Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Mutlu Yeni Ofisinde      Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor      Bigalılar Yardım İçin Koştu      Seçmen Listeleri Askıya Çıktı      44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı      Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı      Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi      Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi      Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)      Türkiye’nin ’İsraf Raporu’ Açıklandı      Başkan Işık, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı      Biga Devlet Hastanesi’ne Hasta Yakınından Çiçekli Teşekkür      Et ve Süt Kurumu, Büyükbaş Hayvan Kesimine Başladı       Biga Şehitliği’nin Restorasyon İhalesi Yapıldı      Karabiga’da Arama Çalışmaları Devam Ediyor       GMKA 2018 Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı      Vatandaş Kayboldu      1 Haftada 97 Kaçak Göçmen Yakalandı      Ceylan, Biga Devlet Hastanesinde Hastaları Ziyaret Etti     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Ali Galip Akyıldırım
12
14
16
18
14/04/2018 15:40
Kendi Görüşlerinizi Millete “Dinin Emri” Diye Dayatmayın

Gün geçmiyor ki en son din olan İslamiyet bir cahilin, bir yobazın, bir sakallının, bir cüppelinin hakaretine uğramamış olsun.

Dinin emirleri adı altında kadınlara yapılan hakaretlerin haddi hesabı yok. Neredeyse kadın insandan sayılmayacak.

Kadının giyiminden, yürüyüşünden, gülüşünden tutun da anneliğinin ilk adımı olan hamileliğine bile karışılıyor.

Her gün yeni fetvalar veren birçok sözde din adamı piyasaya çıkıyor. Her ne hikmetse fetvaları hep “cinsellik” üzerine “kadın” üzerine oluyor.

Öyle bir hale gelmişler ki Allah’ın ayetlerini cinsel güçlerini artırmak için okunacağını bile söylüyorlar.(Bakınız Cübbeli Ahmet Hoca’nın “Her bir uzuv (organ) için okunması münasip olan Şifa Ayetleri) adlı kitap. Bu kitapta, dua okunacak uzvun adını terbiyem gereği yazamıyorum.

“Toplu taşıma araçlarında erkeklerin oturduğu yere bir kadın hemen oturursa “zina yapmış” kadar günaha girmiş olur.” Diye paylaşımlar yapılıyor.

“Kadınlarınıza evlerinin kapısında oturmamaları için yeni elbise yaptırmayın, çünkü elbiseleri güzel ve yeni olursa kalplerine dışarı çıkmak arzusu gelir.” Diye akıl verenler var.

“Kadın sekiz sıfatlıdır:

Giyim kuşam hevesinden maymun

Fakir düşmeye razı olmadığından köpek

Kocasına ve diğer insanlara kibrinden yılan

Gece gündüz koğuculuk yaptığından akrep

Evden eşya sattığından fare

Erkeklere hile kurduğundan tilki

Kocasına itaat ettiğinden dolayı koyun.

En makbul kadın koyun olandır.” Diyen din adamları var.

Kadınları bu kadar aşağılamaya kimin hakkı var? Kadına değer veren bir dinin bu şekil yorumlanması gerçekten üzüntü vericidir. Bunun da müsebbibi kendi görüşlerini “din” diye millete dayatanlardır.

Şimdi gelelim bizim anladığımız İslam’a;

İslam, bizim toplumunun inancının ve kültürünün temelinde vardır.

Çünkü bizim için İslam, insanlığın değişmeyen gerçeklerinin Yaradan tarafından yaratılan insana bahşettiği değerler toplamıdır. Ve insanımız zaten bu inancı samimi bir şekilde yaşamaktaydılar. Ta ki “din tüccarları” çoğalıncaya kadar, tarikat ve cemaatlerin cesaretle devlet işlerine bulaşmalarına kadar sürdü.

İslam inancı tam olarak insanı kutsal kılan, değer veren, cinsiyet gözetmeden Allah’ın yarattığı her canlının yaşama hakkına, yaşam tarzına, inancına saygı duyulmasını istemektedir.

Allah isteseydi tüm insanları tek tip yaratabilirdi. İnsanların üreme kaynağı olan Âdem ve Havva’dan çoğalan insanoğlu Allah’ın isteği üzerine renk, ırk, inanç, düşünceleri farklı yaratılmışlardır.

Bunların hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu ancak Allah bilir. İnsanların yaşam tarzına müdahale en büyük günahlardan birisidir.

Netice de zaman, mekân ve ırklar ötesi değerler bütünü İslam, kaynakları ile asırlar boyunca tüm açıklığı ile insan aklına, insan gerçekliğine yönelik mesajlar bütünüdür.

Ve İslam’ın özü, inananlara iç ve dış huzur, güven ve mutluluk mesajları vermektedir. İslam hiçbir zaman insanları korkutarak, tehdit ederek yönetmeye dayalı değildir. Bazı sözde din adamları aslı astarı olmayan kuralları “dinin emri” diye insanlara dayatmakta ve insanları dinden soğutmaktadırlar. Çünkü dini bir korku aracı, bir cezalandırma aracı olarak insanlara dayatmaktadırlar.

İslam bir devlet yönetimi şekli değildir. Bunu aklı başında din adamları da iyi bilir gerçek ilahiyatçılarda iyi bilir.

Yönetim şekli ne olursa olsun İslam, o yönetimin adil ve güvenilir olması üzerine inşa edilmiştir. Yönetimlerin işlerini adaletle yapmasını buyurmuştur.

İşte laiklik tam burada devreye girmektedir. Din ve devlet işlerinin bir birine karıştırılmaması gerektiğini açık şekilde görmekteyiz. Zaten İslam’ın adalet anlayışı anlaşılmış olsaydı adaletsizlikler ortadan kalkardı. En basitinden “kul hakkına “özen gösterilirdi.

Bir arada yaşayan insanların kendilerinin hangi organize yapıda idare edilmesi gerektiği konusu devlet yapısı ile ilgilidir. Bugün bu devlet yapısı yarın bir başka devlet yapısı, bunlar değişkendir. Ancak İslam değişmez gerçekler temelidir. O insanla vardır ve insanla devam edecektir.

İslam için, biçimi ve şekli konusunda üretilen teoriler, dayatmalar İslam adına değil üretenlerin kendilerine göre yaptıkları yorumlardır. Yazımın başında bazı “dincilerin” kadınlar hakkında söyledikleri de tam olarak budur. Yani kendi düşüncelerini “din” diye insanlara dayatmaktadırlar.

İslam dinini tebliğ eden Peygamberimiz de insanın yaşadığı bu dünya da farklı devlet modellerinin, inançların olacağını çok iyi biliyor ve sahabelerine bunu anlatıyordu. Her inancın, her yönetim şeklinin insanlığın gelişmesine ışık tutacağını çok iyi bildiğinden “ilim Çin’de dahi olsa gidin alın” diye buyurmuştur.  Peygamberim devletlerin yönetiminde ki rejimlerin İslam’ın konusu olmadığını da “sizin dininiz size bizim dinimiz bize” hadisinde söylemiştir.

Bilmem farkında mısınız? İslam ülkelerinin çoğunluğu demokrasi dışı yönetimle idare edilmektedir. Bu nedenle; aydınlar, sanatçılar ve bilim adamları, halka heyecan verecek, üretime yöneltecek hiçbir konuda fikir üretememektedir.

Din’ den geçimini sağlayan insanlar topluma rol model olarak sunulmakta televizyonlarda bunlara özel programlar yaptırılmakta ve halka sadece ahireti düşündürerek dünya işlerinden ve üretimden uzaklaştırılmaktadırlar.

Bu da cehaleti beraberinde getirmektedir. Ahiret işi, dünya işinin önüne geçtiği için ve sorgulamanın günah olduğu beyinlere işlendiği için düşünmeyen bir kitle yaratılmaktadır.

Yazımı ABD’nin önemli yazarlarından biri olan Ursulak. LeGuin’in sözleriyle bitiriyorum.

“Eğer bir nesil, cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonra ki nesil, cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilemeyecektir.”

Ali Galip Akyıldırım

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0