli sorunda okulda ki çalışma ortamını, öğretmenlerin dayanışmasını doğrudan etkileyecektir.

Öğretmenler “müdürün adamı veya adamı olmayanlar” şeklinde tanımlanacaklardır.

Öğretmenler çocuklarının geçimi için, işini kaybetmemek için okul müdürlerine gözü kapalı itaat etme durumunda kalacaklardır.

Diğer taraftan da öğrencilerin öğretmenlerini değerlendirmesi öğretmeni tamamen itibarsız bir duruma düşürecektir. Öğretmenin ders anlatma teknik ve yöntemini bilmeyen öğrenciler öğretmeni nasıl değerlendirebilirler?

Bu sistem de öğretmenler öğrencinin de velisinin de karşısında her gün eziklik hissedecektir. Özgür iradeli olmayan öğretmenler doğal olarak “fikri hür, irfanı hür nesiller” yetiştiremeyeceklerdir.

Unutulmamalıdır ki, insanların ruh hali denizlerde ki “gel-git” olayı gibidir. Bazen yükselir bazen alçalır. Yükseldiğin de performans tavan yapar, düştüğünde taban yapar.

Öğretmenin içinde bulunduğu şartları bilmeden onu değerlendirmek insan hakları bakımından da doğru değildir.

Öğretmenlerde tek bir şeye dikkat etmek gerekmektedir.

 Eğer bir öğretmen de tükenmişlik duygusu varsa, fiziksel ve ruhsal olarak bunu yansıtıyorsa o öğretmen mutlaka okul ortamından uzaklaştırılmalıdır.

Öncelikli işimiz öğretmenin performansı değil sistemin anlaşılır ve uygulanabilir bir şekle getirilmesi gerekmektedir.

Laik ve demokratik eğitim anlayışı eğitim sistemimizin vaz geçilmezi olmalıdır.

Ali Galip AKYILDIRIM

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 ahmet güran 2017-11-02
Yazınızda,okul müdürlerinin,liyakat ile değil mülâkat ile atandığını betimlemişsiniz.. Mülâkatın yanına bir de ’’sadakat’’eklemesini de ben yapayım.. Nereden çıktı derseniz?. İstifa(!)eden belediye başkanlarından..


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Türkiye Bir Sirk
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0