Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim       Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...      Biga Organize Sanayi, İstihdam Seferberliği Ziyaretlerine Ev Sahipliği Yaptı       Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       BİSHAK Başkandan Destek Bekliyor      İŞKUR Yeni Proje Desteklerini Açıkladı      Biga’da Galatasaray Coşkusu      Biga’da 19 Mayıs, Gençlik Konseriyle Kutlandı      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)      19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Biga’da Kutlandı      Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması      Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi      Biga’da Ev Yangını      Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi      Balıklıçeşme Minikleri Gol Oldu Yağdı      Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi      Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!      Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı      Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi      Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Ali Galip Akyıldırım
12
14
16
18
27/04/2018 13:48
Seçim Propagandalarına Dikkat Edin, Kandırılmayın! (2)

Yazımızın ikinci bölümünde de “propaganda taktiklerini anlatmaya çalışacağım)

Peki, bir çıkar grubunun bize propaganda yapıp yapmadığını nasıl anlayacağız? Bunu anlamamız için tekniklerinin neler olduğunu bilmemiz gerekir.

 1. İsim Takmak. Propagandacı, karalamak istediği kişiye ya da gruba kötü isimler takar. Düşmanı bir “yılan” ya da “örümcek” gibi isimlerle anmak propagandacının çok kullandığı bir tekniktir. Siyasetçiler de bu tekniği kullanırlar, rakiplerine küçük düşürücü sıfatlar takarak kitlelerin duygularıyla oynarlar. Eğer bir kişiye ya da bir gruba çirkin isimler takılmışsa size propaganda yapıldığını fark edebilirsiniz.

2. Propagandacı kanıtlanabilir doğrular yerine “Genellemeler” yapar. “Vatan”, “millet”, “şeref”, “ahlak” gibi kimsenin kolay kolay itiraz edemeyeceği kavramlar kullanır. Kendi düşüncelerini bu kavramların içine gizleyerek yaymaya çalışır. Eğer bir siyasetçi bu kavramları kullanarak konuşuyorsa size propaganda yapıyor demektir.

3. Propagandacı Simgeler Kullanır. Eğer bize mesaj vermek isteyenler bayrak ya da dini kitap gibi hepimizin ortak değerlerini kullanıyorlarsa propaganda yapıyorlar demektir.

4. Propagandacı Kendi Fikirlerini Yayarken Toplumun Beğenisini Ve Saygısını Kazanmış Ünlüleri Kullanır. Geniş kitleler ünlülerin söylediklerine daha duyarlı olurlar ve onların dile getirdiklerine inanma eğilimi içinde olurlar. Eğer bir ünlü, toplumsal ya da siyasi bir mesaj veriyorsa büyük ihtimalle propaganda yapıyor demektir.

5. Propagandacı Sıradan İnşaların Başına Gelmiş Olayları “Örnek Olay” Olarak Anlatır. Aslında her biri birer istisna olacak kadar az rastlanan olayların tahminimizden daha yaygın olduğunu kanıtlamak ister. Bizim henüz çevremizde görmediğimiz bu olayların, biz farkında olmadan çok yayılmış olduğunu söyleyerek bizi korkutur.

6. Bazı Verileri Abartır Ya Da Çarpıtır, Bizim Bilgimiz Olmayan Rakamları Bizim Endişe Duyacağımız Şekle Sokar. Eğer birisi size bilginiz olmayan konularda çok abartılı rakamlar veriyorsa büyük ihtimalle propaganda yapıyor demektir.

7. Propagandacı Hiçbir Kanıt Göstermeden Kendi Fikrinin Büyük Çoğunluk Tarafından Benimsendiğini İddia Eder. Propagandacı hepimizin içindeki “sürü psikolojisine” hitap ederek bizim de herkes gibi düşünmemizi ister. Eğer birisi size “herkesin” benzer düşüncede olduğunu iddia ederse bilin ki size propaganda yapıyordur.

8. Propagandacı Çok Güçlü Ve Abartılı İfadeler Kullanır. Bunlar hiçbir kanıtı olmayan klişe laflardır; ama çok sık söylendiğinde insanların belleklerine kazınır ve etkisi yüksek olur. “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.” söylemi böyle bir genellemedir. Eğer birisi size buna benzer ifadelerle konuşuyorsa bilin ki propaganda yapıyordur.

9. Propagandacı Kendi Fikrini Anlatırken Kutuplaşma Yaratır. Olayları, insanları ve fikirleri siyah-beyaz uçlarda anlatır. Propagandacının dilinde gri renk yoktur. Sizi de bir kutbu seçmeye zorlar. Eğer sizin “ya hep ya hiç” şeklinde bir seçim yapmanız isteniyorsa bilin ki size propaganda yapılıyordur.

10. Propagandacı Dost Ve Düşman Yaratır. Sizin de derhal seçiminizi dosttan yana yapmanızı ister. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız düşmandan yana olduğunuz gibi bir sonuç çıkarmaya çalışır. Eğer siz buna benzer bir seçim yapmaya itiliyorsanız bilin ki size propaganda yapılıyordur.

 Aslında propaganda zihinlere “yeni fikirler ve inançlar ekmek” için kullanılır. Bu teknikleri bir markanın reklamında da kullanmak mümkündür ama reklam, propagandaya göre masumdur. Reklamla propagandanın temel farkı reklamı izlerken bize reklam yapıldığının bilincinde olmamızdır.  Yapan da izleyen de reklamın amacını bilir.  İzleyen isterse inanır istemezse inanmaz. Reklamda da duygulara hitap edilir ama reklam yalan üzerine inşa edilmez.

Kara propaganda yapanlar bizim özgür seçimimizi engelleyip korkularımızı, endişelerimizi pompalayarak sağlıklı karar vermemizi engellemek isterler. Bu nedenle özellikle kara propagandaya karşı hepimizin uyanık olması gerektiğini düşünüyorum.

Seçimler öncesi her parti yukarıda saydığım bütün propaganda tekniklerini kullanır. Siyasetçiler siyah-beyaz bir kutuplaşma yaratarak bizim “düşmana” karşı bir seçim yapmamızı isterler. Maalesef bu kutuplaşma ortamında siyasi propagandanın rengi kararır. İnsanların içindeki kötü duyguları ortaya çıkaran siyasi kampanyalar neredeyse psikolojik bir savaşa dönüşür.

Ama propagandanın rengi her zaman kara değildir. Propaganda iyi amaçlar için de kullanılabilir. Barış, hoşgörü, kardeşlik ya da sağlıklı yaşam gibi konularda da propaganda yapılabilir.

Beyaz propagandanın teknikleri de kara propagandanın teknikleriyle aynıdır; iyi bir amaca hizmet edecek beyaz bir propagandanın hiçbir yanıltıcı bilgi içermeden kurgulanması mümkündür.

Bence Türkiye’de kardeşçe yaşamak, demokrasi, sağlık, trafik gibi toplumsal konularının her biri için beyaz propaganda yapılabilir. Nasıl kara propagandanın olağanüstü bir etkisi varsa beyaz propagandanın da etkisi olağanüstü olabilir.

Yararlanılan Kaynaklar: Medyanın Kamuoyu İmalatı/ Noam Chomsky

İnternet medya ve araştırma

Ali Galip Akyldırım

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0