Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Modifiye Motorsikletten Zincirleme Kaza      Okullarda Bahçe Olsun Projesi      Başkandan Açıklama      Moğolistan’dan Biga’ya Ticaret Köprüsü      Gümüşçay Belediyesinde 23 Nisan Kutlamaları       Biga FB Çocukları Mutlu Etmeyi Sürdürüyor      23 Nisan Çocuk Bayramı Biga’da Coşkuyla Kutlandı      Köy Okulundan 23 Nisan Coşkusu      Çan’da Başlayan Hırsızlık Serüveni Biga’da Son Buldu      23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Biga’da Coşkuyla Kutlandı      Seçimi Kazandı Mazbatasını Alamadan Hayatını Kaybetti      Diyarbakırlı Ekrem Ergün ve Sakarya İlkokulu Öğrencilerinden Ziyaret      İŞKUR ile Biga’da Çalışanların Mesleki Eğitim Programı Gerçekleştirildi      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(26)      Başkan Erdoğan “Temiz Bir Biga İçin Ekiplerimiz Durmadan Çalışıyor”      Asıl Beka Sorunu Budur      19 Mayıs 1919 Bisiklet Yarışları Biga’da Yapıldı      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Bulgar- Türk İş Adamları Derneği Heyeti Biga´da      Bigaspor Yeni Sezonda da BAL Liginde     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» “2018 Troya Yılı, Kültür Rotaları Projesi’yle Turizmde Zirve Yapacak”
17 Aralık 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Valiliği himayelerinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce başlatılan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kültür Rotaları” projesi kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, projeye destek veren Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) rehberleri Osman Topçu, Hasan Çelimli basın açıklaması gerçekleştirdi.

2018 Troya Yılı etkinlik ve faaliyetleri tüm hızı ile devam ettiğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz,  “Bu proje ile Troya Ören yeri ve müzemiz başta olmak üzere adeta önümüzdeki yıllarda Troya Milli Parkı çok büyük bir ziyaretçi akınına uğrayacak. Tevfikiye köyü merkezi olmak üzere Troya Milli Parkı altı köyümüz var. Bu Troya Milli Parkı sınırları içerisinde sadece köyler değil, Cezayirli Hasan Paşa Köşkü, Orhaniye Tabyaları, Çanakkale Savaşlarının Anadolu yakasında geçen tarihi ve kültürel varlıkları da var. Yeni köy plajı, diğer taraftan Aşil Tümülüsü, antik mezarlar ve kültürel varlıklar var. Adeta Gelibolu Yarımadasında ziyaretçi bir günü nasıl geçiriyor ise Troya Milli Parkı sınırı içinde bir gün geçirebilecek bir destinasyon oluşturabilmek. Bu destinasyona da kültür rotaları ile de önemli bir katma değer sağlıyoruz. Bakanlığımız ve Valiliğimiz himayelerinde Güzelyalıdan , sahilden devam eden bir toprak yol vardı. Şimdi bu yol asfalt haline getirildi. Önümüzde ki yıllarda sürdürülebilir bir takım kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler bu yol rota ile gerçekleşebilecek.

Kültür Rotaları Projesinin tamamlanması ile birlikte Çanakkale turizmine büyük bir ivme kazandıracağını ifade eden DOKUZ şöyle devam etti; “2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez,2 ada, 2 dağ, 2 kıta ve 1 boğaz barından 6 bin 500 yıllık Çanakkale coğrafyası doğal, kültürel ve tarihsel birçok ilk, en ve teki taşımaktadır. Dünyada Tanrılar dağı unvanına sahip en eski yerleşim yeri olan İda'dan, Osmanlı'nın ilk tersanesi olan Kadırga Koyu'na, bu kadar çok insanın dar bir alanda uzun süre savaştığı dünyadaki tek savaş bölgesi Gelibolu'dan, ilk dünya haritasının çizildiği Koru dağlarına kadar çeşitlilik gösteren sayısız doğal, kültürel, tarihi ve mitolojik değerleri ile ülkemiz için önemli bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Ulusal ve bölgesel planlama çalışmalarında da yerini bulan bu potansiyeli değerlendirmek üzere, talebin giderek artması ile dikkat çeken alternatif turizm bir müdahale alanı olarak görülmektedir. Bu çerçevede bölgenin tarihi, kültürel, doğal özelliklerini öne çıkarabilecek, sürdürülebilir ve sorumlu turizm anlayışı ile diğer turizm ürünlerini besleyecek şekilde geliştirilebilecek trekking-yürüyüş turizmi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu projemizde sadece kamu kurum ve kuruluşları değil, turizmin özel sektördeki paydaşları da var. Turist Rehberleri Derneği’nin Çanakkale’de ki alt örgütü olan Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO)’dan kıymetli arkadaşlarımız Osman Topçu, Hasan Çelimli ve kalabalık bir arkadaş topluluğu ile bu projeyi yürütüyoruz. Şu an Troas, adalar, Kaz Dağları Çanakkale’nin kültür rotaları süreç içerisinde belirlenmiş olacak. Bu da Çanakkale turizmine olumlu anlamda bir ivme kazandırmış olacak.”

Kültür Rotalarının Çanakkale’de var olması hayaliyle yola çıktıklarını belirten Troas Kültür Rotaları Projesinin Mimarı Hasan TOPÇU, şu ifadelere yer verdi. “Bu hayalimiz dünyada en çok yürünen, dünyada en çok bilinen, dünyada en çok rağbet edilen kültür rotalarının Çanakkale’de var olmasıydı. Bu hayal doğrultusunda özellikle daha önceden yaptığımız çalışmalar vardı. Bir alt yapı sahibiydik ama 2018 Troya Yılı bu alt yapının dışarı çıkmasında bir vesile oldu. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli turist rehberleri olarak Troya Yılı üzerinde kafamızda tasarladığımız ne varsa ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürümüze sunduk. Kendilerinin de vesilesiyle valiliğimiz himayesinde aldı. Bundan sonra özel sektör, üniversite ve diğer kamu kurumlarımızın desteği ile Çanakkale’mize çok güzel bir marka kazandıracağımıza eminim. Türkiye’de çok bilinen ve yürünen yollar var. Biz yerelden yola çıkarak tamamen yerli ve milli faktörlerle uluslararası bir şey çıkarmaya çalışıyoruz ekibimizle. 25 kişilik ekibimizde akademisyenler, tarihçiler, yazarlar mevcut.”

Projenin yerli ve yabancı Turistlerin ilgisini çekeceğine değinen Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO) Başkan Yardımcısı Hasan ÇELİMLİ şöyle devam etti; “Doğa yürüyüşü ve trekkingcilerin ilgisini çekebilecek çok değerli yerlerimiz var. Bunun ön plana çıkarılması ve tanıtılması için de çok gayretler sarf ettik. Sahada yaptığımız çalışmalar ile de özellikle turizm anlamında canlanması hem de bunun yanı sıra bu güzergâhın geçebileceği rotada ki yerel halkımızın köylerinde turizm paydaşı olarak kazanç sağlaması öncelikli hedefimizdir. Bütün bu güzellikleri dünyaya tanıtmak hem de rotanın geçebileceği yerde ki insanlarımıza katkı sağlamayı amaçladık. Yaptığımız son araştırmalara göre de köylerin giderek terk edilmesiydi. Bu proje ile birlikte köylerin canlanmasına, gençlerin turizm ile yakından ilgilenmesini ve köyleri terk etmemelerini sağlamaya çalıştık. Etkili olacağını düşünüyoruz. Köylerden geçen yürüyüş yolları ve tanıtılması sonucunda bütün dünyada ki turistlerin hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Dünya’da birçok ün yapmış trekking notaları var. Bizde güzellikler var. Sadece bunları güzel tanıtmak büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

19 etap ve 3 bölümden oluşan Kültür Rotası; Çanakkale merkezden başlayıp Kazdağları etrafında geniş bir yay çizerek Lâpseki Gelibolu, Bolayır’dan geçip Bozcaada ve Gökçeada’yı kapsayacak şekilde çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

Bölgede yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının köyler, antik şehirler,  tarihi ve doğal mekânlarıyla belirlenip işaretlenerek ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını amaçlayan 600 kilometrelik 19 etaplı proje; 2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez, 2 ada, 2 dağ, 1 boğaz, 47 antik kent, 11 ilçe ve 80 köyü kapsaması açısından çok katmanlı ve ayrıcalıklı özelliklere sahip.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


troya

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Modifiye Motorsikletten Zincirleme Kaza
    »    
Okullarda Bahçe Olsun Projesi
    »    
Moğolistan’dan Biga’ya Ticaret Köprüsü
    »    
Gümüşçay Belediyesinde 23 Nisan Kutlamaları
    »    
Biga FB Çocukları Mutlu Etmeyi Sürdürüyor
    »    
23 Nisan Çocuk Bayramı Biga’da Coşkuyla Kutlandı
    »    
Köy Okulundan 23 Nisan Coşkusu
    »    
Çan’da Başlayan Hırsızlık Serüveni Biga’da Son Buldu
    »    
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Biga’da Coşkuyla Kutlandı
    »    
Seçimi Kazandı Mazbatasını Alamadan Hayatını Kaybetti
    »    
Diyarbakırlı Ekrem Ergün ve Sakarya İlkokulu Öğrencilerinden Ziyaret
    »    
İŞKUR ile Biga’da Çalışanların Mesleki Eğitim Programı Gerçekleştirildi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(26)
    »    
Başkan Erdoğan “Temiz Bir Biga İçin Ekiplerimiz Durmadan Çalışıyor”
    »    
19 Mayıs 1919 Bisiklet Yarışları Biga’da Yapıldı
    »    
Bulgar- Türk İş Adamları Derneği Heyeti Biga´da
    »    
Kaymakamdan Şampiyona Hem Tebrik Hem Kahvaltı
    »    
Şehitlerimizin Anısına
    »    
Biga FB’den Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi
    »    
Işıkeli Köyüne Turizm Projesi
    »    
Biga’nın Gururu Ramazan Baysal
    »    
Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu: 13 Tutuklama
    »    
Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı
    »    
Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun
    »    
Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi
    »    
Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler
    »    
Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
    »    
Turizm Haftası Kemer Parion Antik Kenti’nde Kutlandı
    »    
Yeni Aldığı Motosiklet Sonu Oldu
    »    
Durdurulan Taksiden Kaçak Göçmenler Çıktı!
    »    
Ankara’dan Gelen Öğrencilere Duygu Dolu Bayrak Teslimi!
    »    
Fatih İlkokulu’nun Temeli Törenle Atıldı
    »    
Şanlıurfa’dan Biga’mıza Teşekkür
    »    
Biga Ticaret Borsası’ndan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Çanakkale’de Bir Haftada Üç İntihar!
    »    
Biga’dan Başlayıp Ulusala Yayılan Bir Hikaye Serüveni
    »    
Biga’da Ramazan Pidesinin Fiyatı Belli Oldu
    »    
Biga Musiki Derneğinden Muhteşem Konser
    »    
Gündemimiz Biga Tarımı, Sorunları ve Menfaatleri
    »    
Otomobille Bariyerlere Çarpan Sürücüsü Yaralandı
    »    
Kişisel Gelişim ve İletişim Semineri
    »    
İstikrar Mı Dediniz?
    »    
Biga´da Yeni Seçilen Muhtarlar Bilgilendirildi
    »    
Konya Ticaret Borsası’ndan Biga Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Mazbatasını Almaya Hazırlanırken, Çatıdan Düşüp Ağır Yaralandı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Gebe Okulu Mart Ayı Mezunlarını Verdi
    »    
Belediyenin Borcunu Pankartla Açıkladı
    »    
Şiir Dinletisi Programı Büyük İlgi Gördü
    »    
Biga’da 56 Muhtar Değişti
    »    
Türkiye’nin Örnek Meslek Kuruluşu Çanakkale Barosu
    »    
Gümüşçay Belediye Başkanına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
    »    
2 Aydır Haber Alınamıyordu Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tekne Karaya Oturdu, Kaçaklar Tek Tek Yakalandı
    »    
AK Parti Gençlik Kollarından Ziyaret
    »    
İlklerin Okulu Kocagür İlkokulu
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Ziyaret
    »    
Polis Teşkilatımızın 174. Yılı Kutlu Olsun
    »    
Hüseyin Kaya, 6. kez Muhtar
    »    
AFAD’tan Gök Gürültülü Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Bigalı Dağlı Hurdacılıktan Genç Güreşçiye Kıspet Hediye!!!
    »    
Polis Teşkilatımızın 174. Yılı Kutlu Olsun
    »    
Çanakkale Barosu Masa Tenisi Turnuvası Sonuçlandı
    »    
Karate Bölge Şampiyonundan Ziyaret
    »    
8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlu Olsun
    »    
Çan Belediye Başkanı Seçilen Bülent Öz Görevine Başladı
    »    
Dur İhtarına Uymadı Arabaya Çarptı
    »    
Çanakkale Barosu Okullarda Avukatlık Mesleğini Anlattı
    »    
Biga’da “CMK Uygulamaları” Semineri
    »    
AFAD’dan Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Biga’nın Koruoba Köyünde Geleneksel Süt Günü Yapıldı
    »    
Tavacix Biga’da Açıldı
    »    
Şadan Ali Doğan İçin Mevlid Okutuldu
    »    
Sigaraya Zam Geldi
    »    
Karabiga’da Devir Teslim, Gümüşçay’da Yola Devam
    »    
Avukatlar Haftası Biga’da da Kutlandı
    »    
Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi
    »    
Avukatlar Günü Çanakkale’de Kutlandı
    »    
Ülkü Ocakları Merhum Türkeş İçin Mevlüt Okuttu
    »    
Geçmiş Olsun Sayın Başkan
    »    
Biga´da 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı
    »    
Avukatlar Karaoke Gecesinde Buluştu
    »    
Biga Belediyesi Kandil Pilavı Dağıttı
    »    
Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçirdi
    »    
Öğretmene Şiddete Hayır Derken…
    »    
2. Biga Robotik Kodlama Şenliği
    »    
Diyabet Okulu 2019 Yılı 3.Dönem Mezunlarını Verdi
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Avukatlara Mali Yükümlülük Konferansı
    »    
Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
    »    
Kaldırımbaşı’ndaki Kazada 2 Kişi Yaralandı
    »    
Biga’da 2 Göz Altı 1 Tutuklama
    »    
Çanakkale Barosu Bowling Turnuvası Düzenledi
    »    
11 Seçmenli Köyde Oy Verme İşlemi 1 Saatte Bitti
    »    
Elektrik Toptan Satışı Yüzde 37 Zamlandı
    »    
Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbiden Açıklama
    »    
Muzaffer Karataş’tan Teşekkür
    »    
Biga’da Seçimlerin Galibi AK Parti
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (23)
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Asıl Beka Sorunu Budur
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(26)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0