Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çanakkale’de      Yağmur Bir Çok Köyde Heyelana Sebep Oldu      Başsavcı Yalçınöz’den Biga TSO’ya İade-i Ziyaret      Biga Meslek Yüksek Okulu, AKEAD Yazılım A.Ş. ile Protokol imzaladı      Kadınları Şanslı Kepez      Biga’da Eve Giren İki Kişi Mutfak Eşyalarını Çaldı      ÇTSO’ dan Rektörlüğe Ziyaret      Her Yer Çanakkale      Biga’da Toplu Sözleşme İmzalandı: İşçiye Yüzde 26 Zam      İl Birincileri Kahvaltıda Bir Araya Geldi      MHP Biga İlçe Başkanlığında Saadettin Saat Dönemi       Bigaspor’dan Beşiktaşa      Çan Belediyesi 5’nci Kitap Fuarı Kapılarını Açtı      Biga TSO’dan Oto Galericilerine Belge Töreni      “49 Söz Verdik, Daha Fazlasını Yaptık”      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında İlçe Finalistleri Belli Oldu      İŞKUR ve SGK Tarafından Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi      Biga TSO’da Plastik Poşet Toplantısı Yapıldı      AFAD Uyardı!     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
26 Ağustos 2016 Cuma 15:00
12
14
16
18


Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı Gümüşçay'a göreve geldikten sonra yaptıklarını ve yapacaklarınıBiga Çarşamba Postası Gazetesine özel olarak verdiği demeçte açıkladı.

Sayın Başkan Gümüşçay'la ilgili halkımıza yaptıklarınız, Yapamadıklarınız, yapacaklarınız hakkında bilgiler verir misiniz?

Öncelikle sizlere hoşgeldiniz diyorum. Aşağı yukarı 8. yılımıza giriyoruz Gümüşçay'da. Hizmetlerimiz devam ediyor. Söz verdiklerimizi birer birer yerine getirdiğimiz gibi sorunlarıda çözmeye çalışıyoruz. Gümüşçay'ı gezdiyseniz görmüşsünüzdür tamamı şantiye şeklinde, alt yapıyı tamamıyla bitirdik. Şuan da kaldırım çalışmalarına devam etmekteyiz. Şu dönemde havaların hem sıcak hem rüzgarlı gitmesinden dolayı biraz sıkıntı yaşıyoruz ama 6-7 ay içinde kaldırım çalışmalarının tamamı bitecek. Gümüşçay'da ilk dönem çalışmalarımızın yanısıra ikinci dönemde çalışmalarımız devam ediyor. Biraz onlardan bahsedelim. Biliyorsunuz öğrencilerimiz iki buçuk yıldan beri okul için Biga'ya gidiyor. Bu yıl 19 Eylül de kendi okulumuzu açacağız. Çocuklarımız Biga'ya okula gittiği için sıkıntı yaşadılar. Okulumuzun açılması hem onlar için hemde bizim için önemli bir olay. Okulumuzun açılışını Milletvekillerimizle ve Sayın Valimizle birlikte yapmayı planlıyoruz. Aynı gün 15 Temmuz Demokrasi Köprüsü adını verdiğimiz köpmüzün ve 24 Mart 2016 da şehit olan Kalafatlı Ulaş Açıkgöz'ün adını verdiğimiz spor kompleksinin açılışını yapacağız. Yine bizim çok önem verdiğimiz TOKİ için 150 kayıt var. Şu an da para yatırmalar başladı. 2+1 ve 3+1 olmak üzere TOKİ evlerimize başlayacağız. 2+1 evler 85 mt2, 3+1 evler 110 mt2.Şuan da 30 a yakın para yatıran vatandaşımız var. Toplamda 126 tane daire olacak.Dairelerin 64 tanesi 3+1, 62 tanesi 2+1 şeklindedir. Para yatıran vatandaşımızın sayısı 70-80 civarına ulaştığında inşaata başlayacağız. Bazı vatandaşlarımız TOKİ fiyatlarının ilk verdiğimiz fiyattan yüksek oluşundan dolayı şikayetçi fakat biz vatandaşlarımıza şu garantiyi veriyoruz. 85 mt2 evler 116,750 lira 110 mt2 evler 152,500 lira. TOKİ her yıl bir kampanya yapıyor.2013 yılında sözleşme imzalamış olan vatandaşlar Türkiye genelinde  yüzde 20 lik bir indirim alıyor. Şimdi 2016 da imlazarsak 2019 yılında bizde bu indirimden yararlanmış olacağız.

Başkanım kimler müracat edebiliyor TOKİ evleri için?

Çanakkale ili içerisinde olan herkes 2+1 lere müracat edebiliyor. 3+1 lere ise Türkiye genelinde herkes başvurabilir. Onunla ilgili önümüzdeki günlerde belediyemizde bir toplantı yapacağız, halkımızı bilgilendirme toplantısı. TOKİ Gümüşçay'ın kalkınması açısından çok önemli çünkü TOKİ geldiğinde buraya doğalgaz geleceğine inanıyoruz. Doğalgazın gelmesi Gümüşçay'ı cazip bir yer haline getirecek. İnanıyorumki doğalgazdan sonra diğer müteahhitlerde burada ev yapmaya başlayacaklar. Müteahhitler belediye olarak değil ama vatandaşın arazisine kat karşılığı ev yapabilirler.Müteahhitlerimize sesleniyorum Gümüşçay'ı değerlendirsinler. Biga tıkandı. Biga'nın büyümesi lazım büyümeye Gümüşçay'dan başlayabilirler.

Peyzaj çalışmalarımız başlıyor. Yürüyüş alanları, parklar ve bisiklet yolları olacak, Gümüşçay meydanını düzeleyeceğiz, tamamen yenileyeceğiz. Anlaşma sağlanırsa 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına hazır olacak inşallah. Yine belediyemizin bizim dönemimizde başlayan Taşoluk Sulama Projesi sulamasına hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık 35,000 dönüm yer suluyor. Biz bu suyu pompayla arıtmazsak herhalde 5-10 bin dönüm civarı yer sulanacak. Şuan da insanlar hiç sıkıntı çekmeden çeltik ekebiliyorlar. Biliyorsunuz 23 Nisan'da kampanya yaptık 'Sözümü veriyorum bisikletimi alıyorum' kampanyası. İlkokul öğrencilerine iyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sigara içmeyeceklerine söz vermeleri karşılığında çocuklarımıza bisiklet hediye ettik.Şimdiye kadar 138 tane bisiklet verdik. Tekrar bu kampanyayı genişleterek sigarayı bırakan vatandaşlarımıza da bisiklet vereceğiz.

O zaman Gümüşçay bir bisiklet beldesi olacak

Evet. Kaldırımlarımız olursa bisiklet kullanmak daha iyi olacak. 400 tane bisiklet var şu an da elimizde onların hepsini dağıtacağız.

Ne zaman dağıtmayı düşünüyorsunuz?

Kaldırımlarımız bitsin, şehiriçi müsait olduğu zaman başlayacağız. Şuan da belde olarak akıllı sayaça geçiyoruz. Hem belediye tasarruf yapacak hemde vatandaşlarımız indirimli sudan yararlanacak. Pazartesi günü başlamış olacağız. Köprümüz yaya geçidinde sıkıntılı olduğu için onunla ilgili mühendisler yardımıyla bir genişletme çalışmamız olacak.

Başkanım geçen yıl başlattığınız şehitlik ziyaretleri bitti mi?

Onlar devam ediyor, yaklaşık 50-55 köy götürdük. Talep olduğu sürece götürmeye devam edeceğiz. Bizim bugüne kadar Gümüşçay Halkına söz veripte yapamadığımız birtek kışlık düğün salonu kaldı. Onuda inşallah bu dönem içerisinde yapıp vatandaşımıza sözlerimizi tamamlamış olacağız. Yazlık düğün salonumuz sadece Gümüşçay halkı için değil isteyen vatandaşlarımıza veriyoruz. Bir gecelik kirası 750 tl. Vatandaşımızı bekliyoruz.

Gümüşçay'ın en önemli ihtiyacı olarak ne kaldı? Nüfus artışı sağlanması için çalışmalarınız var mı? Gümüşçay'a ne yapılması gerekiyor gündemde olabilmesi için?

Bence doğalgaz çok önemli. Şuan da en büyük eksiklik doğalgaz. Nüfus kaybı yaşıyorsak bu sebepten yaşıyoruz. İnsanlar tabiki doğalgaz rahatlığı olduğu için Biga'ya gidiyorlar.

Gençlere spor yaptırma anlamında bir çalışmanız var mı?

Biliyorsunuz nüfusun düşmesiyle gençlerimiz azaldı. Gençlerimiz azalınca spora biraz ilgimiz azaldı. İnternet, telefon, bilgisayar olayı gençleri spordan uzaklaştırdı. Halı saha yaptık biliyorsunuz. Halı sahamız Gümüşçay'ın gençlerine bedava fakat gençlerimiz ilgi göstermiyor. En büyük üzüntümüz zaten bu. Sporcu kimliğimizle geldik buraya fakat gençlik kalmadı.Gençlerimiz Biga'ya taşınıp orada yaşamak istiyor. Ancak biz Bigasporuna alt yapıda sportif anlamda her zaman destek vermeye hazırız.

 Peki başkanım iktidar partisinin belediyesi olarak gerekli destekleri alabiliyor musunuz?

8 yıldan beri yaptığımız yatırımlar nerden baksan 25-26 milyonu buluyor. Bu devletten gelen para bize. Belediyenin yaptığı harcamalar ayrı. Devlet olmasa inanın bu yatırımların hiçbirini yapamazdık. Bu konuda milletvekillerimize, ilçe teşkilatımıza, hükümetimize destekleri için teşekkür ediyorum. Gümüşçay'ı yaşanacak bir belde yapmak için çalışmalarımız devam ediyor, edecek.

Size ve ekibinize teşekkür ediyorum.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0