Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Çanakkale’de 3 İnek Boyunları Kesilmiş Halde Bulundu      Başkan Kuzu’dan Öğrencilere Sömestr Hediyesi      Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi Eğitimlerine Başlıyor      Mutlu Yeni Ofisinde      Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor      Bigalılar Yardım İçin Koştu      Seçmen Listeleri Askıya Çıktı      44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı      Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı      Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi      Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi      Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)      Türkiye’nin ’İsraf Raporu’ Açıklandı      Başkan Işık, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı      Biga Devlet Hastanesi’ne Hasta Yakınından Çiçekli Teşekkür      Et ve Süt Kurumu, Büyükbaş Hayvan Kesimine Başladı       Biga Şehitliği’nin Restorasyon İhalesi Yapıldı      Karabiga’da Arama Çalışmaları Devam Ediyor       GMKA 2018 Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» “2018 Troya Yılı, Kültür Rotaları Projesi’yle Turizmde Zirve Yapacak”
17 Aralık 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Valiliği himayelerinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce başlatılan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kültür Rotaları” projesi kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, projeye destek veren Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) rehberleri Osman Topçu, Hasan Çelimli basın açıklaması gerçekleştirdi.

2018 Troya Yılı etkinlik ve faaliyetleri tüm hızı ile devam ettiğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz,  “Bu proje ile Troya Ören yeri ve müzemiz başta olmak üzere adeta önümüzdeki yıllarda Troya Milli Parkı çok büyük bir ziyaretçi akınına uğrayacak. Tevfikiye köyü merkezi olmak üzere Troya Milli Parkı altı köyümüz var. Bu Troya Milli Parkı sınırları içerisinde sadece köyler değil, Cezayirli Hasan Paşa Köşkü, Orhaniye Tabyaları, Çanakkale Savaşlarının Anadolu yakasında geçen tarihi ve kültürel varlıkları da var. Yeni köy plajı, diğer taraftan Aşil Tümülüsü, antik mezarlar ve kültürel varlıklar var. Adeta Gelibolu Yarımadasında ziyaretçi bir günü nasıl geçiriyor ise Troya Milli Parkı sınırı içinde bir gün geçirebilecek bir destinasyon oluşturabilmek. Bu destinasyona da kültür rotaları ile de önemli bir katma değer sağlıyoruz. Bakanlığımız ve Valiliğimiz himayelerinde Güzelyalıdan , sahilden devam eden bir toprak yol vardı. Şimdi bu yol asfalt haline getirildi. Önümüzde ki yıllarda sürdürülebilir bir takım kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler bu yol rota ile gerçekleşebilecek.

Kültür Rotaları Projesinin tamamlanması ile birlikte Çanakkale turizmine büyük bir ivme kazandıracağını ifade eden DOKUZ şöyle devam etti; “2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez,2 ada, 2 dağ, 2 kıta ve 1 boğaz barından 6 bin 500 yıllık Çanakkale coğrafyası doğal, kültürel ve tarihsel birçok ilk, en ve teki taşımaktadır. Dünyada Tanrılar dağı unvanına sahip en eski yerleşim yeri olan İda'dan, Osmanlı'nın ilk tersanesi olan Kadırga Koyu'na, bu kadar çok insanın dar bir alanda uzun süre savaştığı dünyadaki tek savaş bölgesi Gelibolu'dan, ilk dünya haritasının çizildiği Koru dağlarına kadar çeşitlilik gösteren sayısız doğal, kültürel, tarihi ve mitolojik değerleri ile ülkemiz için önemli bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Ulusal ve bölgesel planlama çalışmalarında da yerini bulan bu potansiyeli değerlendirmek üzere, talebin giderek artması ile dikkat çeken alternatif turizm bir müdahale alanı olarak görülmektedir. Bu çerçevede bölgenin tarihi, kültürel, doğal özelliklerini öne çıkarabilecek, sürdürülebilir ve sorumlu turizm anlayışı ile diğer turizm ürünlerini besleyecek şekilde geliştirilebilecek trekking-yürüyüş turizmi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu projemizde sadece kamu kurum ve kuruluşları değil, turizmin özel sektördeki paydaşları da var. Turist Rehberleri Derneği’nin Çanakkale’de ki alt örgütü olan Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO)’dan kıymetli arkadaşlarımız Osman Topçu, Hasan Çelimli ve kalabalık bir arkadaş topluluğu ile bu projeyi yürütüyoruz. Şu an Troas, adalar, Kaz Dağları Çanakkale’nin kültür rotaları süreç içerisinde belirlenmiş olacak. Bu da Çanakkale turizmine olumlu anlamda bir ivme kazandırmış olacak.”

Kültür Rotalarının Çanakkale’de var olması hayaliyle yola çıktıklarını belirten Troas Kültür Rotaları Projesinin Mimarı Hasan TOPÇU, şu ifadelere yer verdi. “Bu hayalimiz dünyada en çok yürünen, dünyada en çok bilinen, dünyada en çok rağbet edilen kültür rotalarının Çanakkale’de var olmasıydı. Bu hayal doğrultusunda özellikle daha önceden yaptığımız çalışmalar vardı. Bir alt yapı sahibiydik ama 2018 Troya Yılı bu alt yapının dışarı çıkmasında bir vesile oldu. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli turist rehberleri olarak Troya Yılı üzerinde kafamızda tasarladığımız ne varsa ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürümüze sunduk. Kendilerinin de vesilesiyle valiliğimiz himayesinde aldı. Bundan sonra özel sektör, üniversite ve diğer kamu kurumlarımızın desteği ile Çanakkale’mize çok güzel bir marka kazandıracağımıza eminim. Türkiye’de çok bilinen ve yürünen yollar var. Biz yerelden yola çıkarak tamamen yerli ve milli faktörlerle uluslararası bir şey çıkarmaya çalışıyoruz ekibimizle. 25 kişilik ekibimizde akademisyenler, tarihçiler, yazarlar mevcut.”

Projenin yerli ve yabancı Turistlerin ilgisini çekeceğine değinen Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO) Başkan Yardımcısı Hasan ÇELİMLİ şöyle devam etti; “Doğa yürüyüşü ve trekkingcilerin ilgisini çekebilecek çok değerli yerlerimiz var. Bunun ön plana çıkarılması ve tanıtılması için de çok gayretler sarf ettik. Sahada yaptığımız çalışmalar ile de özellikle turizm anlamında canlanması hem de bunun yanı sıra bu güzergâhın geçebileceği rotada ki yerel halkımızın köylerinde turizm paydaşı olarak kazanç sağlaması öncelikli hedefimizdir. Bütün bu güzellikleri dünyaya tanıtmak hem de rotanın geçebileceği yerde ki insanlarımıza katkı sağlamayı amaçladık. Yaptığımız son araştırmalara göre de köylerin giderek terk edilmesiydi. Bu proje ile birlikte köylerin canlanmasına, gençlerin turizm ile yakından ilgilenmesini ve köyleri terk etmemelerini sağlamaya çalıştık. Etkili olacağını düşünüyoruz. Köylerden geçen yürüyüş yolları ve tanıtılması sonucunda bütün dünyada ki turistlerin hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Dünya’da birçok ün yapmış trekking notaları var. Bizde güzellikler var. Sadece bunları güzel tanıtmak büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

19 etap ve 3 bölümden oluşan Kültür Rotası; Çanakkale merkezden başlayıp Kazdağları etrafında geniş bir yay çizerek Lâpseki Gelibolu, Bolayır’dan geçip Bozcaada ve Gökçeada’yı kapsayacak şekilde çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

Bölgede yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının köyler, antik şehirler,  tarihi ve doğal mekânlarıyla belirlenip işaretlenerek ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını amaçlayan 600 kilometrelik 19 etaplı proje; 2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez, 2 ada, 2 dağ, 1 boğaz, 47 antik kent, 11 ilçe ve 80 köyü kapsaması açısından çok katmanlı ve ayrıcalıklı özelliklere sahip.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


troya

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Çanakkale’de 3 İnek Boyunları Kesilmiş Halde Bulundu
    »    
Başkan Kuzu’dan Öğrencilere Sömestr Hediyesi
    »    
Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi Eğitimlerine Başlıyor
    »    
Mutlu Yeni Ofisinde
    »    
Başkan Işık, Rakiplerini Beklemeden Açılışı Yapıyor
    »    
Bigalılar Yardım İçin Koştu
    »    
Seçmen Listeleri Askıya Çıktı
    »    
44 Yıllık Öğretmen Doğum Gününde Çifte Mutluluk Yaşadı
    »    
Özgür Ceylan Çanakkale Hastanelerini Meclis Gündemine Taşıdı
    »    
Aralık Ayında 8.077 Yolcuya Hizmet Verildi
    »    
Biga MYO’da Bölüm Başkanları İle 2019’un İlk Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Çan Belediyesi Bir Geleneği Daha Yaşatmaya Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
    »    
Türkiye’nin ’İsraf Raporu’ Açıklandı
    »    
Başkan Işık, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı
    »    
Biga Devlet Hastanesi’ne Hasta Yakınından Çiçekli Teşekkür
    »    
Et ve Süt Kurumu, Büyükbaş Hayvan Kesimine Başladı
    »    
Biga Şehitliği’nin Restorasyon İhalesi Yapıldı
    »    
Karabiga’da Arama Çalışmaları Devam Ediyor
    »    
GMKA 2018 Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı
    »    
Vatandaş Kayboldu
    »    
1 Haftada 97 Kaçak Göçmen Yakalandı
    »    
Ceylan, Biga Devlet Hastanesinde Hastaları Ziyaret Etti
    »    
Gümüşçay’a Engelsiz Yaşam Merkezi Yapılacak
    »    
1915 Çanakkale Spor Kulübünden Ayhan Gider’e Teşekkür
    »    
Muharrem İnce Cenaze İçin Biga’daydı
    »    
2019 yılının İlk Komite Başkanları Toplantısı ÇTSO’ da Yapıldı
    »    
Başkan Kuzu, Çalışan Gazeteciler ile Bir Araya Geldi
    »    
Ceylan’dan Tarım Bakanına Uyarı
    »    
Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayi Sektörü ÇTB’ de Buluştu
    »    
Kocabaş Çayı için Uyarı Yapıldı
    »    
Çanakkale’de Yüzlerce Gümüş Balığı Sahile Vurdu!
    »    
AFAD Uyardı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
17 Burda AVM Esnafı Yönetim Kurulunu Ziyaret Etti
    »    
AFAD Uyardı Aman Dikkat!
    »    
“Bir Sözümüzü Daha Tuttuk”
    »    
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun
    »    
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Çocuk İhmal ve İstismarı Eğitimi Verildi
    »    
Bayram ÇASİAD’ı Ziyaret Etti
    »    
Biga’da Kaza
    »    
Çanakkale Boğazı’nda Yük Gemisinde Yangın!
    »    
Bigalılar Lütfen Dikkat...
    »    
Adalet
    »    
Çanakkale AFAD Uyardı
    »    
Türkiye’deki Araç Sayısı 23 Milyona Yaklaştı
    »    
Biga Ziraat Odasından Teknik Gezi
    »    
İtfaiye Müdürü Tatlıdilli’den Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
    »    
Huzurevi Sakinlerinin Kar Keyfi
    »    
Kaymakam Can, Donmak Üzere Olan Yavruları Kurtardı
    »    
Tabakhanelerde Bir Haftada İki İntihar!
    »    
Organ Bağışında Türkiye Birincisiyiz
    »    
Ceylan: Ziraat Bankası Top Peşinde Koşmayı Bıraksın
    »    
Şahin: “Durmak Yok Çalışmaya Devam”
    »    
Tarihi Çapa Lapseki’den Çıkarıldı
    »    
Karayolları Ekipleri 24 Saat Görevde
    »    
“Bir Anlamda Spor Koruyucu Hekimlik Anlamına Gelir”
    »    
Çan Belediyesi ÜRKAP Başvuruları Başladı
    »    
Kapanan Köy Yolları Ulaşıma Açıldı
    »    
BİSHAK Yardımsever Arıyor
    »    
Türkiye ASKF’den Sporda Artan Şiddet İle İlgili Açıklama
    »    
“Kepez Sanayi Esnafı Kabuğunu Kıracak”
    »    
Biga Çiçeklidede Özel İdarede Kariyer Günleri
    »    
Öğrencileri Isıtan Proje Çanakkale ve Biga’da
    »    
Alkol ve Sigaraya Yeni Yıl Zammı
    »    
Paranın Gücü ve Göçü
    »    
Biga´da Süt Tankeri Devrildi 1 Kişi Yaralandı
    »    
Yasadışı Bahis Oynatan Şahıslar Göz Altına Alındı
    »    
2019 Yılının İlk Bebeğine Hastane Yönetiminden Ziyaret
    »    
Okullar Tatil!
    »    
Acil Afet Planı (HAP) Tatbikatı Gerçekleştirildi
    »    
Çanakkale Arıcılığı Projesi Ödüllendirildi
    »    
Adaspor’da Enes Cengiz ile Ayrılık
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
"Z Kütüphane" Törenle Açıldı
    »    
Suriyelilerin Gitme Vakti Geldi Artık
    »    
Vatandaştan Poşet İsyanı
    »    
“Bizi Ölüme Terk Ettiler”
    »    
2018’i Huzurevinde Uğurladılar
    »    
Başkan Işık’tan Sürpriz Ziyaretler
    »    
Biga’da Yeni Yılın İlk Bebeği Doğdu
    »    
Yeni Yılınız Kutlu Olsun
    »    
Dikkat Fırtına Geliyor
    »    
Biga Tabakhanesinde İntihar
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(11)
    »    
Çan Belediyesinden Bir İlk Daha
    »    
Bütçe Bitti Ceylan Çanakkale Köylerine Geri Döndü
    »    
Biga Belediyesi’nden Yılbaşı Mesaisi
    »    
Yeni Bir Yıla Girerken
    »    
MHP’nin Biga Başkan Adayı Enver Koç
    »    
Dile Kolay Yarım Asırlık Usta
    »    
110 Kişilik Dev Kadrodan 80’ler Müzikali
    »    
35 Liraya Akıllı Baston
    »    
Mahsur Kalan Keçileri AFAD Kurtardı
    »    
Biga’ya Müjde
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(10)
    »    
Akçeşme Köyünde Mizahi Sohbet
    »    
ÇTSO Başkanı TOBB Konsey Üyesi Toplantısına Katıldı
    »    
Hamdibey Ortaokulu Tarih Yazdı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0